Episcopul Ignatie al Huşilor, către tinerii participanţi la ITOV: Să nu uitaţi că prieteniile virtuale nu ţin
Episcopul Ignatie al Huşilor a transmis, în deschiderea evenimentului "Întâlnirea Tinerilor Ortodocşi din Vaslui (ITOV)", că este important ca tinerii să cultive relaţii de prietenie directe şi nu doar în spaţiul virtual.
În cadrul evenimentului cu tema "Mă simt totuşi singur, deşi am mii de prieteni virtuali. Biserica - spaţiul prieteniilor sănătoase şi durabile", ierarhul a atras atenţia cu privire la faptul că prieteniile virtuale nu sunt durabile, iar multitudinea de prieteni din mediul online este o iluzie, pentru că, în realitate, pe măsură ce creşte numărul de prieteni virtuali, creşte şi numărul celor de care noi ne despărţim de fapt.
"Noi nu putem trăi unul fără celălalt. Şi nu la nivelul vorbelor, al întâlnirilor, ci pur şi simplu avem nevoie de prezenţa fizică al celui pe care noi îl iubim.
Ca să devin puţin mai concret: chiar dacă întâlneşti, pe Tiktok, pe Facebook sau Instagram, o persoană care îţi devine dintr-odată, dragă, îi vezi o fotografie prin care se livrează ca fiind perfectă, şi reuşeşti să faci un video-call, să auzi vocea acelei persoane, al cărei timbru vocal cântăreşte foarte mult, deja se stârneşte ceva în sufletul tău şi-ţi place de acea persoană şi vei dori natural, firesc, să o întâlneşti la modul fizic, concret. Ce se întâmplă dacă persoana respectivă, pe care o îndrăgeşti şi care-ţi este aproape de inimă şi cu care simţi că ai putea încropi o mică relaţie de prietenie, îţi va spune tranşant că nu vrea să se întâlnească cu tine, şi că-i este suficient acest mod de comunicare, de pe reţelele de socializare, din virtual? Veţi fi mulţumiţi sau dezamăgiţi? Eu cred că foarte dezamăgiţi. Să nu uitaţi că prieteniile virtuale nu ţin. Cele care au mai multă durabilitate sunt cele fizice. Să ştiţi că pe măsură ce creşte numărul de prieteni virtuali, undeva, direct proporţional, creşte şi numărul celor de care noi ne despărţim", a explicat episcopul Huşilor.
Invitat la Conferinţa "Mă simt totuşi singur, deşi am mii de prieteni virtuali. Biserica - spaţiul prieteniilor sănătoase şi durabile", Mircea Bravo, cunoscut în mediul online, le-a transmis, la rândul său, tinerilor vasluieni, că nu trebuie să se lase acaparaţi de mediul virtual ci să folosească din acest spaţiu doar ceea ce le este util.
"În mediul virtual ni se prezintă numai o parte din realitate.(...) Trebuie înţeles că ceea ce în mediul virtual nu se prezintă e că viaţa are părţi bune şi părţi rele. (...) În mediul virtual nu se vede chestia asta, se văd numai oameni plini de bucurie, plini de fericire, cărora tot timpul le este bine, care niciodată nu muncesc, au numai relaţii fericite. E o diferenţă între relaţiile virtuale şi cele reale. Dacă stai cu un prieten mult timp, nu ai cum să nu te cerţi, oricât de "de treabă" este prietenul acela. În mediul virtual, când nu-ţi mai place "îi dai seen", nu mai vorbeşti cu el. Ne e atâta de greu să ne simţim inconfortabil, încât abandonăm relaţii. Sunt multe conversaţii la care nu mai mai răspundem că ne este greu să le continuăm. De asta există pericolul să stăm numai în online, că acolo ne simţim bine, dar cu cât ne simţim mai mult bine, avem mai puţini prieteni. Cu prietenii e frumos să ai şi certuri, să te şi bucuri cu ei, să ai planuri. Online-ul prezintă numai partea frumoasă, partea "fake". (...) Eu cred în online, are parte bună. Online-ul e ca focul, poate provoca incendii, dar te şi ajută să-ţi faci mâncarea. Aşa e şi internet-ul. Să ne învăţăm să-l folosim cum trebuie, să-l folosim la munca noastră, să-l folosim să fim aproape de familie, dar nu trebuie să-l lăsăm să ne facă un incendiu, să ne dea foc la toată viaţa", a spus Mircea Bravo.
El le-a vorbit tinerilor despre colaborarea cu Tanti Lenuţa din Chinteni, de la care susţine că a avut şi are în continuare foarte multe lucruri de învăţat şi pe care o vede o persoană sinceră, autentică şi foarte deschisă.
Bunica din clipurile lui Mircea Bravo a mărturisit că simte cum întinereşte în prezenţa tinerilor şi le-a transmis celor prezenţi cât de importantă este credinţa în viaţa oamenilor: "Fără Dumnezeu, înainte nu poţi merge niciun pas. Am fost la Bucureşti la un interviu şi a zis cel la care am fost: "Ce ai spune dacă l-ai vedea pe Dumnezeu aici?" Şi am zis: Doamne, dar Dumnezeu este aici, de n-ar fi el, noi nu am fi aici. Eu am crescut de mică în biserică, pe urmă m-am căsătorit, Sandu (soţul - n.r.) a fost 40 de ani cântăreţ la biserică, am frecventat biserica, am trăit, am ştiut ce-i bine şi ce-i rău şi fară Dumnezeu şi fără biserică nu poţi merge înainte. (...) Să nu vă abateţi de la credinţă, că nu-i bine!".
Tineri din cele trei protopopiate ale judeţului au participat, vineri şi sâmbătă, la o serie de activităţi cultural-educative în cadrul ITOV.
Manifestările sunt organizate de Episcopia Huşilor şi Asociaţia Tinerilor Ortodocşi Vaslui, prin Protopopiatul Vaslui, fiind cofinanţate de Consiliul Judeţean Vaslui. AGERPRES /(A, AS - autor: Loredana Ciobanu, editor: Cătălina Matei, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












