Burduja: Specialiştii se vor pronunţa în următoarele zile cu privire la incidentul de la cariera Pinoasa
Specialiştii se vor pronunţa în următoarele zile cu privire la incidentul de la cariera Pinoasa, iar angajamentul conducerii Complexului Energetic Oltenia este ca în septembrie aceasta să revină la o producţie de 170.000 tone pe lună, a transmis ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
"Ziua de astăzi am încheiat-o la cariera Pinoasa din cadrul Complexului Energetic Oltenia. Am vrut să văd cu ochii mei situaţia din teren şi să ascult explicaţiile oamenilor din teren. În următoarea perioadă, specialiştii se vor pronunţa cu privire la incidentul de vineri, cauzele, pagubele materiale şi măsurile care se impun. Corpul de control desfăşoară verificările de rigoare, iar conducerea societăţii mi-a prezentat încă de sâmbătă un plan de măsuri care include securizarea zonei afectate, verificarea tuturor fronturilor de lucru de la nivelul fiecărei subunităţi, pornirea unui excavator adiţional pentru creşterea producţiei de cărbune şi scoaterea utilajelor blocate, acolo unde se poate interveni", a scris ministrul, luni seara, pe pagina sa de Facebook.
Acesta a subliniat că dezvoltarea carierei Pinoasa se face către cele 120 ha care au fost defrişate anul trecut, în zonă fiind alte trei excavatoare, plus excavatorul 10, care va fi pornit.
"Zona de extracţie/dezvoltare a carierei Pinoasa este cu totul alta decât cea în care a avut loc alunecarea. În luna august, angajamentul conducerii CEO este să atingă o producţie de 130.000-140.000 tone, iar în septembrie să revină la nivelul de 170.000 tone/lună", a precizat Burduja.
Ministrul Energiei a adăugat că a verificat şi stocurile de cărbune, inclusiv în pregătirea sezonului rece, iar acestea sunt în parametri.
"Stoc Sucursale energetice (SE): total 258.800 tone, din care SE Işalniţa 33.400 tone, SE Turceni 151.500 tone,SE Rovinari 74.000 tone. Stoc Sucursala minieră: total 272.000 tone, plus 16.000 tone în vagoane spre termocentrale. Total stoc CEO: 546.800 tone cărbune. Am transmis tuturor următorul mesaj: siguranţa oamenilor este pe primul loc, iar cei care greşesc trebuie să răspundă exemplar", a punctat Sebastian Burduja.
Vineri seara, în jurul orei 21:30, în sectorul Pinoasa al Carierei Rovinari din cadrul Complexului Energetic Oltenia, a avut loc o alunecare de teren. Propagarea a început din frontul neexcavat vestic şi s-a amplificat pe parcursul nopţii, antrenând blocuri mari de rocă care au afectat treptele de lucru şi au ajuns până la platforma de staţionare şi vehiculare a utilajelor de pe vatra carierei.
Potrivit unui comunicat transmis sâmbătă de Ministerul Energiei, incidentul a dus la avarierea şi răsturnarea a două utilaje de mari dimensiuni şi la afectarea mecanismului de marş la alte două utilaje. De la apariţia fenomenului de alunecare, echipele CEO au efectuat manevre de retragere a utilajelor din direcţia alunecării şi au asigurat retragerea personalului, garantând supravegherea continuă a zonei afectate.
Conform informaţiilor preliminare, cauza principală a acestui incident este reprezentată de crevasele formate din cauza secetei prelungite, care au slăbit structura solului şi au favorizat alunecarea de teren. Conform informaţiilor puse la dispoziţie de CEO, utilajele avariate erau staţionate de aproximativ două săptămâni. Excavatorul 09 era oricum oprit, iar excavatorul 011 urma să fie oprit la sfârşitul lunii august. Activitatea de exploatare a încetat imediat pentru a asigura siguranţa personalului şi a echipamentelor. AGERPRES/(AS - editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministerul Finanțelor: Moody's avertizează că incertitudinea politică poate afecta consolidarea fiscală
Miza economică majoră a acestor zile este evitarea retrogradării ratingului de țară, a anunțat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, după ce, la finalul săptămânii trecute, agenția de rating Moody's a atras atenția că incertitudinea politică prelungită și lipsa unei majorități parlamentare funcționale pot pune presiune pe procesul de consolidare fiscală și pe imp
Codirlașu: Indicatorul de Încredere Macroeconomică al Asociației CFA România este la valori minime
Indicatorul de Încredere Macroeconomică al Asociației CFA România se află la valori minime, situații de scădere fiind înregistrate în 2012, 2018 și în 2020, a declarat luni, pentru AGERPRES, președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu. 'Începând cu 2024, indicatorul a avut valori re
Firmele nu vor mai depune raportări contabile semestriale pentru anul 2026
Ministerul Finanțelor elimină, pentru acest an, obligația operatorilor economici de a întocmi și depune raportări contabile semestriale la 30 iunie. Potrivit unui comunicat al instituției, decizia face parte dintr-o abordare orientată spre simplificare și reducere a sarcinilor administrative pentru mediul economic, fără a afecta obligațiile de raportare
ANPC recomandă atenție deosebită la achiziția de alimente pe caniculă
Consumatorii trebuie să manifeste o atenție deosebită la achiziționarea, transportul și depozitarea produselor alimentare, în condițiile în care căldura excesivă poate favoriza alterarea rapidă a unor alimente și băuturi, crescând riscul apariției toxiinfecțiilor alimentare, susțin reprezentanții Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC).
