logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Comisia Europeană: Dacă legislaţia pe mediu ar fi pusă în aplicare pe deplin, la nivelul UE s-ar economisi circa 55 de miliarde de euro/an

Imagine din galeria Agerpres

Aplicarea legislaţiei de mediu la nivel european ar conduce la economisirea a circa 55 de miliarde de euro pe an, la nivelul Uniunii Europene (UE), în ceea ce priveşte costurile de sănătate şi costurile directe pentru mediu, informează Comisia Europeană (CE), într-un comunicat de presă.

Forul european a publicat vineri cea de-a doua evaluare a punerii în aplicare a politicilor de mediu (EIR), ca parte a iniţiativei lansate în 2016, în scopul îmbunătăţirii punerii în aplicare a politicii europene de mediu şi a normelor convenite de comun acord în toate statele membre ale UE.

"Comisia Juncker s-a angajat să construiască o Europă care oferă protecţie. Garantarea faptului că cetăţenii europeni beneficiază de o gestionare de cea mai bună calitate a aerului, a apei şi a deşeurilor şi asigurarea protecţiei capitalului nostru natural sunt prioritare. Evaluarea punerii în aplicare a politicilor de mediu are rolul de a ajuta statele membre să realizeze aceste obiective prin punerea la dispoziţia acestora a informaţiilor şi a instrumentelor de care au nevoie', susţine Karmenu Vella, comisar pentru mediu, afaceri maritime şi pescuit.

În urma evaluării a reieşit faptul că, dacă legislaţia în domeniul mediului ar fi pusă în aplicare pe deplin, suma care s-ar economisi la nivelul UE în ceea ce priveşte costurile de sănătate şi costurile directe pentru mediu ar fi de circa 55 de miliarde de euro pe an.

Evaluarea Comisiei prezintă situaţia politicilor de mediu şi a normelor de punere în aplicare în fiecare ţară a UE, identificând, totodată cauzele lacunelor în materie de punere în aplicare. Aceasta contribuie la găsirea unor soluţii înainte ca problemele să devină urgente şi are ca scop sprijinirea factorilor de decizie naţionali prin stabilirea priorităţilor care necesită o atenţie deosebită. Toate statele membre au utilizat programul de învăţare reciprocă EIR P2P ("Peer-to-Peer'), instituit în 2017, care facilitează învăţarea şi
schimbul de experienţă între autorităţile de mediu.

Una dintre concluziile evaluării oficiale este că 18 state membre continuă să se confrunte cu niveluri ridicate ale emisiilor de oxid de azot (NOx), iar 15 ţări trebuie să reducă în continuare emisiile de particule (PM2,5 şi PM10). Având în vedere impactul poluării atmosferice asupra sănătăţii, în conformitate cu comunicarea sa din mai 2018, intitulată "O Europă care oferă protecţie: aer curat pentru toţi', Comisia s-a angajat în dialoguri privind aerul curat cu mai multe ţări din UE, în paralel cu adoptarea unor măsuri mai bine direcţionate de asigurare a respectării legislaţiei.

"Chiar dacă, în ansamblu, cadrul politic pentru economia circulară a fost consolidat, prevenirea generării deşeurilor rămâne o provocare importantă pentru toate statele membre. În ceea ce priveşte gestionarea deşeurilor, nouă state membre sunt pe cale să îşi atingă obiectivele în materie de reciclare, iar cinci state membre şi le-au atins deja, însă există riscul ca 14 state membre să nu reuşească să îşi atingă obiectivul de reciclare a deşeurilor municipale pentru 2020. Soliditatea şi eficienţa sistemelor de gestionare a deşeurilor reprezintă un element esenţial al economiei noastre circulare", se precizează în comunicatul Comisiei.

În ceea ce priveşte apa, forul european subliniază că "mai sunt multe de făcut" pentru a atinge pe deplin obiectivele directivelor privind apa, în special în ceea ce priveşte asigurarea unei stări bune a corpurilor de apă până în anul 2027. "Apele reziduale urbane nu sunt tratate încă în mod corespunzător în două treimi din statele membre. Creşterea investiţiilor este esenţială pentru îndeplinirea acestor obiective, iar fondurile UE vor continua să sprijine eforturile de punere în aplicare", notează sursa citată.

La capitolul protejarea naturii şi a biodiversităţii, concluzia este că reţeaua Natura 2000 a continuat să se extindă, atât în zonele terestre, cât şi în cele marine. Astfel, UE a depăşit deja obiectivul de desemnare, până în 2020, a 10% din zonele sale costiere şi marine ca zone marine protejate, aşa cum prevede Convenţia privind diversitatea biologică. Pe de altă parte, forul de la Bruxelles susţine că majoritatea statelor membre trebuie să îşi intensifice eforturile pentru finalizarea şi gestionarea acestei reţele.

Pe schimbările climatice, statele membre au înregistrat progrese importante în punerea în aplicare a legislaţiei UE în domeniul climei şi obiectivele 2020 vor fi, probabil, îndeplinite.

