logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

contact@agerpres.ro

Mii de vagoane încărcate cu marfă sunt blocate la graniţa Ucrainei cu Polonia

Image

Aproximativ 1.100 de vagoane de tren încărcate cu cereale sunt blocate în vestul Ucrainei, în apropiere de principalul punct de tranzit feroviar de la graniţa cu Polonia, incapabile să îşi transporte încărcătura peste hotare, transmite Reuters.

Acestea sunt doar o parte dintre cele 24.190 de vagoane de tren încărcate cu diferite mărfuri destinate exportului, precum uleiuri vegetale, minereu de fier, metale, produse chimice şi cărbune, care aşteptau marţi să treacă graniţa de vest a Ucrainei, potrivit datelor companiei feroviare de stat Ukrzaliznytsia.

Valerii Tkachov, adjunctul directorului comercial de la Ukrzaliznytsia, a spune că 10.320 de vagoane de marfă, adică aproape jumătate din total, aşteaptă la un nod de cale ferată din apropiere de satul Izov, principalul punct de tranzit feroviar de la graniţa Ucrainei cu Polonia. Amplasat la aproape 130 de kilometri nord de Lvov, acest nod de cale ferată este principala poartă pentru a ajunge la portul Gdansk din Polonia.

Una dintre probleme este creată de volumul mare de mărfuri care trebuie să găsească o rută alternativă de transport, ceea ce generează lipsuri de vagoane de marfă şi personal, potrivit unor surse din industria de transport şi din interiorul Guvernului. Înainte de război, Ucraina, unul dintre cei mai mari exportatori mondiali de cereale, îşi livra 98% din cereale via Marea Neagră. În mod normal, doar o mică parte din exporturile Ucrainei plecau pe calea ferată, unde costurile sunt mai mari decât în cazul shipping-ului.

Aceste dificultăţi sunt agravate de probleme logistice, precum diferenţa de ecartament între căile ferate din Ucraina şi cele din ţările vecine, cum este Polonia, o moştenire din perioada fostei URSS. Chiar dacă vestul Ucrainei nu a fost afectat de război în aceeaşi măsură ca şi estul ţării, au avut loc atacuri cu rachetă în apropiere de Lvov, inclusiv asupra unor facilităţi petroliere, iar securitatea în zona de graniţă a fost înăsprită.

Oficial, Ucraina a informat că exporturile sale de cereale au scăzut luna trecută la o zecime faţă de cifra din luna martie 2021, în contextul închiderii porturilor iar aceste perturbări afectează populaţia din mai multe ţări. "Sute de milioane de persoane din întreaga lume nu vor primi alimente dacă blocada Rusiei asupra porturilor Ucrainei nu va fi ridicată în viitorul apropiat", a informat Ministerul ucrainean al Agriculturii, într-un comunicat publicat la 1 aprilie.

Reducerea numărului de vagoane de marfă blocate la graniţă va dura ceva timp. Pentru că ecartamentul căilor ferate din Ucraina est de aproximativ 1,5 metri, cu 10 centimetri mai mare decât în Europa, personalul căilor ferate trebuie să ridice vagoanele şi să înlocuiască şasiurile cu unele potrivite pentru căile ferate din Polonia, a spus Valerii Tkachov. O soluţie alternativă este golirea cerealelor din vagoanele ucrainene şi punerea în vagoanele poloneze, o procedură care poate dura până la 30 de minute pentru fiecare vagon.

Tkachov a estimat că în prezent până la 500 de vagoane trec zilnic graniţa în apropiere de Izov, ceea ce înseamnă că va dura trei săptămâni pentru ca toate vagoanele să treacă graniţa. Responsabilul de la Ukrzaliznytsia a adăugat că există alte câtva zeci de puncte de trecere a frontierei, multe dintre ele nefiind aglomerate.

Compania ucraineană de căi ferată lucrează la creşterea capacităţilor astfel încât în decurs de trei luni până la 1.100 de vagoane cu cereale să treacă zilnic frontiera în Polonia, România, Ungaria şi Slovacia, adică o majorare de zece ori faţă de nivelul din luna martie, a mai spus Valerii Tkachov. Acesta a adăugat că Ukrzaliznytsia angajează personal suplimentar, cumpără echipamente pentru schimbarea şasiurilor, redirecţionează personal de la trenurile de pasageri la trenurile de marfă şi de asemenea lucrează la reducerea altor obstacole, precum procedurile vamale.

"Lucrăm la urgentarea procedurilor...reducând numărul şi durata inspecţiilor vagoanelor şi procedurile birocratice", a spus Valerii Tkachov.

