logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ŞTIRILE SERII - ECONOMIC - 20 SEPTEMBRIE

Imagine din galeria Agerpres

ŞTIRILE SERII

* Eticheta din marile supermarketuri este pe un borcan cu miere falsă, de multe ori, a declarat, vineri, Valeriu Tabără, preşedintele Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu-Siseşti" (ASAS) şi fost ministru al Agriculturii, în conferinţa de presă care a deschis ediţia de toamnă a Târgului Naţional al Mierii, eveniment organizat pe platforma apicolă Băneasa.

* Programul prin care şcolarii vor primi câte un borcan cu miere în fiecare lună va fi funcţional de la 1 ianuarie 2020, a declarat, vineri, Daniel Botănoiu, secretar de stat în Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR).

* Votul pozitiv acordat joi pachetului legislativ Mobilitate 1 de europarlamentarii din cadrul Comisiei de Transport şi Turism a Parlamentului European (TRAN) este extrem de nefavorabil pentru transportatorii români, atrage atenţia Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) într-un comunicat remis vineri AGERPRES.

* Şapte companii româneşti de specialitate au depus oferte în cadrul licitaţiilor publice organizate de compania naţională de căi ferate pentru întocmirea studiilor de fezabilitate pentru 44 de staţii de cale ferată, incluse în programul privind modernizarea a 47 de staţii de cale ferată, informează CFR SA printr-un comunicat remis vineri AGERPRES.

* Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) va discuta, în şedinţa Comitetului de reglementare de luni, retragerea licenţei de furnizare şi distribuţie a companiei Otto Gaz, care livrează gaze naturale locuitorilor din oraşul Otopeni.

* Parlamentari şi membri ai Guvernului au demonstrat că fac absolut orice este nevoie pentru a ascunde ilegalitatea activităţii celor care practică "transport alternativ" de tip ride-sharing şi au găsit şi metode pentru a introduce chiar mai multe forme de ride-sharing în România, trecând la nivelul intruziunii pe piaţa microbuzelor şi autocarelor, se menţionează într-un comunicat al Confederaţiei Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR), remis vineri AGERPRES.

* Barometrul de securitate energetică arată că 62,7% dintre respondenţi nu sunt de acord cu decizia Guvernului de a adopta OUG 114, iar 63,5% susţin că aceasta va duce la creşterea facturii la gaze şi electricitate, a declarat, vineri, Remus Ioan Ştefureac, director general al INSCOP Research.

* Agricover Credit IFN, instituţie financiară dedicată finanţării agriculturii româneşti, a încheiat primul semestru din 2019 cu un rezultat operaţional de 26,8 milioane de lei şi un profit net de 23,3 milioane de lei, în creştere cu 31% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, conform unui comunicat remis, vineri, AGERPRES.

* Comercianţii din pieţele din Galaţi şi Iaşi au la dispoziţie un număr de 35 de terminale POS la care clienţii pot plăti cu cardul, anunţă vineri Asociaţia Administratorilor de Pieţe din România (AAPR) într-un comunicat transmis AGERPRES.

* Membrii filialei din Televiziunea Română a Sindicatului Român al Jurnaliştilor (SRJ) MediaSind au decis vineri continuarea grevei prin exces de zel începută cu scopul demiterii, în regim de urgenţă, a preşedintelui-director general al SRTV, precum şi a directorilor Departamentelor Resurse Umane şi Juridic, se menţionează într-un document transmis vineri de SRJ MediaSind către AGERPRES.

* Banca Naţională a României (BNR) a afişat, vineri, un curs de 4,7432 lei pentru un euro, în creştere cu 0,17 bani (+0,04%) faţă de cotaţia anterioară, de 4,7415 lei/euro.

* Marius Corcoman va prelua, începând din decembrie 2019, funcţia de director financiar şi membru al echipei executive a Vodafone România, informează compania, printr-un comunicat remis, vineri, AGERPRES.

* Ucraina vrea să obţină o plată substanţială de la Rusia pentru folosirea conductelor sale la transportul gazelor ruseşti spre Europa din 2020, dar încă nu a primit răspunsul Rusiei la propunerea sa, a declarat vineri directorul general al companiei energetice ucrainene Naftogaz, Andriy Kobolyev, transmit DPA şi Reuters.

