logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UE investeşte 3,6 miliarde euro din veniturile în proiecte inovatoare din domeniul tehnologiilor curate

Imagine din galeria Agerpres

Comisia Europeană a anunţat joi că a acordat peste 3,6 miliarde de euro pentru 41 de proiecte la scară largă din domeniul tehnologiilor curate, care urmează să fie finanţate prin intermediul Fondului pentru inovare al UE, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.

Punând accentul pe planul REPowerEU şi pe eliminarea treptată a importurilor europene de combustibili fosili din Rusia, aceste proiecte acoperă o gamă largă de industrii, cum ar fi industria cimentului, a oţelului, a biocarburanţilor avansaţi, a combustibililor de aviaţie derivaţi din surse regenerabile, a energiei eoliene şi solare şi a hidrogenului din surse regenerabile şi a derivaţilor acestuia. Finanţarea va contribui la ecologizarea unor sectoare importante ale economiei europene, în special a celor care sunt dificil de decarbonizat.

Proiectele selectate sunt situate în 15 state membre ale UE: Austria, Belgia, Croaţia, Cehia, Danemarca, Finlanda, Franţa, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Ţările de Jos, Portugalia, Spania şi Suedia, precum şi în Norvegia. Toate proiectele sprijinite vor intra în funcţiune înainte de 2030 şi ar trebui să permită evitarea a 221 de milioane de tone de emisii de CO2 în primii 10 ani de funcţionare.

Cele 41 de proiecte au fost selectate în urma celei de a treia cereri de propuneri de proiecte la scară largă, care a acoperit patru teme: decarbonizarea "generală"; "electrificarea industriei şi hidrogenul"; "producţia de tehnologii curate", precum şi "proiecte-pilot de dimensiuni medii".

În cadrul temei decarbonizării "generale" sunt opt proiecte în valoare de 1,4 miliarde de euro. Acestea includ trei proiecte care provin din rafinării şi cinci proiecte din sectorul cimentului şi al varului şi sunt situate în Belgia, Croaţia, Germania, Grecia, Ţările de Jos, Portugalia şi Suedia.

În cadrul temei "electrificării industriei şi hidrogenului" sunt 13 proiecte în valoare de aproape 1,2 miliarde de euro. Printre acestea se numără şase proiecte privind producţia de hidrogen din surse regenerabile, precum şi şapte proiecte privind utilizarea hidrogenului în diferite sectoare: industria chimică, rafinării şi oţel. Proiectele sunt situate în Austria, Belgia, Franţa, Germania, Ţările de Jos, Portugalia, Spania, Suedia şi Norvegia.

În cadrul temei "producţiei de tehnologii curate" sunt 11 proiecte în valoare de aproape 800 milioane de euro. Acestea includ patru proiecte privind producţia de electrolizoare, patru proiecte privind bateriile (inclusiv reciclarea) şi trei proiecte privind panourile şi modulele fotovoltaice, situate în Belgia, Danemarca, Germania, Finlanda, Spania, Suedia şi Norvegia.

În cadrul temei "proiectelor-pilot de dimensiuni medii" sunt nouă proiecte în valoare de 250 de milioane de euro. Printre acestea se numără două proiecte din domeniul energiei eoliene, două din domeniul energiei oceanice, două privind produsele chimice şi proiecte din sectorul sticlei, privind captarea carbonului şi e-combustibilii. Proiectele sunt situate în Cehia, Danemarca, Franţa, Germania, Irlanda, Italia, Ţările de Jos, Spania şi Norvegia.

