logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Moody's avertizează că ratingul Băncii Mondiale ar putea fi în pericol dacă Trump își retrage sprijinul

Image

Ratingul de tip 'AAA' de care beneficiază Banca Mondială și alte instituții financiare multilaterale ar putea fi în pericol dacă SUA își retrag sprijinul pentru aceste instituții, după analiza ordonată de președintele SUA, Donald Trump, a avertizat luni agenția de evaluare financiară Moody's, informează Reuters.

Săptămâna trecută, Trump a semnat un ordin executiv vizând revizuirea sprijinului oferit de guvernul american către toate organizațiile internaționale la care SUA este membru și de asemenea retragerea SUA dintr-o serie de organizații de sub umbrela Națiunilor Unite.

'SUA sunt un acționar cheie la mai multe bănci multilaterale de dezvoltare, în consecință ar fi un element negativ pentru ratingul lor dacă SUA și-ar reduce semnificativ angajamentul față de ele', avertizează Moody's într-un raport publicat luni.

Grupul Băncii Mondiale, una dintre cele mai mari surse de finanțare și expertiză pentru țările în curs de dezvoltare, ia măsuri rapide și complexe pentru a ajuta țările în curs de dezvoltare să își consolideze reacția față de provocările generate de pandemie.

Conform unei tradiții nescrise, care datează de la înființarea Băncii Mondiale (BM) și a Fondului Monetar Internațional, în fruntea BM este numit un american, iar europenii desemnează persoana de la șefia FMI. Cel mai mare acționar al Băncii Mondiale sunt Statele Unite ale Americii.

Este important ca Banca Mondială să dețină un rating AAA din partea celor trei mai agenții de evaluare, ceea ce permite debitorilor săi să profite de faptul că instituția este capabilă să se finanțeze la costuri reduse de pe piețele de obligațiuni. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 671

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 16-04-2026 16:15

CE aprobă schemele de ajutor de stat pentru companiile mari consumatoare de energie din Bulgaria, Germania și Slovenia

Comisia Europeană a aprobat, joi, schemele de ajutor de stat prin care se oferă o reducere temporară a prețurilor energiei electrice pentru întreprinderile mari consumatoare de energie din Bulgaria, Germania și Slovenia, în conformitate cu obiectivele Pactului pentru o industrie curată, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.

Economic Extern 16-04-2026 15:05

Guvernul britanic elaborează planuri pentru o eventuală criză în aprovizionarea cu alimente ca urmare a războiului din Iran

Guvernul britanic a recunoscut joi că elaborează planuri de urgență pentru situația în care efectele închiderii Strâmtorii Ormuz din cauza războiului din Iran ar provoca o criză alimentară, după informații scurse în presă pe acest subiect, relatează agenția EFE. Cotidianul The Times a scris joi că Regatul Unit s-ar pute

Economic Extern 16-04-2026 13:56

Economiștii cer impozitarea profiturilor excepționale înregistrate de companiile energetice

Un organism internațional co-prezidat de laureatul premiului Nobel pentru economie, Joseph Stiglitz, a pledat joi pentru introducerea unui impozit pe profiturile excepționale înregistrate de companiile energetice, considerând că aceasta este o măsură 'eficientă' în contextul creșterii prețurilor la energie ca urmare a războiului din Orientul Mijloci

Economic Extern 16-04-2026 13:37

Renault vrea să controleze 5% din piața din India în 2030

Producătorul auto francez Renault va avea șapte modele în India până în 2030, inclusiv vehicule electrice cu baterii, pe măsură ce își intensifică strategia de produs pe a treia cea mai mare piață auto din lume, a declarat joi directorul general Francois Provost, transmite Reuters. De asemenea, grupul francez vrea ca India să se claseze

Economic Extern 16-04-2026 10:34

Producătorii de ceasuri elvețiene spun că timpul va demonstra efectele conflictului din Orientul Mijlociu

Războiul din Orientul Mijlociu i-a aruncat pe producătorii de ceasuri elvețieni în incertitudine, testând rezistența unui sector deja zdruncinat de mai multe crize, dar care a reușit întotdeauna să se adapteze până acum, transmite AFP. În spatele standurilor bogat decorate de la Salonul Watches and Wonders, confli

Economic Extern 16-04-2026 10:05

Băncile europene pot rezista șocurilor actuale, spune președintele EBA

Băncile europene sunt suficient de rezistente pentru a absorbi șocurile financiare și geopolitice actuale, dar trebuie să se pregătească pentru incertitudini viitoare, inclusiv riscuri la adresa securității cibernetice din partea inteligenței artificiale, a declarat Francois-Louis Michaud, noul președinte al Autorității Bancare Europene (EBA), transmite Reuters.

