Tesla vrea să reducă la jumătate costurile de producţie la viitoarele generaţii de maşini

Inginerii Tesla au anunţat că vor reduce cu 50% costurile de asamblare la viitoarele generaţii de maşini, dar directorul general Elon Musk nu a dezvăluit când va debuta mult aşteptatul model electric la un preţ accesibil, transmite Reuters.
Analiştii se aşteptau ca miercuri Musk să dea detalii despre noile vehicule ce vor fi lansate şi ce modele vor fi oferite. Directorii companiei au precizat că pe o platformă Tesla va fi construit mai mult de un vehicul în fabricile în fabricile standardizate, dar Musk nu a precizat la ce modele se gândeşte.
Directorul financiar al Tesla, Zach Kirkhorn, şi alţi oficiali au scos în evidenţă angajamentul lor de a reduce costurile de producţie.
Kirkhorn a estimat că Tesla trebuie să investească de şase ori mai mult decât a făcut-o până acum pentru a-şi îndeplini obiectivul de a majora pe termen lung producţia la 20 milioane de vehicule pe an până în 2030, o creştere de zece ori faţă de actuala capacitate. Investiţiile s-ar putea ridica la 175 miliarde de dolari, a declarat Kirkhorn.
Următoarea investiţie va fi o fabrică Tesla în nordul Mexicului, prima din afara Statelor Unite, Germaniei şi Chinei, a anunţat Musk. Acesta nu a făcut comentarii în privinţa planurilor din 2024 de restructurare a sedanului Model Y, un proiect numit Juniper, pe care Reuters l-a anunţat miercuri, sau despre noua versiune a sedanului Model 3 - un proiect numit Highland, despre care Reuters informa că va intra în producţie în septembrie.
Directorul de design, Franz von Holzhausen, a anunţat că modelul Cybertruck va fi lansat anul acesta.
Tesla este cel mai valoros producător auto. Preţul acţiunilor aproape s-a înjumătăţit de la nivelul de vârf din noiembrie 2021, dar s-au redresat cu peste 60% anul acesta.
Musk a declarat că Tesla ar putea avea nevoie de 10 modele, producţia urmând să ajungă la două milioane de vehicule pe an pentru fiecare model.
Şeful inginerilor, Lars Moravy, a spus că Tesla se aşteaptă să construiască viitoarea generaţie de vehicule la jumătate din actualul cost al Model 3 sau Model Y.
Tesla a avut o evoluţie peste aşteptări în ultimii ani, sporind rapid livrările, în pofida problemelor din lanţurile de aprovizionare şi a dificultăţilor provocate de pandemie.
Dar, în ultimele luni, Tesla a redus preţurile pentru a majora vânzările, care sunt sub presiune din cauza dificultăţilor economice şi a sporirii concurenţei în Statele Unite şi China. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Oana Tilică, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Țările din UE recunosc că există 'lacune' în privința interconexiunilor energetice
Țările din Uniunea Europeană au recunoscut luni că există încă 'importante lacune în interconexiunile energetice', în pofida avansurilor înregistrate în ultimii ani, o realitate care 'pune în pericol atingerea obiectivelor blocului comunitar de a construi o adevărată uniune energetică', relatează agenția EFE.
UE face progrese cu planul de a interzice gazele rusești, în pofida opoziției Ungariei și Slovaciei
Ungaria și Slovacia s-au opus luni planului Uniunii Europene de a interzice importurile de gaze naturale din Rusia, dar cu toate acestea Bruxelles-ul urmează să propună marți o directivă în acest sens, care ar putea fi adoptată chiar și fără aprobarea Ungariei și Slovaciei, transmite Reuters. Comisia Europeană vrea să interzică importurile de gaze natura
Banca Mondială: Investițiile străine în țările în curs de dezvoltare sunt la cel mai scăzut nivel de după 2005
Investițiile străine directe în țările în curs de dezvoltare au atins în 2023, ultimul an pentru care sunt disponibile date, cel mai scăzut nivel de după 2005, a anunțat Banca Mondială într-un raport publicat luni, transmite AFP. Motivul este creșterea obstacolelor în calea comerțului și investițiilor, care au apărut aproape peste
Ajutorul european pentru #Ucraina compensează dezangajarea SUA
Ucraina a primit din partea statelor europene considerabil mai mult ajutor militar, financiar și umanitar în primăvara acestui an, în timp ce Statele Unite nu au mai anunțat niciun nou ajutor pentru Ucraina, potrivit Institutului Kiel pentru economie mondială (IfW) din Germania, care estimează la 294 de miliarde de euro ajutorul extern oferit Ucrainei de câ
Trump Organization intră pe piața telefoniei mobile cu un smartphone care costă 499 de dolari
Trump Organization, grupul de afaceri al familiei Trump, a lansat luni un serviciu de telefonie mobilă și un smartphone care costă 499 de dolari, denumit Trump Mobile, un nou efort destinat atragerii consumatorilor cu atitudini conservatoare printr-un serviciu de telefonie mobilă poziționat ca o alternativă la furnizorii tradiționali din telecomunicații, transmite Reuters.
