logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

UE şi alte state au lansat propuneri de reformare a Organizaţiei Mondiale a Comerţului

Imagine din galeria Agerpres

Uniunea Europeană, împreună cu alţi membri ai Organizaţiei Mondiale a Comerţului - Australia, Canada, China, Islanda, India, Coreea, Mexic, Noua Zeelandă, Norvegia, Singapore şi Elveţia - au prezentat luni o propunere de modificări concrete pentru a depăşi impasul actual în ceea ce priveşte organul de apel al OMC, se arată într-un comunicat al Comisiei Europene.

Comisarul Malmström a declarat: "Funcţia de organ de apel a sistemului OMC de soluţionare a litigiilor este pe cale de dispariţie. O dată cu această funcţie esenţială a OMC, lumea ar pierde un sistem care asigură de decenii stabilitatea comerţului mondial. În prezent, alături de o coaliţie amplă de membri ai OMC, înaintăm cele mai concrete propuneri de reformare a OMC formulate până acum. Sper că acestea vor contribui la depăşirea impasului actual şi că toţi membrii Organizaţiei Mondiale a Comerţului îşi vor asuma în mod egal responsabilitatea, angajându-se cu bună-credinţă în procesul de reformă".

Sistemul OMC de soluţionare a litigiilor şi organul său de apel au reprezentat, până în prezent, un factor-cheie pentru securitatea şi previzibilitatea sistemului comercial multilateral. Fără un sistem adecvat de aplicare, normele multilaterale nu mai pot funcţiona în mod eficient. În cazul în care nu se ajunge la o soluţie pentru impasul actual în ceea ce priveşte numirile în cadrul organului de apel, întregul sistem este în pericol.

Propunerile de modificare ale Acordului OMC prezentate acum membrilor organizaţiei reprezintă o continuare a ideilor UE de modernizare a OMC, publicate la 18 septembrie, şi fac parte dintr-un efort mai amplu care include propunerea privind normele în materie de notificare şi de transparenţă recent prezentată în cadrul OMC, care a fost cosponsorizată, printre altele, de SUA şi Japonia.

Modificările propuse constituie rezultatul unor intense dezbateri cu alte ţări membre ale OMC, care au avut loc în ultimele săptămâni. Propunerile abordează în mod sistematic şi constructiv toate preocupările exprimate în ultimele luni cu privire la organul de apel, demonstrând voinţa UE de a se angaja în procesul de reformare a tuturor funcţiilor OMC.

Propunerile de texte prezentate luni încearcă să abordeze toate preocupările exprimate în legătură cu Organul de apel al OMC, prin: punerea în aplicare a unor noi norme pentru membrii organului de apel care îşi încheie mandatul, care să precizeze clar cazurile în care aceştia pot rămâne în funcţie pentru a finaliza procedurile de recurs pe care le au în lucru; prin garantarea faptului că procedurile de recurs sunt finalizate la timp, în conformitate cu termenul de 90 de zile stabilit în normele OMC, cu excepţia cazului în care părţile în litigiu convin altfel.

De asemenea, este clarificat faptul că aspectele juridice care fac obiectul unui recurs al organului de apel nu includ chestiuni referitoare la sensul legislaţiei naţionale; este indicat că organul de apel ar trebui să abordeze numai chestiunile necesare pentru soluţionarea litigiului şi sunt introduse unele reuniuni anuale între membrii OMC şi organul de apel pentru a discuta în mod deschis chestiuni sau tendinţe sistemice din jurisprudenţă.

În acelaşi timp, UE face, de asemenea, propuneri de consolidare a independenţei şi imparţialităţii organului de apel şi de îmbunătăţire a eficienţei acestuia. Printre acestea se numără existenţa unui singur mandat mai lung - de 6-8 de ani - pentru membrii organului de apel, precum şi creşterea de la 7 la 9 a numărului de membri care să lucreze cu normă întreagă pentru a susţine capacitatea organului de apel de a produce rezultate.

