logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CCIB: Peste 280 de firme cu capital sud-corean erau înregistrate în România, în septembrie

Imagine din galeria Agerpres

Un număr de 287 de firme cu capital sud-corean erau înregistrate în România, la 30 septembrie, cu un capital investit de 123,6 milioane de dolari, informează miercuri Camera de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB).

Astfel, Republica Coreea ocupă locul 30 în Topul ţărilor investitoare în România.

Miercuri, preşedinţii CCIB şi KOTRI (Korea Trade Intelligence) au semnat un Memorandum de Înţelegere privind cooperarea economică între cele două instituţii, cu ocazia unui seminar economic organizat de Camera de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB), împreună cu Biroul de Promovare Comercial Economică (BPCE) Seoul, în marja vizitei în România a delegaţiei asociaţiei coreene KOTRI, formată din 10 persoane, condusă de preşedintele Kwang-Hee Hong şi însoţită de Sorin Toader, ministru consilier la Ambasada ţării noastre din Republica Coreea.

La eveniment a participat Rareş-Ştefan Burlacu, preşedintele Agenţiei Române pentru Investiţii şi Comerţ Exterior (ARICE), Viorel Marin, preşedintele ANAMOB (Asociaţia Naţională a Industriilor de Morărit şi Panificaţie), Florin Vrejoiu, director general ATIC (Asociaţia pentru Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţii), reprezentanţi ai mediului de afaceri, antreprenori şi investitori.

Preşedintele CCIB, Iuliu Stocklosa, a făcut o prezentare succintă a economiei Capitalei, în structură şi dinamică, şi a vorbit despre strategia de relaţii externe a Camerei bucureştene, subliniind orientarea către dezvoltarea relaţiilor economice şi comerciale cu ţările din afara spaţiului comunitar.

"Relaţiile de cooperare cu Republica Coreea constituie o componentă importantă în preocupările Camerei bucureştene, având la bază existenţa de 15 ani a parteneriatul strategic dintre ţările noastre, precum şi interesul mediului de afaceri local, inclusiv ai membrilor noştrii, de a fi cât mai activi şi prezenţi pe această piaţă, de a avea acces la tehnologiile avansate folosite în diversele domenii în cadrul unor angajamente de cooperare economică, inclusiv prin atragerea de investiţii ale companiilor şi firmelor sud-coreene în România şi implicit în Bucureşti", a afirmat preşedintele CCIB.

La rândul său, Rareş-Ştefan Burlacu, preşedintele ARICE, a prezentat stadiul relaţiilor comercial economice dintre România şi Republica Coreea şi a perspectivelor acestora. Totodată, el a precizat că Republica Coreea este unul dintre principalii parteneri comerciali ai ţării noastre între statele din Asia (a 3-a ţară de destinaţie la export şi a doua de origine la import), iar acţiunile de cooperare antamate în ultimul an cu prilejul întâlnirilor la nivelul primilor miniştrii, ai conducătorilor ministerelor economice din cele două ţări oferă perspective de transformare a acestora în noi contracte reciproc avantajoase pentru companiile şi firmele din cele două ţări.

Potrivit sursei citate, ARICE va sprijini permanent dezvoltarea relaţiilor economice bilaterale, atât din centrală cât şi prin reprezentanţa sa - BPCE Seoul.

Preşedintele KOTRI, Kwang-Hee Hong a semnalat că membrii delegaţiei care îl însoţeşte sunt interesaţi în identificarea unor oportunităţi de afaceri, în primul rând importuri, din domeniile: industria metalurgică, industria auto, IT&C, energie, textile şi confecţii, cereale, produse alimentare şi vinuri, precum şi de exportul unor produse cosmetice coreene bine cunoscute pe plan internaţional.

Un alt domeniu de interes este cooperarea în domeniul turismului, preşedintele Hong exprimându-şi intenţia de se implica în promovarea României ca destinaţie turistică în rândul coreenilor.

Totodată, preşedintele KOTRI, care este şi proprietar al companiei New Korea Trading Corporation, a anunţat demararea proiectului înfiinţării unei Asociaţii bilaterale de afaceri româno-coreene, lansarea acesteia fiind preconizată pentru finele acestui an, după primirea tuturor avizelor de la autorităţile coreene.