Cifrele oficiale publicate duminică de Guvernul de la Kiev arată că în luna martie Ucraina a exportat 1,4 milioane de tone de porumb şi grâu. Asta înseamnă un sfert din cantitatea exportată în februarie şi mai puţin de jumătate faţă de cele aproximativ trei milioane de tone exportate în luna martie 2021.

Însă cele mai recente date includ şi cerealele care sunt încărcate pe vasele care sunt blocate în porturile ucrainene, a precizat adjunctul ministrului ucrainean al Agriculturii, Taras Vysotskiy. Potrivit acestuia, doar 300.000 de tone de produse agricole au plecat din Ucraina luna trecută pe calea ferată. Vysotskiy şi-a exprimat speranţa că Ucraina va putea exporta, lunar, 1,5 milioane de tone de produse agricole pe calea ferată, adăugând încă că asta ar fi doar o treime din volumele gestionate în mod normal de porturi dar care vor genera venituri de care are nevoie sectorul agricol.

În paralel, autorităţile de la Kiev discută cu România despre livrarea de produse agricole prin portul Constanţa. Asta ar însemna transportul cerealelor cu trenul până la porturile de la Dunăre, de unde să fie încărcate pe barje care să le transporte până la Constanţa, susţin oficialii din industria de transport. După ce vor ajunge la Constanţa, cerealele vor trebui încărcate la bordul navelor maritime, care să le ducă în întreaga lume, ceea ce face ca întregul proces să fie unul complex şi costisitor.

Potrivit firmei de consultanţă APK-Inform, costul livrării cerealelor din Ucraina până în portul Constanţa ar fi de 120-150 de euro pe tonă. Comparativ, înainte de război traderii plăteau între 20 şi 40 de dolari pe tonă pentru a transporta cereale până la porturile ucrainene de la Marea Neagră.

Un manager de la o mare firmă de trading care operează în Ucraina susţine că şi dacă ţara va reuşi să îşi majoreze rapid exporturile de produse agricole, până la 700.000 de tone şi chiar un milion de tone pe lună, pe calea ferată şi via Dunăre, asta ar fi doar o "picătură într-un ocean". "Am putea ajunge la 10-15% din capacitatea de care este nevoie. Cred că riscurile la adresa economiei sunt uriaşe", a apreciat managerul. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 17

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 26-06-2025 19:31

AIEA și Banca Mondială se asociază pentru impulsionarea energiei nucleare în țările în curs de dezvoltare

Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) și Banca Mondială au semnat un acord de colaborare pentru a promova utilizarea energiei nucleare în țările în curs de dezvoltare cu ajutorul unui sprijin financiar, dar și sprijin tehnic în aspecte de securitate, relatează agenția EFE. Memorandumul de înțelegere, semn

Economic Extern 26-06-2025 19:28

Xiaomi lansează modelul YU7, concurând cu Tesla pe piața chineză

Xiaomi, producătorul chinez de smartphone-uri și vehicule electrice (EV), a anunțat joi că prețul noului SUV electric YU7 este de 253.500 yuani (35.364 dolari), cu aproape 4% sub cel al Model Y produs de Tesla, accelerând dificultățile cu care se confruntă compania americană pe cea mai mare piață auto din lume, transmite Reuters. Modelul

Economic Extern 26-06-2025 18:35

Numărul șomerilor în Germania ar urma să depășească pragul de trei milioane (IAB)

Experții anticipează că numărul șomerilor germani va depăși pragul de trei milioane în următoarele luni, în pofida tendinței ușor crescătoare de pe piața muncii, transmite DPA. ''Piața muncii se stabilizează oarecum. Cu toate acestea, numărul șomerilor va depăși probabil, temporar, pragul de trei milioane în vară'

Economic Extern 26-06-2025 16:47

Declinul economiei SUA în primul trimestru a fost mai accentuat decât s-a estimat inițial

Economia SUA s-a contractat în ritm anual cu 0,5% în perioada ianuarie-martie 2025, primul declin din ultimii trei ani, războaiele comerciale ale președintelui Donald Trump perturbând afacerile, conform datelor finale publicate joi, transmit Reuters și AP. În mai, Departamentul american al Comerțului anunțase că Produsu

Economic Extern 26-06-2025 16:08

Economiștii BCE pot face previziuni economice mai bune folosind ChatGPT

O analiză ChatGPT a comentariilor din comunicatele privind indicatorul PMI (Indicatorul Purchasing Manager, urmărit cu atenție de piețe) poate îmbunătăți semnificativ previziunile referitoare la PIB, se arată într-un studiu publicat joi de Banca Centrală Europeană, transmite Reuters. În ultimii ani, BCE a lucrat cu inteligenț

