Gheorghe Falcă: România va fi gazda Summitului autorităţilor locale şi regionale din UE în 2019
România va găzdui în luna martie a anului viitor Summitul autorităţilor locale şi regionale din Uniunea Europeană, a anunţat printr-un comunicat de presă transmis joi AGERPRES primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă, prezent zilele acestea la Bruxelles, la cea de a 128-a Sesiune plenară a Comitetului European al Regiunilor.
#CentenarulMariiUniri Manifestări organizate de municipalitatea ieşeană în 27 martie, de Centenarul Unirii Basarabiei cu România
Autorităţile ieşene vor organiza, pe 27 martie, un Te Deum şi o serie de evenimente şi manifestări cultural artistice pentru a marca Centenarul Unirii Basarabiei cu România, precizează un comunicat de presă al Primăriei Iaşi. "Întrucât, începând cu decembrie 2016, marcăm împlinirea a 100 de ani de când Iaşiul a fo
Precizări PMB în cazul directorului ALPAB, cercetat de DNA: Detaşarea pe funcţie - în 31 ianuarie; nu e înscris în cazierul judiciar
Primăria Capitalei a precizat joi că directorul Administraţiei Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti,
Iaşi: A fost semnat contractul, de peste 20 milioane lei, pentru consolidarea Palatului Braunstein
Reprezentanţii municipalităţii ieşene şi cei ai unei companii italiene au semnat, joi, contractul de consolidare a Palatului Braunstein, în valoare de peste 20 milioane lei asiguraţi de la bugetul local, imobilul situat ultracentral fiind inclus în categoria monumentelor istorice. Lucrările, în valoare de 20.037.244 de lei, din care valoarea
Timiş: CET va folosi energia solară, vara, printr-un proiect al primăriei
Primăria Municipiului Timişoara a semnat un contract pentru eficientizarea producerii energiei termice la CET Freidorf, care va folosi energia solară. "Am semnat contractul pentru proiectarea, achiziţionarea de echipamente şi punerea în funcţiune a unei instalaţii pentru rentabilizarea termoficării, în cadrul proiectului intitulat 'Eficien
Vicepreşedinte AMR: Competenţele primarului, extrem de mici; dacă vrei să faci mai multe, încalci legea
Vicepreşedintele Asociaţiei Municipiilor din România (AMR) Constantin Toma, primar al Buzăului, a declarat, joi, că numai prin extinderea competenţelor edililor vor putea fi implementate proiecte de dezvoltare a comunităţilor. "Trebuie să ne responsabilizaţi mai mult, doamnă viceprim-ministru (Graţiela Gavrilescu - n.r.) şi vă rog să transmiteţi Guv
Firea: Spitalul Metropolitan se va construi într-un timp rezonabil şi nu în 20 de ani
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, joi, că Spitalul Metropolitan se va construi într-un timp rezonabil şi nu în 20 de ani. "Am primit, în sfârşit, de la Guvern jumătate din terenul necesar construirii Spitalului Metropolitan în zona de nord a Capitalei. Azi de dimineaţă era aşa o explozie de ştiri nega
Firea propune ca femeile însărcinate şi cuplurile infertile să primească ajutor financiar de la Primărie
Primarul general, Gabriela Firea, a declarat că va propune Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB) două proiecte referitoare la acordarea unui sprijin financiar pentru analizele necesare în timpul sarcinii, respectiv pentru fertilizare in vitro. "Primul se referă la un sprijin acordat de Primăria Capitalei pentru doamnele care sunt &ici
Gabriela Firea, reprezentanţii Asociaţiei Colectiv şi ai Spitalului Sf Ioan au semnat protocolul pentru realizarea unei maternităţi
Primarul general, Gabriela Firea, preşedintele Asociaţiei Colectiv GTG 3010, Eugen Iancu, şi managerul Spitalului clinic de urgenţă 'Sfântul Ioan', Robert Agafiţei, au semnat, joi, un protocol de colaborare pentru construirea unei maternităţi în curtea unităţii medicale. "Pe tot parcursul colaborării noastre, dincolo de oferirea terenu
PMB: În Capitală sunt pregătite să acţioneze 331 utilaje de deszăpezire
Primăria Capitalei a anunţat că în cele şase sectoare sunt pregătiţi să acţioneze 1.335 de operatori pe timpul zilei şi 520 pe timpul nopţii, 331 de utilaje de deszăpezire, existând un stoc de aproape 6.000 de tone de materiale antiderapante. "Având în vedere avertizările meteorologilor, care au anunţat cod portocaliu de vreme deos
Flutur, premiat la Bruxelles pentru desemnarea Sucevei ca Destinaţie Europeană de Excelenţă
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Suceava, Gheorghe Flutur, va primi, joi, la Bruxelles, trofeul EDEN 2017 Winner (locul I), pentru proiectul depus de administraţia judeţeană, prin structura sa de turism CNIPT, prin care Suceava a fost desemnată Destinaţie Europeană de Excelenţă pentru turismul cultural tangibil. Într-un comunicat remis AGERPRES, mi
Primăria sectorului 1 a aderat la Declaraţia privind principiile de guvernare deschisă
Consiliul Local Sector 1 a aprobat, miercuri, în şedinţă, asumarea Declaraţiei privind principiile de guvernare deschisă, în baza căreia administraţia locală se angajează să publice în format deschis informaţiile de interes public, să încurajeze participarea cetăţenilor şi să colaboreze cu membrii comunităţii. "Am aderat la Declara
Primăria sectorului 1 va construi un amfiteatru la Spitalul Floreasca, destinat studenţilor şi tinerilor rezidenţi
Primăria sectorului 1 anunţă că va construi un amfiteatru în cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă Floreasca, destinat studenţilor şi tinerilor rezidenţi care se instruiesc în această unitate medicală. Noul amfiteatru va avea 80 de locuri şi aici se vor desfăşura activităţi didactice, ştiinţifice şi medicale pentru toate clinicile universitare ale sp
Vâlcea: Primarul comunei Mateeşti, în greva foamei din cauza neadoptării bugetului local
Primarul comunei vâlcene Mateeşti, liberalul Ion Valerian Alexie, a anunţat miercuri că a intrat în greva foamei în semn de protest faţă de nevotarea bugetului de către consilierii locali, după ce, la ultimele cinci şedinţe, consilierii PSD fie nu au votat pentru proiectul referitor la buget, fie au absentat. Edilul Ion Valerian Alexie susţin
Sibiu: Iluminatul public va fi oprit în centrul municipiului reşedinţă, cu ocazia Orei Pământului
Primăria Sibiu va întrerupe iluminatul public şi arhitectural din Piaţa Mare din centrul oraşului sâmbătă, între orele 20.30 şi 21.30, pentru a sărbători Ora Pământului. "Şi sibienii pot participa la această acţiune, fiind invitaţi să stingă lumina în aceeaşi dată şi în acelaşi interval orar şi să se înscrie pe ww