Propunerile includ, de asemenea, norme care să asigure că procesul de selecţie a membrilor organului de apel începe automat atunci când un post este vacant şi că există o tranziţie ordonată cu membrii al căror mandat se încheie.

Aceste propuneri vor fi prezentate întregii organizaţii de către UE şi de ţările cosponsori din cadrul OMC, la reuniunea Consiliului General al OMC din 12 decembrie. UE speră că toţi membrii OMC se vor putea implica rapid şi că, astfel, se poate împiedica criza care se prefigurează.AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Mariana Nica, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 4

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 05-06-2025 18:58

Trump spune că a discutat cu Xi despre comerț și că echipele lor se vor întâlni în curând

Președintele american Donald Trump a declarat că discuția telefonică purtată joi cu omologul său chinez Xi Jinping a avut ca subiect comerțul și s-a încheiat 'în manieră foarte bună', convenindu-se continuarea negocierilor între țările lor pentru aplanarea divergențelor legate de taxele vamale, care au perturbat economia mondială, transmit Reuters ș

Economic Extern 05-06-2025 18:57

Un grup de state din UE, inclusiv România, cer o finanțare adecvată a Politicii Agricole Comune

Un grup de state membre ale UE, inclusiv România, au solicitat Comisiei Europene o Politică Agricolă Comună (PAC) 'bine finanțată și cu personalitate juridică și instituțională proprie'. Într-o scrisoare trimisă comisarului european pentru buget, Piotr Serafin, aceste țări cer de asemenea ca PAC să fie 'separată de restul politicilor co

Economic Extern 05-06-2025 15:40

BCE a redus dobândă de referință la 2%

Banca Centrală Europeană (BCE) a decis, joi, o nouă reducere a dobânzii de referință cu 25 puncte de bază, așa cum se așteptau piețele, și a lăsat toate opțiunile deschise pentru următoarele reuniuni, transmite Reuters. Gardienii euro au redus costul creditului de opt ori, începând din luna iunie 2024, încercând să sprijine econom

Economic Extern 05-06-2025 13:08

UE are un nou instrument de supraveghere a importurilor pentru a preveni deturnarea dăunătoare a schimburilor comerciale

Comisia Europeană a anunțat joi că a creat un nou instrument de supraveghere, pentru a contribui la protejarea UE împotriva creșterilor bruște și potențial perturbatoare ale importurilor, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar. Potrivit sursei citate, acest sistem urmărește să prevină deturnarea dăunătoare a schimburi

Economic Extern 05-06-2025 10:40

Băncile de retail europene înregistrează o încetinire puternică a creșterii veniturilor, ajungând la doar 2,9% în 2024(studiu)

Băncile de retail europene înregistrează o încetinire puternică a creșterii veniturilor, ajungând la doar 2,9% în 2024, față de 18% în 2023, conform studiului anual European Retail Banking Radar al companiei de consultanță Kearney. Potrivit sursei citate, această schimbare semnalează o revenire la un mediu de creș

Economic Extern 05-06-2025 09:54

Fanii Nintendo au luat cu asalt magazinele în ziua lansării consolei Switch 2

Gamerii au stat la coadă încă din timpul nopții de joi în fața magazinelor, înainte de lansarea noii console de jocuri video Nintendo Switch 2, care este așteptată să genereze vânzări record, pe fondul cererii solide la nivel mondial, transmite Reuters. 'Nivelul cererii pare să fie unul exploziv', spune Serkan T

Economic Extern 05-06-2025 09:37

IEA: Investițiile globale în energie vor atinge un nivel record de 3.300 de miliarde de dolari în 2025

Explozia cheltuielilor în energia curată va duce investițiile globale în energie până la un nivel record de 3.300 de milliarde de dolari în acest an, în pofida incertitudinilor economice și tensiunilor geopolitice, a anunțat joi Agenția Internațională a Energiei (IEA), transmite Reuters. Investițiile în ener

