logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Şase din zece români admit că deciziile de consum le sunt influenţate de părerile celor apropiaţi (studiu)

Imagine din galeria Agerpres

Şase din zece români admit că deciziile de consum şi cumpărare le sunt influenţate de părerile celor apropiaţi, iar patru din zece resimt în prezent schimbări ale comportamentelor şi obiceiurilor lor sociale, pe care le atribuie perioadei Covid-19, arată un studiu de piaţă realizat de Reveal Marketing Research.

"Relaţiile cu apropiaţii echilibrează o paletă variată de nevoi din viaţa individului, contribuind în mare măsură la bunăstarea fizică şi emoţională. Conform datelor studiului Reveal Marketing Research constatăm că principalele sentimente pe care românii le asociază cu apropiaţii din vieţile lor sunt iubire (61%), respect (57%), bucurie (56%) şi siguranţă (50%). Ca tendinţă generală, generaţia Z (18-24 ani) asociază în mai mare măsură sentimentele de inspiraţie (30% vs. 21% total eşantion) şi de presiune (15% vs. 9% total eşantion) când se raportează la relaţiile cu apropiaţii, aceştia fiind într-o etapă activă de căutare şi dezvoltare a identităţii personale", arată studiul citat.

Dacă ne referim la timpul liber al românilor, acesta este petrecut de obicei în compania apropiaţilor (62%), în special în cazul tinerilor între 25-34 ani (70%), în timp ce 26% declară că petrec timpul liber în egală măsură singuri şi în compania celorlalţi, iar 12% mai degrabă singuri. De asemenea, multe dintre aceste interacţiuni sociale implică adesea activităţi de consum în comun.

Astfel, plimbările în parc (66%), preferate în special de femei (72% vs. 61% bărbaţi), cumpărăturile (63%), mersul în vizită (55%) şi ieşitul în oraş la terase, restaurante, cafenele etc. (40%) sunt principalele modalităţi de petrecere a timpului liber în afara casei. Alte activităţi, menţionate în mai mică măsură, sunt mersul la cinema (26%) sau activităţile sportive/ mersul la sală (23%).

Când ies în oraş, cei mai mulţi dintre români aleg să mănânce pizza (61%) şi să bea băuturi răcoritoare sau non-alcoolice (58%), arată studiul citat.

"Urmărind obiceiurile de consum ale românilor atunci când ies în oraş (terasă, restaurant etc.), observăm că băuturile reprezintă principala categorie de produse consumată, ieşitul în oraş fiind asociat în principal cu ideea de socializare, relaxare, de a sta la un "pahar de vorbă". Îndreptându-ne atenţia către procente, băuturile răcoritoare sau non-alcoolice sunt preferate de 58% dintre români, acestea fiind urmate de cafea (55%) şi de băuturile alcoolice (45%), cele din urmă fiind preferate într-o măsură semnificativ mai mare de bărbaţi (56% vs. 35% femei). Dacă ne referim la mâncare, pizza este preferata românilor (61%), urmată de mâncarea gătită tradiţională sau internaţională (41%), fast food (39%) şi desert (39%)", potrivit studiului.

În spatele acestor alegeri stau trei motivaţii principale, cei mai mulţi alegând ce să consume din impuls/ poftă (28%), din obişnuinţă/ gusturi preferate (27%) sau din dorinţa de a experimenta/ de a încerca ceva nou (25%). În studiu au fost remarcate tendinţe diferite, femeile comandând mai degrabă din impuls/ poftă (34% vs. 22% bărbaţii), persoanele mature peste 55 ani preferă gusturile preferate/ cu care sunt obişnuiţi (32% vs. 27% total eşantion), iar persoanele cu veniturile cele mai mari (peste 4500 lei) sunt cele mai deschise în a încerca gusturi noi (35% vs. 25%).

Mai mult decât atât, doi din zece români declară că aleg ce să consume în funcţie de ceea ce consumă cei cu care sunt în oraş, bărbaţii fiind mai predispuşi să fie influenţaţi de alegerile şi părerile celorlalţi (23% vs. 14% în cazul femeilor).

