Timiş: Primăria a rezovat problema ridicării gunoiului menajer; pentru curăţenia drumurilor se va încheia ''contract de forţă majoră''
Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, a declarat marţi că municipalitatea a rezolvat deja, printr-o licitaţie, angajarea unui operator de servicii de salubrizare care va ridica gunoiul menajer al cetăţenilor, dar va încheia un contract "de forţă majoră" cu un operator pentru curăţenia străzilor, care să intre în vigoare din data de 5 august, când exp
Sibiu: Consiliul Judeţean solicită Guvernului 25 de milioane lei pentru Spitalul Judeţean şi Aeroport în perspectiva Summitului UE din 2019
Autorităţile sibiene mai au nevoie de peste 25 de milioane de lei, pentru Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă şi Aeroportul Internaţional din municipiu, în perspectiva Summitului UE de anul viitor, potrivit preşedintelui Consiliului Judeţean (CJ) Sibiu, Daniela Cîmpean. "O alocare necesară. Aşteptăm să analizeze (guvernul-n.r.) şi solicitările
Primăria sectorului 2 colectează sâmbătă gratuit deşeuri de la populaţie
Primăria sectorului 2 colectează sâmbătă gratuit deşeuri de la populaţie. "Primarul Mihai Mugur Toader vine în sprijinul locuitorilor sectorului 2, care doresc să-şi facă curăţenie în case, şi îi anunţă că sâmbătă, 28 iulie, pot depozita deşeuri voluminoase şi DEE-uri în faţa imobilelor de domiciliu de unde vor fi ridic
Arad: Primarul comunei Gurahonţ, declarat incompatibil de ANI, susţine că va ataca decizia în instanţă
Primarul comunei arădene Gurahonţ, Ana Lenuţa Moţica, a declarat marţi că va ataca în instanţă decizia Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI) prin care a fost declarată incompatibilă. "Voi contesta decizia în instanţă şi sper că voi câştiga. Ştiu că au mai fost cazuri, în alte judeţe din ţară, unde decizia ANI a fost infirmată de
Prefectul judeţului Sibiu: O posibilă cauză a inundaţiilor din zona Bazna este tăierea masivă de păduri
Inundaţiile fără precedent care au avut loc luni seara, în zona staţiunii Bazna, mai ales în satul Boian, parţial evacuat de pompieri, au o posibilă cauză şi tăierea masivă de păduri, a declarat marţi, pentru AGERPRES, prefectul judeţului Sibiu, Adela Muntean. "Ce este clar şi ce am văzut pe teren, în zona Boian, oamenii bătrâni au
Borboly Csaba (CJ Harghita) l-a informat pe Hans Klemm despre situaţia minorităţii maghiare
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Harghita, Borboly Csaba, l-a informat pe ambasadorul SUA în România, Hans Klemm, despre situaţia minorităţii maghiare, în cadrul unei întâlniri pe care cei doi oficiali au avut-o luni, la Miercurea Ciuc. Într-un comunicat transmis AGERPRES de Biroul de presă al CJ Harghita, se arată că
Primăria Capitalei a aprobat mitingul din Piaţa Victoriei de pe 10 august
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a aprobat solicitarea Federaţiei Românilor de Pretutindeni de a organiza o manifestaţie de protest în Piaţa Victoriei, pe 10 august, la care sunt anunţate să participe un milion de persoane, informează luni PMB. În urma întâlnirii de lucru cu reprezentanţii tuturor instituţiilor respo
Proiect CGMB: Amenzi de 2.000-8.000 de lei prevăzute în regulamentul de intervenţie pentru reabilitarea faţadelor
Consilierii municipali urmează să dezbată în şedinţa din 26 iulie Regulamentul de intervenţie cu privire la reabilitarea faţadelor pentru creşterea calităţii arhitectural ambientale a clădirilor în municipiul Bucureşti, fiind prevăzute amenzi cuprinse între 2.000-8.000 de lei pentru deţinătorii de construcţii, notificaţi, care
Proiect de rectificare a bugetului Capitalei: 42 milioane lei pentru Administraţia Monumentelor; 10 milioane pentru Catedrala Mântuirii
Un proiect de rectificare bugetară figurează pe ordinea de zi a şedinţei din 26 iulie a Consiliului General al Municipiului Bucureşti, cea mai importantă majorare urmând să fie acordată Administraţiei Monumentelor şi Patrimoniului Turistic, care va beneficia de un plus de 42 de milioane de lei, dintre care 18 milioane vor reprezenta sprijin financiar pentru diverse lăc
Proiect CGMB: ''WI-FI Gratuit în Bucureşti''
Consiliul General al Municipiului Bucureşti urmează să dezbată în şedinţa din 26 iulie un proiect care vizează acordul de principiu pentru demararea proiectului "WI-FI Gratuit în Bucureşti". Indicatorii tehnico-economici ai proiectului vor fi stabiliţi pe baza unui studiu de fezabillitate care va fi supus apr
Proiect CGMB: Sprijin pentru pensionarii bucureşteni, în vederea achiziţionării de ochelari
Consilierii generali ai Capitalei urmează să dezbată în şedinţa din 26 iulie a Consiliului General al Municipiului Bucureşti un proiect conform căruia pensionarii bucureşteni, ce au pensia mai mică decât salariul minim net pe economie, vor beneficia de un sprijin financiar în valoare de maximum 250 lei pentru achiziţionarea une
Proiect CGMB: Eco-vouchere de 9.000 de lei fiecare pentru achiziţionarea de maşini cu nivel redus de emisii
Primăria Capitalei urmează să acorde în perioada 2018-2019 un număr de 5.000 de eco-vouchere în valoare de 9.000 de lei fiecare, pentru achiziţionarea de autovehicule cu nivel redus de emisii, în schimbul predării spre casare a maşinilor uzate, conform unui proiect care figurează pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului General
Municipiul Arad este aproape de înfrăţirea cu sectorul Rîşcani al municipiului Chişinău, anunţă primarul Falcă
Municipiul Arad este aproape de înfrăţirea cu sectorul Rîşcani al municipiului Chişinău, capitala Republicii Moldova, proiectul de hotărâre privind această înfrăţire urmând să fie adoptat în curând, a anunţat primarul Aradului, Gheorghe Falcă, într-o conferinţă de presă susţinută vineri. Potrivit sursei citate, d
Braşov: Regia de Transport Local va cumpăra 105 autobuze noi, printr-un împrumut BERD de 25 milioane euro
Un contract de achiziţie pentru 105 autobuze Menarinibus Citymood, necesare transportului local de călători în municipiul Braşo, a fost semnat vineri, la Primăria Braşov, în prezenţa primarului George Scripcaru, a ambasadorului Turciei la Bucureşti, Koray Ertas, şi a reprezentanţilor BERD şi ai regiei RATBV S.A. Braşov. Potrivit unui comunicat tran
Suceava: Conducta de gaz refăcută după ce a fost ruptă de viitură, la Milişăuţi, cuplată la magistrală
Conducta de gaz de la Milişăuţi va fi cuplată vineri la magistrală, finalizându-se astfel lucrarea demarată după inundaţiile de la sfârşitul lunii trecute, când viitura a rupt această conductă, a anunţat prefectul judeţului Suceava, Mirela Adomnicăi. Prefectul a spus că la magistrala de Gaz Suceava - Rădăuţi se v


