Piaţa băuturilor răcoritoare va depăşi în acest an pragul de 6 miliarde lei; profitul va trece de 844 milioane lei (studiu)
Piaţa băuturilor răcoritoare va depăşi în acest an pragul de şase miliarde de lei, după o creştere de aproape 24% în ultimii cinci ani, pe fondul investiţiilor masive în publicitate şi al creşterii apetitului pentru consum al românilor, se arată într-un studiu de specialitate remis marţi AGERPRES.
Analiştii apreciază că profitul net al jucătorilor din piaţă va trece de 844 milioane lei în 2018, un nivel de aproape 3 ori mai mare faţă de acum cinci ani.
"Piaţa s-a maturizat şi a crescut constant în aceşti ani, consolidarea sa fiind mai rapidă în intervalul 2015 - 2018. Acest fapt este reflectat clar de creşterea de 750% a rezultatului net în ultimii 5 ani, acest indicator atingând în 2017 o valoare de peste 523 milioane de lei", au precizat analiştii de la KeysFin, realizatorii studiului.
Cel mai important jucător pe piaţa răcoritoarelor din România este, în continuare, Coca-Cola HBC România SRL. Cifra de afaceri a companiei a crescut de la 1,83 miliarde lei în 2014 la 2,21 miliarde lei în 2017, reprezentând în prezent mai mult de 37% din piaţă. În topul firmelor din piaţa băuturilor răcoritoare, locul secund este ocupat de Quadrant Amroq Beverages SRL, firmă controlată de PepsiCo. Compania a înregistrat în 2017 vânzări de 854,8 milioane de lei, în creştere cu 12,6% faţă de anul 2016, ajungând la o cotă de piaţă de 14%. Podiumul este completat de Romaqua Group, cu o cifră de afaceri de 725,1 milioane lei. Compania a ajuns la o cotă de piaţă de 12%, apropiindu-se astfel de nivelul înregistrat de Quadrant Amroq Beverages SRL.
Top 10 - cei mai importanţi jucători din piaţa băuturilor răcoritoare este completat de La Festa Internaţional SRL, European Drinks, La Fântâna, Carpathian Springs, Rio Bucovina SRL, Perla Harghitei şi Alconor Company, cu afaceri cumulate ce au depăşit 1,4 miliarde lei în 2017.
În prezent piaţa este foarte concentrată. Primii 10 jucători, dintre cei 526 prezenţi pe piaţă, acoperă 87% din cifra de afaceri totală a pieţei. Primii trei, Coca-Cola, Pepsi şi Romaqua, au o cotă de piaţă cumulată de 64%. 72% din piaţa băuturilor răcoritoare este controlată de investitorii străini, olandezii (51%), polonezii (8,2%) şi suedezii (4,6%) fiind cei mai importanţi.
Datele financiare vin să confirme, totodată, că în condiţiile în care comportamentul de consum ţine în mare parte de impuls, afacerile din acest sector sunt strâns legate de investiţiile majore în promovare. Asocierea cu diverse evenimente, campaniile de promovare indoor şi outdoor, spoturile radio şi TV, prezenţa activă pe canalele social media generează, în continuare, succesul în acest domeniu.
"Chiar dacă ultimii ani au adus noi băuturi cu conţinut caloric redus, light, din ingrediente naturale, acestea nu au reuşit, pentru moment, să răstoarne trendurile. Consumul de băuturi răcoritoare cu zahăr continuă să fie în prim-plan, însă nu este exclus ca lucrurile să se schimbe, mai cu seamă că, atât reglementatorii cât şi firmele producătoare încearcă să impună tot mai mult băuturile răcoritoare slab calorice, precum Coca Cola Zero, Pepsi Light şi Max sau apele cu arome', au mai spus analiştii.
Campaniile publicitare insistă tot mai mult pe avantajele băuturilor fără zahăr, pe consumul de răcoritoare naturale. Un trend extrem de puternic în Occident care, în ultima perioadă, se accentuează şi la noi. La fel cum s-a întâmplat cu produsele alimentare, domeniu în care tot mai mulţi români au devenit atenţi la calitate şi conţinutul caloric, este probabil că în câţiva ani, fenomenul să influenţeze semnificativ şi piaţa băuturilor răcoritoare, apreciază analiştii KeysFin.
Conform acestora, 2018 se anunţă a fi cel mai bun an din ultimii cinci pentru producătorii de băuturi răcoritoare. După o primăvară prelungită, marcată de ploi şi vreme nu tocmai caldă, preconizata extindere a sezonului estival spre luna septembrie va influenţa în sens pozitiv afacerile firmelor din piaţă.
