Boloş, despre riscul ca deficitul să crească: Există acest risc pe care îl avem din perspectiva veniturilor cuprinse în buget
Există riscul ca deficitul să fie mai mare de 6,9% din PIB, iar acesta vine din perspectiva veniturilor cuprinse în buget pe componenta de digitalizare şi pe componenta de amnistie fiscală, a afirmat, luni, ministrul Finanţelor, Marcel Boloş.
"Am spus şi mai spun: există acest risc pe care îl avem din perspectiva veniturilor pe care le-am cuprins în buget pe componenta de digitalizare şi pe componenta de amnistie fiscală. Nu cred că putem garanta 100% că aceste venituri în întregime se vor încasa la buget. Dacă acest risc, parţial sau într-o mare măsură, se va adeveri, atunci, desigur, ţinta noastră de 6,9% este afectată, dar noi, împreună cu ANAF, depunem toate diligenţele necesare pentru ca veniturile, aşa cum au fost planificate şi aprobate în Guvern să fie şi realizate. Nu a fost niciodată în istoria bugetului României să nu existe o doză de risc în implementarea veniturilor. Întotdeauna, când un venit nu a fost realizat sau o cheltuială nu a fost implementată, au existat economii de cheltuială, au existat venituri nerealizate şi soluţia a fost rectificarea bugetară. Acum, nimeni nu poate să garanteze. Sunt ipoteze pe care le-am luat în calcul pentru rectificarea bugetară şi, cum am menţionat, facem toate diligenţele necesare pentru ca aceste venituri să fie încasate la buget. Ştiţi bine că am spus nivelul acesta record pe care îl avem de creanţe bugetare neîncasate, de 175 de miliarde de lei şi de asemenea, ştiţi bine că am luat în calcul pentru ca să producem venituri suplimentare din amnistia fiscală", a spus Marcel Boloş, răspunzând întrebărilor jurnaliştilor adresate în conferinţa de la finalul şedinţei de Guvern.
El a menţionat că sunt luate în considerare ipoteze de lucru, cum se procedează de fiecare dată la elaborarea unui buget şi cu asumări de risc, care au fost prezentate în timpul şedinţei de Guvern şi care au fost analizate de experţii din Ministerul Finanţelor.
Întrebat care ar fi cel mai sumbru scenariu în ceea ce priveşte deficitul bugetar şi la cât ar putea ajunge, Boloş a precizat că ar trebui să aşteptăm să vedem că este în pericol de a fi depăşită ţinta de deficit bugetar de 6,94% şi apoi să fie făcută o analiză pe baza datelor.
"Am văzut în spaţiul public că sunt tot felul de scenarii apocaliptice în ceea ce priveşte evoluţia ţintei de deficit bugetar. Dar să nu uităm că România este acum în perioada în care îşi implementează un buget de investiţii consistent, că avem cofinanţările uriaşe pentru aceste proiecte de investiţii, că putem face orice tip de teorie în jurul deficitului bugetar şi a evoluţiei datoriei publice. Haideţi să ne uităm la ţări precum Franţa, precum Germania, precum Spania, care în urmă cu 10 ani, mai mult de 10 ani, poate 15-20 de ani, au trecut prin aceste etape de dezvoltare în care au avut aceste evoluţii în ceea ce priveşte deficitele bugetare şi datoria publică. Acum facem aşa, un fel de scenariu apocaliptic. Deocamdată am prezentat Comisiei Europene scenariile noastre, am pus în discuţie faptul că în 2025, 2026, 2027 avem un nivel al bugetelor de investiţii de peste 150 de miliarde de lei, adică aproximativ 8,1% din PIB. Deci acestea sunt realităţi şi atunci trebuie să ne hotărâm. Sigur că trebuie să avem o foarte mare grijă de ceea ce înseamnă evoluţia deficitului bugetar şi sustenabilitatea finanţelor publice, dar asta nu înseamnă că trebuie să ne compromitem viitorul, să renunţăm la proiectele de investiţii. Cum ar arăta România fără aceste proiecte de investiţii pe care le aşteaptă fiecare român cu sufletul la gură, de care depinde competitivitatea României la nivel european? Şi cum ar arăta România fără ca să continuăm eforturile de a stimula atragerea de investitori?" a declarat Marcel Boloş.
El a explicat că cele două tipuri de investiţii publice şi private merg mână în mâna, au aşa-zisul efect sinergic şi determină o dezvoltare a României sustenabilă pe termen lung.