Astfel, preşedintele Hong va asigura sediul acestei asociaţiei şi va pune la dispoziţia membrilor o sală în care se va organiza o expoziţie permanentă de produse româneşti.

"A urmat o sesiune B2B în care participanţii români la eveniment au intrat în contact direct cu membrii misiunii economice KOTRI făcându-se schimb de informaţii, propuneri comerciale şi de cooperare economică", se menţionează în comunicat.

În marja Seminarului, preşedinţii Iuliu Stocklosa şi Kwang-Hee Hong au semnat un MoU (Memorandum of Understanding) privind colaborarea între CCIB şi KOTRI. Astfel, s-a convenit ca în prima parte a trimestrului II 2024, o misiune economică organizată de CCIB să se deplaseze în R. Coreea la invitaţia conducerii KOTRI.

La sfârşitul lunii august 2023, volumul schimburilor comerciale dintre România şi Republica Coreea a fost de de 855 milioane dolari, cu 2% peste nivelul perioadei similare din 2022.

La export, Republica Coreea a fost a 12-a piaţă de destinaţie extracomunitară şi a 3-a din Asia (după Japonia şi China) cu un volum de 405 milioane dolari (+30,4%) şi o pondere de 2,2% din exportul în afara UE, iar la import a 11-a piaţă de provenienţă a mărfurilor intrate în ţara noastră din spaţiul non-UE (a doua din Asia, după China), cu un volum de 450 milioane dolari (-14,8%) şi o pondere de 1,9% în importul românesc necomunitar. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 66

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 04-07-2026 14:25

Cod portocaliu de averse și descărcări electrice în localități din Prahova și Dâmbovița, până la ora 15:00

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare nowcasting Cod portocaliu de averse torențiale, valabilă până la ora 15:00 în mai multe localități din județele Prahova și Dâmbovița. Astfel pe raza localităților Câmpina, Băicoi, Breaza, Filipeștii de Pădure, Ariceștii Rahtivani, Filipeștii de Târg, Flor

Economic Intern 04-07-2026 12:09

Distrigaz a întrerupt temporar alimentarea cu gaze naturale pentru 190 de clienți casnici din Sectorul 3

Un număr de 190 de clienți casnici ai companiei Distrigaz Sud Rețele, din sectorul 3 al Capitalei, nu sunt alimentați cu gaze naturale, în urma unui incident produs la instalația de utilizare ce alimentează un imobil situat pe Șoseaua Industriilor. 'Distrigaz Sud Rețele aduce următoarele precizări cu privire la întreruperea tem

Economic Intern 04-07-2026 11:15

Numărul de posturi ocupate în instituțiile și autoritățile publice a scăzut cu 5.306 în primele 4 luni din 2026 (Ministerul Finanțelor)

Numărul posturilor ocupate în instituțiile și autoritățile publice din România era, în aprilie 2026, de 1.274.999, cu 5.306 mai puține comparativ cu prima lună a anului, conform datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanțelor (MF), consultate de AGERPRES. Raportat la martie 2026, numărul posturilor ocupate a fost î

Economic Intern 03-07-2026 21:03

UNTRR lansează platforma DieselIndex, care centralizează prețurile medii ale motorinei la nivel național și european

Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) a lansat platforma digitală Diesel Index care va centraliza, săptămânal, prețurile medii oficiale ale motorinei la nivel național și european, având la bază raportările oficiale ale Comisiei Europene. Potrivit unui comunicat al UNTRR, utilizatorii pot monitoriza evoluția prețur

Economic Intern 03-07-2026 17:41

Ministerul Energiei: Plățile efectuate din PNRR au depășit 130 milioane euro, în 2026

Valoarea plăților efectuate către beneficiarii proiectelor din sectorul energiei finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în 2026 a depășit 130 milioane euro, totalul plăților cumulate de la începutul programului fiind de 342,77 milioane euro, informează Ministerul Energiei, printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, &icir

Economic Intern 03-07-2026 17:20

Tăițeii cu ouă au intrat în Registrul Național al Rețetelor Consacrate

Tăițeii cu ouă au intrat în Registrul Național al Rețetelor Consacrate, a anunțat, vineri, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), pe pagina sa de Facebook. 'Noutăți cu gust din Registrul Rețetelor Consacrate! De astăzi, tăițeii cu ouă au rețetă oficială! Vă amintiți de duminicile în familie, cu miros de supă caldă de pui și tăițe

