Harghita: Episcopia Ortodoxă, amendată pentru amenajarea unui cimitir mănăstiresc fără autorizaţie
Primăria Miercurea-Ciuc va amenda Episcopia Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei pentru că a început amenajarea, pe un teren propriu, a unui cimitir pentru măicuţe şi preoţi, fără să deţină autorizaţie de construcţie, însă reprezentanţii Episcopiei dau asigurări că se fac demersuri pentru intrarea în legalitate.
Viceprimarul municipiului Miercurea-Ciuc, Bors Bela, a declarat presei, joi, că Episcopia Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei deţine un teren la marginea oraşului, iar anul trecut a depus o cerere pentru eliberarea unui certificat de urbanism, prin care se solicită construirea unui cimitir, cu o capelă, pentru măicuţe şi preoţi.
Întrucât terenul se află în extravilan, pe certificatul de urbanism s-a specificat faptul că este nevoie de întocmirea unui Plan Urbanistic Zonal, pentru a introduce parcela respectivă în intravilan, astfel încât să fie emisă autorizaţia de construcţie.
Episcopia Ortodoxă a început, între timp, amenajarea cimitirului, iar subiectul a fost adus în atenţia publică de presa locală de limba maghiară şi a stârnit numeroase reacţii negative pe reţelele sociale.
Viceprimarul Bors Bela a precizat că, în urma semnalelor primite, s-a verificat situaţia la faţa locului şi s-a constatat că pe o fundaţie de beton s-au amplasat mai multe cruci de marmură, iar întrucât lucrarea nu a fost autorizată, s-a întocmit un proces verbal prin care Episcopia Ortodoxă va fi amendată şi se vor stabili paşii care trebuie urmaţi.
Bors Bela a remarcat buna colaborare cu Episcopia Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei şi şi-a exprimat convingerea că se vor găsi soluţii pentru rezolvarea situaţiei.
"Municipiul Miercurea-Ciuc a constatat că pe un teren aparţinând Episcopiei Ortodoxe a Covasei şi Harghitei este în curs o construcţie de cimitir monahal, la care Episcopia Ortodoxă nu deţine autorizaţie de construcţie. Constatând acest fapt, am luat măsurile legale, pentru a întocmi un proces verbal Episcopiei (...) bineînţeles, acest proces verbal va conţine şi o amendă, pentru că aşa prevede legea. Vreau să subliniez că municipiul Miercurea-Ciuc are o relaţie de parteneriat cu toate instituţiile oraşului, şi cu Episcopia Ortodoxă, şi sunt sigur că vom găsi modalităţile pentru a rezolva această situaţie neplăcută", a spus Bors Bela.
La rândul său, părintele Bijec Eugen Teodor, consilier administrativ bisericesc la Centrul Eparhial al Episcopiei Covasnei şi Harghitei, a declarat presei că instituţia face toate demersurile pentru intrarea în legalitate, în fapt fiind vorba despre un proiect de cimitir, întrucât nu este nimeni înmormântat acolo şi a dat asigurări că acest cimitir nu trebuie să îngrijoreze.
"Este un proiect, de fapt, pentru că nu este nimeni înmormântat în acest moment acolo. Obştea de monahii (de măicuţe - n.red.) de la Centrul Eparhial numără 22 de monahii şi, cu preoţii care sunt luaţi în calcul pentru slujire, s-au ridicat, undeva, la 28 de cruci acolo. Repet şi insist pe ideea că nu este înmormântat nimeni acolo şi pentru faptul acesta vorbim despre un proiect de cimitir. Pentru că vorbim de un proiect, suntem în faza de pregătire a documentaţiei la Primăria Miercurea-Ciuc. De aceea, documentaţia nu o avem, deocamdată, dar suntem într-un demers de soluţionare şi ţinem neapărat să intrăm în legalitate. Biserica merge pe ideea aceasta a unei colaborări cu primăria şi salutăm pe această cale buna colaborare pe care o avem cu Primăria Miercurea-Ciuc. Biserica este un factor de pace şi cred că acest proiect de cimitir nu ar trebui să îngrijoreze pe nimeni, pentru că avem o datorie morală pentru vieţuitorii sfintelor mănăstiri, ca acolo unde ei au trăit şi şi-au desfăşurat activitatea să aibă dreptul să fie şi înmormântaţi când vor pleca din lumea aceasta", a declarat părintele Bijec.
Acesta a explicat că la Miercurea-Ciuc nu există un cimitir mănăstiresc, unde să fie înmormântate călugăriţele de la mănăstirea "Sf Ierarh Nicolae", care funcţionează în cadrul Centrului Eparhial şi preoţii slujitori la catedrala episcopală.
"S-a dorit înfiinţarea acestui cimitir, în ideea în care preoţii şi călugării, respectiv maicile de la Centrul Eparhial au un statut diferit faţă de mireni sau laici, cum li se mai spune. Pentru partea de mireni (...) este în folosinţă cimitirul municipal, acolo îi ducem pe toţi cei adormiţi, pentru îngropare, dar pentru partea monahală şi pentru clerici nu aveam un astfel de cimitir", a spus consilierul administrativ bisericesc la Centrul Eparhial al Episcopiei Covasnei şi Harghitei.
Acesta a mai arătat că s-a dorit înfiinţarea acestui cimitir în baza statutului pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, recunoscut de către stat, şi a regulamentului cimitirelor din Biserica Ortodoxă Română. AGERPRES / (A, AS, autor: Gina Ştefan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












