logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

România a atras 1,75 miliarde euro de pe pieţele externe printr-o emisiune de euroobligaţiuni; managerii de fonduri, cei mai interesaţi

Imagine din galeria Agerpres

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a atras în 4 octombrie de pe pieţele financiare internaţionale 1,75 miliarde euro printr-o emisiune de euroobligaţiuni în două serii, din care 1,15 miliarde euro cu maturitatea de 10 ani lung şi cu o dobândă 2,875% şi 600 milioane euro cu maturitatea de 20 ani lung şi cu o dobândă de 4,125%.

"Emisiunea reflectă foarte clar percepţia pozitivă a mediilor investiţionale şi a pieţelor financiare referitor la perspectiva evoluţiei României pe termen mediu şi lung. Cererea puternică, precum şi calitatea investitorilor, confirmă punctele forte ale României: fundamentele macroeconomice solide, coerenţa disciplinei fiscale şi stabilitatea economico-financiară. Vreau să subliniez faptul că emisiunea nu are ca scop finanţarea unor nevoi curente, aşa cum se vehiculează în spaţiul public, ci de a consolida rezerva în valută a Trezoreriei Statului şi de a minimiza costurile împrumuturilor pe termen lung", a precizat ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici.

Potrivit unui comunicat al MFP remis sâmbătă AGERPRES, emisiunea s-a bucurat de un interes ridicat din partea investitorilor fiind suprasubscrisă de peste 1,6 ori, managerii de fonduri fiind cei mai interesaţi.

Cele două serii au fost realizate la marje competitive, peste cotaţiile de referinţă mid-swap.

Pe parcursul zilei, MFP a redus gradual marja de risc de credit şi a stabilit randamentele finale. Astfel, pentru maturitatea de 10 ani s-a obţinut un randament de 3,029%, iar pentru emisiunea de 20 ani s-a obţinut un randament de 4,234%, în condiţiile în care cotaţiile din piaţa secundară a obligaţiunilor de referinţă pentru aceste maturităţi au înregistrat o evoluţie crescătoare.

Strategia de execuţie a emisiunii a permis reducerea succesivă a costurilor pentru ambele serii, pe fondul unei suprasubscrieri semnificative şi a calităţii investitorilor care au plasat ordinele.

Astfel, în cazul maturităţii de 10 ani, marja de risc de credit peste rata de referinţă mid-swap a fost redusă de la 215 la 195 puncte de bază, în timp ce pentru maturitatea de 20 ani, marja de risc de credit a fost redusă de la 280 la 270 de puncte de bază, ceea ce corespunde unei prime de emisiune de aproximativ 10 puncte de bază pentru ambele tranşe, un rezultat remarcabil având în vedere volatilitatea din cursul zilei şi incertitudinile politice din Italia.

Tranzacţia face parte din planul de finanţare externă aferent anului 2018. Prin această emisiune, România continuă să asigure necesarul de finanţare de pe pieţele externe şi consolidează rezerva financiară în valută la dispoziţia Trezoreriei Statului.

Emisiunea a fost intermediată de BNP Paribas, Erste Group Bank AG, ING Bank NV şi Société Générale şi Unicredit.

"Oferta totală a depăşit 2,8 miliarde euro provenind din 265 ordine de subscriere din partea investitorilor. Baza investiţională a tranzacţiei a fost diversificată atât din punct de vedere geografic, cât şi al tipurilor de investitori pentru ambele serii", se spune în comunicat.

Pentru seria de 10 ani, distribuţia geografică a fost următoarea: Regatul Unit al Marii Britanii (24%), Germania/Austria (20%), Centrul şi Estul Europei (15%), România (11%), Sudul Europei (9%), Scandinavia (6), Franţa (6%), Elveţia (4%), Benelux (3%), SUA (1%) şi alte zone (1%).

În privinţa tipurilor de investitori, au predominat managerii de fonduri (62%), fiind urmaţi de bănci comerciale şi bănci private (24%), fonduri de pensii şi societăţi de asigurare (11%) şi alţi investitori (3%).

Pentru seria de 20 ani distribuţia geografică a fost următoarea: Regatul Unit al Marii Britanii (33%), Germania/Austria (24%), Scandinavia (11%), Elveţia (9%), Centrul şi Estul Europei (7%), România (4%), Franţa (3%), SUA (3%), Sudul Europei (3%), Benelux (2%) şi alte zone (1%).

În privinţa tipurilor de investitori, au predominat managerii de fonduri (67%), fiind urmaţi de bănci comerciale şi bănci private (17%), fonduri de pensii şi societăţi de asigurare (10%), bănci centrale (2%) şi alţi investitori (4%). AGERPRES/(AS - editor: Oana Tilică, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 41

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 10-04-2026 12:21

Autoritatea Vamală Română cooperează cu Serviciul Vamal al Republicii Moldova pentru facilitarea traficului transfrontalier

Experți ai Autorității Vamale Române (AVR) și ai Serviciului Vamal al Republicii Moldova au avut câteva întâlniri de lucru în punctele de trecere a frontierei Costești-Stânca, Sculeni-Sculeni și Cahul-Oancea pentru facilitarea traficului transfrontalier. 'În perioada 7-9 aprilie, în punctele

Economic Intern 10-04-2026 11:31

Complexul Hotelier Măgura din Eforie Sud, vândut cu 2,5 milioane de euro, fără TVA

Complexul Hotelier Măgura din stațiunea Eforie Sud s-a vândut la prețul de 2,5 milioane de euro, fără TVA, potrivit unui raport transmis de Societatea Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră Bursei de Valori București (BVB). Procedura a avut loc prin licitație publică cu strigare. 'Consiliul de Administrație al soci