Studiul KeysFin are la bază datele financiare anuale, neajustate, agregate, raportate de companii la Ministerul Finanţelor. AGERPRES/(AS - autor: Carmen Marinescu, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Autoritatea Vamală Română cooperează cu Serviciul Vamal al Republicii Moldova pentru facilitarea traficului transfrontalier
Experți ai Autorității Vamale Române (AVR) și ai Serviciului Vamal al Republicii Moldova au avut câteva întâlniri de lucru în punctele de trecere a frontierei Costești-Stânca, Sculeni-Sculeni și Cahul-Oancea pentru facilitarea traficului transfrontalier. 'În perioada 7-9 aprilie, în punctele
Complexul Hotelier Măgura din Eforie Sud, vândut cu 2,5 milioane de euro, fără TVA
Complexul Hotelier Măgura din stațiunea Eforie Sud s-a vândut la prețul de 2,5 milioane de euro, fără TVA, potrivit unui raport transmis de Societatea Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră Bursei de Valori București (BVB). Procedura a avut loc prin licitație publică cu strigare. 'Consiliul de Administrație al soci
Peste 200 de expozanți la AgriXpo Brașov 2026, între 24 și 27 septembrie, în incinta Fabricii de Zahăr Bod
Peste 200 de expozanți vor participa, în perioada 24-27 septembrie, la AgriXpo Brașov 2026, un eveniment dedicat agriculturii, ce va avea loc în județul Brașov, în incinta Fabricii de Zahăr Bod. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) postat pe site-ul instituției, Direcția pentru Agr
Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură (agrometeo)
Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură, potrivit prognozei de specialitate emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Meteorologii arată, însă, că în Maramureș, în cea mai mare parte a Crișanei și, iz
Cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor a fost de doar șase minute, în 2025 (analiză Eset)
Atacatorii cibernetici utilizează Inteligența Artificială (AI) pentru a maximiza eficiența tacticilor, tehnicilor și procedurilor (TTP) deja testate și validate, iar cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor, înregistrat anul trecut, a fost de doar șase minute, în scădere de la 4 ore și 29 de minute, în 2024, se arată într-o analiză, publicată
Transportul rutier de pasageri a scăzut cu 4,2%, în 2025 (INS)
Transportul rutier de pasageri a înregistrat o scădere cu 4,2% în 2025, comparativ cu anul anterior, în ceea ce privește numărul de pasageri transportați, în timp ce parcursul acestora a crescut cu 7,5%, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, distanța medie de tr
Șerban: Astăzi am semnat contracte de finanțare cu SRI,STS și SPP ce vizează achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de încărcare
Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a semnat, joi, trei contracte de finanțare cu Serviciul Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Serviciul de Protecție și Pază, investițiile vizând achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare. 'Astăzi, am semnat trei contracte de finanțare c
Amenzi de 3,8 milioane lei, aplicate de ANPC în urma controalelor din perioada 6-9 aprilie 2026
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, în perioada 6-9 aprilie 2026, o serie de acțiuni de control la nivel național, având ca scop verificarea respectării legislației în domeniul protecției consumatorilor, în urma cărora au fost aplicate amenzi de aproximativ 3,8 milioane lei. Conform unui comunicat
ANAR a aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an
Echipele de control din cadrul Inspecției Naționale a Apelor au aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an, potrivit datelor publicate, joi, de Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR), pe pagina oficială de
Circa 85% dintre români petrec Paștele acasă; tot mai mulți își ajustează bugetele (studiu)
Majoritatea românilor (85%) vor petrece Paștele din 2026 acasă, în familie, cel mai ridicat procent din ultimii trei ani, în condițiile în care presiunile inflaționiste determină ajustări ale bugetelor, arată un studiu Reveal Marketing Research. Conform sursei citate, 31% dintre respondenți intenționează să reducă cheltuielile, iar 42%
Ciocolata rămâne scumpă de Paște, deși prețul mondial al cacao a scăzut semnificativ (analiză)
Prețurile la ciocolată și produsele pe bază de cacao rămân ridicate în perioada Paștelui, inclusiv în România, în pofida scăderii accentuate a cotațiilor mondiale la cacao, pe fondul costurilor mai mari transferate anterior în lanțul de producție și al persistenței presiunilor din piață, arată o analiză realizată de analistul eToro, Bogdan
Portofoliul din PNRR al Ministerului Energiei cuprinde o alocare totală de 1,177 miliarde de euro (secretar de stat)
Portofoliul din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) al Ministerului Energiei cuprinde o alocare totală de 1,177 miliarde de euro, investiții aflate în stadii diferite de execuție și reforme cu parcurs legislativ avansat, a declarat Cristian Bușoi, secretar de stat în Ministerul Energiei, într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Patru linii de transport urban ar putea fi deviate sâmbătă seara, la meciul FCSB - Oțelul Galați
Liniile de transport public 85, 90, 104 și 143 ar putea fi deviate sâmbătă seara, numai dacă situația o va impune, la meciul de fotbal FCSB - Oțelul Galați, programat de la ora 20:00, pe Arena Națională. Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI) precizează că liniile 85 și 90 vor funcționa pe traseele de baz
Ascendia lansează asistentul pedagogic AI Livresq Companion, cu sprijinul Google
Activitatea zilnică a profesorilor din România va putea fi eficientizată cu ajutorul Livresq Companion, un asistent pedagogic bazat pe inteligență artificială (AI) dezvoltat cu sprijinul Google. Asistentul pedagogic a fost lansat de compania Ascendia, potrivit unui comunicat remis joi Bursei de Valori București (BVB). Noua componentă benef
Daraban (CCIR): Interesul comercial al investitorilor chinezi pentru piața românească trebuie transformat în investiții reale
Interesul investitorilor chinezi pentru piața românească este reflectat și de prezența a 14.562 de companii cu capital chinez active în România, iar pasul următor este să transformăm acest interes comercial în investiții reale, în capacități de producție amplasate pe teritoriul național, a declarat președintele Camerei de Comerț și Industrie a R











