Euroins Insurance Group aşteaptă în continuare un răspuns la propunerea făcută autorităţilor române
Eurohold Bulgaria AD şi BERD, acţionari ai Euroins Insurance Group, nu au primit niciun răspuns din partea autorităţilor române, deşi au trecut aproape două săptămâni de când au înaintat o propunere acestora, respectiv transferul întregului portofoliu de daune al Euroins România către EIG Re, astfel încât Fondul de Garantare a Asiguraţilor (FGA) să nu cheltuie banii statului român şi ai contribuabililor pentru plata daunelor RCA, potrivit unui comunicat al asigurătorului.
"Au trecut aproape două săptămâni de când Eurohold Bulgaria AD şi BERD, acţionari ai Euroins Insurance Group, au înaintat o propunere concretă Fondului de Garantare a Asiguraţilor (FGA), Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), Guvernului şi Parlamentului, pentru a evita ca Fondul să cheltuie banii statului român şi ai contribuabililor pentru plata daunelor RCA în urma deciziei ASF de a retrage autorizaţia de funcţionare a Euroins România şi a iniţia procedura de faliment a companiei. Din păcate, nu există încă un răspuns din partea niciunei autorităţi române cu privire la această propunere sau vreo altă contrapropunere", se spune în comunicat.
Euroins Insurance Group atrage atenţia că, pe zi ce trece, se adânceşte criza de pe piaţa RCA, fiind afectaţi aproape 2,7 milioane de asiguraţi RCA.
"Continuă, din păcate, practica răspândirii zvonurilor care citează surse anonime, cu minciuni evidente şi informaţii amestecate în mod răuvoitor şi construite în aşa fel încât să provoace manipulare cu scopul de a crea o percepţie falsă asupra Eurohold Bulgaria AD, BERD şi filialele acestora. Pentru conformitate, Eurohold Bulgaria AD a propus transferul întregului portofoliu de daune al Euroins România către EIG Re, repetăm: toate daunele, astfel că EIG Re se angajează să acopere toate plăţile anterioare şi curente de daune. Plata pentru acestea reprezintă toate activele existente ale Euroins România. Euroins Insurance Company AD, filiala bulgară a grupului şi una dintre cele mai mari divizii din holding, va opera iniţial în România sub regimul Freedom of Services (FoS) şi va prelua tot portofoliul existent de contracte actuale şi vom acoperi toate daunele viitoare. Acţionarii se angajează să asigure aportul de capital necesar pentru executarea Propunerii", susţine compania.
Eurohold Bulgaria AD este un grup energetic şi financiar de frunte care operează în Europa Centrală, de Est şi de Sud-Est, are active financiare în valoare de 1,93 miliarde de euro şi este listat la Bursa de Valori din Bulgaria şi Varşovia.
Eurohold operează în 13 ţări, deservind un total de 7 milioane de clienţi, dintre care 3 milioane sunt gospodării bulgare care primesc energie electrică de la cel mai mare grup energetic din Bulgaria, Electrohold.
Euroins Insurance Group are dreptul de a opera sub FoS imediat, iar ASF nu se poate opune fără a încălca legislaţia europeană, spun reprezentanţii companiei.
Eurohold Bulgaria AD este un grup energetic şi financiar de frunte care operează în Europa Centrală, de Est şi de Sud-Est, şi este listat la Bursele de Valori din Bulgaria şi respectiv Varşovia. Eurohold deţine Euroins Insurance Group AD (EIG), unul dintre cele mai mari grupuri de asigurări din regiune. EIG oferă o gamă completă de produse de asigurare, deserveşte peste 4 milioane de clienţi în 11 ţări şi are peste 3.000 de angajaţi. Eurohold este proprietarul Electrohold, un grup energetic de frunte din Bulgaria, cu o cotă de 40% în distribuţia de energie. Electrohold are 3000 de angajaţi şi deserveşte peste 3 milioane de consumatori din ţară.
