Episcopul Covasnei şi Harghitei, Andrei Moldovan, la 30 ani de la înfiinţarea Eparhiei: Episcopia este instituţia făcătoare de pace
Episcopul Andrei Moldovan a oficiat, marţi, o liturghie arhierească la catedrala Episcopală din Miercurea-Ciuc, la care au participat toţi preoţii activi şi pensionari din cuprinsul Eparhiei Covasnei şi Harghitei, acesta fiind primul eveniment, dintr-o serie mai largă, care marchează împlinirea a 30 ani de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei.
La slujbă au participat 130 din cei 145 de preoţi din Eparhie, 15 dintre ei având probleme de sănătate, iar cuvântul de învăţătură a fost rostit de părintele profesor Ioan I. Ică Jr., de la Facultatea de Teologie "Sfântul Andrei Şaguna" din Sibiu.
Episcopul Covasnei şi Harghitei, Andrei Moldovan, a afirmat, la finalul slujbei, că această zi este una "sfântă" pentru românii din cele două judeţe, întrucât, în urmă cu 30 ani, a fost instalat în funcţie primul episcop al zonei, Ioan Selejan, actualul mitropolit al Banatului.
În afară de sentimentele de mare bucurie care i-au încercat atunci pe clerici, dar şi pe românii din cele două judeţe, episcopul a amintit şi de faptul că începutul a fost foarte greu şi că Episcopia era una dintre cele mai sărace din ţară.
"Doar atât trebuie să ştim, orice început este foarte greu. A fost foarte greu în 1994, în prag de iarnă, instalarea unui episcop într-un Centru Eparhial în care nu era nici lumină electrică. Lucrurile s-au aşezat şi mulţumim din cer până în pământ, în primul rând, clerului, cinului monahal şi bunilor credincioşi care au fost aproape de Centrul Eparhial, pentru că au reuşit într-un timp record să înfrumuseţeze această Episcopie. Şi dacă a fost printre cele mai sărace episcopii din ţară, în Patriarhia Română, astăzi, fără să mă mândresc, dăm slavă lui Dumnezeu, este o eparhie ca toate eparhiile româneşti, cu o vechime de sute de ani", le-a spus episcopul Andrei celor prezenţi.
Ierarhul a declarat, ulterior, presei că, pentru această zonă, Episcopia Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei este o instituţie făcătoare de pace.
"Pentru zona noastră, Episcopia este instituţia făcătoare de pace. 'Fericiţi sunt făcătorii de pace, că aceia fii lui Dumnezeu se vor chema', ne îndeamnă Mântuitorul. Or, Episcopia întotdeauna a fost făcătoare de pace, s-a rugat pentru tot neamul creştinesc cel întristat şi necăjit. Nu numai pentru românii ortodocşi, ci pentru toţi credincioşii care calcă pragurile bisericilor noastre ortodoxe, care se roagă lui Dumnezeu în duh şi în adevăr. De aceea, Episcopia are un mare rol în societatea românească din zonă, pentru că ea este instituţia divină umană care iartă păcatele pe pământ, dar în acelaşi timp îndeamnă toate instituţiile din zonă la pace, la colaborare duhovnicească, frăţească şi la pacea socială", a declarat episcopul Andrei.
La finalul slujbei, părintele Eugen Teodor Bijec, consilier administrativ bisericesc la Centrul Eparhial al Episcopiei Covasnei şi Harghitei, i-a oferit episcopului Andrei o cruce din partea preoţilor din Eparhie şi a vorbit despre evoluţia Episcopiei şi eforturile depuse de preoţi şi credincioşi în cei 30 ani de la înfiinţare.