Economic Extern 16-04-2026 08:56

Economia chineză a înregistrat o creștere peste așteptări în primul trimestru

Produsul Intern Brut al Chinei a înregistrat o creștere de 5% în ritm anual în primul trimestru, potrivit cifrelor oficiale publicate joi, o performanță peste așteptări având în vedere repercusiunile conflictului din Orientul Mijlociu asupra economiei mondiale, informează AFP. Conflictul a perturbat traficul maritim prin Strâ

Economic Extern 16-04-2026 08:53

Chile: Noul președinte ultraconservator anunță o reformă economică majoră pentru a 'rupe' ciclul de până acum

Președintele chilian de extremă dreapta Jose Antonio Kast a anunțat miercuri prima sa reformă economică majoră, care cuprinde peste 40 de măsuri, declarând că vrea să 'rupă' ciclul de până acum, relatează AFP. Acest proiect de 'reconstrucție națională', care urmează să fie prezentat Parlamentului în următoarel

Economic Extern 16-04-2026 08:37

Criză combustibili/ UE lucrează la un plan privind combustibilul pentru avioane, în contextul crizei din Iran

Uniunea Europeană elaborează planuri de răspuns la o iminentă criză a aprovizionării cu combustibil pentru avioane precum și pentru a maximiza producția rafinăriilor din blocul comunitar, au declarat mai mulți oficiali consultați de Reuters. Companiile aeriene europene au avertizat că în următoarele săptămâni ar putea apărea o penurie de combustibi

Economic Extern 15-04-2026 20:41

Kristalina Georgieva (FMI) avertizează asupra 'vremurilor grele' dacă prețurile petrolului rămân ridicate

Directorul general al Fondului Monetar Internațional (FMI), Kristalina Georgieva, a declarat miercuri că urmează vremuri grele pentru economia mondială dacă războiul din Orientul Mijlociu nu va fi soluționat și prețurile petrolului rămân ridicate, adăugând că riscurile la adresa inflației ar putea afecta prețurile alimentelor, transmite AFP.

Economic Extern 15-04-2026 19:25

Reuters: BCE va avertiza bancherii despre riscurile noului model de inteligență artificială de la Anthropic

Supervizorii de la Banca Centrală Europeană (BCE) ar urma să avertizeze bancherii în privința riscurilor prezentate de noul model de inteligență artificială de la Anthropic, care ar putea amplifica atacurile cibernetice, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-și păstreze anonimatul. Mythos, modelul start-up-ului de inteligență

Economic Extern 15-04-2026 19:10

BCE vrea să permită băncilor să mute mai mult capital peste granițe

Banca Centrală Europeană (BCE) a propus modificarea cadrului de reglementare bancară din zona euro pentru a permite creditorilor să mute mai ușor fondurile între afacerile lor din regiune, transmite Bloomberg. Libera circulație a capitalurilor și lichidităților în cadrul băncilor din regiune ar consolida creditorii și ar permite o

Economic Extern 15-04-2026 19:02

OCDE: Transformarea structurală a sectorului agricol din România rămâne o provocare

Sectorul agricol are o importanță strategică pentru România, dar transformarea sa structurală rămâne o provocare, se arată în raportul de evaluare intitulat 'Politicile pentru viitorul agriculturii și alimentației în România', publicat miercuri de Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE).

Economic Extern 15-04-2026 17:44

Criză combustibili/Austria se așteaptă din iunie la perturbări ale aprovizionării cu țiței și gaze în Europa

Reducerea livrărilor de combustibili în urma războiului din Orientul Mijlociu va fi resimțită de luna viitoare în Europa, a declarat miercuri ministrul austriac al Economiei, Wolfgang Hattmannsdorfer, conform agenției de presă APA, transmite Reuters. Livrările globale de energie sunt grav afectate de închiderea efectivă a Str

Economic Extern 15-04-2026 17:09

BTA Premierul Gurov: 210 milioane de euro pentru sprijinirea companiilor bulgare din sectoare strategice

La întâlnirea de marți cu Marek Mora, vicepreședinte al Băncii Europene de Investiții (BEI), și cu Marjut Falkstedt, directoarea generală a Fondul European de Investiții (FEI), premierul interimar Andrei Gurov a spus că Bulgaria și FEI colaborează în cadrul unui parteneriat solid, așa cum se reflectă în prelungirea Inițiativei JEREMIE. Alte 21