logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Aplicaţia de travel România Atractivă, în topul descărcărilor, după Booking

Image

Aplicaţia mobilă de travel România Atractivă, care promovează turismul cultural, a fost, în doar o săptămână de la lansare, una dintre cele mai descărcate aplicaţii de travel, nu doar în România, ci şi în alte ţări din Europa.

Potrivit unui comunicat, în şapte zile de când aplicaţia a devenit activă (15 - 22 mai 2024), peste 7.000 de utilizatori au descărcat-o din App Store şi Google Play. Astfel, la categoria Travel & Local, România Atractivă se află pe locul 3 în clasamentul descărcărilor pe Google Play, plasându-se imediat după aplicaţia Booking.

Pe App Store, la categoria Travel, România Atractivă se afla pe locul 7 în clasamentul descărcărilor, după doar două zile de la lansare.

Aplicaţia mobilă de travel a fost foarte bine primită şi de publicul internaţional. La categoria Travel & Local de pe Google Play, România Atractivă a ocupat locul 3 în Italia în clasamentul descărcărilor, locul 4 în Austria, Danemarca, Belgia, Bulgaria şi Ungaria, locul 9 în Franţa şi Marea Britanie şi locul 12 în Germania, fiind, astfel, una dintre cele mai descărcate aplicaţii de travel la nivel european, se arată în comunicat.

Website-ul romania-atractiva.ro a fost accesat la rândul lui de peste 23.000 de ori în doar o săptămână de la lansarea oficială, iar peste 80% dintre accesări au fost de pe mobil. În plus, postările de pe contul de Facebook al programului România Atractivă au avut un impact de 1,2 milioane, în timp ce postările de pe contul de Instagram au avut un impact de 370.000.

Începând din 15 mai, turiştii români şi străini au la dispoziţie cea mai complexă platformă multimedia de promovare a turismului cultural din România. Programul România Atractivă include 12 rute turistice tematice care străbat toată ţara, cu 275 de obiective de vizitat, care vor fi semnalizate şi prin infrastructură rutieră specifică până în anul 2026.

Turiştii dornici să descopere România Atractivă pot accesa website-ul romania-atractiva.ro sau aplicaţia mobilă de travel, disponibilă gratuit pentru iOS şi Android.

Printre multe alte facilităţi pe care turiştii le pot descoperi descărcând aplicaţia, sunt şi informaţiile despre tematicile celor 12 rute şi despre obiectivele incluse, prin imagini video şi foto, tur virtual, animaţii, reconstrucţii 3D, ghiduri audio, texte şi recenzii.

Platforma integrează şi serviciul Google Maps, iar utilizatorii îşi pot crea propria rută sau pot combina diferite obiective din cele 12 rute tematice. Mai mult decât atât, utilizatorii pot crea şi propriul traseu (Traseul meu), cu obiectivele favorite, iar aplicaţia va genera o rută optimă pe hartă cu obiectivele respective.

România Atractivă este programul de turism cultural al României, cu finanţare PNRR. Programul este coordonat de Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene şi implementat împreună cu echipele profesionale ale consorţiului declarat câştigător în urma licitaţiei organizate de minister în anul 2022: Terra Building, companie românească specializată în infrastructură rutieră şi Eventya, companie specializată în dezvoltarea de aplicaţii de travel şi content marketing. AGERPRES/(AS - autor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea) 

 

* Sursa foto: Captură www.romania-atractiva.ro 

Afisari: 59

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 30-04-2026 10:06

Opt din zece români asociază berea cu sărbătoarea de 1 Mai (cercetare)

Opt din zece români (83%) asociază berea cu sărbătoarea de 1 Mai, în creștere față de anul anterior cu 2 pp, arată o cercetare de piață Reveal Marketing Research, realizată la solicitarea Centrului de Studii despre Bere. Mai mult, peste jumătate dintre români (53%) afirmă că modul în care ar sărbători această zi s-ar schimba semnificati

Economic Intern 30-04-2026 09:54

Autorizațiile de construire pentru clădiri rezidențiale au scăzut cu 4,8% în primul trimestru

Numărul autorizațiilor de construire eliberate pentru clădiri rezidențiale a scăzut în primul trimestru cu 4,8%, la 7.266, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, publicate joi. Scăderi s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Vest (-176 autorizații), Sud-Est (-105),

Economic Intern 30-04-2026 09:50

Grupul BCR a înregistrat un profit net de 602 milioane de lei în primul trimestru

Grupul BCR a înregistrat un profit net de 602 milioane de lei în primul trimestru, în scădere cu aproape 19% față de aceeași perioadă a anului trecut, când a raportat un profit net de 742 milioane de lei, conform unui comunicat de presă al băncii. Rezultatul operațional a atins 1,044 miliarde lei (205 milioane euro) în primul trim

Economic Intern 30-04-2026 09:26

România raportează o rată a șomajului de 6,1%, în martie (statistică)

România a înregistrat o rată a șomajului de 6,1%, în luna martie a acestui an, în creștere cu 0,1 puncte procentuale față de cea din februarie, cu un nivel în continuare ridicat în rândul tinerilor (15-24 de ani), de 28,2%, arată datele publicate, joi, de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate,