* Comisia Europeană (CE) a anunţat că peste 100 de parteneri din domeniul public şi privat reprezentând întregul lanţ valoric al materialelor plastice vor semna vineri declaraţia Alianţei circulare privind materialele plastice, care promovează acţiuni voluntare pentru buna funcţionare a pieţei materialelor plastice reciclate din UE, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.

* Turcia se confruntă cu o criză fără precedent la capacele de borcan, care au devenit atât de greu de găsit încât oamenii au început să le fure, aceasta fiind o dovadă a percepţiei populaţiei faţă de direcţia în care se îndreaptă economia, transmite Bloomberg.

* Capacităţile de producţie a energiilor regenerabile ar urma să înregistreze în acest an o creştere de aproape 12%, după o stagnare neaşteptată în 2018, ca urmare a modificării subvenţiilor în China, a apreciat vineri Agenţia Internaţională a Energiei (IEA), informează Reuters şi AFP.

* Camioanele pe bază de gaz natural lichefiat (GNL) poluează aerul chiar şi de cinci ori mai mult decât camioanele diesel, arată o serie de teste comandate de guvernul olandez, publicate, vineri, de organizaţia Transport & Environment (T&E), de la Bruxelles, citate de 2Celsius România.

* Partidele aflate în coaliţia guvernamentală condusă de cancelarul Angela Merkel au finalizat vineri o strategie pentru protecţia mediului, care prevede investiţii de cel puţin 100 de miliarde de euro până în 2030, transmite AFP.

* Parlamentul Austriei a aprobat joi seară un pachet de măsuri în valoare de 3,8 miliarde de euro care cuprinde, printre altele, reduceri de taxe şi majorări de pensii, cu doar o săptămână înainte de alegerile anticipate, transmite Bloomberg.

* La cinci luni după ce a anunţat un plan care vizează reduceri de costuri în valoare de 500 milioane de euro şi eliminarea a 1.600 de posturi în domeniul investment banking, Societe Generale se pregăteşte de o nouă restructurare a efectivelor, de data aceasta fiind vizate activităţile de retail banking din Franţa, informează Reuters.
AGERPRES/(AS - editor: Oana Tilică, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 31

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 01-06-2026 17:58

Parcul de tractoare și mașini agricole al României depășea 564.000 de unități, la finele lui 2024

Parcul de tractoare și mașini agricole, pe ansamblul agriculturii, se situa la sfârșitul anului 2024 la 564.088 de unități, fiind deținut aproape în totalitate de sectorul privat, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS). Din totalul parcului, 251.727 erau tractoare; 162.640 erau pluguri pentru tractor; 26.471 - c

Economic Intern 01-06-2026 16:04

Daraban (CCIR): Stocarea energiei, un domeniu în care România este interesată activ să colaboreze cu partenerii chinezi

Prețurile ridicate la energie în Europa creează oportunități reale pentru tehnologii noi, inclusiv de stocare a energiei, un domeniu în care România este interesată activ să colaboreze cu partenerii chinezi, a transmis, luni, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban, oficialilor chinezi cu care a avut înt&acir

Economic Intern 01-06-2026 12:16

CNAIR lansează un concurs de idei și creativitate pentru creșterea siguranței rutiere prin informarea și educarea elevilor

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere lansează luni concursul de idei și creativitate organizat în cadrul proiectului pilot: 'Campanie națională de creștere a siguranței rutiere prin informarea și educarea elevilor din județele tranzitate de DN 1 și DN 2 pe sectoarele aflate în administrarea CNAIR'. Cu ocazia Zilei In

Economic Intern 31-05-2026 21:27

Pîslaru: Unele grile din proiectul legii salarizării nu sunt așezate corect; vom corecta ceea ce poate fi corectat

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, afirmă că primele consultări privind noua lege a salarizării unitare au scos la iveală probleme reale în proiectul aflat în dezbatere, inclusiv grile care 'nu sunt încă așezate corect', subliniind că toate observațiile primite vor fi analizate și, acolo unde este cazul, vor fi corectate.

