Bihor: Concert cu muzică din desene animate, special pentru copii, pe 1 iunie la Filarmonica din Oradea
Filarmonica de stat Oradea prezintă, miercuri, 1 iunie, un concert special pentru copii, părinţi şi bunici, ce cuprinde muzică din desene animate.
"În fiecare zi copiii sunt în centrul atenţiei. Însă, pe 1 iunie avem un motiv în plus să îi sărbătorim, să ne bucurăm de zâmbetul şi inocenţa lor şi să le dedicăm diferite activităţi", a transmis, marţi, Filarmonica, într-un comunicat.
Cele 11 piese din concert sunt astfel alese încât să fie pe placul copiilor şi vor fi interpretate de Ansamblul de suflători al Filarmonicii de Stat Oradea, dirijat de Lorenzo Moroni.
Ritmurile de marş ale piesei Parade of Wooden Soldiers de Ballard McDonald vor deschide concertul dedicat copiilor. Piesa a fost compusă de Leon Jessel în anul 1897 pentru pian şi mai târziu pentru orchestră. Varianta lui McDonald a apărut în 1922, ca un cântec cu versuri.
O piesă mult mai recentă este Happy de Pharrell Williams. Melodia a fost compusă şi interpretată de către Williams pentru a servi drept coloană sonoră a filmului Despicable Me 2 din anul 2013.
A treia piesă va aduce maşinuţele în scenă, deoarece orchestra va interpreta aranjamente ale compozitorului John Moss din filmul Cars.
Un alt film foarte iubit de către copii este Frozen. Din această cauză, piesa Let it go de Paul Murtha va aduce cu ea magia personajelor de iarnă.
Desenele animate The Flinstones nu datează chiar din epoca de piatră, dar cu siguranţă sunt desenele multor generaţii de copii. Aşadar nu doar copiii, dar şi părinţii şi bunicii se pot bucura de un cântec ce le va aminti de copilărie: Tema muzicală a desenelor The Flinstones, care aparţine compozitorului Hoyt Curtin.
Piesa următoare face parte din coloana sonoră a filmului Shrek şi este compusă de John Cale pentru a ilustra lumea personajelor verzi.
Piesa Up este tema filmului cu acelaşi nume, compusă de Michael Giacchino. Aceasta a fost nominalizată pentru diferite premii, câştigând chiar două trofee Grammy.
Părăsim lumea cinematografică pentru scurt timp, invitând în scenă "dactilograful". Piesa The typewriter este o lucrare scurtă a compozitorului american Leroy Anderson, care ilustrează un dactilograf, cu ajutorul unui instrument de percuţie.
Revenind la universul filmelor, în continuare va fi prezentat un potpuriu din producţia cinematografică Aladdin de Paul Jennings.
Minunata lume a jucăriilor va fi evocată cu muzica din filmul Toy Story, a cărui coloană sonoră compusă de Randy Newman este una dintre cele mai cunoscute piese muzicale de film din istorie.
Ultima piesă din concert face parte din seria Piraţii din Caraibe. Muzica filmului a fost compusă de Klaus Badelt, aceasta fiind şi rampa sa de afirmare în calitate de compozitor.
Concertul "Muzică din desene animate" al Filarmonicii de Stat Oradea va avea loc în sala Enescu-Bartok, începând cu ora 17. AGERPRES/(AS - autor: Eugenia Paşca, editor: Karina Olteanu, editor online: Gabriela Badea)
* Sursa foto: filarmonicaoradea.ro
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
UPDATE/Sfânta Lumină de la Ierusalim a ajuns în România; PS Paisie: Suntem chemaţi să devenim noi înşine lumină (GALERIE FOTO+VIDEO)
Sfânta Lumină, adusă de la Ierusalim de Superiorul Așezămintelor Patriarhiei Române la Locurile Sfinte, Preacuviosul Părinte Protosinghel Ioan Meiu, a ajuns sâmbătă seara la București. Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul, care a venit la Aeroportul Internațional 'Henri Coandă' să întâmpine Lumina Sfântă, a sub
Cardinalul Claudiu, în Pastorala de Paști: Biserica ne învață că puterea luminii nu poate fi nimicită de întuneric
Cardinalul Claudiu, Arhiepiscop major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, a transmis în Scrisoarea Pastorală de Paști un mesaj puternic despre speranță, lumină și credință, afirmând că 'sub ochii noștri se desfășoară zilnic o litanie a deznădejdii', însă Biserica ne amintește că lumina nu poate fi învinsă de î
ÎPS Irineu în Pastorala de Paști: Hristos a înviat și a dăruit lumii pacea și iubirea care biruiesc frica
Mitropolitul Olteniei, ÎPS Irineu, arhiepiscop al Craiovei, a transmis, în Pastorala de Paști din acest an, un mesaj amplu despre iubire, jertfă și speranță, subliniind că Învierea Mântuitorului Hristos este temelia păcii și a comuniunii între oameni. În Pastorala adresată clerului, monahilor și credincioșil
Patriarhul Daniel - mesaj de Sfintele Paști; îndeamnă la iubire fraternă și fapte bune
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a adresat un mesaj cu prilejul Sfintelor Paști, în care îndeamnă la pace, iubire fraternă și fapte bune în familie și în societate. 'Sărbătoarea Învierii Domnului Iisus Hristos sau Sfintele Paști este cea mai mare sărbătoare a Bisericii, deoarece Învier
Sfânta Lumină - adusă în România, sâmbătă seara, de la Ierusalim
Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim sâmbătă seara de superiorul Așezămintelor Patriarhiei Române la Locurile Sfinte, arhimandritul Ioan Meiu, urmând să fie oferită delegaților eparhiilor BOR prezenți la Aeroportul Internațional 'Henri Coandă'. Ulterior, prin intermediul protopopiatelor, centrele eparhiale
Dâmbovița: Pastorala de Paște a Arhiepiscopului Târgoviștei Nifon - mesaj de pace, credință și speranță
Mesajul Învierii este unul de pace, de adevăr, de dreptate, de iubire, de armonie și de reconciliere, evidențiază Arhiepiscopul Târgoviștei, Nifon, în Pastorala de Paște. 'În întunericul nopții acestei lumi a izbucnit biruitor și fascinant bucuria Învierii Domnului, risipind tenebrele păcatului, spulber&
Dâmbovița: Calea Luminii, în Joia Mare la Târgoviște - 2027 de candele aprinse
Calea Luminii, un eveniment de tradiție în Târgoviște, are loc în Joia Mare și sunt aprinse 2027 de candele în zona centrală a municipiului.