Economic Extern 26-06-2025 15:08

KazMunayGas a depășit cu 8% ținta sa de transport de petrol, în 2024

Compania națională de gaze și petrol din Kazahstan - KazMunayGas (KMG) - a transportat anul trecut 83,5 milioane tone de petrol, depășindu-și planul cu 8%, sau șase milioane tone, dar și nivelul din 2023, cu 4%, a anunțat serviciul de presă al KMG, citat de The Astana Times. Din volumul total, 55,7 milioane tone au fost livrate prin oleoductul

Economic Extern 26-06-2025 14:23

H&M raportează un profit operațional trimestrial peste estimările analiștilor

Grupul suedez Hennes & Mauritz AB (H&M) a raportat joi un profit operațional peste estimări în cel mai recent trimestru (perioada martie-mai 2025), un semn încurajator pentru ambițiile directorului general Daniel Erver de a revitaliza marca și a atrage mai mulți clienți, transmit DPA și Reuters. Al doilea mare retailer de &

Economic Extern 26-06-2025 13:58

UE a importat mai puțin petrol, dar mai multe gaze lichefiate în primul trimestru

Țările membre ale Uniunii Europene au importat 176,4 milioane de tone de produse energetice, în valoare de 95,3 miliarde de euro, în primele trei luni ale acestui an, în scădere cu 3,9% în termeni de volum, dar în creștere ușoară cu 0,3% în termeni de valoare, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, arată datele publicate j

Economic Extern 26-06-2025 12:32

Efectivele de animale din UE au continuat să scadă în 2024

Uniunea Europeană avea anul trecut 132 de milioane de porci, 72 de milioane de capete de bovine, 57 de milioane de oi și 10 milioane capre, arată datele publicate joi de Eurostat. Comparativ cu situația din 2023, s-au înregistrat scăderi la toate efectivele de animale, de 0,5% la porcine, 2,8% la bovine, 1,7% la ovine și 1,6% la caprine.

Economic Extern 26-06-2025 09:18

Cererea globală de gaze naturale a atins un nou maxim istoric în 2024

Cererea globală de gaze naturale a revenit pe creștere anul trecut și a atins un nou maxim istoric, ceea ce constituie un semnal de alarmă cu privire la avansul energiilor regenerabile, transmite Bloomberg. Potrivit unui raport publicat de Energy Institute din Londra, cererea globală de gaze a crescut cu 2,5% în 2024, pe măsură ce piețel

Economic Extern 26-06-2025 09:01

Trump spune că are în vedere trei-patru candidați pentru postul de președinte al Fed

Președintele SUA, Donald Trump, l-a catalogat drept 'incapabil' pe președintele Rezervei Federale, Jerome Powell, în ultimul său atac la adresa guvernatorului Băncii Centrale a SUA, adăugând că are în vedere trei sau patru candidați pentru postul de șef la Fed, transmite Reuters. 'Știu pe cine voi alege dintr-un g

Economic Extern 25-06-2025 20:33

Cehia: Tribunalul respinge plângerea EDF privind licitația pentru noile reactoare nucleare

Tribunalul din Brno a respins acțiunea în justiție inițiată de grupul francez EDF, care contestă decizia Consiliul Concurenței din Cehia (UOHS) privind licitația din 2024 pentru noile reactoare de la centrala nucleară de la Dukovany, în valoare de cel puțin 18 miliarde de dolari, transmit Radio Prague și Reuters. Autoritățile de la

Economic Extern 25-06-2025 16:42

Premieră istorică în Bulgaria: Producția de energie solară a depășit consumul național de electricitate

Pentru prima dată în istoria Bulgariei, producția de energie solară a depășit consumul național de electricitate într-o anumită fereastră de timp, informează Novinite. Acest record s-a înregistrat în 20 iunie 2025, iar datele de la Operatorul Sistemului de Electricitate (ESO) și Rețeaua Europeană a Operatorilor de Trans

Economic Extern 25-06-2025 15:36

Bruxelles-ul ar putea ignora avertismentele BCE privind reglementarea monedelor digitale stabile (FT)

Comisia Europeană (CE) ar urma să anunțe în următoarele zile noi reglementări pentru piața monedelor digitale stabile (stablecoins), în pofida avertismentelor de la Banca Centrală Europeană (BCE) că standardele propuse ar putea destabiliza băncile regiunii în timpul perioadelor de volatilitate pe piață, a anunțat miercuri publicația Financial Times

Economic Extern 25-06-2025 14:21

Eurostat: Utilizarea energiei în gospodăriile din Uniunea Europeană a scăzut pentru al doilea an consecutiv

Gospodăriile din Uniunea Europeană au utilizat 9,6 milioane terajouli de energie în 2023, înregistrând un declin de 5,6% față de 2022 (10,1 milioane terajouli), arată datele publicate miercuri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). Este al doilea an de declin consecutiv, după nivelul ridicat record din 2021, de 11