logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ŞTIRILE SERII - ECONOMIC - 3 IUNIE

Imagine din galeria Agerpres


* Deficitul bugetului general consolidat a crescut de peste două ori în luna aprilie 2019, ajungând la 11,4 miliarde de lei (1,1% din PIB), faţă de 5,5 miliarde de lei (0,54% din PIB) cât s-a consemnat la finele lunii martie 2019, conform datelor operative de execuţie ale Ministerului Finanţelor Publice, publicate luni pe site-ul instituţiei.

* Incompetenţa, corupţia şi politizarea din sistemul fiscal trebuie eliminate, iar pe partea de administrare fiscală este necesară o schimbare radicală, susţine ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici.

* Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României au coborât cu 2,54%, la 32,834 miliarde de euro la finalul lunii mai, de la 33,690 miliarde de euro la 30 aprilie 2019, potrivit datelor BNR remise luni AGERPRES.

* Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) va acorda mai multă atenţie prevenirii şi combaterii evaziunii fiscale şi va încerca, prin înfiinţarea unor structuri noi, să asigure un tratament diferenţiat contribuabililor din România în funcţie de comportamentul lor fiscal, a anunţat, luni, noul preşedinte al instituţiei, Mirela Călugăreanu.

* Mihaela Triculescu a fost înlocuită din funcţia de şef al Fiscului de Mirela Călugăreanu, prin decizii ale premierului Viorica Dăncilă publicate luni în Monitorul Oficial.

* Volumul investiţiilor imobiliare realizate în România în primul trimestru al anului a fost de 117,5 milioane de euro, situându-se la un nivel similar cu cel consemnat de Ungaria, unde s-au înregistrat 123 milioane de euro, potrivit datelor CBRE, remise luni AGERPRES.

* Familiile sau persoanele afectate de inundaţiile produse pe parcursul anului 2019 vor primi ajutoare de urgenţă în valoare totală de 5 milioane de lei, se arată într-un comunicat al Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale (MMJS), transmis luni AGERPRES.

* Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) a primit, în primele cinci luni ale anului, 40 de petiţii care au vizat probleme legate de anularea procesului de portare, precum şi asignarea unui număr provizoriu, a anunţat arbitrul pieţei telecom, într-un comunicat transmis luni AGERPRES.

* Valorile termice vor ajunge la 31 de grade Celsius în următoarele două săptămâni, în zona Banatului, în timp ce aversele vor continua să fie prezente aproape zilnic în majoritatea regiunilor, reiese din estimările Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), valabile pentru perioada 3 - 16 iunie, publicată luni.

* Poliţiştii români au nevoie de autospeciale, de veste anti-înjunghiere şi antiglonţ în fiecare autospecială de poliţie, dar şi de camere video corporale, consideră Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Vameşilor Pro Lex, într-un comunicat transmis luni, în contextul uciderii unui poliţist în Timiş de către un infractor.

* Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, luni, 1,316 de miliarde de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat tip benchmark cu o maturitate reziduală de 116 luni, la un randament mediu de 4,76% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).

* Peste 171.000 de contoare inteligente, în valoare de 53 de milioane de lei, vor fi instalate în acest an de către companiile E-Distribuţie la consumatorii din 10 judeţe, a anunţat distribuitorul de energie electrică, într-un comunicat de presă transmis, luni, AGERPRES.

* Un cutremur cu magnitudinea 3,2 pe scara Richter s-a produs luni, la ora locală 10:35, în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, informează Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

* Lista aplicanţilor admişi de principiu la finanţare la ediţia a doua a programului Start-Up Nation 2018, precum şi lista aplicanţilor respinşi la finanţare au fost publicate luni de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat (MMACA), pe site-ul www.aippimm.ro.

* Comisarii Gărzii Naţionale de Mediu (GNM) au amendat Rafinăria Vega Rompetrol din Ploieşti cu suma de 100.000 de lei pentru că nu a notificat în timp util o poluare accidentală în zonă, şi cu însă 100.000 de lei pentru nerealizarea unui plan de intervenţie eficient, se arată într-un comunicat al Ministerului Mediului, transmis luni AGERPRES.

* Federaţia Sindicatelor Democratice a Poliţiştilor din România (FSDPR) solicită Ministerului de Interne demararea unei analize profunde la nivelul aparatului ministerial care se ocupă de pregătirea şi dotarea poliţiştilor, în contextul în care România se confruntă cu o situaţie generală de scădere a autorităţii, a declarat, luni, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al FSDPR, Christian Ciocan.

* Danske Bank, unul dintre cei mai mari creditori din ţările baltice care încearcă să se redreseze în urma unui scandal regional legat de spălare de bani, a acceptat să-şi vândă portofoliul de credite private din Estonia companiei LHV Pank, într-o tranzacţie în valoare de 410 milioane de euro, a anunţat luni subsidiara estoniană a LHV, transmite Reuters.

