logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Vălean, despre Podul Giurgiu-Ruse II: România a aplicat cu un proiect în cadrul apelului de proiecte pe mobilitate militară

Imagine din galeria Agerpres

România a depus un proiect în cadrul apelului de proiecte pe mobilitate militară pentru realizarea podului Giurgiu - Ruse II, a afirmat, joi, comisarul european pentru transporturi, Adina Vălean.

"România a aplicat cu un proiect în cadrul apelului de proiecte pe mobilitate militară. Eu mă aşteptam să fie în cadrul apelului de proiecte generale, dar s-a optat pentru această variantă în cadrul apelului de mobilitate militară, ale cărui rezultate eu le pot face publice în 15 decembrie. Deci, suntem puţin în avans. Practic, fiind un apel competitiv de proiecte ai cărui câştigători nu au fost anunţaţi - şi vorbesc la nivelul întregii Uniuni Europene - nu pot să zic astăzi dacă proiectul este câştigător", a spus Adina Vălean, întrebată de jurnalişti despre Podul Giurgiu - Ruse II.

Ea a menţionat că România a aplicat pentru un pod rutier cu o opţiune de feroviar. Valoarea studiului de fezabilitate pentru care a aplicat România este de 6 milioane de euro.

"Noi am finanţat cu 570 de milioane de euro legătura feroviară Bucureşti - Giurgiu. Atenţie, nu aşa că ne-a venit nouă ideea, ci pentru că acesta era un proiect al României, care făcea parte dintr-un coridor şi care trebuie să aibă continuitate spre sud. Deci, este puţin de neînţeles în momentul de faţă pentru Comisia Europeană faptul că nu avem un proiect mai solid pentru un nou pod feroviar la Bucureşti - Giurgiu, dar avem asigurări că există această intenţie şi că acest nou pod Giurgiu Ruse va fi gândit să aibă şi o componentă feroviară. În rest, ceea ce se întâmplă în momentul de faţă, îmi dau seama că e o presiune specială pe punctul de trecere a frontierei. Vă spun sincer că în momentul de faţă sunt presiuni pe toate punctele de trecere ale frontierei în multe locuri din Europa, în mod special pentru ţările care nu sunt în Schengen, România şi Bulgaria, şi cred că e nevoie de o organizare foarte inteligentă şi eficientă a felului în transportatorii rutieri care stau în cozi la frontieră reuşesc să treacă mai repede", a declarat Adina Vălean.

 


Foto: (c CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


La aproape două decenii de la anunţarea proiectului, Bulgaria şi România au început acţiuni reale pentru construirea celui de-al treilea pod peste Dunăre, a informat pe 21 septembrie serviciul de presă al Ministerului bulgar al Transporturilor şi Comunicaţiilor, potrivit BTA.

Cele două ţări au prezentat Comisiei Europene (CE) un proiect comun pentru un studiu de fezabilitate privind al doilea pod Ruse-Giurgiu, demarând efectiv procesul de construire a unui al doilea pod combinat, rutier şi feroviar, peste Dunăre, la Ruse.

Ministrul Transporturilor şi Comunicaţiilor, Georgi Gvozdeikov, a semnat o scrisoare de angajament comun cu ministrul român al Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, Sorin Grindeanu, confirmând poziţia ambelor ţări conform căreia proiectul este o prioritate şi ambele guverne vor lucra în vederea implementării lui.

Activităţile vor fi coordonate de Ministerele Transporturilor din Bulgaria şi România. Ministerul bulgar, împreună cu partenerii săi asociaţi Compania Naţională de Infrastructură Feroviară şi Agenţia de Infrastructură Rutieră, vor realiza studiul privind infrastructura de legătură din ţară. Contribuţia financiară bulgară la proiect este de 1,4 milioane de euro, sau 2,73 milioane de leva, din care până la 50% ar urma să fie un grant în cadrul Mecanismului Conectarea Europei.

Studiile vor analiza diferitele aliniamente şi punctele din care va începe podul la Ruse, respectiv Giurgiu, pentru a facilita alegerea unei soluţii tehnice.

Dacă proiectul este aprobat pentru finanţare, ar urma să fie anunţat la începutul anului 2024. Calendarul prevede semnarea unui contract cu CE până la jumătatea lui 2024 şi implementarea până la finalul lui 2026, când cele două ţări vor decide locaţia şi modalităţile de finanţare a facilităţii de infrastructură.

Va fi analizată şi posibilitatea utilizării mecanismelor de parteneriat public-privat pentru construcţie, întrucât astfel de mecanisme ar putea grăbi implementarea integrală a podului şi ar putea atrage finanţare suplimentară din alte surse. AGERPRES/(A - autor: George Bănciulea, editor: Oana Tilică, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 14

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 10-06-2025 19:40

Cristina Chiriac (CONAF): Diversitatea și echilibrul de gen în guvernanță devin imperative, nu opțiuni

Diversitatea și echilibrul de gen în guvernanță devin imperative, nu opțiuni, în contextul în care economiile europene au nevoie de soluții sustenabile și de coeziune, consideră Cristina Chiriac, președinta Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). ''Leadershipul feminin este astăzi o resursă stra

Economic 10-06-2025 18:43

România a încasat aproximativ 1,3 miliarde euro pentru cererea de plată nr. 3 din PNRR

România a primit de la Comisia Europeană aproximativ 1,3 miliarde de euro, pentru țintele și jaloanele din cererea de plată nr. 3 din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) care au fost îndeplinite integral, a anunțat marți Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE). Valoarea netă a cererii de plată nr. 3 es

Economic 10-06-2025 17:23

Banca Mondială a revizuit în scădere previziunile privind evoluția economiei României în 2025 și 2026