Economic Intern 03-07-2026 16:44

Traseul liniei 54 va fi modificat, începând de sâmbătă; linia de tramvai 47 va fi suspendată temporar

Traseul liniei 54 va fi modificat, începând de sâmbătă, tramvaiele urmând să circule între 'Șura Mare' și 'Piața Unirii', iar linia de tramvai 47 va fi suspendată temporar, informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Prin această măsură, TPBI

Economic Intern 03-07-2026 15:21

ANPC a dat amenzi de peste 4,1 milioane de lei, după ce a controlat peste 1.500 de operatori economici

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a aplicat 871 de amenzi de peste 4,1 milioane de lei în urma unor controale la peste 1.500 de operatori economici, în perioada 29 iunie - 3 iulie, în vederea verificării conformității produselor comercializate, a respectării legislației specifice domeniului alimentar și a condițiilor de prestare a

Economic Intern 03-07-2026 14:42

FBI și CISA atenționează asupra unei campanii de phishing, ce vizează utilizatorii unor platforme de comunicare (DNSC)

Oficiali guvernamentali, personal militar, jurnaliști și persoane cu acces la informații sensibile sunt vizați de o nouă campanie de phishing prin intermediul platformelor Signal, WhatsApp și Telegram, avertizează FBI și Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), a anunțat, vineri, Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică (DNSC), pe pagina sa de soci

Economic Intern 03-07-2026 12:46

Omniasig: 205 dosare de daună la nivel național în urma furtunilor; cele mai multe pagube, în București-Ilfov

Omniasig Vienna Insurance Group a înregistrat, până în prezent, 205 avizări de daună de la asigurați din 24 de județe și Municipiul București, după ce furtunile care au afectat România la mijlocul săptămânii au provocat daune serioase proprietăților, culturilor și autovehiculelor la nivelul întregii țări, dar mai ales în zona

Economic Intern 03-07-2026 10:49

Consiliul Concurenței: Prețurile carburanților au fost sub media UE în S1; de la 1 iulie, motorina s-a scumpit cu aproape 36 bani/litru

Prețurile carburanților din România s-au menținut semnificativ sub media Uniunii Europene, în cea mai mare parte a perioadei 1 martie - 30 iunie 2026, atât la prețurile finale, cu taxe, cât și la prețurile fără taxe, afirmă reprezentanții Consiliului Concurenței, care monitorizează evoluția acestor prețuri în contextul expirării perioade

Economic Intern 03-07-2026 10:39

ONJN: Deficiențele constatate de Curtea de Conturi pentru 2024 sunt remediate sau în curs de remediere

Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) susține că deficiențele constatate de Curtea de Conturi pentru anul 2024 sunt remediate sau în curs de remediere și că raportul întocmit vizează o perioadă anterioară preluării mandatului actualei conduceri, se arată într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. 'O parte dint

Economic Intern 03-07-2026 09:36

INS: Numărul sosirilor și al înnoptărilor în unitățile de cazare din România, în scădere în primele cinci luni

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat) din România au însumat 4,287 milioane de persoane, în primele cinci luni ale acestui an, în scădere cu 4,5% față de aceeași perioadă din 2025, arată datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS).

Economic Intern 02-07-2026 18:43

Analiști financiari: Evoluția ROBOR a urmat inflația și dobânda-cheie a BNR

Evoluția ROBOR din perioada 2021-2022 a reflectat accelerarea inflației, creșterea anticipațiilor inflaționiste și înăsprirea politicii monetare a BNR, au afirmat joi analiști financiari, în cadrul unei dezbateri dedicate relației dintre indicii ROBOR, dobânzi și principalii indicatori macroeconomici. 'ROBOR, în aprilie 2021, se apr

Economic Intern 02-07-2026 16:46

Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale: Daunele provocate de inundații pot fi notificate prin sistemul digital al instituției

Proprietarii de locuințe inundate în urma fenomenelor hidrometeorologice din ultimele zile pot notifica daunele prin sistemul digital al Pool-ului de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale (PADROM), pentru demararea procesului de despăgubire, potrivit unui comunicat al instituției. 'PADROM urmărește situația generată de fenomenele hidrometeor