Economic Intern 30-04-2026 09:18

MEDAT a publicat noile criterii de clasificare a unităților de cazare, care pun accent pe digitalizare și debirocratizare

Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) a publicat în transparență decizională, pe site-ul instituției, noile criterii de clasificare a unităților de cazare, care prevăd, printre altele, măsuri de digitalizare, de reducere a birocrației și un acces flexibil la brevetul de turism. 'Știați că hotelurile, restaurant

Economic Intern 30-04-2026 09:12

Grupul OMV Petrom a afișat un profit net în scădere ușoară, la 1,028 miliarde lei, în primul trimestru

Grupul OMV Petrom a afișat un profit net atribuibil acționarilor de 1,028 miliarde de lei, după primul trimestru al acestui an, în scădere ușoară, cu 4%, față de rezultatul raportat în perioada similară a anului trecut, de 1,070 miliarde de lei, potrivit rezultatelor financiare transmise joi Bursei de la București. Profitul înainte de impozit

Economic Intern 29-04-2026 22:35

CCIB: Misiune economică în Tunisia pentru extinderea cooperării bilaterale

România și Tunisia își consolidează cooperarea bilaterală în cadrul misiunii economice desfășurate de Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB) în această țară, unde companii din sectoare precum energie regenerabilă, agroalimentar, tehnologiile digitale, industria auto, farmaceutică și textilă au discutat oportunități de in

Economic Intern 29-04-2026 20:09

MADR: România are pârghiile necesare pentru a proteja sectorul agricol de volatilitatea prețurilor la inputuri și energie

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) salută adoptarea de către Comisia Europeană a Cadrului temporar privind ajutoarele de stat în contextul crizei din Orientul Mijlociu (METSAF), care oferă României baza legală pentru susținerea fermierilor în actualul context dificil. Potrivit unui comunicat al MADR,

Economic Intern 29-04-2026 19:23

Instanța respinge tentativa de suspendare a reformei Romsilva; Ministerul Mediului câștigă procesul privind HG de reorganizare a Romsilva

Curtea de Apel București a respins miercuri cererea Federației Sindicatelor din Silvicultură 'Silva' de suspendare a executării Hotărârii de Guvern privind reorganizarea Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva, confirmând astfel că reforma instituției poate continua, a anunțat Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).

Economic Intern 29-04-2026 19:04

Munca pe platforme nu mai este un fenomen de nișă în România; 92% dintre români susțin autonomia în muncă (studiu)

Munca pe platforme nu mai este este un fenomen de nișă în România, iar flexibilitatea rămâne esențială pentru 92% dintre români care susțin autonomia în muncă, potrivit unui studiu realizat în 25 de țări, care analizează percepțiile publicului privind munca pe platforme și viitoarele reglementări în domeniu.

Economic Intern 29-04-2026 19:00

Miruță: Am cerut situația și pentru TAROM, neprimind aceste documente, nu mă pronunț doar pe ce mi se spune pe holuri

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a declarat miercuri că va lua o decizie privind TAROM în cursul serii, dacă va primi datele oficiale solicitate, subliniind că nu se va pronunța pe baza unor informații spuse 'pe holuri'. Afirmația a fost făcută în contextul în care 30 aprilie este termenul limită p

Economic Intern 29-04-2026 17:47

Miruță: Astăzi e vremea să mai vină și norocul; am aici ordinul ce întrerupe creșterea biletului de metrou, pe care îl semnez

Ordinul de ministru care amână cu două luni scumpirea biletului de metrou de la 5 lei la 7 lei a fost semnat de ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, care a apreciat că majorarea de tarif va fi chiar anulată prin măsurile ce se vor lua. 'În cele două zile de când am ajuns la Ministerul Tr

Economic Intern 29-04-2026 16:49

Miruţă: Am decis convocarea Consiliului de Administraţie al Metrorex pentru a întrerupe contractul de mandat al doamnei director

Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, a anunțat, miercuri, că a decis convocarea Consiliului de Administrație al Metrorex pentru a întrerupe contractul de mandat al directorului general al companiei, Mariana Miclăuș. 'Dacă tot am ajuns să ne uităm în interiorul rețelei Metrorex, am decis convoc

Economic Intern 29-04-2026 15:36

Amenzi de peste șase milioane de lei date de Inspecția Muncii într-o săptămână

Inspecția Muncii a efectuat, în perioada 20-24 aprilie, un număr de 2.056 de controale în toată țara și a dat amenzi de peste 6,1 milioane de lei, a transmis, miercuri, instituția. Inspectorii de muncă au aplicat 1.335 de sancțiuni și au dispus 2.932 de măsuri pentru remedierea neregulilor găsite. În privința r

Economic Intern 29-04-2026 15:34

Isărescu: BNR va înainta autorităților un memorandum prin care va propune o nouă strategie în abordarea problemei tezaurului de la Moscova

Banca Națională a României (BNR) va înainta autorităților un memorandum prin care va propune o nouă strategie în abordarea problemei tezaurului nostru de la Moscova, a declarat, miercuri, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. 'Pentru ca eforturile noastre să fie eficiente și durabile, avem nevoie de sprijinul concret al insti