logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Consiliul European din 23 octombrie: pe agendă, Ucraina, Orientul Mijlociu, apărarea europeană

Imagine din galeria Agerpres

Liderii Uniunii Europene se reunesc la Bruxelles, la 23 octombrie 2025, pentru dezbateri privind Ucraina, apărarea europeană, evoluția recentă a situației în Orientul Mijlociu, competitivitatea, locuințele sau migrația, informează www.consilium.europa.eu.

Cu privire la Ucraina, pe site-ul Consiliului European se atrage atenția că Rusia își continuă atacurile susținute împotriva civililor și a infrastructurii din Ucraina, iar că liderii UE vor purta discuții privind măsurile concrete de intensificare a sprijinului pentru Ucraina și de creștere a presiunii asupra Rusiei, în vederea obținerii păcii. În acest sens, președintele Consiliului European, Antonio Costa, a reiterat, la 13 octombrie, în contextului summitului din Egipt (Sharm El-Sheikh), menținerea obiectivului unei păci juste și durabile.

''Summitul de la Sharm El-Sheikh reprezintă o etapă importantă pe calea păcii în Gaza - și a unui viitor mai bun pentru palestinieni și israelieni. La reuniunea noastră de astăzi, împreună cu comunitatea internațională, am reafirmat hotărârea UE de a transforma acest plan într-un succes durabil'', a precizat Antonio Costa în 13 octombrie.

Cu privire la Orientul Mijlociu, liderii UE se vor concentra asupra evoluției recente a situației din regiune, inclusiv asupra rezultatelor Summitului pentru pace de la Sharm El-Sheikh, din 13 octombrie, asupra eliberării tuturor ostaticilor și asupra etapelor inițiale ale propunerii de pace pentru Gaza, prezentate de președintele Trump. Concret, în această privință, liderii vor discuta despre modul în care UE poate sprijini eforturile actuale în vederea unei păci juste și durabile, ferm ancorate în soluția cu două state, precum și despre reconstrucția Fâșiei Gaza.

În privința apărării europene, liderii europeni vor avea dezbateri privind pregătirea UE pentru apărare, deciziile concrete referitoare la proiectele în materie de capabilități și guvernanță, în baza reuniunii informale de la Palatul Egmont, din 3 februarie, și în baza reuniunii informale din 1 octombrie, de la Copenhaga. În acest sens, președintele Costa, a apreciat, la 13 octombrie, că pregătirea pentru apărare este o urgență. ''Atacurile hibride și reperările de drone în apropierea infrastructurilor noastre critice, precum și incursiunile ostile în spațiul aerian al statelor membre demonstrează încă o dată că trebuie accelerate de urgență eforturile pentru a realiza, până în 2030, pregătirea comună pentru apărare a Europei'', a apreciat Antonio Costa.

În contextul geopolitic aflat în schimbare rapidă în domeniul securității, UE a luat măsuri decisive pentru a-și consolida pregătirea pentru apărare și pentru a crește cheltuielile pentru apărare, inclusiv prin Planul ''ReArm Europe - Pregătirea pentru 2030'' și prin instrumentul ''Acțiunea pentru securitatea Europei'' (SAFE). În 2024, cheltuielile totale pentru apărare ale UE au ajuns la 343 miliarde de euro, ceea ce reprezintă o creștere de 19% față de 2023 și o creștere de 37% față de 2021, se mai arată pe www.consilium.europa.eu.

Un alt subiect pe ordinea de zi a Consiliului European este competitivitatea. Liderii Uniunii vor aborda trei componente legate de competitivitate: simplificarea, tranziția verde și tranziția digitală, cu focus pe progresele cu privire la propunerile legislative de simplificare (''pachete omnibus de simplificare''), modul în care se pot îndeplini obiectivele climatice ale UE concomitent cu sprijinirea industriilor și a cetățenilor pentru a ajunge la neutralitatea climatică în 2050, modul de obținere a suveranității digitale în concordanță cu valorile UE, protejând infrastructura digitală și valorificând tehnologiile viitoare.

