George Ivașcu: Ziua Culturii Naționale atrage atenția că există repere și valori în cultura română

Actorul George Ivașcu a afirmat că Ziua Culturii Naționale reprezintă pentru români 'măcar o reamintire a propriilor valori naționale'.
'Din fericire, foarte multe instituții de cultură își deschid porțile cu ocazia Zilei Culturii. Iată că Ziua Culturii Române este, din fericire, sărbătorită și apreciată ca atare. Desigur, sunt absolut convins că și oamenii, fiind preocupați de cine suntem, ce ni se întâmplă, cred că regăsesc, cel puțin de Ziua Culturii, acele repere, acele puncte care ne identifică ca popor. De ce? Exact cum sunt sărbătorile mari, și această sărbătoare foarte importantă pentru noi reprezintă măcar o reamintire a propriilor valori naționale', a subliniat George Ivașcu pentru AGERPRES.
El a declarat că îi vine greu să spună dacă tinerii sunt interesați neapărat de cultură, dar tocmai din acest motiv o Zi a Culturii Naționale' este foarte importantă, pentru că nu face altceva decât să le atragă atenția că există repere și valori și în cultura română'.
George Ivașcu a mai afirmat că, în primul rând, 'cultura presupune ca orice persoană să poată purta un dialog'.
'Pentru a purta un dialog, ai nevoie măcar de o bază minimală de informații și cel mai adesea informațiile le găsești atât în întâlnirile tale cu ceilalți oameni cu care schimbi păreri, idei, gânduri, dar și în literatura pe care o parcurgi, pentru că orice ai spune, indiferent cât de pragmatică și cât de alienată poate fi, nu știu, epoca pe care o trăim prin însingurarea de a sta în fața unui computer, până la urmă, noi suntem naturi sociale, sociabile și simțim nevoia să ne împărtășim gânduri și păreri, iar ele pot fi foarte ușor desprinse din ceea ce citim. Deci, indicația mea, în primul rând, sfatul meu, e că nu neapărat trebuie să citești o bibliotecă întreagă, dar să-ți creezi o opinie personală, să ai o personalitate, înseamnă a avea și un bagaj de cunoștințe pe care, în general, ți le dă literatura, pentru că te fac să poți filtra cu adevărat reperele importante pe care le întâlnești pe parcursul vieții tale', a evidențiat Ivașcu.
Ca profesor la Universitatea Națională de Teatru și Film, actorul încearcă să-i îndrume pe tineri spre literatura română.
'Prin dramaturgia pe care o studiem, prin literatura pe care o avem de studiat în cadrul Universității Naționale de Teatru și Film, evident că tinerii iau contact atât cu filmul românesc, cu piesele, cu autorii importanți din cultura română. Deci, chiar dacă, să zicem, în istoricul lor scurt, și anume de unde vin ei, din diversele localități sau din diversele licee, școli unde poate nu s-a pus neapărat un accent, aici, la noi, în cadrul universității, evident, reprezintă nu numai o căutare artistică, ci și o căutare culturală, din punctul lor de vedere, și descopăr cu mare bucurie că cel puțin viitorii actori, ca actualmente studenți, încep să se bucure de multele repere pe care poate au avut ocazia să le vadă din ceea ce înseamnă filmul românesc și teatrul românesc. Acum, la nivel global, îmi este greu să spun dacă tinerii sunt neapărat interesați de cultură, dar tocmai de aceea cred că această zi este foarte importantă, pentru că nu face altceva decât să le atragă atenția că există repere și valori și în cultura română', a apreciat Ivașcu.
El a mai precizat că pe anul acesta, pe 15 ianuarie, se celebrează și 175 de ani de la nașterea lui Eminescu iar poezia, din păcate, 'nu este atât de valorificată pe cât ar merita' în rândurile tinerilor.
'Din păcate, poezia nu este atât de valorificată pe cât ar merita. Dar dacă stăm să împrietenim tinerii, pentru că despre ei este vorba, trebuie să le reamintim că aproape fiecare melodie pe care o ascultă are în primul rând la bază versuri, versuri scrise de autori, nu neapărat pe care îi studiem în școli, în licee și așa mai departe, dar până la urmă, calitatea poeziei stă în noi, pentru că, într-un fel sau altul, cum spuneam, muzica are nevoie de versuri, versurile înseamnă o stare pe care orice persoană o trăiește, indiferent de momentul în care se află din viața lui, și atunci, de fapt, iată cum poezia există în fiecare din noi', a mai declarat actorul George Ivașcu. AGERPRES/(A - autor: Petronius Craiu, editor: Florin Marin, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Episcopul-vicar Timotei Prahoveanul: Pogorârea Duhului Sfânt - momentul de început al Bisericii
Praznicul Pogorârii Duhului Sfânt este momentul de început al Bisericii, le-a transmis Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, Timotei Prahoveanul, credincioșilor prezenți la Catedrala Patriarhală la Sfânta Liturghie din duminica Rusaliilor. 'Praznicul Rusaliilor, Praznicul Cincizecimii sau Praznicul Pogor&a
Expoziție de machete în deschiderea Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului B.A.B.E.L.
O expoziție de machete a Secției de scenografie de la UNATC București a fost prezentată, sâmbătă, în deschiderea celei de a XIII-a ediții a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului B.A.B.E.L. Directorul festivalului și managerul Teatrului 'Tony Bulandra', regizorul Mihai Constantin Ranin, a afirmat că evenimentul
REPORTAJ Pelerinajul Speranței la Șumuleu Ciuc; rugăciuni și pentru sinistrații din Covasna și pentru Salina Praid
Pelerini din toată lumea s-au adunat, sâmbătă, la Șumuleu Ciuc, la tradiționala procesiune de Rusaliile Catolice dedicată Fecioarei Maria și s-au rugat pentru pace, pentru liniște sufletească, dar și pentru semenii lor aflați în nevoie sau pentru cei care nu au putut fi prezenți.
