'Heritage First!', prima bienală dedicată patrimoniului cultural din România, în septembrie, la Băile Herculane

''Heritage First!'', prima bienală dedicată exclusiv patrimoniului cultural din România, se va deschide la Băile Herculane pe 1 septembrie.
Evenimentul este co-organizat de către Asociaţia Locus, Asociaţia Culturală pentru Intervenţie Artistică şi Asociaţia de la 4.
''În această primă ediţie pilot, programul cultural conectează Băile Herculane cu Timişoara - Capitală Culturală Europeană prin intermediul unui satelit ce propune o rezidenţă artistică mobilă şi ateliere de lucru'', arată organizatorii într-un comunicat transmis AGERPRES.
Programul cultural aduce în faţa publicului patru conferinţe tematice, o masă rotundă cu autorităţi locale şi centrale unde se vor discuta soluţiile necesare salvării Băilor Neptun, rezidenţe artistice, concursuri, expoziţii, concerte şi jocuri pentru copii, având scopul de a genera dezvoltare culturală durabilă şi de a transforma Băile Herculane într-un spaţiu al creaţiei şi al experimentului.
"Ne bucurăm să putem organiza un astfel de eveniment la Băile Herculane, un eveniment care a pornit de la ideea de a transforma staţiunea într-o adevărată scenă de expunere a bunelor practici din domeniul restaurării, a coagula idei şi soluţii sub forma unui pachet de rezoluţii tematice, cât şi de a căuta diverse modalităţi de interpretare a felului în care relaţionăm cu patrimoniul cultural. Considerăm că poziţia strategică, capacitatea de cazare, cât şi fundalul cultural european al staţiunii sunt argumente incontestabile pentru a pune Băile Herculane pe harta bienalelor europene aşa cum este spre exemplu Veneţia. Această primă ediţie este în sine un experiment şi o noutate pentru Herculane, însă ne dorim să activăm cât mai multe spaţii publice, să cooperăm cu cât mai multe instituţii, organizaţii şi specialişti şi să creăm un spaţiu al sprijinirii voluntariatului în domeniul salvgardării patrimoniului", a declarat Oana Chirilă, preşedintele Asociaţiei Locus, citată în comunicat.
Evenimentele culturale vor avea loc între 1 şi 17 septembrie, în centrul istoric al Băilor Herculane, activând o serie de spaţii publice precum terasa Cazinoului, Piaţa Hercules sau Foişorul Fanfarei şi coagulând arhitecţi, ingineri, influenceri, organizaţii neguvernamentale din domeniu, artişti şi reprezentanţi ai unor instituţii culturale de prestigiu precum Institutul Naţional al Patrimoniului, ICOMOS sau Ordinul Arhitecţilor din România.
Programul cultural continuă până la finalul anului 2024, perioadă în care se vor organiza concursuri şi expoziţii în staţiunea de pe Valea Cernei şi se vor dezvolta o serie de rezoluţii pentru patrimoniul cultural al Băilor Herculane: un pachet de recomandări şi soluţii pentru dezvoltarea patrimoniului ce va fi creat de către un grup multidisciplinar de specialişti şi care va fi lansat anul viitor.
O premieră este organizarea unui eveniment - satelit al bienalei în Timişoara, ce conectează Băile Herculane şi oraşul de pe Bega printr-o rezidenţă artistică mobilă, cât şi prin abordări colaborative de specialitate definit de activităţi precum ateliere de lucru şi conferinţe de arhitectură. Cele două oraşe sunt legate de o istorie comună europeană, anul acesta beneficiind de o recunoaştere europeană concomitentă - Timişoara - Capitală Europeană a Culturii 2023 şi Băile Herculane - inclus în Reţeaua Oraşelor Termale Istorice din Europa şi în Traseul European al Oraşelor Termale Istorice, fiind singurul oraş termal din România în aceste liste, arată sursa citată.
''Heritage First!'' este co-finanţat de către Administraţia Fondului Cultural Naţional şi este parte din Programul cultural naţional "Timişoara - Capitală Europeană a Culturii în anul 2023", finanţat prin programul Grow Timişoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timişoara, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii. AGERPRES/(AS - autor: Georgiana Tănăsescu, editor: Karina Olteanu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Proconsul a lansat balada 'De-aș avea'
Trupa Proconsul a lansat o nouă baladă de dragoste, 'De-aș avea'. 'Este cadoul nostru pentru luna martie făcut în primul rând partenerelor noastre de viață, dar și tuturor femeilor din România și nu numai', informează un comunicat Roton transmis, joi, AGERPRES.