Locuințele la prețuri abordabile reprezintă o preocupare socială și economică din ce în ce mai mare, care va fi abordată de lideri în reuniunea din 23 octombrie, se arată pe www.consilium.europa.eu. În acest context, ei vor analiza ce se poate face la nivel european pentru a sprijini eforturile depuse la nivel național, regional și local. Această discuție va oferi în același timp orientări pentru viitorul plan european privind locuințele la prețuri accesibile și care va fi ulterior elaborat de Comisie.

Nu în ultimul rând, se vor monitoriza dosarele prioritare legate de migrație, analizate cel mai recent la Consiliul European din 26 iunie 2025. Este vorba în special de punerea în aplicare a legislației UE, de prevenirea migrației ilegale, de eforturile legate de returnări și de căile de acces sigure și legale, în conformitate cu competențele naționale.

***
Anterioara reuniune a Consiliului European s-a desfășurat la 19 august 2025 prin videoconferință. În urma reuniunii, Antonio Costa, președintele Consiliului European, a subliniat că liderii europeni rămân uniți în sprijinul pentru obținerea unei păci juste și durabile în Ucraina și că UE va colabora cu SUA și cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, pentru a pregăti următoarele etape.

Totodată, președintele Costa a reiterat că UE este pregătită să mențină presiunea asupra Rusiei pentru ca aceasta să își înceteze războiul, inclusiv prin noi sancțiuni. Acesta a mai subliniat că este important ca procesul de extindere a UE să avanseze, întrucât viitorul Ucrainei este strâns legat de calea sa europeană.

Președintele Costa a mai evidențiat faptul că UE trebuie să își consolideze sprijinul pentru forțele armate ale Ucrainei, deoarece acestea reprezintă prima linie de apărare a țării. În plus, a subliniat că este momentul să se accelereze eforturile practice de instituire a unor garanții similare cu cele prevăzute la articolul 5 al NATO, cu un angajament continuu din partea SUA. Coaliția de voință ar trebui să rămână implicată îndeaproape în acest proces, a mai spus Costa, conform www.consilium.europa.eu. AGERPRES/(Documentare - Ionela Gavril, editor: Cerasela Bădiță, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 535

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 26-08-2026 10:29

A murit Dolly Parton, legenda americană a muzicii country (fișă biografică)

Dolly Parton, actriță, compozitoare și femeie de afaceri, a murit la 25 august 2026, la vârsta de 80 de ani, a anunțat familia sa într-un mesaj video. *** Dolly Rebecca Parton

Documentare 26-08-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 26 august

Ortodoxe Sf. Mc. Adrian și Natalia, soția sa Greco-catolice Sf. m. Adrian și Natalia Romano-catolice Fer. Veronica Antal, fc. m.; Ss. Ioana, fc.; Melchisedec, rege Sfinții Mucenici Adrian și Natalia sunt pomeniți în calendarul creștin ortodox &ic

Documentare 26-08-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 26 august

Este a 238-a zi a anului 2026. Au mai rămas 127 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 31 m și apune la 20 h 03 m. Luna răsare la 19 h 23 și apune la 04 h 18 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 25-08-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 25 august

Ortodoxe Aducerea moaștelor Sf. Ap. Bartolomeu; Sf. Ap. Tit Greco-catolice Aducerea în Veneția a moaștelor Sf. ap.Bartolomeu; Sf. ap. Tit Romano-catolice Ss. Ludovic, rege; Iosif de Calasanz, pr. Sfântul Apostol Bartolomeu a fost răstignit

Documentare 25-08-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 25 august

Este a 237-a zi a anului 2026. Au mai rămas 128 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 30 m și apune la 20 h 05 m. Luna răsare la 18 h 58 și apune la 03 h 11 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 24-08-2026 03:15