Acordul CETA dintre UE și Canada a generat beneficii economice și sociale puternice
Acordul economic și comercial cuprinzător (CETA) dintre UE și Canada a stimulat exporturile comerciale și a diversificat lanțurile de aprovizionare în toate statele membre ale UE, arată un studiu realizat de experți independenți și publicat luni de executivul comunitar. Studiul arată că printre beneficiile directe care rezultă din CETA de la începu
Demisia directorului pune sub semnul întrebării relansarea fragilă a Renault
Plecarea iminentă a directorului general de la Renault SA, Luca de Meo, pune sub semnul întrebării relansarea fragilă a constructorului auto francez, în condițiile în care consiliul de administrație va trebui să înlocuiască un al doilea senior manager în decurs de câteva luni, transmite Bloomberg. Luca de Meo va demisiona &i
Rusia a repornit ușor livrările de gaze spre Europa via conducta TurkStream
Livrările de gaze naturale rusești spre Europa, via conducta TurkStream din Marea Neagră, au fost repornite lent, în contextul în care lucrările de mentenanță planificate se apropie de sfârșit, arată datele publicate luni de rețeaua europeană a operatorilor de sisteme de transport pentru gaze (ENTSOG), transmite Reuters. Anterior, operatorul
UE este gata să accepte tarife generale de 10% la bunurile exportate în SUA, dar cu unele condiții
Negociatorii de la Bruxelles speră ca prin acceptarea unor tarife generale de 10% la toate bunurile exportate de UE în SUA vor putea convinge Washingtonul să renunțe la tarife vamale mai mari la automobile, medicamente și electronice, a informat luni cotidianul german Handelsblatt, preluat de Reuters. Citând mai mulți negociatori europeni de rang &
Acțiunile Kering cresc, iar cele ale Renault scad, după plecarea directorului general Luca de Meo
Acțiunile Kering au urcat luni dimineață cu 8,2%, iar cele ale Renault au scăzut cu peste 6%, după informațiilor potrivit cărora directorul general al Renault, Luca de Meo, va prelua conducerea grupului de lux Kering, transmite Reuters. Duminică seara, Renault a informat că Luca de Meo va părăsi compania la mijlocul lunii viitoare 'pentru
Nissan intenționează să-și reducă participația deținută la Renault
Directorul general al Nissan Motor, Ivan Espinosa, a afirmat că producătorul auto nipon intenționează să-și reducă participația deținută la partenerul francez Renault, a anunțat luni publicația Nikkei din Japonia, transmite Reuters. În martie, Nissan și Renault au convenit să modifice parteneriatul lor de lungă durată, pentru a permite r
Olaf Sleijpen va fi noul guvernator al Băncii Centrale din Țările de Jos
Guvernul interimar din Țările de Jos l-a ales pe Olaf Sleijpen în funcția de guvernator al Băncii Centrale a țării (DNB), înlocuindu-l pe actualul președinte Klaas Knot, al cărui mandat se încheie la 1 iulie, transmite Reuters. În prezent Sleijpen este director pentru afaceri monetare în cadrul Băncii Centrale din
Debutul Salonului Internațional de Aeronautică și Spațiu de la Bourget pe fondul războiului
Într-un climat de tensiuni comerciale și strategice, cea de a 55-a ediție a Salonului Internațional de Aeronautică Le Bourget (Franța) își deschide luni porțile în apropiere de capitala Franței, transmite AFP. Aproximativ 2.400 de expozanți din 48 de țări, Statele Unite fiind cel mai mare participant internațional, se vor reu
Grupul rus Rosatom va conduce consorțiul care va construi prima centrală nucleară din Kazahstan
Agenția pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunțat sâmbătă că grupul rus Rosatom a fost desemnat lider al consorțiului internațional care va fi responsabil de construirea primei centrale nucleare din Kazahstan, cel mai mare producător mondial de uraniu, informează agenția Kazinform. Alte propuneri au venit de la companiile China National Nuclear Cor
Trump a raportat venituri de peste 600 de milioane de dolari din criptomonede, cluburi de golf și alte afaceri
Donald Trump a raportat venituri de peste 600 de milioane de dolari din criptomonede, cluburi de golf și alte afaceri, într-o declarație financiară publicată vineri care a oferit o imagine de ansamblu asupra vastelor afaceri ale președintelui miliardar american, relatează Reuters. Declarația, care pare să se refere la anul calendaristic 2024, arată că in