Festivalul Anonimul a anunțat deschiderea Call-ului pentru competițiile de scurtmetraj
Festivalul Internațional de Film 'Anonimul' anunță deschiderea call-ului pentru competițiile de scurtmetraj 2025, au anunțat organizatorii într-un comunicat transmis, joi, AGERPRES. 'În ultimii ani, peisajul scurtmetrajelor românești s-a schimbat semnificativ: mai multe filme, moduri de producție variate, teme, genuri și stiluri m
Gorj: Proiect inedit la Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale - arhivă digitală de fotografii vechi
Un proiect inedit, care presupune colecționarea digitală de fotografii vechi, va fi pus în practică la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (CJCPCT) Gorj, a declarat, joi, directorul instituției, Ionuț Viorel Bordeiași. El a afirmat că fiecare fotografie veche va conține și o scurtă descriere a personajelor sau a locuri
Damian Drăghici aduce 'Meditații Lăutărești' la Sala Palatului, pe 29 martie
Damian Drăghici, unul dintre cei mai apreciați muzicieni ai României, revine pe scena Sălii Palatului, pe 29 martie, cu 'Meditații Lăutărești', un concert care îmbină elemente de folclor, jazz și world music într-o experiență sonoră memorabilă, informează un comunicat al organizatorilor transmis, joi, AGERPRES. Evenim
Expoziția ''Agorafobia'' a artistului Ion Anghel - vernisată la Muzeul Țăranului Român
Expoziția ''Agorafobia'' a artistului Ion Anghel va fi vernisată joi, de la ora 17:00, la Sala Tancred Bănățeanu a Muzeului Național al Țăranului Român. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, recentul ciclu de lucrări denumit Agorafobia s-a născut ca reacție la îngrijorările venite din partea atitudinii unui segment social, care
Un fragment de cămașă de deținut - printre piesele unei expoziții dedicate centenarului Constantin Chiriță
Un fragment de cămașă de deținut, un exponat mai puțin spectaculos, din expoziția '100 de ani de la nașterea lui Constantin Chiriță. 70 de ani de la scrierea primului volum Cireșarii', deschisă, miercuri seara, la Biblioteca Națională a României, stă mărturie despre geneza romanului îndrăgit de generații întregi de adolescenți.
Hunedoara: Amplă acțiune de prevenire a braconajului arheologic în cetățile dacice din Munții Orăștiei
O amplă acțiune de prevenire a braconajului arheologic a avut loc miercuri la cetatea dacică de la Costești, din Munții Orăștiei, echipe mixte, formate din jandarmi și polițiști, organizând filtre în zona cetăților dacice, precum și misiuni de patrulare. În cadrul acțiunii, perimetrul celor cinci cetăți dacice din Munții Orăștiei a fost survo
CNA propune un 'Ghid privind combaterea conținutului ilegal' în online
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) anunță elaborarea unui 'Ghid privind combaterea conținutului ilegal', dedicat educației media și prevenirii dezinformării și a conținutului dăunător din mediul online pentru minori, instrumentul urmând a fi promovat în școlile și universitățile din România. 'Educația med
Gorj: Dublu eveniment cultural la Târgu Jiu, la 68 de ani de la moartea sculptorului Constantin Brâncuși
Un dublu eveniment cultural va fi organizat, la Târgu Jiu, la împlinirea a 68 de ani de la moartea sculptorului Constantin Brâncuși, fiind vorba de două expoziții care vor avea loc duminică, 16 martie, au transmis organizatorii, miercuri, într-un comunicat de presă. Astfel, de la ora 12:00, la Muzeul Județean 'Alexa
Președintele Academiei: Solomon Marcus visa să vadă o lume cu oameni educați și culți, pentru România și umanitate
Președintele Academiei Române, Ioan-Aurel Pop, a omagiat, miercuri, personalitatea academicianului Solomon Marcus, afirmând că acesta visa să vadă o lume cu oameni educați și culți, cu preocupare pentru școală, pentru sănătatea fizică și spirituală, pentru om și omenie, pentru România și pentru umanitate. În cuvân
Atelier de vopsire cu coloranți naturali după rețete documentate istoric - sâmbătă, la Muzeul Național de Istorie
Un atelier de vopsire cu coloranți naturali după rețete documentate istoric va fi organizat, sâmbătă, în intervalul orar 11:00 - 14:00, la Muzeul Național de Istorie a României (MNIR). 'Curioși și dornici să descoperiți coloranții naturali? Special pentru voi, am pregătit un atelier de vopsire a lânii, urmând
Holograf concertează, miercuri, la Sala Palatului
Trupa Holograf revine la Sala Palatului din Capitală, miercuri, de la ora 20:00, pentru concertul 'Sigur', show care face parte din turneul cu același nume, potrivit site-ului salapalatului.ro. 'Prieteni, ne vedem la Sala Palatului pe 12 martie! Concertul 'Sigur' va aduc
Iași: Cel mai impresionant tablou 'Car cu boi' al lui Grigorescu, restaurat în laboratoarele Palatului Culturii
Specialiștii de la Palatul Culturii din Iași au început restaurarea celui mai impresionant tablou 'Car cu boi' al pictorului Nicolae Grigorescu. Tabloul a fost pictat de Nicolae Grigorescu în 1899, în ulei, pe o pânză cu dimensiuni impresionante, de 1510 x 2810 centimetri, și a ajuns la Palatul Culturii din Iași în urma un
Harghita: Obiecte de muzeu și creații de design contemporan, expuse la Transylvanian Design Week
Obiecte de muzeu și creații ale designerilor din România și Ungaria vor fi expuse la Transylvanian Design Week (TDW), eveniment organizat de Primăria Miercurea-Ciuc și Muzeul Secuiesc al Ciucului, în program fiind incluse și activități conexe, cum ar fi discuții tematice sau un târg de design. Directoarea Muzeului Secuiesc al Ciucului din Mie
Muzeul Municipiului așteaptă un răspuns de la PMB, la numeroasele sesizări privind situația Palatului Voievodal Curtea Veche
Muzeul Municipiului București (MMB) este lipsit, de ani de zile, de acces 'real' la un spațiu de patrimoniu esențial pentru funcționarea sa, Curtea Veche, nucleul istoric al orașului, imobil care, deși figurează oficial în administrarea sa, nu poate fi folosit pentru scopuri culturale. Potrivit MMB, instituția muzeală a sesizat &