Proiectele selectate au fost evaluate de experţi independenţi pe baza a cinci criterii de atribuire: capacitatea de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră în comparaţie cu tehnologiile tradiţionale; nivelul de inovare; maturitatea operaţională, financiară şi tehnică; scalabilitatea, precum şi eficienţa din punctul de vedere al costurilor. Pe lângă cele 41 de proiecte selectate joi pentru finanţare, alte proiecte promiţătoare, dar insuficient de mature, vor primi asistenţă pentru dezvoltare din partea Băncii Europene de Investiţii. Acestea vor fi anunţate în ultimul trimestru al anului 2023. La sfârşitul anului, Comisia va lansa următoarea cerere de propuneri pentru proiecte la scară largă în cadrul Fondului pentru inovare, cu un buget majorat de 4 miliarde de euro. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Oana Tilică, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 25

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 18-06-2026 20:07

Scope Ratings: Datoria Greciei continuă traiectoria descendentă

Grecia va continua în următorii ani să fie campioană în zona euro la reducerea datoriei, conform agenției de evaluare financiară Scope Ratings, care estimează că până în 2031 nivelul datoriei sale publice va fi mai scăzut decât cel al Italiei, Franței și Belgiei, și aproape de cel al Finlandei, informează publicația elenă Kathimerini.

Economic Extern 18-06-2026 19:01

ECA: O strategie antifraudă pe hârtie nu este suficientă; Comisia Europeană trebuie să se concentreze mai mult pe rezultate

Planurile de acțiune ale Comisiei Europene aferente luptei împotriva fraudei rămân adesea sub nivelul de ambiție cerut de obiectivele strategiei antifraudă, iar raportarea privind eficacitatea strategiei pune accentul, în principal, pe stadiul punerii în aplicare, și mai puțin pe rezultatele obținute sau pe impactul efectiv, arată un raport publicat j

Economic Extern 18-06-2026 18:56

Bundesbank: Inflația va crește, iar economia se va redresa în toamnă

Economia germană, afectată de războiul din Iran, ar urma să revină la o creștere modestă doar în toamnă, a previzionat joi Banca Centrală a Germaniei (Budensbak), transmite DPA. Per ansamblu, PIB-ul ar urma să înregistreze o creștere ușoară, de 0,1%, în trimestrul trei din 2026, după acalmia din vară, se arată în raportul lunar al Bunde

Economic Extern 18-06-2026 18:30

Putin promite țărilor membre ASEAN diversificare energetică, cooperare nucleară și îngrășăminte

Președintele rus Vladimir Putin le-a garantat joi țărilor membre ale Asociației Națiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN) securitate energetică, cooperare nucleară și îngrășăminte în cadrul summitului Rusia-ASEAN desfășurat în orașul rus Kazan, informează EFE. Președintele Putin a subliniat că prezența în capitala tătară a delegațiilor din

Economic Extern 18-06-2026 17:30

BTA: Premierul va pleda pentru 'coeziune industrială' în discuțiile privind bugetul de la nivelul UE

Premierul Rumen Radev a declarat joi că va susține introducerea conceptului de 'coeziune industrială' în timpul discuțiilor de la Bruxelles privind următorul Cadru Financiar Multianual al Uniunii Europene. Radev a vorbit la o întâlnire cu Asociația Națională a Municipalităților din Republica Bulgaria (NAMRB), înainte de plecarea

Economic Extern 18-06-2026 17:28

OPEC estimează că trebuie investite 17.700 miliarde de dolari în sectorul petrolier, până în 2050

Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) a insistat joi că nu întrevede un punct maxim al cererii mondiale de țiței în următorii 25 de ani și că la nivel mondial ar trebui investite circa 17.700 miliarde de dolari în sector pentru a garanta aprovizionarea până în 2050, relatează agenția EFE. Până atunci, OPEC estime

Economic Extern 18-06-2026 14:42

Volkswagen va renunța la 50.000 de angajați până în 2030 (Oliver Blume)

Volkswagen AG este pe cale să reducă numărul de angajați cu 50.000 până în 2030, a anunțat joi directorul general Oliver Blume, la adunarea generală a grupului german, transmite DPA. Blume le-a spus acționarilor că situația Volkswagen 'este tensionată și dificilă', iar condițiile din industria auto s-au înrăutățit și mai mult în