"De aceea noi putem să intrăm, încă o dată, spun, sunt profesor de finanţe şi cunosc domeniul cred că destul de bine încât să înţeleg care este pericolul pe care îl avem din punctul de vedere al deficitului bugetar, al evoluţiei datoriei publice. Dar în acelaşi timp, trebuie să ne uităm pe partea cealaltă în care aceste sume de bani pe care le avem alocate de la Comisia Europeană nu se întorc de două ori în istoria noastră şi oportunitatea de a ne dezvolta pe termen lung o avem acum, nu mai târziu. Şi ar fi generaţiile următoare, cred că nu le-ar privi cu ochi buni atunci când le-am spune că am compromis dezvoltarea României pentru că ne-am încadrat în ţinta de deficit bugetar. Nu. Ajustarea fiscal-bugetară pe cei 7 ani trebuie astfel făcută încât bugetele de investiţii să meargă înainte, iar ajustarea fiscal-bugetară să susţină în continuare mediul de afaceri, să nu avem politici fiscale care să afecteze sub nicio formă mediul de afaceri. Noi trebuie să susţinem mediul de afaceri pentru că el este aurul României. Cu ei ne asigurăm dezvoltarea economică şi de la ei obţinem impozitele şi taxele care mai apoi se duc în sistemul de cheltuieli publice", a mai spus Marcel Boloş.
Consiliul Fiscal a publicat luni Opinia cu privire la proiectul primei rectificări a bugetului general consolidat pe anul în curs, în care arată că deficitul bugetar cash va fi în jur de 8% din PIB în 2024 iar faptul că şi alte şapte ţări au intrat sub incidenţa procedurii de dezechilibru excesiv nu trebuie să fie un confort pentru autorităţile române.
"Mersul execuţiei bugetului public a ilustrat hibe ale construcţiei sale pentru acest an, între care un deficit bugetar proiectat iniţial la 5% din PIB. Consiliul Fiscal a semnalat în evaluarea proiectului de buget pe 2024 lipsa de realism a deficitului bugetar. România are unul dintre cele mai înalte deficite bugetare din UE, iar faptul că şi alte 7 ţări au intrat sub incidenţa procedurii de dezechilibru excesiv nu trebuie să fie un confort pentru autorităţile noastre. România suferă de sindromul "deficitelor gemene", cu dezechilibre externe (de balanţă comercială şi de cont curent) mari, cu finanţare considerabilă prin împrumuturi externe. România are cel mai mare deficit de cont curent ca pondere în PIB între ţările din Centrul şi Estul Europei şi nici nu este în zona euro, ceea ce implică risc valutar", se arată în document. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bursa de la București a închis pe creștere ultima ședință a săptămânii
Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere ultima ședință din această săptămână iar valoarea tranzacțiilor s-a cifrat la 139,8 milioane de lei (27,5 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a apreciat cu 1,12%, pâ
Mediul de afaceri: România nu-și mai permite să amâne reformele necesare pentru înscrierea pe o traiectorie de construcție
România nu-și mai permite să amâne reformele necesare pentru înscrierea pe o traiectorie de construcție, de stabilizare, de restaurare a încrederii și credibilității, susțin mai multe organizații ale mediului de afaceri, într-un apel comun publicat vineri. 'După o perioadă electorală tensionată și prelungită, costisitoare pent
ANRE: Garanția de racordare crește la 20 % din valoarea tarifului de racordare; garanție nouă pentru participarea la licitațiile de alocare de capacitate
Garanția pentru racordare crește de la 5% la 20% din valoarea tarifului de racordare și se instituie o garanție nouă pentru participarea la licitațiile de alocare de capacitate, informează Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei, printr-un comunicat. În plus, potrivit sursei citate, autorizațiile de înființare nu vor mai pu
Ministrul Finanțelor: Dezvoltarea pieței de capital este una dintre ambițiile strategice ale României
Dezvoltarea pieței de capital reprezintă una dintre ambițiile strategice ale României, în condițiile în care o piață puternică înseamnă mai multe investiții în economie, companii românești care se pot dezvolta și crea locuri de muncă, dar și oportunități pentru cetățeni de a-și valorifica economiile, a declarat, vineri, ministrul Finanțelo
Reprezentant CNCAN, la 40 de ani de la accidentul nuclear: Riscul să avem un nou Cernobîl este zero
Riscul să avem un nou Cernobîl este zero din toate perspectivele, accidentul nuclear de acum 40 de ani reprezentând momentul de cotitură pentru industria nucleară, care a avut o evoluție fantastică din perspectivă tehnologică, dar și din perspectiva comunicării și cooperării internaționale, a declarat, vineri, Petre Min, șef Serviciu interimar la Serviciul Operat