Economic Intern 10-04-2026 11:26

Peste 200 de expozanți la AgriXpo Brașov 2026, între 24 și 27 septembrie, în incinta Fabricii de Zahăr Bod

Peste 200 de expozanți vor participa, în perioada 24-27 septembrie, la AgriXpo Brașov 2026, un eveniment dedicat agriculturii, ce va avea loc în județul Brașov, în incinta Fabricii de Zahăr Bod. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) postat pe site-ul instituției, Direcția pentru Agr

Economic Intern 10-04-2026 11:18

Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură (agrometeo)

Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură, potrivit prognozei de specialitate emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Meteorologii arată, însă, că în Maramureș, în cea mai mare parte a Crișanei și, iz

Economic Intern 10-04-2026 11:18

Cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor a fost de doar șase minute, în 2025 (analiză Eset)

Atacatorii cibernetici utilizează Inteligența Artificială (AI) pentru a maximiza eficiența tacticilor, tehnicilor și procedurilor (TTP) deja testate și validate, iar cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor, înregistrat anul trecut, a fost de doar șase minute, în scădere de la 4 ore și 29 de minute, în 2024, se arată într-o analiză, publicată

Economic Intern 10-04-2026 08:15

Transportul rutier de pasageri a scăzut cu 4,2%, în 2025 (INS)

Transportul rutier de pasageri a înregistrat o scădere cu 4,2% în 2025, comparativ cu anul anterior, în ceea ce privește numărul de pasageri transportați, în timp ce parcursul acestora a crescut cu 7,5%, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, distanța medie de tr

Economic Intern 09-04-2026 19:40

Șerban: Astăzi am semnat contracte de finanțare cu SRI,STS și SPP ce vizează achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de încărcare

Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a semnat, joi, trei contracte de finanțare cu Serviciul Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Serviciul de Protecție și Pază, investițiile vizând achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare. 'Astăzi, am semnat trei contracte de finanțare c

Economic Intern 09-04-2026 17:03

Amenzi de 3,8 milioane lei, aplicate de ANPC în urma controalelor din perioada 6-9 aprilie 2026

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, în perioada 6-9 aprilie 2026, o serie de acțiuni de control la nivel național, având ca scop verificarea respectării legislației în domeniul protecției consumatorilor, în urma cărora au fost aplicate amenzi de aproximativ 3,8 milioane lei. Conform unui comunicat

Economic Intern 09-04-2026 16:29

ANAR a aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an

Echipele de control din cadrul Inspecției Naționale a Apelor au aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an, potrivit datelor publicate, joi, de Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR), pe pagina oficială de

Economic Intern 09-04-2026 16:12

Circa 85% dintre români petrec Paștele acasă; tot mai mulți își ajustează bugetele (studiu)

Majoritatea românilor (85%) vor petrece Paștele din 2026 acasă, în familie, cel mai ridicat procent din ultimii trei ani, în condițiile în care presiunile inflaționiste determină ajustări ale bugetelor, arată un studiu Reveal Marketing Research. Conform sursei citate, 31% dintre respondenți intenționează să reducă cheltuielile, iar 42%

Economic Intern 09-04-2026 15:54

Ciocolata rămâne scumpă de Paște, deși prețul mondial al cacao a scăzut semnificativ (analiză)

Prețurile la ciocolată și produsele pe bază de cacao rămân ridicate în perioada Paștelui, inclusiv în România, în pofida scăderii accentuate a cotațiilor mondiale la cacao, pe fondul costurilor mai mari transferate anterior în lanțul de producție și al persistenței presiunilor din piață, arată o analiză realizată de analistul eToro, Bogdan

Economic Intern 09-04-2026 14:58

Portofoliul din PNRR al Ministerului Energiei cuprinde o alocare totală de 1,177 miliarde de euro (secretar de stat)

Portofoliul din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) al Ministerului Energiei cuprinde o alocare totală de 1,177 miliarde de euro, investiții aflate în stadii diferite de execuție și reforme cu parcurs legislativ avansat, a declarat Cristian Bușoi, secretar de stat în Ministerul Energiei, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Economic Intern 09-04-2026 14:22

Patru linii de transport urban ar putea fi deviate sâmbătă seara, la meciul FCSB - Oțelul Galați

Liniile de transport public 85, 90, 104 și 143 ar putea fi deviate sâmbătă seara, numai dacă situația o va impune, la meciul de fotbal FCSB - Oțelul Galați, programat de la ora 20:00, pe Arena Națională. Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI) precizează că liniile 85 și 90 vor funcționa pe traseele de baz

Economic Intern 09-04-2026 14:17

Ascendia lansează asistentul pedagogic AI Livresq Companion, cu sprijinul Google

Activitatea zilnică a profesorilor din România va putea fi eficientizată cu ajutorul Livresq Companion, un asistent pedagogic bazat pe inteligență artificială (AI) dezvoltat cu sprijinul Google. Asistentul pedagogic a fost lansat de compania Ascendia, potrivit unui comunicat remis joi Bursei de Valori București (BVB). Noua componentă benef

Economic Intern 09-04-2026 14:09

Daraban (CCIR): Interesul comercial al investitorilor chinezi pentru piața românească trebuie transformat în investiții reale

Interesul investitorilor chinezi pentru piața românească este reflectat și de prezența a 14.562 de companii cu capital chinez active în România, iar pasul următor este să transformăm acest interes comercial în investiții reale, în capacități de producție amplasate pe teritoriul național, a declarat președintele Camerei de Comerț și Industrie a R