* China a cerut luni autorităţilor locale să ofere sprijin financiar crescătorilor de porci, atât din gospodăriile ţărăneşti cât şi din marile ferme industriale, pentru a stabiliza producţia, în condiţiile în care pesta porcină africană a afectat semnificativ efectivele de porcine din statul asiatic, transmite Reuters.

* Fuziunile nu sunt cel mai bun mod de a ajuta băncile europene, afectate de ratele negative ale dobânzilor, a afirmat directorul general al Credit Suisse, Tidjane Thiam, într-un interviu acordat publicaţiei elveţiene Blick am Sonntag, transmite Reuters.

* Nissan va efectua o "revizuire fundamentală" a relaţiei sale cu partenerul de alianţă Renault dacă acesta va accepta propunerea de fuziune de la Fiat Chrysler, a afirmat luni directorul general al producătorului auto nipon, Hiroto Saikawa, transmite Reuters.

* Ungaria va avea nevoie de noi soluţii şi rute de transport pentru a gestiona incertitudinile în furnizarea de energie, care sunt aşteptate începând de anul viitor, a afirmat, luni, ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, dând asigurări că Budapesta este pregătită pentru aceste provocări, transmite MTI.

* Excluderea Huawei de la dezvoltarea infrastructurii 5G în Polonia ar putea duce la costuri mai ridicate şi la întârzieri în implementarea tehnologiei, a afirmat pentru Reuters Jean-François Fallacher, directorul general al celui mai mare operator de telecomunicaţii al ţării, Orange Polska, repetând avertismentele rivalilor. AGERPRES/(AS - editor: Oana Tilică)

Afisari: 28

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 21-04-2026 16:18

Chirițoiu: Nu avem încă o decizie finală privind investigația referitoare la ROBOR; dacă vor fi impuse amenzi, vor fi substanțiale

Investigația Consiliului Concurenței referitoare la ROBOR nu vizează cadrul de reglementare, ci comportamentul băncilor și, dacă vor fi impuse amenzi, acestea vor fi substanțiale, având în vedere domeniul și dimensiunea companiilor implicate, potrivit președintelui autorității de concurență, Bogdan Chirițoiu. Acesta a subliniat că raportul investig

Economic Intern 21-04-2026 15:53

Depogaz: Depozitele de gaze au funcționat în parametri normali în iarna 2025-2026; gradul de umplere era de 23,6% la 1 aprilie

Depogaz Ploiești, principalul operator de înmagazinare subterană a gazelor naturale din România, a asigurat funcționarea în parametri normali a depozitelor în sezonul rece 2025-2026, fără întreruperi în alimentarea cu gaze, gradul de umplere fiind de 97,84% la începutul iernii și de 23,6% la 1 aprilie 2026, a anunțat compania, printr

Economic Intern 21-04-2026 15:37

Blocul Național Sindical solicită BNR să înceteze orice tentativă de intimidare a investigațiilor Consiliului Concurenței

Blocul Național Sindical (BNS) atrage atenția Băncii Naționale să revină la atribuțiile sale legale și să înceteze orice tentativă de intimidare a investigațiilor Consiliului Concurenței, potrivit unui comunicat de presă al organizației. 'Blocul Național Sindical atrage atenția asupra derapajelor recente ale Băncii Naționale a României (BNR) și

Economic Intern 21-04-2026 14:59

Discuțiile pentru preluarea Azomureș de către Romgaz sunt avansate; oferta este pe masa acționarilor (secretar de stat)

Discuțiile privind preluare Azomureș de către Romgaz sunt avansate, în condițiile în care compania a transmis deja o ofertă acționarilor combinatului, a declarat marți secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian-Silviu Bușoi. 'Există o decizie de principiu a Guvernului României - și aici Ministerul Energiei susține puternic

Economic Intern 21-04-2026 14:27

O mare parte din capacitatea de la Mintia ar putea intra în funcțiune până la finalul anului (secretar de stat)

O mare parte din capacitatea de producție a centralei Mintia ar putea intra în funcțiune până la sfârșitul acestui an, ceea ce ar contribui la reducerea importurilor scumpe de electricitate din orele de vârf, a afirmat marți secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian-Silviu Bușoi. 'Sperăm că, la sfârșitul acestu

Economic Intern 21-04-2026 14:09

Banca Națională a României invită publicul la a șasea ediție a evenimentului 'Zilele Porților Deschise'

Banca Națională a României invită publicul interesat să participe la cea de-a șasea ediție a evenimentului Zilele Porților Deschise pentru a marca împlinirea a 146 de ani de la înființare, conform unui comunicat de presă. Evenimentul se va desfășura în perioada 23-24 aprilie 2026, când vor fi organizate tururi ghidate de a