"Evaluarea punerii în aplicare a politicilor de mediu a creat un nou instrument - programul de învăţare reciprocă ("Peer to peer') - menit să stimuleze schimbul transfrontalier de experienţă între autorităţile de mediu din diferite state membre. De la lansarea sa, toate statele membre au fost implicate în cel puţin un eveniment care vizează economia circulară, calitatea aerului, reglementările privind lemnul, natura şi biodiversitatea, precum şi aspecte legate de calitatea apei. Evaluarea analizează, de asemenea, unii factori favorizanţi, cum ar fi guvernanţa în materie de mediu, factori care ar putea îmbunătăţi în mod semnificativ punerea în aplicare. Comisia le solicită statelor membre să îmbunătăţească armonizarea obiectivelor de mediu cu alte obiective de politică, să îmbunătăţească eficienţa şi eficacitatea administraţiei publice şi să fie mai transparente în ceea ce priveşte informaţiile relevante din punctul de vedere al mediului. De asemenea, poate fi sporită în continuare implicarea autorităţilor regionale şi locale şi a altor părţi interesate în abordarea principalelor provocări legate de punerea în aplicare", se arată în comunicatul Comisiei Europene.

Primul pachet privind evaluarea punerii în aplicare a politicilor de mediu a fost adoptat în februarie 2017. Evaluarea punerii în aplicare a politicilor de mediu face parte din politica Comisiei pentru o mai bună legiferare, axându-se pe îmbunătăţirea punerii în aplicare a legislaţiei şi a politicilor existente.

De la adoptarea acesteia, multe state membre au organizat dialoguri naţionale privind evaluarea punerii în aplicare a politicilor de mediu, având ca obiect temele prioritare identificate în rapoartele lor. În multe cazuri, au fost implicate autorităţile regionale şi locale şi principalele părţi interesate, iar în momentul în care normele convenite de comun acord nu sunt puse în aplicare în mod corespunzător, Comisia poate introduce acţiuni în justiţie.

Pentru a evita această situaţie, forul european colaborează cu statele membre pentru a le permite să aplice mai bine politicile şi normele în materie de mediu, prin intermediul procesului de evaluare a punerii în aplicare a politicilor de mediu.

Potrivit sursei citate, pachetul include: 28 de rapoarte de ţară care prezintă situaţia actuală în ceea ce priveşte punerea în aplicare a legislaţiei UE în domeniul mediului, precum şi oportunităţi de îmbunătăţire în fiecare stat membru şi o comunicare ce formulează concluzii şi defineşte tendinţele comune la nivelul UE, dar şi recomandări de îmbunătăţire adresate tuturor statelor membre în care trebuie întreprinse acţiuni prioritare esenţiale. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 27

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 30-05-2026 13:15

1 Iunie/ InfoCons: Peste 300 de alerte la produse neconforme de tip jucării, în acest an

Peste 300 de alerte referitoare la produsele neconforme de tip jucării au fost emise de la începutul acestui an, a anunțat, sâmbătă, InfoCons. În Aplicația Europeană de Protecția Consumatorilor InfoCons, aceștia pot verifica în secțiunea 'ALERTE' , în bara de 'Căutare' produsele ce au făcut obiectu

Economic Intern 29-05-2026 22:21

Rompetrol Rafinare a obținut un profit net de 567.036 dolari, în primul trimestru din 2026

Rompetrol Rafinare a înregistrat un profit net de peste 567.036 dolari în primul trimestru din 2026, comparativ cu pierderi de 37,32 milioane de dolari în perioada similară din anul precedent, și o cifră de afaceri brută consolidată de peste 1,43 miliarde de dolari, potrivit datelor anunțate vineri de companie. 'Rompetrol

Economic Intern 29-05-2026 21:56

Transelectrica a pus sub tensiune a doua instalație STATCOM pentru stabilitatea Sistemul Electroenergetic Național

Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica a pus sub tensiune în stația electrică de transformare Bradu cea de-a doua instalație STATCOM din Rețeaua Electrică de Transport (RET), aceasta urmând să contribuie la menținerea stabilității tensiunii în Sistemul Electroenergetic Național (SEN) în perioada minivacanței de Ru

Economic Intern 29-05-2026 20:48

Bursa de la București a închis pe roșu ședința de vineri; indicii au consemnat scăderi de până la 1,62%

Bursa de Valori București (BVB) a închis pe roșu ședința de vineri, indicii consemnând scăderi de până la 1,62%, în timp ce rulajul total s-a cifrat la 113,97 milioane de lei (21,71 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de compa

Economic Intern 29-05-2026 20:01

CONAF: România nu poate avea salarii europene într-o economie subfinanțată și cu productivitate scăzută

România nu poate avea salarii europene într-o economie subfinanțată și cu productivitate scăzută, iar majorările salariale decise administrativ riscă să afecteze competitivitatea, investițiile și locurile de muncă, avertizează Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). 'Majorarea salariului minim reprezintă o

Economic Intern 29-05-2026 18:09

Voican (ANAT): Rezervările pentru anul 2026 au continuat să scadă, pentru că s-a redus puterea de cumpărare

Rezervările pentru anul 2026 sunt în scădere, iar gradul de ocupare pentru minivacanța de Rusalii se apropie de 60% pe litoral, cele mai căutate fiind hotelurile de patru și cinci stele, atât la mare, cât și la munte, a declarat vicepreședintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism din România (ANAT), Adrian Voican.