Cluj: A început 'Jazz in the Park'; circa 6.500 de persoane prezente în prima zi de festival
Jazz in the Park și-a deschis porțile în Parcul Etnografic din Cluj-Napoca, vineri fiind prezenți la eveniment aproximativ 6.500 de oameni. 'Festivalul 'Jazz in the Park' și-a deschis porțile cu una dintre cele mai frumoase zile trăite până acum în Parcul Etnografic din Cluj-Napoca. Vineri, peste 6.500 de oameni a
REPORTAJ/Neamț: Un copil de 14 ani, acum devenit preot, a transformat fosta școală din sat în 'Lada cu zestre'
La circa 10 kilometri de municipiul Roman, în satul care poartă numele cronicarului Miron Costin, un copil de 14 ani, acum devenit preot, a reușit să transforme școala veche, în care a învățat și el primele buchi ale cărții, într-o 'Ladă cu zestre'.
MNIR - închis duminică, de Rusalii; Muzeul Satului și Muzeul Antipa - deschise
Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) va fi închis duminică, de Rusalii, în timp ce Muzeul Național al Satului 'Dimitrie Gusti' și Muzeul Național de Istorie Naturală 'Grigore Antipa' vor fi deschise vizitatorilor. În perioada Sărbătorii Rusaliilor, Muzeul Național al Satului 'Dimitrie Gusti
Mai multe instituții din structura Muzeului Municipiului București - închise duminică, de Rusalii
O serie de muzee din structura Muzeului Municipiului București (MMB) vor fi închise duminică, cu ocazia sărbătorii Rusaliilor. Potrivit paginii de Facebook a MMB, următoarele muzee vor fi închise duminică: * Muzeul 'Theodor Aman' * Casa 'Filipescu Cesianu' * Muzeul 'George Severeanu&
Timiș: Hramul unei biserici cu iconostas din vitralii, unicat prin arhitectură și artă bisericească
Sărbătoarea Pogorârii Sfântului Duh aduce bucurie pentru credincioșii celei dintâi biserici ctitorite după 1990, în Timișoara, care este unică în țară prin iconostasul realizat din vitralii dar și prin arhitectura cu elemente specifice fiecărui stil zonal din cuprinsul României - Biserica Dacia Cetate, care împlinește 31 de a
Harghita: Numeroși pelerini se îndreaptă spre Șumuleu Ciuc pentru a participa la procesiunea de Rusaliile catolice
Numeroși pelerini se îndreaptă, sâmbătă dimineață, spre Șumuleu Ciuc, acolo unde va avea loc procesiunea de Rusaliile Catolice, care este considerată cea mai mare de acest fel din Europa Centrală și de Est. Foto: (c) GIN
Festivalul B.A.B.E.L: Peste 70 de evenimente de teatru, dans și muzică, în perioada 7 - 15 iunie, la Târgoviște
Peste 70 de evenimente, de la spectacole de teatru, dans și muzică până la instalații în diverse spații de joc, vor avea loc la cea de-a 13-a ediție a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului B.A.B.E.L., care se va desfășura în perioada 7-15 iunie, la Târgoviște. Deschiderea oficială a evenimentului va avea loc în foaie
Spectacolul 'CONTRACȚii' de Mike Bartlett - premieră la TNB, pe 14 iunie
Spectacolul 'CONTRACȚii' de Mike Bartlett, în regia lui Alexandru Andrei, din cadrul Programului '9G la TNB', va avea premiera la Sala Mică a Teatrului Național 'I.L. Caragiale' din București, pe 14 iunie, de la ora 19:00. Potrivit unui comunicat al TNB transmis, vineri, AGERPRES, construită în două personaje, piesa pornește
Bihor: Casa de cultură din stațiunea Băile Felix, renovată, va purta numele 'George Bologan'
Casa de cultură din stațiunea Băile Felix, renovată cu fonduri europene prin PNRR, după aproximativ 30 de ani de paragină, a fost inaugurată vineri în prezența a circa 300 de invitați și va purta numele ambasadorului României pe lângă Sfântul Scaun, Excelența Sa, George Bologan, originar din localitatea Haieu, comuna Sânmartin.
Harghita: Pelerini din toată lumea au început să sosească la Miercurea-Ciuc, pentru procesiunea de Rusaliile Catolice de la Șumuleu
Pelerini din toată lumea au început să sosească la Miercurea-Ciuc și urmează să participe, sâmbătă, la procesiunea de Rusaliile Catolice de la Șumuleu Ciuc, considerată cea mai mare de acest fel din Europa Centrală și de Est, unii dintre ei parcurgând distanțe impresionante pentru a ajunge la locul evenimentului. În mod tradițional, &ic
VIDEO Călin Pop a lansat single-ul ''Încă mai vrea''
Solistul și chitaristul grupului Celelalte Cuvinte, Călin Pop, a lansat single-ul ''Încă mai vrea'', informează un comunicat transmis, vineri, AGERPRES.
Mureș: Lucrare din 1654, unic exemplar cunoscut din prima ediție, în expoziția ''Apáczai 400''
Biblioteca Teleki-Bolyai din Târgu Mureș a anunțat, vineri, că îl sărbătorește pe autorul primei enciclopedii științifice care a fost editată în maghiară, Apáczai Csere János, la 400 de ani de la nașterea acestuia. Evenimentul va consta într-o miniexpoziție cu o serie de lucrări rare sau unice, aflate din