"Dacă la înfiinţarea Eparhiei erau 99 de parohii, constituite în două protopopiate, la Sfântu Gheorghe şi la Miercurea-Ciuc, cu doar 66 de preoţi deservenţi ai acestor parohii, aveam pentru viaţa monahală doar trei mănăstiri şi un schit, cu 24 de vieţuitori, iată, acum, la 30 de ani, putem să privim cu bucurie, pentru ceea ce Dumnezeu, prin truda ierarhilor, în primul rând, şi apoi, a tuturor celorlalţi implicaţi, clerici şi monahali şi popor drept măritor al lui Dumnezeu, avem la acest moment zece sfinte mănăstiri, înfiinţându-se, în cei 30 de ani, încă şapte mănăstiri şi două schituri, respectiv cinci mănăstiri şi un schit în timpul Înaltului Ioan (Ioan Selejan, primul episcop al Eparhiei), şi două mănăstiri şi un schit în cei nouă ani şi jumătate, de până acum, sub arhipăstoria Preasfinţitului Părinte Andrei, ierarhul nostru. Au fost înfiinţate, de asemenea, 25 de noi parohii pentru dinamizarea activităţii pastoral-misionare în Eparhie. La momentul acesta, preoţii noştri activi sunt 112, dar în cei 30 de ani, din preoţii care au fost hirotoniţi şi au rămas la noi în eparhie, sunt 102 preoţi. (...) Dacă aveam 24 călugări acum 30 de ani, iată, avem 150 de vieţuitori în sfintele mănăstiri, care mănăstiri au devenit vetre de spiritualitate, cum au fost dintotdeauna. (...) Este un moment solemn pe care astăzi îl dedicăm lui Dumnezeu ca mulţumire şi recunoştinţă", a spus părintele Teodor Bijec.
Liturghia aniversară a fost urmată de o conferinţă cultural-ştiinţifică.
Manifestările dedicate sărbătoririi a 30 ani de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei vor continua şi zilele următoare.
În data de 26 septembrie, la Catedrala Ortodoxă - Paraclis Episcopal din Sfântu Gheorghe, se va desfăşura simpozionul cu tema "Episcopia Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei - 30 de ani în slujba culturii româneşti şi credinţei strămoşeşti".
În zilele de 27 şi 28 septembrie, la Centrul Ecleziastic de Documentare "Mitropolit Nicolae Colan" şi Hotel Park din Sfântu Gheorghe va avea loc Sesiunea Naţională de comunicări ştiinţifice "Românii din sud-estul Transilvaniei. Istorie. Cultură. Civilizaţie", care a ajuns a ediţia a XXX-a.
În data de 28 septembrie, în Curtea Catedralei Ortodoxe - Paraclis Episcopal din Sfântu Gheorghe, va avea loc ceremonia de sfinţire a bustului Protopopului Aurel Nistor (1882-1974), monument realizat, cu binecuvântarea episcopului Covasnei şi Harghitei, Andrei Moldovan, de către Asociaţia Naţională Cultul Eroilor "Regina Maria" - Centrul de Cercetări Istorice "Pr. Dumitru Bălaşa", din Râmnicu-Vâlcea.
Manifestările dedicate acestui eveniment vor continua în data de 1 octombrie, la Catedrala Episcopală din Miercurea-Ciuc, unde, cu ocazia hramului lăcaşului de cult "Acoperământul Maicii Domnului", Liturghia arhierească va fi oficiată de mai mulţi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu mitropolitul Ardealului şi arhiepiscopul Sibiului, Laurenţiu Streza, şi un sobor de ierarhi şi preoţi.
În 25 septembrie se împlinesc 30 de ani de la instalarea în scaunul noii Episcopii a Covasnei şi Harghitei a episcopului Ioan Selejan, care s-a aflat în fruntea Eparhiei până în anul 2014, în prezent acesta fiind Mitropolit al Banatului.
Din anul 2015, episcop al Covasnei şi Harghitei este Andrei Moldovan. AGERPRES/ (AS, autor: Gina Ştefan, editor: Antonia Niţă, editor online: Ady Ivaşcu)
Foto: (c) Gina ŞTEFAN / AGERPRES
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












