logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fermierii au la dispoziţie 200 de milioane de euro pe an pentru investiţii în infrastructura de irigaţii, prin PNDR 2020

Imagine din galeria Agerpres

Fermierii au la dispoziţie 200 de milioane de euro pe an pentru investiţii în infrastructura de irigaţii, prin submăsura 4.3. din cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014 - 2020, potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii, remis, miercuri, AGERPRES.

Sesiunea de primire a proiectelor de investiţii aferente submăsurii 4.3 "Investiţii pentru dezvoltarea, modernizarea sau adaptarea infrastructurii agricole şi silvice" - componenta infrastructură de irigaţii, din cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020 este deschisă până la 31 august 2019, ora 16:00, în limita fondurilor disponibile şi are o alocare financiară anuală de 200 de milioane de euro. Plafonul de depunere a cererilor de finanţare este de 300 milioane euro.

Fondurile alocate nu sunt încă epuizate, deşi există un număr foarte mare de potenţiali beneficiari interesaţi comparativ cu sesiunile deschise anterior. În acest moment (la data de 25.06.2019, ora 10.04), mai sunt disponibile 4.170.110 euro, fiind depuse 301 de proiecte în valoare totală de 295.829.890 euro.

Pragurile de calitate ale proiectelor diferă în fiecare lună, începând de la 70 de puncte în prima etapă lunară (28 ianuarie - 28 februarie 2019) şi ajungând până la pragul minim de 20 de puncte în ultima etapă lunară (1 - 31 august 2019).

În această sesiune s-a acordat finanţare de până la 1.000.000 euro pentru fiecare proiect de investiţii în sistemele de irigaţii. Fondurile sunt 100% nerambursabile şi se acordă pentru modernizarea infrastructurii secundare de irigaţii, a clădirilor aferente staţiilor de pompare de punere sub presiune, precum şi racordarea acestora la utilităţi, inclusiv construcţia şi modernizarea bazinelor de colectare şi stocare a apei de irigat. Un element de noutate este faptul că echipamentele de irigat pot fi achiziţionate în limita a 30% din valoarea eligibilă a proiectului - modalitatea de calcul fiind detaliată în Ghidul Solicitantului.

Cererile de finanţare se depun on-line pe pagina de internet a Agenţiei, www.afir.info, până în data de 31 august 2019, ora 16:00 sau până la epuizarea fondurilor disponibile. Pentru întocmirea documentaţiei necesare obţinerii finanţării, solicitanţii de fonduri nerambursabile au la dispoziţie Ghidul solicitantului care poate fi consultat gratuit pe site-ul Agenţiei, www.afir.info., la secţiunea 'Investiţii PNDR' în pagina dedicată submăsurii 4.3.

Infrastructura de irigaţii este o componentă vitală pentru o agricultură modernă şi competitivă. Discuţiile pe care conducerea AFIR le-a avut atât cu beneficiarii, cât şi cu reprezentanţii agenţiei din teritoriu, au oferit ocazia de a identifica problemele întâmpinate în implementarea proiectelor pe care AFIR le finanţează şi au ajutat la optimizarea tuturor proceselor care necesitau ajustări. Au fost identificate soluţii concrete pentru finalizarea acestor proiecte esenţiale pentru agricultura românească în termenele stabilite de contractele de finanţare, pentru a preîntâmpina eventualele prelungiri ale acestora care ar implica şi penalizări.

În perioada de programare financiară 2007 - 2013, investiţiile în sisteme de irigaţii au fost finanţate prin Măsura 125 'Îmbunătăţirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de dezvoltarea şi adaptarea agriculturii şi silviculturii', componenta a1, irigaţii şi alte lucrări de îmbunătăţiri funciare. Sprijinul acordat prin componenta de irigaţii a Măsurii 125, a fost solicitat de organizaţii sau federaţiile de utilitate publică ale proprietarilor/ deţinătorilor de terenuri agricole constituite în conformitate cu legislaţia în vigoare.

Prin M125 - Irigaţii, au fost depuse 156 de cereri de finanţare în valoare de aproximativ 150 milioane de euro. Dintre acestea au fost încheiate 131 contracte de finanţare în valoare de 114,9 milioane de euro. Valoarea plăţilor efectuate este de 101,6 milioane de euro. Precizez că sunt 86 de investiţii finalizate, cu o valoare de 73,8 milioane de euro.

