logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CE examinează posibilitatea de a solicita statelor membre UE o suplimentare mai mare a contribuţiilor naţionale la bugetul comunitar

Imagine din galeria Agerpres

Comisia Europeană a cerut miercuri statelor blocului comunitar să-şi sporească angajamentele financiare pentru a acoperi golul lăsat de Brexit în viitorul cadru bugetar multianual, comisarul european pentru buget, Gunther Oettinger, revizuindu-şi în creştere ultima solicitare privind creşterea contribuţiilor naţionale la bugetul UE, el avertizând că în caz contrar va fi nevoie de reduceri la capitolele care au nevoie de finanţări substanţiale, precum Politica de Coeziune şi Politica Agricolă Comună, informează agenţia EFE.

Principala sursă de venituri a bugetului comunitar este furnizată de plata de către statele membre a unui procent uniform din PIB-ul lor. Deşi va ieşi din UE în martie 2019, Marea Britanie - contributor net la bugetul UE - a promis că îşi va onora obligaţiile faţă de bugetul comunitar până în anul 2020, ultimul an al actualului cadru financiar multianual. Dar apoi Brexitul va lăsa în bugetul comunitar un gol financiar pe care Oettinger l-a evaluat în declaraţia dată miercuri la 15 miliarde de euro pe an.

El a propus anterior ca în viitorul cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2021-2027 statele membre să-şi suplimenteze contribuţiile de la circa 1% din PIB până la 1,1% din PIB pentru a acoperi o parte din golul financiar lăsat de pierderea contribuţiei britanice, în paralel cu realizarea de economii.

La o conferinţă de presă dată miercuri alături de preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, comisarul Gunther Oettinger a anunţat că executivul comunitar examinează posibilitatea de a solicita creşterea contribuţiilor naţionale până la circa 1,2% din PIB pentru a putea planifica politici comunitare cu 'valoare adăugată', politici pe care le va detalia într-o comunicare ce va fi prezentată pe 2 mai.

'Ne lipseşte finanţarea pentru susţinerea competitivităţii în Europa (...) şi cu cât mai repede se vor lua deciziile, cu atât va fi mai bine', a indicat Oettinger. În acest sens, cercetarea şi dezvoltarea apar printre priorităţile Comisiei, care doreşte să dubleze sumele alocate acestui capitol, pentru a fi create încă aproximativ 650.000 de locuri de muncă la orizontul anului 2040.

'Dacă vom avea un alt val de refugiaţi care vor sosi necontrolat, iar acest lucru poate fi previzibil, ei vor sosi în Austria, Germania, Danemarca, Suedia şi în alte ţări din Europa Centrală şi de Nord. Vom avea nevoie de alocări bugetare şi resurse pentru ei', a mai spus comisarul european, făcând referire la un alt capitol ce este considerat prioritar de Comisia Europeană pentru viitorul cadru bugetar multianual.

Oettinger a insistat şi asupra importanţei asigurării unei finanţări europene 'suficiente' pentru alte provocării ale viitorului, precum combaterea terorismului sau consolidarea apărării europene.

Perspectiva diminuării bugetului comunitar îngrijorează ţările est-europene, care se tem de o diminuare a fondurilor alocate în cadrul Politicii de Coeziune, ţinând cont de priorităţile pe care executivul comunitar le are acum în vedere (competitivitatea, migraţia, apărarea, combaterea terorismului, etc.) şi faptul că unele ţări contributoare nete la bugetul UE, cum ar fi Austria şi Olanda, au anunţat că refuză să-şi majoreze contribuţiile.

Pe de altă parte, pentru a veni în întâmpinarea solicitării Franţei de creare a unui buget special doar pentru cele 19 state din zona euro, Comisia Europeană ia în calcul alocarea unei linii financiare de circa 25 de miliarde de euro anual dedicate exclusiv zonei euro, sume din care să fie finanţate reformele structurale la nivel naţional şi măsuri de sprijinire a ţărilor din afara zonei euro pentru a-şi apropia performanţele economice de ale celor care folosesc moneda comuna. Separat, va fi nevoie de alocarea unor fonduri pentru 'o funcţie de stabilizare' care să ajute zona euro să-şi protejeze membrii în faţa crizelor. Nu ar fi însă vorba despre un buget al zonei euro, cum a cerut preşedintele francez Emmanuel Macron, ci mai degrabă de un compromis între această solicitare şi refuzul Germaniei privind constituirea unui asemenea buget.