Consiliul Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF) a decis în data de 17 martie să retragă autorizaţia de funcţionare a societăţii Euroins România, constatând indiciile stării de insolvenţă a companiei.
"Consiliul a mai hotărât promovarea de către ASF a unei cereri pentru deschiderea procedurii de faliment şi numirea Fondului de Garantare a Asiguraţilor (FGA) ca administrator interimar al societăţii, cu sarcina de a asigura administrarea şi conducerea activităţii asigurătorului şi adoptarea măsurilor necesare pentru conservarea patrimoniului. Atribuţiile conducerii societăţii se suspendă de drept. Mandatul FGA încetează la numirea lichidatorului judiciar", a anunţat, la momentul respectiv, ASF, printr-un comunicat.
Instituţia menţiona că, la data de 30 iunie 2022, societatea nu deţinea fonduri eligibile pentru acoperirea SCR, situaţie care se menţinea şi la data de 30 septembrie 2022. Pentru restabilirea cerinţei de capital de solvabilitate (SCR) este nevoie de fonduri în cuantum la 2,19 miliarde lei, iar pentru acoperirea MCR fonduri de 1,75 miliarde lei.
Decizia retragerii autorizaţiei a fost luată în condiţiile în care situaţia Euroins România nu face fiabilă aplicarea unei proceduri de rezoluţie, sublinia ASF. AGERPRES/(AS - autor: Oana Tilică, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Activele financiare ale administrațiilor publice au crescut la 30,2% din PIB în primul trimestru (BNR)
Activele financiare ale administrațiilor publice au crescut cu 4,6 puncte procentuale în primul trimestru din 2026, comparativ cu perioada similară a anului anterior, ajungând la 30,2% din PIB, conform datelor publicate de Banca Națională a României. Potrivit sursei citate, dinamica indicatorului a fost determinată, în
AVR: Informațiile privind confiscarea de cocaină ambalată în pachete cu fotografia președintelui Ucrainei sunt false
Autoritatea Vamală Română (AVR) avertizează că informațiile distribuite în mediul online, potrivit cărora instituția ar fi confiscat 75 de kilograme de cocaină ambalată în pachete purtând fotografia președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski, sunt false. 'În mediul online circulă o 'știre' potrivit căr
MEDAT: Se va înființa Consiliul Consultativ Strategic pentru Transformare Digitală și Tehnologia Informației
Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a semnat, miercuri, ordinul prin care se va înființa Consiliul Consultativ Strategic pentru Transformare Digitală și Tehnologia Informației, cu atribuții concrete în digitalizare. 'Tocmai am semnat - cu pixul - ordinul de ministru prin care se va înfi
Pîslaru dispune verificări săptămânale în centrele unde au fost relocate persoanele vulnerabile din județul Bihor
Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a dispus ca inspectorii sociali să monitorizeze și să verifice săptămânal situația persoanelor din județul Bihor relocate în 76 de centre sociale din 20 de județe. 'În calitate de ministru interimar, am dispus ca inspectorii sociali să monitorizeze și să verifice săptăm
CFR Călători: Mai multe trenuri vor opri suplimentar la Bonțida, în perioada Festivalului Electric Castle
Mai multe trenuri vor efectua opriri suplimentare la Bonțida în perioada 15-20 iulie 2026, cu ocazia desfășurării Festivalului Electric Castle, a anunțat marți CFR Călători. 'Cu ocazia desfășurării Festivalului Electric Castle, CFR Călători vine în sprijinul participanților și introduce, în perioada 15-20 iulie 2026, opri
România riscă să piardă definitiv 8,7 miliarde de euro din PNRR (consultant)
România mai are la dispoziție puțin peste o lună pentru a îndeplini condițiile necesare accesării ultimelor fonduri din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), iar în joc se află 8,7 miliarde de euro, care riscă să fie pierdute definitiv, avertizează consultantul economic Adrian Negrescu, într-o
DNSC: Identitatea ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, folosită fraudulos de către infractorii cibernetici