Economia românească va înregistra un avans de 1,3% în acest an, față de un nivel de 2,1% previzionat în luna ianuarie, conform celui mai recent raport privind ''Perspectivele Economice Globale'' (Global Economic Prospects), publicat marți de Banca Mondială. De asemenea, în 2026 creșterea PIB-ului R

Economic 10-06-2025 16:53

Misiunea OCDE în România, interesată de cauzele deficitului bugetar la o întâlnire cu sindicaliști din BNS

Reprezentanți ai conducerii Blocului Național Sindical (BNS) au avut, marți, o întâlnire cu membri ai misiunii Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), care s-au arătat interesați, în special, de cauzele deficitului bugetar și de modul în care politicile publice influențează competitivitatea economică și echilibrul pieței

Economic 10-06-2025 16:29

COTAR solicită includerea ASF pe lista scurtă a instituțiilor din România care trebuie ''reformate de urgență''

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) trebuie să se regăsească pe lista scurtă a instituțiilor importante care trebuie reformate de urgență în România, consideră oficialii Confederației Operatorilor și Transportatorilor Autorizați din România (COTAR), într-o scrisoare deschisă adresată președintelui Nicușor Dan și președintelui Senatulu

Economic 10-06-2025 15:45

TAROM și-a vândut acțiunile la RFS către Air British Petroleum

Compania națională de transport aerian TAROM a anunțat, marți, că a atins o nouă țintă din Planul de restructurare, după ce a finalizat, recent, contractul de vânzare a pachetului de 50% din acțiunile companiei Romanian Fueling Services S.R.L. către Air Brithish Petroleum, informează un comunicat al operatorului aerian, remis AGERPRES. O

Economic 10-06-2025 14:45

Ministerul Finanțelor a împrumutat marți 805,1 milioane lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, marți, 805,1 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 88 luni, la un randament mediu de 7,50% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii de marți a fost de 40

Economic 10-06-2025 13:51

Burduja: Piața energetică europeană e unică doar pe hârtie; în practică, e nevoie de infrastructură conectivă transfrontalieră

Piața energetică europeană are nevoie de infrastructură conectivă transfrontalieră - de 'sârme' care trec granița - pentru ca energia să circule liber, iar prețurile din statele membre să fie similare, a precizat marți ministrul Energiei, Sebastian Burduja. 'De ce energia costă pe piața zilei de astăzi 84 euro în România, 25 euro

Economic 10-06-2025 13:50

Consiliul Concurenței a autorizat preluarea Argenta SRL de către antreprenorii Adrian Crețoiu și Iulian Stanciu

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care oamenii de afaceri Adrian Crețoiu, prin intermediul First All Energy Europe SRL, și Iulian Stanciu, prin intermediul Inspire Asset Management SRL, intenționează să preia Argenta SRL. First All Energy Europe SRL și Inspire Asset Management SRL sunt două companii cu sediul în România, care desfăș

Economic 10-06-2025 13:09

Reportul la Loto 6/49 depășește 1,16 milioane euro, iar la Joker este de 4,28 milioane euro

Reportul la Loto 6/49, la categoria I, este de peste 5,86 milioane de lei (peste 1,16 milioane de euro), în timp ce reportul la Joker, la categoria I, a ajuns la peste 21,59 milioane de lei (peste 4,28 milioane de euro), informează, marți, Loteria Română. Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, d

Economic 10-06-2025 13:04

Aproape trei sferturi dintre cumpărători apelează la GenAI în deciziile de shopping (studiu)

Șapte din zece (72%) consumatori de tehnologie folosesc în mod frecvent instrumente precum Inteligența Artificială Generativă (GenAI) în procesul de cumpărare, iar jumătate dintre utilizatorii activi spun că au cumpărat produse la recomandarea AI, relevă un studiu publicat marți de Accenture. În plus, un cumpărător din zece consideră AI cea m

Economic 10-06-2025 12:10

APIA: Cererile de plată pentru Campania 2025 se depun până pe data de 13 iunie

Fermierii pot depune cereri de plată pentru Campania 2025 până la data de 13 iunie, anul curent, informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), într-un comunicat de presă transmis, marți, AGERPRES. 'Campania de primire a Cererilor de plată se apropie de final, drept pentru care fac apel către fermierii care încă nu

Economic 10-06-2025 10:57

UNSAR: Piața asigurărilor de viață a crescut cu 16%, în 2024

Piața asigurărilor de viață a crescut cu 16% în 2024, față de anul precedent, acest tip de asigurări fiind în topul celor de care românii sunt interesați, potrivit unei analize UNSAR, dată marți publicității. Astfel, peste 37.000 de români care au economisit și investit prin asigurări de viață au încasat indemnizațiile prevăzute l

Economic 10-06-2025 10:52

Bursa de la București a deschis pe roșu ședința de marți

Bursa de Valori București (BVB) a deschis în scădere pe toți indicii ședința de tranzacționare de marți, iar rulajul se cifra la 7,3 milioane de lei (1,44 milioane de euro), după 30 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,15%, iar indicele BET-

Economic 10-06-2025 09:51

Veniturile totale medii în România au crescut cu 15,3%, în 2024; cheltuielile au avut o pondere de 84,8% în total venituri (INS)

Veniturile totale medii lunare în fiecare gospodărie din România au ajuns, în anul 2024, în termeni nominali, la valoarea de 8.270 de lei (+15,3%), din care 84,8% au mers către cheltuieli, arată datele publicate, marți, de Institutul Național de Statistică (INS). Conform statisticii oficiale, în cursul anului trecut, veniturile bă