logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#EnergieVerde/ TeraPlast primeşte 5,5 milioane lei prin PNRR pentru o centrală fotovoltaică nouă

Imagine din galeria Agerpres

Compania TeraPlast a semnat contractul de finanţare pentru un sprijin financiar de circa 5,5 milioane lei prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă pentru dezvoltarea unei centrale fotovoltaice noi în cadrul Parcului Industrial din Sărăţel, conform unui comunicat al companiei.

Finanţarea nerambursabilă, aprobată conform solicitării, va acoperi circa un sfert din investiţia totală a companiei în acest proiect, al cărui buget ajunge la 22,565 milioane de lei.

Noua centrală fotovoltaică este proiectată la o putere de circa 4,56 MWp, respectiv o putere produsă (din invertoare) de circa 3,81 MW, şi face parte din strategia de dezvoltare durabilă a TeraPlast, care include şi creşterea independenţei energetice din surse regenerabile.

Primul pas în începerea proiectului, în urma semnării contractului de finanţare, este publicarea unei proceduri competitive pentru atribuirea unui singur contract de furnizare pentru realizarea obiectivului proiectului.

Obiectivul general unic al proiectului este "instalarea unei capacităţi noi de producere a energiei din surse regenerabile de energie solară în scopul autoconsumului, cu instalaţie de stocare integrată, în Regiunea de dezvoltare Nord-Vest a României, judeţul Bistriţa-Năsăud, în sat Sărăţel, comuna Şieu-Măgheruş", iar obiectivul specific instalarea unei capacităţi noi de circa 3,81 MW (puterea totală instalată a panourilor va fi de 4.561,90 kWp, iar puterea totală instalată a invertoarelor va fi de 3.806,00 kW) de producere a energiei din surse regenerabile de energie solară în scopul autoconsumului, cu instalaţie integrată de stocare de capacitate de 920 kW (asigurând o capacitate de stocare a energiei electrice produse la puterea nominală a centralei (3806 kW) de circa 14,5 minute).

În acest sens, TeraPlast va publica un anunţ însoţit de Caietul de sarcini aferent, pe pagina web https://proiecte.pnrr.gov.ro, secţiunea Transparenţă, unde vor fi prezentate următoarele informaţii: informaţii generale privind TRP, tip procedură, criteriu atribuire, tipul contractului, valoarea estimată, data şi modul de depunere a ofertelor, Caiet sarcini.

"Proiectul pentru realizarea capacităţii fotovoltaice este garantul dezvoltării durabile a afacerilor TeraPlast. Viitoarea centrală va contribui la reducerea gazelor cu efect de seră, respectiv la scăderea anuală estimată a gazelor cu efect de seră cu 3.238 tone CO2e (CO2 echivalent). Prin specificul activităţii noastre avem un consum apreciabil de energie electrică, iar asigurarea unei părţi substanţiale din surse regenerabile dezvoltate intern ne ajută în efortul nostru susţinut de decarbonizare şi aplicare a unor soluţii durabile, prietenoase cu mediul înconjurător. În acelaşi timp, astfel de capacităţi contribuie şi la reducerea costurilor de producţie, cu un efect benefic asupra competitivităţii în ansamblu a Grupului", a declarat Nicolae Roşu, director operaţional al TeraPlast.

Reducerea amprentei de carbon, cu perspectiva UE de a atinge neutralitatea climatică în orizontul 2050, reprezintă o preocupare strategică şi pentru Grupul TeraPlast, care a implementat de-a lungul timpului diferite soluţii prietenoase cu mediul, precum reciclare şi folosirea materialului reciclat în produse existente, digitalizarea proceselor sau surse regenerabile de energie.

Proiectul are o valoare totală de 22,565 milioane de lei, din care valoarea finanţării prin PNRR va fi de 5,452 milioane de lei. Acesta presupune instalarea unor panouri fotovoltaice monocristaline pe o structură de tip on-grid, fără injecţie în reţea, şi integrarea unei instalaţii de stocare a energiei electrice. Termenul estimat de finalizare a proiectului este 30 iunie 2024.

Noua centrală fotovoltaică va fi compusă din peste 8.000 de panouri. Concomitent, Grupul va da prioritate achiziţiilor externe de energie provenite din surse regenerabile.

În ultimii 5 ani, Grupul TeraPlast a investit aproape 400 milioane de lei în proiecte care asigură extinderea capacităţilor de producţie, diversificarea afacerilor şi dezvoltarea durabilă. În continuare, Grupul va finanţa cu prioritate proiectele care accelerează componenta de durabilitate, care cresc competitivitatea şi oferă plus valoare socio-economică. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Oana Tilică)

Afisari: 48

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 05-07-2026 17:30

Troleibuzele liniei 79 vor circula, de luni, între 'Clăbucet' și Calea Moșilor

Troleibuzele liniei 79 vor circula, de luni, pe un traseu modificat, între Calea Moșilor și 'Clăbucet', din cauza lucrărilor la rețeaua de apă și canalizare din zona Foișorului de Foc, fapt ce necesită întreruperea curentului electric în rețeaua de contact. Astfel, potrivit unui comunicat al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară pe

Economic Intern 05-07-2026 17:01

Ritmurile vegetative ale culturilor de câmp și speciilor pomi-viticole vor fi intensificate în majoritatea regiunilor agricole (agrometeo)

Ritmurile vegetative ale culturilor de câmp și speciilor pomi-viticole vor fi intensificate în majoritatea regiunilor agricole, în special pe suprafețele agricole cu o bună aprovizionare cu apă a solului, reiese din prognoza agrometeorologică emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). 'În cultura de por

Economic Intern 05-07-2026 16:44

Opt din zece români susțin că statul implementează prea lent digitalizarea (studiu)