Economic Extern 04-06-2025 20:02

CE: Statele UE au accesat până acum mai puțin de jumătate din fondurile de redresare după pandemie

Mai mult de 335 miliarde de euro încă nu au fost accesate din resursele Uniunii Europene create pentru a ajuta la redresarea după pandemia de coronavirus, termenul limită pentru plățile finale fiind stabilit pentru sfârșitul anului 2026, a declarat miercuri Comisia Europeană, transmite dpa. Mai puțin de jumătate din cele 650 miliarde de euro alocat

Economic Extern 04-06-2025 17:50

UE va prezenta la jumătatea acestei luni instrumente pentru a pune capăt importurilor de energie din Rusia

Executivul comunitar intenționează să prezinte, la mijlocul acestei luni, un set de reglementări pentru a elimina importurile de energie din Rusia până la finele lui 2027, au declarat pentru Bloomberg mai multe surse din apropierea acestui dosar. Potrivit surselor, în data de 17 iunie, Comisia Europeană ar urma să dezvăluie măsuri

Economic Extern 04-06-2025 16:54

BTA: Comisia Europeană anunță că Bulgaria îndeplinește criteriile pentru a adera la zona euro la 1 ianuarie 2026

Comisia Europeană a anunțat miercuri că a ajuns la concluzia că Bulgaria este pregătită să adopte moneda euro începând cu 1 ianuarie 2026, transmite BTA. Această evaluare este prezentată în Raportul de convergență pentru 2025, elaborat la cererea autorităților bulgare, și 'marchează un pas critic și istoric în drumu

Economic Extern 04-06-2025 15:39

Stassis (Eurelectric): Trebuie să ne consolidăm interconexiunile transfrontaliere; continuăm să spunem acest lucru din nou și din nou

Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Nicoleta Gherasi, transmite: Interconexiunile transfrontaliere trebuie consolidate și, totodată, trebuie lucrat în ceea ce privește utilizarea eficientă a interconectărilor existente, a declarat, miercuri, la Eurelectric Power Summit, Georgios Stassis, vicepreședintele Eurelectric și președinte și CEO al PPC Group.

Economic Extern 04-06-2025 14:17

BCE a dat undă verde pentru aderarea Bulgariei la euro

Bulgaria îndeplinește toate criteriile pentru a adopta moneda euro de la 1 ianuarie 2026, a anunțat miercuri Banca Centrală Europeană (BCE), după ce a evaluat progresele făcute de țara vecină pentru îndeplinirea unor diferiți indicatori, de la inflație și până la legislația cu privire la Banca Națională, transmite Reuters. &#

Economic Extern 04-06-2025 13:44

Numărul milionarilor de pe planetă și avuția lor au atins valori record în 2024

Avuția mondială a explodat în 2024, iar numărul milionarilor din întreaga lume a atins un nou maxim istoric, în top fiind SUA, Japonia, Germania și China, transmite Bloomberg. Raportul anual ''World Wealth Report'

Economic Extern 04-06-2025 12:02

Furnizorii europeni de componente auto au închis unele uzine, după ce China a restricționat exporturile de metale rare

Mai multe uzine și linii de producție ale furnizorilor europeni de componente auto au fost închise din cauza lipsei de metale rare, provocată de decizia Chinei de a impune restricții la astfel de exporturi, a anunțat, miercuri, Asociația Europeană a Furnizorilor Auto (CLEPA), care a avertizat că urmează și alte închideri, transmite Reuters.

Economic Extern 04-06-2025 09:42

O firmă de car sharing din Olanda va oferi automobile electrice Renault capabile să alimenteze rețeaua locală

Firma olandeză de car sharing MyWheels va adăuga în flotă, în cursul acestei săptămâni, primul dintre cele 500 de automobile electrice Renault care se pot conecta la rețeaua electrică, extinzând numărul de vehicule din Europa capabile să consolideze rețeaua electrică, pe măsură ce această tehnologie se extinde, transmite Reuters.