Economic Intern 31-05-2026 16:04

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

Generali România a demarat procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei produse în Galați, în noaptea de 29 spre 30 mai, locuința fiind asigur

Economic Intern 31-05-2026 15:35

Bursa de la București a pierdut în această săptămână aproape 383 de milioane de lei la capitalizare

Bursa de Valori București (BVB) a pierdut în această săptămână aproape 383 de milioane de lei la capitalizare, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a înregistrat un declin de peste 72 de milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a ajuns la 607,09 miliarde de lei în

Economic Intern 31-05-2026 13:04

Voican (ANAT): Guvernul și ministerul de resort ar trebui să înțeleagă că atunci când motorul economiei încetinește nu e cazul să pui și frână

Turismul românesc ar trebui să se consolideze în anii mai grei, iar Guvernul și ministerul de resort să înțeleagă faptul că atunci când lucrurile merg anevoios și motorul economiei încetinește nu e cazul să mai pună și frână, este de părere vicepreședintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism din România (ANAT), Adrian Voican

Economic Intern 31-05-2026 12:43

Studiu: Trei din zece români cred că anul 2026 va fi mai dificil decât 2025

Trei din zece români sunt de părere că anul 2026 va fi mai dificil decât 2025, într-un context marcat de presiune economică, tensiuni sociale și incertitudine politică, reiese din rezultatele unui studiu de specialitate, publicat recent. Potrivit cercetării 'Romanians State of Mind', realizată de AHA Moments, oamenii devin mai

Economic Intern 31-05-2026 09:30

Unitatea 2 a CNE Cernavodă a fost resincronizată la Sistemul Energetic Național

Unitatea 2 a CNE Cernavodă a fost resincronizată sâmbătă seara la Sistemul Energetic Național, după finalizarea lucrărilor de înlocuire a transformatorului de evacuare a puterii cu unul de rezervă, a anunțat Nuclearelectrica SA. 'Unitatea 2 CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la rețea în seara zilei de 4 mai, ca urmare a apariției une

Economic Intern 31-05-2026 09:01

Report de peste cinci milioane de euro la Loto 6/49

Un report de peste 27,54 milioane de lei, aproximativ 5,24 milioane de euro, se înregistrează la categoria I a jocului Loto 6/49, iar la Noroc depășește 6,57 milioane de lei (peste 1,25 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la t

Economic Intern 30-05-2026 13:15

1 Iunie/ InfoCons: Peste 300 de alerte la produse neconforme de tip jucării, în acest an

Peste 300 de alerte referitoare la produsele neconforme de tip jucării au fost emise de la începutul acestui an, a anunțat, sâmbătă, InfoCons. În Aplicația Europeană de Protecția Consumatorilor InfoCons, aceștia pot verifica în secțiunea 'ALERTE' , în bara de 'Căutare' produsele ce au făcut obiectu

Economic Intern 29-05-2026 22:21

Rompetrol Rafinare a obținut un profit net de 567.036 dolari, în primul trimestru din 2026

Rompetrol Rafinare a înregistrat un profit net de peste 567.036 dolari în primul trimestru din 2026, comparativ cu pierderi de 37,32 milioane de dolari în perioada similară din anul precedent, și o cifră de afaceri brută consolidată de peste 1,43 miliarde de dolari, potrivit datelor anunțate vineri de companie. 'Rompetrol

Economic Intern 29-05-2026 21:56

Transelectrica a pus sub tensiune a doua instalație STATCOM pentru stabilitatea Sistemul Electroenergetic Național

Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica a pus sub tensiune în stația electrică de transformare Bradu cea de-a doua instalație STATCOM din Rețeaua Electrică de Transport (RET), aceasta urmând să contribuie la menținerea stabilității tensiunii în Sistemul Electroenergetic Național (SEN) în perioada minivacanței de Ru

Economic Intern 29-05-2026 20:48

Bursa de la București a închis pe roșu ședința de vineri; indicii au consemnat scăderi de până la 1,62%

Bursa de Valori București (BVB) a închis pe roșu ședința de vineri, indicii consemnând scăderi de până la 1,62%, în timp ce rulajul total s-a cifrat la 113,97 milioane de lei (21,71 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de compa

Economic Intern 29-05-2026 20:01

CONAF: România nu poate avea salarii europene într-o economie subfinanțată și cu productivitate scăzută

România nu poate avea salarii europene într-o economie subfinanțată și cu productivitate scăzută, iar majorările salariale decise administrativ riscă să afecteze competitivitatea, investițiile și locurile de muncă, avertizează Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). 'Majorarea salariului minim reprezintă o