"Dacă ne referim la activităţile preferate atunci când timpul liber este petrecut acasă, în topul preferinţelor regăsim treburile casnice (65%) - în special în cazul femeilor (72% vs. 57%), vizionarea de filme/ seriale (62%) şi petrecerea timpului pe site-urile de socializare (60%). Alte tendinţe sunt reprezentate de faptul că femeile investesc semnificativ mai mult timp decât bărbaţii în ritualuri de îngrijire personală acasă (46% vs. 27%), în timp ce bărbaţii se informează în mai mare măsură despre subiectele de interes (52% vs. 44% femei)", relevă sursa citată.

Conform rezultatelor studiului Reveal Marketing Research, mersul în vizită este una dintre principalele activităţi preferate de români în timpul liber (55%). În cadrul acestor vizite, românii obişnuiesc de cele mai multe ori să socializeze, să poarte conversaţii (78%), să pregătească masa (57%) şi să consume diferite băuturi alcoolice sau non-alcoolice (45%).

"Mersul în vizită are o semnificaţie profundă, mai ales în contextul relaţiilor cu apropiaţii, întrucât actul de a vizita fizic pe cineva demonstrează legătura puternică dintre indivizi şi dorinţa acestora de a "valoriza relaţia", investind timp şi share-uind unul dintre cele mai personale spaţii - propria casă. Aşa cum o demonstrează şi datele, aceste vizite reprezintă oportunitatea perfectă de a socializa cu cei dragi într-un mediu confortabil şi familiar, iar în general, mersul în vizită este despre conexiuni interpersonale puternice şi de durată", se arată în studiu.

În ceea ce priveşte categoriile de vârstă, tinerii între 18-24 ani obişnuiesc în mai mare măsură să se joace diverse jocuri de societate sau jocuri video (35% vs. 24% total eşantion), în timp ce tinerii între 25-34 ani preferă mai degrabă să asculte muzică (51% vs. 39% total eşantion) sau să comande mâncare online (31% vs. 25% total eşantion).

Studiul mai arată că 57% dintre români declară că obiceiurile şi activităţile lor au revenit în totalitate la vechea normalitate de dinainte de pandemie. O treime dintre români (33%) declară că observă schimbări ale obiceiurilor şi rutinei lor, în special tinerii între 18-34 ani (42%), în timp ce pentru 7% pandemia a schimbat în mare măsură obiceiurile de consum.

Pandemia a accelerat adoptarea muncii la distanţă şi a determinat o reevaluare a modalităţilor de petrecere a timpul liber (hobby-uri pentru acasă, socializarea virtuală, cumpărături online etc.), iar aceste schimbări ce au adus atât oportunităţi, cât şi provocări, subliniază nevoia de flexibilitate, adaptabilitate şi focusul pe activităţi de relaxare noi ce au ca scop creşterea bunăstării personale.

Comparativ cu perioada de dinaintea pandemiei, în prezent, românii petrec mai mult timp acasă (26%), cumpără mai puţine haine (20%), gătesc mai des acasă (18%) şi sunt mai preocupaţi de sănătate - sport, mişcare, dietă mai sănătoasă (13%).

Alte schimbări menţionate sunt frecvenţa mai mare a comenzilor online (11%), vizite mai dese la apropiaţi (11%), stabilirea unor relaţii mai strânse cu cei dragi (11%), diversitatea activităţilor de recreere pentru a recupera timpul din pandemie (10%) şi incidenţa crescută a apelurilor video (10%).

Totodată, 58% dintre români consideră că sunt influenţaţi de apropiaţii lor atunci când hotărăsc cum, când şi de unde cumpără diferite produse, mărci sau servicii, în timp ce 42% declară că au preferinţe clar stabilite şi că ceilalţi îi pot influenţa în foarte mică măsură. De remarcat faptul că reprezentanţii generaţiei Z (18-24 ani) sunt cei care consideră în mai mare măsură că alegerile le sunt influenţate de ceilalţi (83%).

O altă tendinţă este reprezentată de faptul că cei cu veniturile cele mai mari (peste 4.500 lei) se declară cei mai influenţaţi de apropiaţi în alegerile lor de zi cu zi, deoarece posibilităţile lor financiare le permite un consum mai mare, iar indivizii îşi pot ajusta, conştient sau inconştient, diferite alegeri pentru a se alinia cu preferinţele şi dorinţele celor apropiaţi lor.