În perioada de programare financiară 2014 - 2020, sectorul irigaţiilor este finanţat prin submăsura 4.3 'Investiţii pentru dezvoltarea, modernizarea sau adaptarea infrastructurii agricole şi silvice' - componenta infrastructură de irigaţii. Sprijinul public este 100% nerambursabil din totalul cheltuielilor eligibile, dar nu va depăşi 1 milion de euro/ proiect pentru sistemele de irigaţii aferente staţiilor de punere sub presiune (SPP).

În total, prin submăsura 4.3 - Irigaţii, au fost depuse 529 cereri de finanţare în valoare de peste 524,5 milioane de euro. Dintre acestea au fost încheiate 257 contracte de finanţare în valoare de 194 milioane de euro. Valoarea plăţilor efectuate este de 94,5 milioane de euro, până în prezent. De asemenea, menţionăm că, până în acest moment, au fost finalizate 63 de proiecte, cu o valoare de peste 14 milioane de euro.

Reamintim că AFIR a deschis în data de 28 ianuarie 2019 sesiunea de primire a proiectelor de investiţii aferente submăsurii 4.3 'Investiţii pentru dezvoltarea, modernizarea sau adaptarea infrastructurii agricole şi silvice' - componenta infrastructură de irigaţii, din cadrul PNDR 2020. AGERPRES/(AS - autor: Florentina Cernat, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 46

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 22-04-2026 06:00

Cea de-a cincea ediție a Solar Energy Bucharest Summit începe miercuri la București

Organizația Patronală a Producătorilor de Energie din Surse Regenerabile din România - PATRES și Creative Communications organizează, în perioada 22-23 aprilie, la Palatul Parlamentului, cea de-a cincea ediție a Solar Energy Bucharest Summit. Potrivit organizatorilor, evenimentul B2B dedicat energiei solare din România reuneș

Economic Intern 21-04-2026 22:07

Sector 5: Bugetul local pe 2026 - peste 1,6 de miliarde de lei (proiect)

Bugetul local al Sectorului 5 pe 2026 depășește 1,6 de miliarde de lei, potrivit propunerii pe această temă puse în dezbatere publică. La Primăria Sectorului 5 este prevăzută suma de 1.078.515.390 de lei, din care la Direcția Economică sunt trecute peste 225 de milioane de lei, la Direcția Administrativă - peste 29 de milioane de lei, la

Economic Intern 21-04-2026 19:10

Bursa de la București continuă scăderea; valoarea tranzacțiilor a urcat marți la 121,7 milioane lei

Bursa de Valori București (BVB) a continuat scăderea și în ședința de tranzacționare de marți, care s-a închis cu un rulaj total de aproximativ 121,7 milioane de lei (23,9 milioane de euro), în creștere de la 88 milioane de lei (17,26 milioane de euro), în ședința precedentă. Principalul indice al Bursei de Valori București, BET

Economic Intern 21-04-2026 18:14

Ministerul Energiei: Furnizarea apei calde a fost reluată progresiv, în cazul consumatorilor afectați de incendiul de la CET Vest

Furnizarea apei calde a fost reluată progresiv până la orele prânzului în cazul consumatorilor afectați de incendiul izbucnit luni noaptea în incinta CET București Vest, a anunțat marți Ministeru

Economic Intern 21-04-2026 17:43

Târgul de Sfântul Gheorghe, în curtea Ministerului Agriculturii, în perioada 23-25 aprilie

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), cu sprijinul Cooperativei Agricole Caprirom Sud Muntenia, organizează în perioada 23-25 aprilie 2026, Târgul de Sfântul Gheorghe, un eveniment dedicat celebrării tradițiilor românești, gusturilor autentice și produselor locale de calitate. Conform unui comunicat al ministerului, timp

Economic Intern 21-04-2026 17:39

Criza Strâmtorii Ormuz amplifică vulnerabilitățile României și riscul unei noi presiuni inflaționiste (analiză)

Închiderea Strâmtorii Ormuz și șocul generat de creșterea prețurilor la energie pun o presiune suplimentară asupra economiei României, deja afectată de cea mai ridicată inflație din Uniunea Europeană, un deficit fiscal major și de riscuri politice interne, relevă o analiză eToro, dată marți publicității. 'Criza Strâmtorii Ormuz pune

Economic Intern 21-04-2026 16:18

Chirițoiu: Nu avem încă o decizie finală privind investigația referitoare la ROBOR; dacă vor fi impuse amenzi, vor fi substanțiale