Vâlcea: Expoziție de artă religioasă, la Muzeul de Istorie; prin exponate se află obiecte vechi de la Mănăstirea Cozia
Câteva zeci de icoane și obiecte de cult ce ilustrează semnificațiile teologice ale Învierii Domnului sunt expuse la Muzeul de Istorie din Râmnicu Vâlcea, în cadrul unei expoziții de artă religioasă dedicată sărbătorii Paștelui.
Biserica Sfântului Mormânt a fost redeschisă; credincioșii ar putea participa la ceremonia primirii Sfintei Lumini
Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim a fost redeschisă după 40 de zile de restricții impuse în contextul conflictului din Orientul Mijlociu, iar reluarea accesului credincioșilor în sfântul lăcaș face posibilă participarea la ceremonia primirii Sfintei Lumini,
Protopopul de Timișoara, Zaharia Pereș: Paștile - între Lumina începutului și Lumina Veșniciei, între datini și credință
Săptămâna Patimilor este trăită în satele bănățene prin smerenie unită cu rugăciunea și cu postul, iar Joia Mare este ziua în care sacrul se împletește cu profanul: în timp ce în biserici preoții pregătesc Sfânta Împărtășanie pentru tot anul, tinerii aprind focurile pe dealuri sau în cimitire, aducând lumină celor p
Filmul 'Catane' - inclus pe lista de nominalizări la Premiile Gopo la categoria cel mai bun film de debut
Filmul 'Catane' în regia Ioanei Mischie intră în lista titlurilor eligibile pentru categoria Cel mai bun film de debut la Premiile Gopo 2026. 'În urma sesizării privind eligibilitatea filmului 'Catane', organizatorii au analizat situația în raport cu prevederile regulamentului și cu practica edițiilo
Sfânta Lumină - adusă, sâmbătă seara, de la Ierusalim; Agachi: Nu am primit nicio informație legată de o eventuală problemă
Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim sâmbătă seara de superiorul Așezămintelor Patriarhiei Române la Locurile Sfinte, arhimandritul Ioan Meiu, urmând să fie oferită delegaților eparhiilor BOR prezenți la Aeroportul Internațional 'Henri Coandă'. Ulterior, prin intermediul protopopiatelor, centrele eparhiale vor distribui Sf&
Filmul 'Fjord', regia Cristian Mungiu - selectat în competiția oficială a Festivalului de la Cannes
Filmul 'Fjord', cel mai recent lungmetraj regizat de Cristian Mungiu, a fost selectat în competiția oficială a celei de-a 79-a ediții a Festivalului de Film de la Cannes, unde va concura pentru Palme d'Or, cea mai prestigioasă distincție acordată filmului de autor. ''Fjord' este, în mai mare măsură decâ
Sibiu: Detalii inedite despre 'Cina cea de Taină', într-o stampă după Rubens
O stampă din secolul al XVII-lea reprezentând 'Cina cea de Taină', realizată de Boëtius a Bolswert după Peter Paul Rubens, aduce în prim-plan detalii mai puțin cunoscute ale celebrei scene biblice, potrivit unei prezentări publicate joi de Muzeul Național Brukenthal din Sibiu pe pagina de Facebook.
Gala 'Bucuria Învierii' - pe 20 aprilie, la Opera Națională București
Opera Națională București va găzdui luni, 20 aprilie, de la ora 18:00, Gala 'Bucuria Învierii'. La fel ca Galele 'Bucuria Vindecării', care au loc în fiecare an în noiembrie, și aceasta va fi dedicată pacienților oncologici și familiilor, însoțitorilor, cadrelor medicale și reprezentanților instituțiilor