Potrivit studiului, cei mai mulţi dintre români au cea mai mare încredere în părinţi (74%), partenerul de viaţă (73%), copii (63%), prieteni apropiaţi (58%) şi naşi (46%). La polul opus, observăm că scorurile cele mai mici au fost înregistrate de colegii de serviciu (35%), cunoştinţe (30%) şi vecini (28%).

Părerea celor apropiaţi influenţează în mare şi foarte mare măsură deciziile românilor atunci când se hotărăsc să îşi cumpere o casă (44%), când iau decizii majore pentru viaţa lor (43%) - în special în cazul tinerilor cu vârste între 18-24 ani (54%) sau când stabilesc ce destinaţii să aleagă pentru vacanţe (42%). Pe de altă parte, felul în care aleg să se îmbrace este cel mai puţin influenţat aspect de către părerile celorlalţi (33%).

Studiul Reveal Marketing Research s-a desfăşurat online în perioada 24-28 iulie 2023 pe un eşantion reprezentantiv pentru universul persoanelor cu vârsta 18+, utilizatori de internet, din mediul urban. Mărimea eşantionului a fost de 1.002 respondenţi, iar eroarea maximă de eşantionare este +/-3.1 % la un nivel de încredere de 95%. Studiul a inclus şi o abordare exploratorie calitativă prin intermediul a 6 interviuri în profunzime, ce presupun o analiză amănunţită a motivaţiilor, comportamentelor şi obiceiurilor consumatorilor.AGERPRES/(AS - autor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 16

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 17-06-2025 20:58

DNSC avertizează asupra unor informații false privind găzduirea de către România a milioane de cetățeni israelieni

Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică (DNSC) atrage atenția că în spațiul online circulă clipuri și materiale care susțin în mod fals că România ar pregăti găzduirea a milioane de cetățeni israelieni, inclusiv prin alocarea a 3 milioane de apartamente. 'Atenție la campaniile de dezinformare propagate pe rețe

Economic 17-06-2025 18:44

Wizz Air suspendă zborurile către Tel Aviv și Amman, până la 15 septembrie

Wizz Air a suspendat toate zborurile spre și dinspre Tel Aviv, Israel, și spre Amman, Iordania, până în 15 septembrie, a anunțat, marți, compania aeriană, într-un comunicat. De asemenea, Wizz Air va evita tranzitarea spațiului aerian israelian, irakian, iranian și sirian până la noi informații. Această decizie vine î

Economic 17-06-2025 18:42

Reprezentanții UPS Dragomirești, despre linia de producție măști din pandemie: Pierdere totală

Linia de producție măști de protecție sanitară inaugurată în pandemie, în aprilie 2020, la Uzina de Produse Speciale (UPS) din Dragomirești, județul Dâmbovița, este în conservare la sediul uzinei, iar investiția este caracterizată de conducerea unității drept 'pierdere totală'. 'Am puține cuvinte să vă spun, vis-a-vis de ace

Economic 17-06-2025 18:14

Ministrul Economiei, Bogdan-Gruia Ivan: Pornește industria de apărare, greu, dar pornește

Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Bogdan-Gruia Ivan, a declarat, marți, în Dâmbovița, după vizita la patru obiective din industria de apărare, că în acest domeniu se fac pași importanți, 'pornește industria de apărare, greu, dar pornește'. Ministrul a mers la Fabrica de camioane militare de la Petre

Economic 17-06-2025 16:51

Fechet, la reuniunea miniștrilor Mediului: România sprijină ferm competitivitatea industriei auto și consolidarea reciclării

România sprijină ferm competitivitatea industriei auto și consolidarea reciclării, care e esențială pentru tranziția către o economie circulară eficientă, a scris, marți, pe Facebook, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet, care participă la reuniunea miniștrilor Mediului din Uniunea Europeană, de la Luxemburg. 'România sprijină

Economic 17-06-2025 16:17

Ministrul Energiei: Amenajarea hidroenergetică Livezeni-Bumbești a primit Acordul de mediu

Amenajarea hidroenergetică Livezeni - Bumbești, un proiect în valoare de peste 1,1 miliarde de lei, a primit, marți, Acordul de mediu, a anunțat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, pe pagina sa de Facebook. 'D