Transelectrica a pregătit infrastructura la capacitate maximă, în contextul avertizărilor de caniculă; se estimează un consum de 8.000MW, în orele de vârf
Transelectrica SA a decis anularea unor retrageri programate din exploatare ale unor instalații, astfel încât infrastructura de transport să fie disponibilă la capacitate maximă și să fie redus orice risc suplimentar asociat condițiilor meteorologice extreme. 'Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA, în cal
Angajatorii care nu respectă măsurile de protecție a salariaților în zilele cu temperaturi extreme vor fi sancționați
Inspectorii de muncă vor verifica respectarea măsurilor de protecție de către angajatori în zilele cu temperaturi extreme iar acolo unde vor constata abateri vor aplica sancțiunile prevăzute de lege, a anunțat inspectorul general adjunct de la Inspecția Muncii, Mihai Uca. 'Canicula nu suspendă obligațiile legale ale angajatorilor. Inspectorii
Deciziile de cumpărare a caselor s-au mutat puternic în online (analiză)
Rețelele sociale și alte canale digitale au devenit, pentru mulți beneficiari, primul loc în care caută constructori, oferte și modele de case, iar specialiștii avertizează că au apărut practici comerciale care pot crea confuzie și îi pot determina pe aceștia să ia decizii fără să înțeleagă exact ce cumpără, cât vor plăti în final și pentru ce p
Sectorul bancar din România se confruntă cu provocări dincolo de normalizarea dobânzilor (studiu)
Sectorul bancar din România trebuie să gestioneze simultan un deficit fiscal ridicat, măsuri de consolidare fiscală, o creștere economică slabă, dar și o inflație peste media Uniunii Europene, relevă studiul 'European Retail Banking Radar 2026', realizat de compania de consultanță Kearney. În același timp, băncile se confru
Shopping-ul online din afara UE se scumpește de la 1 iulie; consumatorii vor suporta taxe suplimentare (consultanți)
Consumatorii români vor avea de suportat, după 1 iulie 2026, prețuri mai mari la produsele comandate prin intermediul platformelor de comerț online din afara Uniunii Europene, în colete de valoare redusă, sub 150 de euro, ca urmare a aplicării unei taxe vamale de trei euro/articol, care se adaugă la taxa logistică de 25 de lei/colet, susțin specialiștii D
Trei câștiguri a câte 55.000 de lei s-au înregistrat la tragerea Noroc de duminică
Trei câștiguri a câte 55.015,84 lei fiecare s-au înregistrat la tragerea Noroc (categoria a III-a), care a avut loc duminică, informează, luni, Loteria Română. Două dintre biletele norocoase au fost jucate la agenții loto din Păuliș, jud. Arad, și Constanța, iar cel de-al treilea online pe joaca.loto.ro.
INS: Peste 18 milioane de persoane au vizitat muzeele și colecțiile publice din România, în 2025
Bibliotecile au eliberat anul trecut 18,7 milioane volume către 2,4 milioane utilizatori activi, numărul volumelor fiind cu 0,3 milioane mai mic decât în anul 2024, în timp ce numărul utilizatorilor activi a rămas constant, arată datele Institutului Național de Statistică, publicate luni. Conform statisticii, numărul vizitato
Opt din zece creme de plajă ascund substanțe chimice (studiu InfoCons)
Peste opt din zece produse de protecție solară au prezentat un risc chimic, aproape unul din șase s-a dovedit contrafăcut, iar unele creme etichetate cu SPF 50+ aveau, în realitate, o protecție de până la cinci ori mai mică, relevă un studiu comparativ pe perioada 2022-2026, realizat de InfoCons, în care s-au analizat 65 de produse de protecție sola
Rata șomajului înregistrat la nivel național a scăzut la 3,21%, în luna mai, față de aprilie
Rata șomajului înregistrat la nivel național a fost de 3,21% la sfârșitul lunii mai 2026, cu 0,03 puncte procentuale mai mică decât în luna anterioară și cu 0,03 puncte procentuale mai mare decât în luna mai 2025, a anunțat, luni, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Conform sursei cita
Numărul persoanelor sărace a scăzut cu 3,5% în România, în 2025 (INS)
Numărul persoanelor sărace în România a fost de 3,468 milioane în 2025, în scădere cu 3,5% față de anul anterior, iar rata sărăciei relative (AROP) s-a situat la 18,4%, cu 0,6 puncte procentuale sub nivelul raportat cu un an în urmă, arată datele publicate, luni, de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivi
INS: Circa 72.000 de unități sanitare funcționau în România, în 2025; doar 13.000 se aflau în mediul rural
România avea, în anul 2025, aproximativ 72.000 de unități sanitare, cu peste 2.000 de unități mai multe față de anul anterior, dintre care 59.000 funcționau în mediul urban și 13.000 în mediul rural, arată datele publicate, luni, de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, rețeaua sanitară a disp