În atenţia Comisiei Europene se află şi posibilitatea ca, pentru a exercita presiuni asupra ţărilor despre care aceasta consideră că încalcă statul de drept şi independenţa justiţiei, cum este cazul Poloniei, acordarea fondurilor europene să fie condiţionată de respectarea valorilor europene. Oficiali polonezi au sugerat însă luna trecută că Polonia ar putea bloca bugetul multianual al UE pentru perioada 2021-2027 dacă se va încerca o condiţionare a accesării fondurilor europene de situaţia statului de drept.

Toate aceste idei se regăsesc în diferitele opţiuni pe care liderii europeni le vor discuta pe 23 februarie, înainte de prezentarea propunerii definitive a executivului comunitar pe 2 mai, Comisia Europeană sperând astfel că până la sfârşitul acelei luni să obţină acordul guvernelor naţionale privind viitorul cadru financiar multianual al UE.AGERPRES/(AS - editor: Sorin Popescu, editor online: Ada Vîlceanu)
 

Afisari: 34

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 08-07-2026 20:08

Lavazza: Este prea curând să reducem prețurile, volatilitatea pe piața cafelei persistă

Volatilitatea de pe piața cafelei împiedică firmele să reducă prețurile de retail pentru consumatori, a apreciat miercuri celebra companie italiană Lavazza SpA, descriind instabilitatea ca noua normalitate, transmite Reuters. Cotațiile la cafea au crescut semnificativ în 2024 au atins valori record în 2025, aprovizionarea fii

Economic Extern 08-07-2026 18:20

CE cere României să notifice transpunerea Directivei privind reducerea cerințelor de raportare pentru operatorii economici

Comisia Europeană a anunțat miercuri că a decis să inițieze proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor prin trimiterea de scrisori de punere în întârziere Ciprului, Maltei și Finlandei, și să trimită avize motivate României, Croației, Italiei, Austriei și Portugaliei pentru că nu au notificat transpunerea Directivei (UE) 2024/

Economic Extern 08-07-2026 18:17

Comisia Europeană atenționează România în legătură cu restricțiile privind serviciile de construcții și instalații cu impact energetic

Comisia Europeană a informat miercuri că a decis să inițieze proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor prin trimiterea de scrisori de punere în întârziere României, Bulgariei, Cehiei, Spaniei, Croației, Ciprului, Letoniei, Lituaniei, Ungariei, Poloniei și Slovaciei pentru că au impus regimuri restrictive obligatorii de autori

Economic Extern 08-07-2026 18:11

Airbus: Numărul de pasageri se va dubla până în 2045

Grupul aeronautic european Airbus a anunțat miercuri că se așteaptă ca traficul aerian să continue să crească în următoarele două decenii, previzionând că până în 2045 numărul de pasageri se va dubla la aproximativ 10 miliarde de persoane pe an, pe baza unei rate medii de creștere de 3,9%, transmite DPA. Prognoze simila

Economic Extern 08-07-2026 18:09

Comisia Europeană solicită României să respecte obiectivele în materie de reciclare a deșeurilor

Comisia Europeană a anunțat miercuri că a decis să inițieze proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor prin trimiterea de scrisori de punere în întârziere Germaniei, Greciei și Ciprului, și să trimită avize motivate României, Bulgariei, Cehiei, Greciei, Spaniei, Croației, Ciprului, Ungariei, Maltei, Poloniei și Portugaliei pen

Economic Extern 08-07-2026 16:55

FMI a înrăutățit previziunile privind creșterea economiei mondiale în acest an

Fondul Monetar Internațional (FMI) a înrăutățit miercuri previziunile privind creșterea economiei mondiale la 3% în acest an, după ce în aprilie estima un avans de 3,1%, și a avertizat asupra actualelor riscuri provocate de războiul din Orientul Mijlociu, fragmentarea comerțului și potențialele corecții privind așteptările pieței pentru AI, transmit

Economic Extern 08-07-2026 16:38

Franța: Autoritatea pentru concurență somează Meta să se conformeze obligației de a plăti presa în baza ''drepturilor conexe''