Economic 17-06-2025 15:48

DNSC: Tentativă de fraudă cu identitatea Notino, propagată în online

O tentativă de fraudă online, în care se folosește identitatea brandului Notino, invită utilizatorii să comande o așa-zisă 'cutie misterioasă' cu produse cosmetice premium, atrage atenția Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică (DNSC), într-o postare publicată, marți, pe pagina oficială de Facebook a instituției. 'Așa-zisa o

Economic 17-06-2025 15:16

Fidelis V a atras peste 1,64 miliarde lei

Emisiunea Fidelis V din 2025, desfășurată în perioada 6-16 iunie, a înregistrat o valoare de peste 1,64 miliarde lei, depășind suma totală din luna mai, de peste 1,18 miliarde lei, potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Finanțelor. Conform sursei citate, cea mai recentă ediție de titluri de stat Fidelis se remarcă și datorită rezultatelor

Economic 17-06-2025 14:41

Vintilă (Ministerul Energiei): Undeva la 3,5 milioane de gospodării ar putea beneficia de ajutorul pentru facturile la energie, după 1 iulie

Aproximativ 3,5 milioane de gospodării ar putea beneficia de ajutorul pentru facturile la energie după 1 iulie, odată cu liberalizarea pieței, susține Adrian Vintilă, consilierul ministrului Energiei. 'Pe datele INS împerecheate sau încrucișate cu rapoartele ANRE, referitoare la locurile de consum energie electrică cu consum casnic, pe scenariu

Economic 17-06-2025 13:47

Boloș: Putem accesa 6 miliarde de euro pentru sprijinirea celor ce duc greul scumpirilor la energie și transport

România poate accesa, în perioada următoare, șase miliarde de euro, pentru a sprijini direct oamenii care duc greul scumpirilor la energie și transport, a scris, marți, pe pagina sa de socializare, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș. 'Planul Național Social pentru Climă este cel mai nou instrument car

Economic 17-06-2025 12:46

Bende Sandor: Statul trebuie să creeze terenul fertil pentru investiții în România

Statul nu trebuie să construiască fabrici și să creeze locuri de muncă în mod direct, ci trebuie să creeze un teren fertil pentru ca investițiile să prindă rădăcini în România printr-o predictibilitate atât legislativă, cât și financiară, a declarat, marți, președintele Comisiei pentru industrii și servicii din Camera Deputaților, Bende

Economic 17-06-2025 12:00

Popa (ANCOM), despre vânzarea Telekom România Mobile: Consiliul Concurenței va da răspunsul final până la sfârșitul lunii iunie

Consiliul Concurenței va face analiza finală în privința vânzării Telekom România Mobile și ar putea da un răspuns până la sfârșitul lunii iunie, a declarat, marți, la cea de-a VII-a ediție a evenimentului 'Forumul România Digitală', directorul departamentului Monitorizare și control din Autoritatea Națională pentru Administrare și

Economic 17-06-2025 11:49

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, marți, la 7,14%

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut, marți, la 7,14% pe an, de la 7,15% pe an în ședința precedentă, conform datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). La începutul acestui an, indicele era de 5,92% pe an,

Economic 17-06-2025 11:41

Tagliaretti (ECCC): Inteligența Artificială este prioritatea numărul 1 în privința investițiilor, în anii următori

Inteligența Artificială (IA) este prioritatea numărul 1 în ceea ce privește investițiile și vrem să securizăm bazele de date ce folosesc această tehnologie, a declarat, marți, la cea de-a VII-a ediție a evenimentului 'Forumul România Digitală', directorul executiv al Centrului European de Competență în domeniul Securității Cibernetice (ECCC)

Economic 17-06-2025 11:14

Cîmpean (DNSC): Costul securității cibernetice va fi întotdeauna mai mic decât cel al remedierii unui incident major

Costul securității cibernetice va fi întotdeauna mai mic decât costul remedierii unui incident major, în condițiile în care societatea, ca economie și ca indivizi, are nevoie de tehnologie, a declarat, marți, directorul Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC), Dan Cîmpean, la cea de-a VII-a ediție a evenimentului 'Fo