Economic Intern 21-04-2026 13:56

Sondaj: 80% dintre angajatori consideră că dezvoltarea AI-ului nu va influența volumul de recrutare în următorii doi ani

Aproximativ 80% dintre angajatori consideră că dezvoltarea AI-ului nu va influența volumul de recrutare în următorii doi ani, dar vor avea nevoie de candidați cu alte competențe decât cele care se caută acum, arată un sondaj realizat de o platformă de recrutare online. De asemenea, patru din zece angajatori spun că, în moment

Economic Intern 21-04-2026 12:58

Codirlașu (CFA România): Bursa a scăzut cu peste 2%; randamentele titlurilor de stat pe 10 ani au crescut cu 50 de puncte de bază

Impactul crizei politice se vede deja pe bursă, care a scăzut cu peste 2%, dar și la randamentele titlurilor de stat pe 10 ani, care au urcat cu 50 de puncte de bază, afirmă președintele CFA România, Adrian Codirlașu. 'Dacă ne uităm la ce se întâmplă pe piețele financiare, vom vedea că, la deschidere, Bursa a scăzut cu pe

Economic Intern 21-04-2026 12:54

Metrorex: Accesul în Pasajul Piața Presei Libere va fi restricționat temporar în nopțile de 21-22 aprilie și 22-23 aprilie 2026

Accesul în Pasajul Piața Presei Libere va fi restricționat în nopțile de 21-22 aprilie și 22-23 aprilie 2026, în intervalul orar 23:00-5:00, informează Metrorex printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, restricțiile sunt necesare pentru desfășurarea lucrărilor de montare a echipamentelor de măsurare topografică în zona viitoarei staț

Economic Intern 21-04-2026 12:48

Statul hotărăște, unilateral, de ce profesii este nevoie în România, fără a se consulta cu mediul de afaceri (patronat)

Prin proiectul de Ordonanță de Urgență a Guvernului privind admisia și șederea străinilor pe teritoriul României, statul hotărăște în mod unilateral de ce este nevoie fără a se consulta cu mediul de afaceri, a declarat, marți, într-o conferință de presă, președintele Patronatului Importatorilor de Forță de Muncă din România, Romulus Badea.

Economic Intern 21-04-2026 12:33

ELCEN: CET Grozăvești funcționează în prezent în regim stabil de exploatare

CET Grozăvești funcționează în prezent în regim stabil de exploatare, asigurând furnizarea agentului termic necesar pentru alimentarea consumatorilor din sistemul de termoficare al municipiului București, informează Electrocentrale București (ELCEN), printr-un comunicat. 'În acest moment, agentul termic este livrat

Economic Intern 21-04-2026 12:31

Dăianu: Costul împrumuturilor României va crește; țara plătește pentru această criză politică

Costul împrumuturilor României va crește ca urmare a crizei politice, iar efectele acesteia sunt deja resimțite în economie, a declarat, marți, președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu. 'O bună credință în actul politic, reprezentat de Parlament, trebuie să conducă la o rezolvare cât mai rapidă. Și orizo

Economic Intern 21-04-2026 12:29

Sindicaliștii afiliați Confederației Meridian vor protesta pe 28 aprilie în Piața Victoriei

Peste 10.000 de sindicaliști, reprezentanți ai Confederației Sindicale Naționale Meridian și ai federațiilor sindicale afiliate, sunt așteptați la protestul organizat marți, 28 aprilie 2026, în fața sediului Guvernului din Piața Victoriei, de Ziua mondială a siguranței și sănătății la locul de muncă. 'Acest protest este expresia unei

Economic Intern 21-04-2026 11:51

Fudulea (IMM România): Directiva UE privind transparența salarială trebuie adaptată în funcție de dimensiunea IMM-urilor

Directiva europeană 2023/970 privind transparența salarială și aplicarea principiului egalității de remunerare pentru aceeași muncă între femei și bărbați trebuie să fie adaptată în funcție de dimensiunea IMM-urilor, a declarat, marți, într-o conferință de presă, secretar general al IMM România, Sterică Fudulea. 'IM

Economic Intern 21-04-2026 11:38

Dan Șucu: Acuzațiile premature în legătură cu investigația ROBOR vor destabiliza finanțarea statului și a economiei

Vehicularea în spațiul public de acuzații la adresa sectorului bancar în legătură cu investigația Consiliului Concurenței privind mecanismul de stabilire a ROBOR și lansarea de inițiative conexe pot eroda încrederea în sectorul bancar și pot genera efecte negative imediate asupra costului creditului și deciziilor de investiții, avertizează pre