Autoritatea franceză din domeniul concurenței a estimat miercuri că societatea americană Meta, proprietară a rețelelor de socializare Facebook și Instagram, ''prejudiciază grav'' presa franceză și îi ''exacerbează poziția precară'' prin neplata conținuturilor acesteia din urmă, în pofida prevederilor din mecanismul drepturi

Economic Extern 08-07-2026 14:35

BCE acordă patru luni băncilor pentru a contracara amenințările cibernetice

Banca Centrală Europeană (BCE) a acordat creditorilor din zona euro un termen de patru luni pentru a elabora planuri de contracarare a amenințărilor cibernetice activate de AI (inteligența artificială), care ar putea submina încrederea în sistemul financiar și perturba plățile, transmite Reuters. Experții în securitate cibern

Economic Extern 08-07-2026 13:53

Comisia Europeană a emis obligațiuni de 11 miliarde de euro la cea de-a șaptea tranzacție sindicalizată din 2026

Comisia Europeană a emis, marți, obligațiuni UE în valoare de 11 miliarde de euro, în cadrul celei de-a 7-a tranzacții sindicalizate din 2026, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar. Tranzacția în două tranșe a vizat noi obligațiuni UE cu maturitatea la cinci ani în valoare de șase miliarde de euro,

Economic Extern 08-07-2026 12:44

Prețul petrolului Brent a crescut cu 6%, după ce Trump a anunțat încheierea armistițiului cu Iran

Prețul barilului de petrol Brent cu furnizare în septembrie a crescut cu peste 6%, depășind 78,5 dolari, după ce președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunțat că pune capăt armistițiului cu Iran și a precizat că nu mai vrea să negocieze, relatează agenția EFE. Astfel, la ora 9:00 GMT, prețul barilului de țiței Brent,

Economic Extern 08-07-2026 12:12

Producția mondială de energie nucleară va crește cu 44%, iar China va devansa SUA, estimează analiștii BNEF

Capacitatea mondială de producție a energiei nucleare ar urma să se majoreze cu 44% în următorul deceniu, după mai mulți ani de creștere timidă, impulsionată de cererea tot mai mare de electricitate și de eforturile agresive de a construi reactoare nucleare ale Chinei și Indiei, transmite Bloomberg. Potrivit unui raport publicat miercuri

Economic Extern 08-07-2026 08:38

NATO se apropie de un acord pentru extinderea spre est a conductelor de combustibil din epoca Războiului Rece

Țările NATO sunt aproape de un acord vizând extinderea spre Europa de Est și Turcia a unei rețele de conducte de combustibil care datează din epoca Războiului Rece, în ideea de a se asigura că aceste țări pot fi aprovizionate cu combustibil în situații de criză, transmite Bloomberg. Sistemul de conducte de combustibil al NATO

Economic Extern 07-07-2026 19:27

ECA: Banii UE pentru renovarea locuințelor nu generează economii de energie semnificative

Măsurile de renovare finanțate de UE din fondul de redresare în urma pandemiei de COVID-19 - Mecanismul de redresare și reziliență (MRR) - generează doar economii moderate de energie, este concluzia raportului publicat marți de Curtea de Conturi Europeană. Raportul examinează dacă investițiile și reformele din cadrul MRR contribuie la ef

Economic Extern 07-07-2026 19:07

BTA: Nivelul scăzut al Dunării perturbă transportul naval în secțiunea bulgară

Nivelul scăzut al Dunării perturbă transportul naval în secțiunea bulgară a fluviului, unde s-au format șase sectoare cu adâncime redusă, a afirmat marți Bozhidar Yankov, secretar general al Agenției Executive pentru Explorarea și Întreținerea Fluviului Dunărea din Ruse. El a subliniat că printre zonele critice se află: Somov

Economic Extern 07-07-2026 17:59

Seceta afectează perspectivele producţiei de vin din Franța

Vara fierbinte din Franța a oprit creșterea strugurilor în regiuni ca Champagne, Bordeaux și Burgundia, ceea ce ar putea avea ca efect o producție mai redusă și o recoltare timpurie, au avertizat marți producătorii, transmite Reuters. Valul de căldură de la finalul lunii iunie, urmat de de o vreme și mai călduroasă și mai uscată, a &icir