Tentative de impersonare în care este folosită în mod fraudulos identitatea ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, pentru a contacta cetățeni și reprezentanți ai unor organizații prin intermediul aplicațiilor de mesagerie, au fost semnalate în ultima perioadă în mediul online, avertizează Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNS
ANPC lansează un ghid orientativ și informativ de bune practici privind piața produselor și serviciilor comercializate online
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) lansează ''Ghidul de bune practici privind piața produselor și serviciilor comercializate online'', ediția 2026, elaborat printr-un parteneriat interinstituțional și public-privat, destinat consolidării încrederii în comerțul electronic. Potrivit unui comu
Consiliul Concurenței analizează preluarea Distribuție Energie Oltenia de către Premier Energy PLC
Consiliul Concurenței analizează tranzacția prin care Premier Energy PLC intenționează să preia Evryo Power S.A. și Felix Distribution Holdings S.R.L., care deține Distribuție Energie Oltenia S.A. Grupul Premier Energy activează în România prin intermediul mai multor companii de producere a energiei electrice din surse regenerabile, precum și compa
O firmă de ride-sharing din Capitală a fost amendată cu peste 1,2 milioane de lei pentru muncă nedeclarată
O companie de ride-sharing din Capitală a fost sancționată cu 1,28 milioane de lei de către inspectorii de muncă, după depistarea a 32 de persoane care prestau muncă nedeclarată, a anunțat, marți, Inspecția Muncii. 'Munca nedeclarată nu este doar o abatere de la lege, ci o formă de concurență neloială care vulnerabilizează lucrătorul și prejudiciază bugetu
AFM: Programul 'Rabla' 2026 destinat persoanelor fizice demarează pe 20 iulie
Programul 'Rabla' 2026 pentru persoanele fizice va demara pe data de 20 iulie, iar sesiunea va rămâne deschisă până pe 31 decembrie, a anunțat Administrația Fondului pentru Mediu (AFM), într-un comunicat de presă transmis, marți, AGERPRES. 'În acest an, am alocat un buget de 300 de milioane de lei pentru Programul Rabla Auto
Numărul autovehiculelor electrice noi, înmatriculate în România în primul semestru, se apropie de 9.000 (companie)
Autovehiculele electrice (EV) au reprezentat 4,74% din totalul mașinilor noi înmatriculate în România, în luna iunie, până la un volum de 2.264 de unități, în timp ce, în primele șase luni, numărul acestora a ajuns la 8.947 de exemplare, relevă datele publicate, marți, de către unul dintre principalii jucători din domeniul mobilități
Euro, lira turcească și lekul albanez, în topul schimburilor valutare pentru români în sezonul estival (analiză)
Euro, lira turcească și lekul albanez se află în topul preferințelor românilor atunci când vine vorba despre schimburi valutare în timpul vacanțelor de vară, arată o analiză de specialitate, publicată marți. Conform datelor Tavex, cererea pentru valută în sezonul estival urmează principalele destinații de vacanță ale românil
Adoptarea proiectului Conturilor Individuale de Investiții, primul pas de la cultura economisirii la cea a investițiilor (specialist)
Adoptarea de către Senat a proiectului de lege privind Conturile Individuale de Investiții pentru Viitor (CIIV) transmite un semnal clar privind schimbarea modului de administrare a capitalului: de la simpla economisire către investiții și construirea de active, consideră specialiștii unei platforme de profil. Senatul a adoptat, pe 29 iunie, un proiect de lege
(P)De la cumpărături la economii: cum Garanti BBVA s-a adaptat nevoilor clienților săi
Într-o perioadă în care obiceiurile financiare ale oamenilor se schimbă constant, băncile trebuie să găsească modalități noi de a răspunde cerințelor clienților. Digitalizarea, accesul rapid la servicii și flexibilitatea au devenit priorități pentru consumatori, iar instituțiile fi