Economic Extern 18-06-2026 13:58

Autoritățile ruse cer explicații de la un distribuitor de carburanți din Moscova care a majorat prețurile cu 19%

Autoritatea pentru concurență din Rusia (FAS) a solicitat, joi, explicații de la un important distribuitor cu amănuntul de benzină din Moscova, după ce acesta a majorat prețurile la benzina cu cifra octanică 95 cu 19% în ultima săptămână, transmite Reuters. FAS a trimis a trimis solicitarea către Neftmagistral, o companie care administrează aproxim

Economic Extern 18-06-2026 13:42

Comisia a prezentat Cadrul privind alfabetizarea în domeniul Inteligenței Artificiale

Comisia Europeană, împreună cu Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), a prezentat, joi, un 'Cadru de alfabetizare în domeniul AI' pentru învățământul primar și secundar, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar. 'Alfabetizarea în domeniul AI este o competență fun

Economic Extern 18-06-2026 12:39

Rusia se îndatorează din ce în ce mai mult pentru a acoperi costurile războiului din Ucraina

Președintele Vladimir Putin menționează în mod frecvent faptul că Rusia are cea mai mică datorie publică dintre țările G20 drept un punct forte al economiei rusești, însă războiul său din Ucraina începe să schimbe acest lucru, arată o analiză Bloomberg. În condițiile în care sursele externe de finanțare sunt &icir

Economic Extern 18-06-2026 10:41

Petrolul se ieftinește și bursele asiatice cresc după semnarea acordului SUA/Iran

Cotația barilului de petrol a scăzut joi cu peste 3%, după semnarea unui memorandum de înțelegere între Statele Unite și Iran pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz, care a stimulat și piețele bursiere asiatice, transmite AFP. În jurul orei 06:25 GMT, prețul barilului de țiței WTI nord-american a scăzut cu 3,40%, pâ

Economic Extern 18-06-2026 09:14

Ucraina își dezvoltă sursele regenerabile de energie, pe fondul atacurilor rusești asupra sistemului său energetic

Printre alte câteva zeci de proiecte, parcul eolian Oriv din vestul Ucrainei întruchipează o politică de reînnoire a rețelei energetice, care în ultimii patru ani a fost bombardată de Rusia, transmite AFP. La scurt timp după începerea invaziei sale la scară largă din 2022, Moscova a lansat o vastă campanie de atac

Economic Extern 18-06-2026 08:59

Războiul din Iran a stimulat vânzările de vehicule electrice în Europa, dar creșterea s-ar putea să nu dureze

Scumpirea combustibililor, apărută în urma războiul din Iran, stimulează cererea de vehicule electrice noi și second-hand în întreaga Europă, însă unii directori de companii avertizează că interesul ar putea scădea dacă benzina se ieftinește, transmite Reuters. Experții din industrie spun că îmbunătățirile aduse i

Economic Extern 17-06-2026 19:56

Se caută scafandri care să curețe scoici de pe coca navelor care așteaptă să navigheze prin Strâmtoarea Ormuz

Cererea de scafandri specializați în curățarea scoicilor a explodat, pe măsură ce navele blocate în Golful Persic de mai bine de trei luni se pregătesc să ridice ancora, transmite Bloomberg. Numărul de comenzi pentru echipaje care să curețe coca navelor de alge, nămol și crustacee a crescut de peste 30 de ori de când președintele SUA, Donald

Economic Extern 17-06-2026 17:21

Christine Lagarde avertizează că AI ar putea reprezenta un risc la adresa stabilității financiare

Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a avertizat miercuri cu privire la riscurile reprezentate de inteligența artificială (AI), afirmând că 'o mână de modele fundamentale create de o mână de companii se împletesc cu sistemele financiare' și a alertat asupra vulnerabilității și dependenței Europei în acest domeniu