Economic Intern 29-05-2026 17:24

Nazare: Acolo unde profitul realizat în România este diminuat artificial, statul are obligația să acționeze

Zona prețurilor de transfer trebuie tratată serios, deoarece cazurile în care costurile intra-grup, redevențele, serviciile refacturate sau marjele de profit nu sunt suficient justificate economic și ajung să diminueze baza impozabilă din România, facilitând exportul de profit în afara țării, a declarat, vineri, ministrul interimar al Finanțel

Economic Intern 29-05-2026 16:50

Tramvaiele de epocă vor defila duminică pe traseul istoric al primei linii electrice din București

Societatea de Transport București (STB) organizează, pe 31 mai și 1 iunie, o serie de evenimente dedicate Zilei Copilului, care vor debuta cu Parada Tramvaielor organizată la Depoul Victoria. 'Dragi copii, duminică, pe 31 mai, luați-vă părinții și bunicii de mână și veniți să sărbătorim împreună Ziua Copilului! Știm bine că voi

Economic Intern 29-05-2026 15:43

Producătorul Negro 2000 retrage din magazinele Profi un lot de salată de icre cu hering și ceapă

Producătorul Negro 2000 SRL a inițiat rechemarea voluntară din magazinele Profi a unui lot din produsul 'Salată de icre cu hering și ceapă', având în vedere detectarea bacteriei Listeria monocytogenes, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), într-o postare pe

Economic Intern 29-05-2026 15:23

UNSAR: Riscul de război poate fi asigurat, dar doar prin polițe speciale, de regulă destinate companiilor sau transporturilor

Companiile de reasigurare nu includ războiul printre acoperiri cu polițe, iar asigurătorii nu pot prelua acest risc de la clienți, deoarece costul ar putea fi unul extrem de ridicat, ceea ce ar risca să facă asigurarea prohibitivă, precizează Uniunea Națională a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR), într-un comunicat de presă trans

Economic Intern 29-05-2026 15:11

ANRE a adoptat un nou Regulament de autorizare a operatorilor economici din domeniul gazelor naturale

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a adoptat un nou Regulament de autorizare a operatorilor economici din domeniul gazelor naturale, ce presupune standarde tehnice mai ridicate, noi categorii de autorizații și responsabilități mai clare pentru antreprenorii generali. 'În ultima ședință extraordina

Economic Intern 29-05-2026 14:21

Ministerul Energiei: Valoarea plăților efectuate din PNRR în acest an a depășit 76 milioane de euro

Valoarea plăților efectuate, până în prezent, de Ministerul Energiei, prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) a depășit 76 milioane de euro, în creștere cu aproximativ 14 milioane de euro față de data de 22 mai 2026. Potrivit datelor postate, vineri, de ministerul de resort pe pagina oficială de Facebook a i

Economic Intern 29-05-2026 14:01

ASF: Tarifele de referință RCA au crescut, în medie, cu 12,3% la autoturisme și cu 11,7% la autovehiculele de transport bunuri, în ultimele 6 luni

Tarifele de referință RCA au crescut, în medie, cu 12,3% în cazul autoturismelor și cu 11,7% pentru autovehiculele de transport bunuri, în ultimele șase luni, comparativ cu tarifele de referință publicate anterior, în noiembrie 2025, potrivit unui comunicat al Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) transmis, vineri, AGERPRES.

Economic Intern 29-05-2026 13:21

ASF: În procesele cu entitățile din piețele financiare non-bancare, 64 de soluții din 68 au fost favorabile ASF în 2025

Un număr de 64 de soluții au fost favorabile sau parțial favorabile din cele 68 de dosare din litigiile pe care Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) le-a avut anul trecut cu entități supravegheate din piețele financiare non-bancare, ceea ce reprezintă circa 94% din totalul soluțiilor analizate. 'Majoritatea covârșitoare a hotărârilor pr

Economic Intern 29-05-2026 12:47

TPBI reînființează, de la 1 iunie, linia de troleibuz 74, între 'Arcade Berceni' și Piața Unirii

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI) anunță că, de la 1 iunie, va fi reînființată linia de troleibuz 74, între terminalul 'Arcade Berceni' și Piața Unirii. Potrivit unui comunicat de presă al asociației, transmis vineri AGERPRES, începând de luni, 1 iunie, linia 74 va fi operat