Peste trei sferturi dintre români (75,4%) consideră că digitalizarea este 'benefică' sau 'foarte benefică', în timp ce 81,6% susțin că statul român se digitalizează într-un ritm prea lent, reiese dintr-un sondaj de opinie dat recent publicității. Potrivit datelor centralizate de AtlasIntel, percepțiile n

Economic Intern 05-07-2026 16:03

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active de 227,5 miliarde de lei, la finalul lunii mai

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active în valoare de 227,5 miliarde de lei, la finalul lunii mai 2026, în creștere cu 37% față de nivelul înregistrat la aceeași dată din 2025, conform statisticii Autorității de Supraveghere Financiară (ASF). 'Investițiile fondurilor de pensii administrate privat s-au realiza

Economic Intern 05-07-2026 15:47

Peste 6,47 milioane de contracte individuale de muncă active, înregistrate în ReGes/Revisal, la finele anului 2025(MMFTSS)

Numărul contractelor individuale de muncă active înregistrate în sistemul informatic ReGes/Revisal era, la finele anului 2025, de 6.477.997, cu 249.374 mai puține comparativ cu perioada similară a anului anterior, conform statisticilor publicate de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, consultate de AGERPRES.

Economic Intern 05-07-2026 14:24

Numărul pasagerilor care au circulat cu trenul a scăzut cu 8,8% în primul trimestru din 2026 (INS)

Numărul pasagerilor care au circulat cu trenul a fost, în primul trimestru din 2026, de 14,679 de milioane, în scădere cu 8,8%, comparativ cu perioada similară din 2025, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, parcursul pasagerilor s-a redus în primele trei luni cu 9,3%

Economic Intern 05-07-2026 14:04

INHGA: Debitul Dunării la intrarea în țară, în scădere până la 2.100 mc/s pe parcursul săptămânii viitoare

Debitul Dunării va fi în scădere în următoarele zile la intrarea în țară (secțiunea Baziaș), până la aproximativ 2.100 metri cubi pe secundă (mc/s), de peste două ori mai mic decât media multianuală a lunii iulie, de 4.700 mc/s, potrivit prognozei Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) valabilă pentru perioad

Economic Intern 05-07-2026 13:37

Suprafața cultivată în România, în creștere cu 40.000 de hectare în 2025

Suprafața cultivată în România a crescut anul trecut, pe total țară, cu 40.000 de hectare, raportat la 2024, ajungând la 8,214 milioane de hectare, sectorul majoritar privat având o pondere de 99,1%, respectiv 8,139 milioane de hectare, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Județele care

Economic Intern 05-07-2026 12:15

Aproape 400 de primării rurale au primit 41 milioane de euro pentru implementarea proiectului de incluziune socială SCI2000

Primele aproape 400 de primării rurale au primit avansurile în valoare de peste 41,2 milioane de euro pentru demararea activităților în vederea implementării celui mai mare proiect european de incluziune socială SCI2000, informează duminică Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale. 'Implementarea celui

Economic Intern 05-07-2026 11:13

Capitalizarea Bursei de la București a crescut cu peste 36 de miliarde de lei într-o săptămână

Bursa de Valori București (BVB) a câștigat în această săptămână 36,18 miliarde de lei la capitalizare, în creștere cu 5,5% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a crescut cu 216,47 milioane de lei (+55,3%), potrivit datelor BVB, consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursi

Economic Intern 05-07-2026 10:17

Județele Dolj, Mehedinți și Caraș - Severin, sub atenționare meteo de intensificări ale vântului

Administrația Națională de Meteorologie a emis, duminică, o atenționare Cod galben de vânt puternic, valabilă pe parcursul zilei în trei județe din sud-vestul țării. Potrivit meteorologilor, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în sudul Banatului și în vestul și sud-vestul Olteniei vor fi intensificări ale vânt

Economic Intern 05-07-2026 10:09

Unitatea 1 CNE Cernavodă, reconectată la Sistemul Energetic Național

Unitatea 1 CNE Cernavodă a fost reconectată la Sistemul Energetic Național în duminică dimineața, după finalizarea programului de oprire planificată, a anunțat Nuclearelectrica. Potrivit unui comunicat al companiei, în perioada opririi planificate, au fost efectuate activități din următoarele programe: programul de mentenanță preve

Economic Intern 05-07-2026 09:56

Chisăliță: Exploatarea gazelor din Marea Neagră oferă României o oportunitate istorică, însă resursele nu creează automat prosperitate

Exploatarea gazelor din Marea Neagră oferă României o oportunitate istorică, însă adevărata valoare strategică nu constă în gazul extras, ci în modul în care veniturile rezultate vor fi utilizate, susține președintele Asociației Energia Inteligentă, Dumitru Chisăliță. 'Exploatarea gazelor din Marea Neagră ofer

Economic Intern 05-07-2026 09:09

Noi reporturi la tragerile de duminică, la toate categoriile

Un report de 37,72 milioane de lei (7,02 milioane de euro) se înregistrează, duminică, la Loto 6/49, la categoria I, în timp ce la tragerea Noroc este în joc un report cumulat de 7,10 milioane de lei (1,35 milioane de euro). Duminică, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după

Economic Intern 04-07-2026 14:25

Cod portocaliu de averse și descărcări electrice în localități din Prahova și Dâmbovița, până la ora 15:00

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare nowcasting Cod portocaliu de averse torențiale, valabilă până la ora 15:00 în mai multe localități din județele Prahova și Dâmbovița. Astfel pe raza localităților Câmpina, Băicoi, Breaza, Filipeștii de Pădure, Ariceștii Rahtivani, Filipeștii de Târg, Flor