Investigația Consiliului Concurenței referitoare la ROBOR nu vizează cadrul de reglementare, ci comportamentul băncilor și, dacă vor fi impuse amenzi, acestea vor fi substanțiale, având în vedere domeniul și dimensiunea companiilor implicate, potrivit președintelui autorității de concurență, Bogdan Chirițoiu. Acesta a subliniat că raportul investig

Economic Intern 21-04-2026 15:53

Depogaz: Depozitele de gaze au funcționat în parametri normali în iarna 2025-2026; gradul de umplere era de 23,6% la 1 aprilie

Depogaz Ploiești, principalul operator de înmagazinare subterană a gazelor naturale din România, a asigurat funcționarea în parametri normali a depozitelor în sezonul rece 2025-2026, fără întreruperi în alimentarea cu gaze, gradul de umplere fiind de 97,84% la începutul iernii și de 23,6% la 1 aprilie 2026, a anunțat compania, printr

Economic Intern 21-04-2026 15:37

Blocul Național Sindical solicită BNR să înceteze orice tentativă de intimidare a investigațiilor Consiliului Concurenței

Blocul Național Sindical (BNS) atrage atenția Băncii Naționale să revină la atribuțiile sale legale și să înceteze orice tentativă de intimidare a investigațiilor Consiliului Concurenței, potrivit unui comunicat de presă al organizației. 'Blocul Național Sindical atrage atenția asupra derapajelor recente ale Băncii Naționale a României (BNR) și

Economic Intern 21-04-2026 14:59

Discuțiile pentru preluarea Azomureș de către Romgaz sunt avansate; oferta este pe masa acționarilor (secretar de stat)

Discuțiile privind preluare Azomureș de către Romgaz sunt avansate, în condițiile în care compania a transmis deja o ofertă acționarilor combinatului, a declarat marți secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian-Silviu Bușoi. 'Există o decizie de principiu a Guvernului României - și aici Ministerul Energiei susține puternic

Economic Intern 21-04-2026 14:27

O mare parte din capacitatea de la Mintia ar putea intra în funcțiune până la finalul anului (secretar de stat)

O mare parte din capacitatea de producție a centralei Mintia ar putea intra în funcțiune până la sfârșitul acestui an, ceea ce ar contribui la reducerea importurilor scumpe de electricitate din orele de vârf, a afirmat marți secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian-Silviu Bușoi. 'Sperăm că, la sfârșitul acestu

Economic Intern 21-04-2026 14:09

Banca Națională a României invită publicul la a șasea ediție a evenimentului 'Zilele Porților Deschise'

Banca Națională a României invită publicul interesat să participe la cea de-a șasea ediție a evenimentului Zilele Porților Deschise pentru a marca împlinirea a 146 de ani de la înființare, conform unui comunicat de presă. Evenimentul se va desfășura în perioada 23-24 aprilie 2026, când vor fi organizate tururi ghidate de a

Economic Intern 21-04-2026 13:56

Sondaj: 80% dintre angajatori consideră că dezvoltarea AI-ului nu va influența volumul de recrutare în următorii doi ani

Aproximativ 80% dintre angajatori consideră că dezvoltarea AI-ului nu va influența volumul de recrutare în următorii doi ani, dar vor avea nevoie de candidați cu alte competențe decât cele care se caută acum, arată un sondaj realizat de o platformă de recrutare online. De asemenea, patru din zece angajatori spun că, în moment

Economic Intern 21-04-2026 12:58

Codirlașu (CFA România): Bursa a scăzut cu peste 2%; randamentele titlurilor de stat pe 10 ani au crescut cu 50 de puncte de bază

Impactul crizei politice se vede deja pe bursă, care a scăzut cu peste 2%, dar și la randamentele titlurilor de stat pe 10 ani, care au urcat cu 50 de puncte de bază, afirmă președintele CFA România, Adrian Codirlașu. 'Dacă ne uităm la ce se întâmplă pe piețele financiare, vom vedea că, la deschidere, Bursa a scăzut cu pe

Economic Intern 21-04-2026 12:54

Metrorex: Accesul în Pasajul Piața Presei Libere va fi restricționat temporar în nopțile de 21-22 aprilie și 22-23 aprilie 2026

Accesul în Pasajul Piața Presei Libere va fi restricționat în nopțile de 21-22 aprilie și 22-23 aprilie 2026, în intervalul orar 23:00-5:00, informează Metrorex printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, restricțiile sunt necesare pentru desfășurarea lucrărilor de montare a echipamentelor de măsurare topografică în zona viitoarei staț