RETROSPECTIVĂ 2017: Anul înfiinţării celor 22 de companii municipale ale Capitalei
Una dintre cele mai semnificative decizii luate de către Municipalitate în 2017 a trecut a fost înfiinţarea celor 22 de societăţi comerciale, componente ale Holdingului Municipal, însă a fost şi anul în care Consiliului General al Capitalei a adoptat mai multe hotărâri importante pentru bucureşteni. *** Holdingul Municipal
Gorj: O stradă din satul Dobriţa, unde fostul suveran a locuit în 1944, va fi denumită Regele Mihai I
O stradă din satul Dobriţa, localitate în care Regele Mihai I a locuit timp de două săptămâni în anul 1944, va purta numele acestuia, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul comunei Runcu, Adi Câmpeanu. Potrivit sursei citate, casa în care a locuit fostul suveran a aparţinut colonelului Petrică Petrescu, fiind preluată de u
Municipiul Botoşani va aloca fonduri pentru susţinerea unei şcoli cu predare în limba română din Bălţi
Primarul municipiului Botoşani, Cătălin Flutur, a declarat, pentru AGERPRES, că administraţia locală va aloca fonduri pentru susţinerea unei şcoli cu predare în limba română din municipiul Bălţi - Republica Moldova, în cadrul Programului ''Centenar''. Potrivit lui Flutur, consilierii locali botoşăneni vor prevedea în bug
Şedinţă extraordinară a CGMB, convocată la solicitarea USR şi PNL
O şedinţă extraordinară a Consiliului General al Municipiului Bucureşti, convocată la solicitarea PNL şi USR, va avea loc vineri, de la ora 15,00. Solicitarea de convocare este semnată de 21 de consilieri generali USR şi PNL. Conform legislaţiei în vigoare, şedinţele CGMB pot fi convocate la solicitarea unei treimi din numărul consilierilor municipali.
CGMB: Bucureştenii vor putea călători cu metroul şi autobuzul folosind un singur bilet
Bucureştenii vor putea călători cu metroul şi autobuzul folosind acelaşi tichet, de la data de 10 decembrie, bilete care vor putea fi achiziţionate la toate punctele de vânzare de la Metrou şi RATB, precum şi de la automate, potrivit unui proiect deîndată aprobat luni în şedinţa Consiliului General al Municipiului Bucureşti. Proiectul a fost
Gabriela Firea: Domnul prim ministru a găsit o manieră incorectă, necolegială de a mă admonesta
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat sâmbătă la Antena 3 că premierul Mihai Tudose a "găsit o manieră incorectă şi necolegială" de a o "admonesta public" pentru o decizie care a fost luată de instituţiile subordonate Primăriei Capitalei. "(...) Precizez faptul că în prima parte a zilei au apărut incompl
Gabriela Firea: Vom face plângere penală pentru distrugerea bunurilor municipalităţii
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat sâmbătă la Antena 3 că va fi făcută plângere penală împotriva celor care au distrus bunurile municipalităţii şi a celor care au "perturbat" buna desfăşurarea a unui eveniment public legal. "Vom face plângere penală pentru distrugerea bunurilor municipalităţii şi de
Gabriela Firea: M-aş fi aşteptat ca toţi conducătorii de instituţii să facă declaraţii în sprijinul legalităţii oricărei activităţi
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat sâmbătă la Antena 3, referindu-se la incidentele din Piaţa Victoriei, că s-ar fi aşteptat ca toţi conducătorii de instituţii ale statului să facă declaraţii în sprijinul legalităţii "oricărei activităţi". "Instituţiile cred că trebuiau să aibă anumite precizări cât de la
Gabriela Firea: Am luat decizia de a muta Festivalul de colinde şi târgul de Crăciun într-o altă locaţie
Primarul general al Capitalei Gabriela Firea a afirmat sâmbătă într-un comunicat de presă că a luat decizia de a muta Festivalul de colinde şi Târgul de Crăciun într-o altă locaţie şi susţine că spaţiul public este al tuturor, "nu poate fi "rezervat" unui grup constituit ad-hoc sau, dimpotrivă, bine organizat". "
Vicepremierul Stănescu: Prin credite de angajament, pe PNDL 2 sunt alocate deja 30 miliarde lei
Vicepremierul Paul Stănescu, ministru al Dezvoltării Regionale, Administraţiei publice şi Fondurilor europene, a declarat sâmbătă că pe PNDL 2 sunt alocate deja, prin credite de angajament, 30 miliarde de lei, o dovadă că programul "funcţionează foarte bine". "PNDL este un program care a funcţionat şi funcţionează foarte bine. (...) Este u
A fost aprins iluminatul festiv din Capitală
Iluminatul festiv din Capitală a fost aprins vineri seară, peste 3 milioane de beculeţe de tip Led fiind montate cu ocazia Sărbătorilor de iarnă. Conform Primăriei Municipiului Bucureşti, ornamentele de Crăciun sunt puse la dispoziţie gratuit de către Luxten. Astfel, PMB plăteşte doar pentru montarea şi demontarea instalaţiilor. A
Târgul de Crăciun Bucureşti se deschide vineri; la ora 19,10 se va aprinde şi iluminatul festiv de sărbători
Primăria Municipiului Bucureşti dă startul sărbătorilor de iarnă vineri, de la Târgul de Crăciun al Bucureştiului, din Piaţa Constituţiei, de unde, la ora 19,10 se va aprinde şi iluminatul festiv de sărbători. "De ziua României împodobim Bucureştiul şi dăm startul oficial evenimentelor dedica
Timiş: Două sute de tineri vor primi locuinţe de la primărie; primul bloc - destinat cadrelor medicale
Două sute de tineri din Timişoara vor beneficia de locuinţe de la primărie, pe care şi le vor putea cumpăra ulterior, primul bloc din viitorul cartier rezidenţial urmând să fie construit, în 2018, pentru cadre medicale. Primarul Nicolae Robu a anunţat miercuri că noul complex rezidenţial va cuprinde patru blocuri de câte şase etaje, acestea f
Compania Municipală Iluminat Public Bucureşti SA ar putea deveni societate cu răspundere limitată
Compania Municipală Iluminat Public Bucureşti SA ar putea deveni societate cu răspundere limitată, un proiect de hotărâre pe această temă regăsindu-se pe ordinea de zi a şedinţei CGMB din 27 august. "Se aprobă schimbarea formei juridice a societăţii Compania Municipală Iluminat Public Bucureşti SA din societate pe acţiuni în societ
Iaşi: Pensionarii vor primi carduri cu cod QR pentru mijloacele de transport în comun, în premieră naţională
Primarul Mihai Chirica a anunţat, vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, că pensionarii din Iaşi cu venituri mici vor călători gratuit cu mijloacele de transport în comun pe baza unor carduri care au cod QR, acestea înlocuind actualele abonamente. “