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 24 august

Ortodoxe Sf. Sfințit Mc. Eutihie; Sf. Mc. Tation Greco-catolice Sf. ep. m. Eutihie Romano-catolice Sf. Bartolomeu, ap. Sfântul Sfințit Mucenic Eutihie este pomenit în calendarul creștin ortodox în ziua de 24 august. Sf&

Documentare 24-08-2026 03:00

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 24 august

Este a 236-a zi a anului 2026. Au mai rămas 129 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 29 m și apune la 20 h 06 m. Luna răsare la 18 h 27 și apune la 02 h 06 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru, editor online: Gabriela Badea) 

Documentare 23-08-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Actrița Lamia Beligan

Lamia Beligan, fiică din a treia căsătorie a actorului Radu Beligan cu scriitoarea Marica Beligan, este actriță a Teatrului Național din București. 'Cred că dacă am reușit să îmi conving publicul și să-l fac să mă iubească uneori, este pentru că m-am investit total în această relație de dragoste', scrie actrița pe site-ul Teatrul Național,

Documentare 23-08-2026 10:00

DOCUMENTAR: Artista Andra împlinește 40 de ani (23 august)

Andra (Alexandra Irina Măruță) este una dintre cele mai iubite cântărețe din România de muzică pop și R&B, dar și folclorică. S-a născut la 23 august 1986, în Câmpia Turzii. A absolvit Liceul Economic 'A.D. Xenopol' și a urmat cursurile Facultății de Psihologie Muzicală de la Universitatea ''Spiru Haret''. A

Documentare 23-08-2026 09:00

DOCUMENTAR: 70 de ani de la inaugurarea Bibliotecii Centrale de Stat, astăzi Biblioteca Națională (23 august)

Biblioteca Centrală de Stat (B.C.S.), în prezent Biblioteca Națională a României, a fost inaugurată la 23 august 1956. Începutul Bibliotecii Naționale s-a făcut cu una dintre cele mai vechi și reprezentative biblioteci din România - Biblioteca Colegiului Sf. Sava din București, înființată, conform prevederilor Regulamentului Organ

Documentare 23-08-2026 08:30

23 august - Ziua internațională de comemorare a comerțului cu sclavi și a abolirii acestuia (ONU)

La 23 august, începând cu anul 1998, se marchează, în fiecare an, Ziua internațională de comemorare a comerțului cu sclavi și a abolirii acestuia, care a fost instituită prin Rezoluția 29/C/53 din 1997, potrivit www.unesco.org. Ziua internațională de comemorare a comerțului cu sclavi și a ab

Documentare 23-08-2026 08:00

23 august - Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului

La 23 august este marcată Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului, stabilită prin Legea nr. 198/2011. Proiectul de lege privind declararea zilei de 23 august ''Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului'' și a zilei de 21 decembrie ''Ziua Memoriei Victimelor Comunismului în România'' a fo

Documentare 23-08-2026 03:15

SÃRBÃTORI RELIGIOASE - 23 august

Ortodoxe Sf. Mc. Lup; Sf. Sfințit Mc. Irineu, episcopul Lugudunumului Duminica a 12-a după Rusalii Greco-catolice Duminica a 12-a după Rusalii. Sf. m. Lup; Sf. ep. m. Irineu de Lyon Romano-catolice Duminica a 21-a de peste an Ss. Roza de Lima, fc.; Flavian, ep.

Documentare 23-08-2026 03:00

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 23 august

Este a 235-a zi a anului 2026. Au mai rămas 130 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 28 m și apune la 20 h 08 m. Luna răsare la 17 h 50 și apune la 01 h 07 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 22-08-2026 08:00

22 august - Ziua internațională de comemorare a victimelor actelor de violență comise în numele religiei sau al credinței (ONU)

Ziua internațională de comemorare a victimelor actelor de violență comise în numele religiei sau al credinței se marchează în fiecare an pe 22 august. A fost instituită de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite prin rezoluția A/RES/73/296, adoptată la 28 mai 2019. Data a fost aleasă imediat după Ziua internațională de comemorare a victim