CNIR: O asociere condusă de un constructor român va realiza tronsonul I Moțca-Târgu Frumos al A8
O asociere de firme condusă de un constructor român va construi tronsonul 1 Moțca - Târgu Frumos al Autostrăzii A8, informează Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR), într-un comunicat de presă transmis, vineri, AGERPRES. 'De astăzi, toate cele patru tronsoane ale Autostrăzii A8 Moțca - Iași - Ungheni au constructori, un progres
CONAF: Privatizarea companiilor de stat non-strategice rămâne soluția pentru eficientizarea economiei
Companiile de stat care nu sunt strategice ar trebui privatizate sau restructurate, deoarece actualul model bazat pe numiri politice și costuri ridicate cu personalul nu mai este sustenabil, a declarat, vineri, președinta Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), Cristina Chiriac. 'În 2016 publicam singura lucrare de referință di
TPBI: Liniile 53 și 331, modificate de luni din cauza lucrărilor la infrastructura de tramvai din nord-vestul Capitalei
Liniile 53 și 331 vor circula pe trasee modificate începând de luni, 27 aprilie, ca urmare a demarării lucrărilor de reabilitare a căii de rulare a tramvaielor de pe Bulevardul Bucureștii Noi, Bulevardul Gloriei și Strada Piatra Morii, a anunțat Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Potrivit surse
Sarcina fiscală trebuie să depindă de nivelul venitului, și nu de forma juridică sub care acesta este realizat (studiu)
Diferențele de tratament fiscal între venituri similare pot ajunge până la un raport de 7:1, în funcție de forma juridică prin care sunt obținute, iar sarcina fiscală depinde mai degrabă de modul de organizare juridică decât de nivelul veniturilor, potrivit studiului 'Reforma impozitării veniturilor personale. Sarcina fiscală totală în funcț
ONJN: Amenzi de circa 10 milioane de lei, aplicate într-un an
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) a efectuat în ultimul an 11.000 de controale, în urma cărora au aplicat amenzi în valoare totală de aproximativ 10 milioane lei și a înaintat 70 de plângeri penale. De asemenea, 260 de mijloace de joc au fost indisponibilizate/confiscate și au fost revocate 60 de licențe, conform Rapo
Inteligența artificială și automatizarea pun presiune pe piața muncii (CONAF)
Inteligența artificială, automatizarea și lipsa educației antreprenoriale reprezintă principalele provocări pentru piața muncii, în condițiile în care noile tehnologii pot genera reduceri de capital uman și costuri organizaționale semnificative, în special în industrii precum cea auto, a declarat vineri președinta Confederației Naționale pentru Antrep
CCIB a deschis prima sa misiune economică internațională din 2026 în Tanger, cu o delegație de companii românești
Companii românești din domenii precum automatizare industrială, transport feroviar, energie regenerabilă, contabilitate, recrutare, transporturi și tehnologia informației fac parte din delegația Camerei de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB), instituție ce a deschis oficial prima misiune economică internațională din 2026, pe ruta Maroc-Tunisia.
Chiriac (CONAF): Am văzut diminuări masive de locuri de muncă în companii mari, în primul trimestru
Primul trimestru al anului 2026 a adus diminuări masive de locuri de muncă în companii mari, precum și o rată extrem de mare de închidere sau suspendare a activității în rândul companiilor mici și mijlocii, iar numeroase microîntreprinderi și-au închis deja activitatea, a declarat vineri președinta Confederației Naționale pentru An
ELCEN a lansat licitația pentru centrala nouă de cogenerare de la CTE Progresu
Electrocentrale București SA (ELCEN) a lansat licitația pentru construirea noii centrale de cogenerare de la CTE Progresu, valoarea totală a investiției fiind estimată la circa 825 de milioane lei, a anunțat vineri ELCEN. 'ELCEN a lansat procedura de achiziție pentru contractul EPC aferent proiectului 'Implementarea unor unități de cog
CFR S.A: Lucrările la calea ferată, între stațiile Tușnad Sat-Sansimion, modifică circulația unor trenuri, din 25 mai
Circulația unor trenuri va suferi o serie de modificări, în perioada 25 mai - 16 septembrie 2026, ca urmare a realizării unor lucrări la infrastructura feroviară între stațiile Tușnad Sat - Sansimion, solicitate și efectuate de către CNCF CFR SA, a anunțat, vineri, compania feroviară într-un comunicat de presă. Astfel, î











