PMB: Ecran gigantic la intrarea în Herăstrău pentru partida de fotbal România - Norvegia
Bucureştenii vor putea urmări marţi partida de fotbal România - Norvegia pe un ecran gigantic care va fi amplasat în Parcul Herăstrău, la intrarea din bulevardul Charles de Gaulle, anunţă un comunicat al PMB. "Primăria Capitalei şi Federaţia Română de Fotbal îi invită pe suporterii echipei naţionale de fotbal, marţi, în Parcu
Municipalitatea premiază valorile în cadrul ''Sărbătorilor Iaşiului''
Academicianul Viorel Barbu, preşedintele filialei ieşene a Academiei Române, jurnalista Cristina Hermeziu, reprezentanţi ai mediului de afaceri şi ai societăţii civile sunt premiaţi luni seara în cadrul Serii Valorilor, eveniment organizat de Primăria Iaşi, în cadrul Sărbătorilor Iaşiului, pentru a premia valorile locale. Tot în această
Harghita: Prefectul dispune intensificarea filtrelor rutiere, pentru prevenirea apariţiei pestei porcine africane
Prefectul Harghitei, Jean-Adrian Andrei, a dispus luni intensificarea filtrelor rutiere pe drumurile din judeţ, pentru verificarea transporturilor de animale şi furaje, în vederea prevenirii apariţiei pestei porcine africane, după ce în judeţul Covasna a fost confirmat un
Bihor: Ziua oraşului Oradea, manifestare cu o dublă semnificaţie
Ziua oraşului Oradea a fost marcată sâmbătă printr-o şedinţă festivă a Consiliului Local Oradea, în cadrul căreia profesorul Dorel Tifor a primit titlul de cetăţean de onoare al urbei, urmată de festivităţi cu ceremonial religios şi militar la Statuia Ostaşului Român şi la Statuia avocatului Aurel Lazăr. Ziua de 12 octombrie, sărbătorită ca Z
Primarul municipiului Sibiu, către viitorul guvern: Ne dorim un buget cât mai repede
Primarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor, se declară optimistă în privinţa viitorului guvern, dar spune că aşteaptă de la noii miniştri un buget cât mai repede, "procent de alocare din impozitul pe venitul global şi măsuri concrete în vederea descentralizării". "Eu acum nu mă gândesc la un s
Primarii marilor municipii sunt îngrijoraţi că riscă să piardă fonduri europene dacă guvernul nu le asigură cofinanţarea
Preşedintele Asociaţiei Municipiilor din România (AMR), primarul Sectorului 3 din Bucureşti, Robert Negoiţă, a declarat, vineri, că primarii de municipii din ţară "au dificultăţi majore, mari întârzieri, pe partea de fonduri europene", în timp ce alţi primari de municipii reşedinţă de judeţ s-au arătat îngrijoraţi că vor pierde bani eu
Preşedintele AMR, primarul Robert Negoiţă: Din 1 ianuarie 2020 nu vom avea bani de salarii
Preşedintele Asociaţiei Municipiilor din România (AMR), primarul Sectorului 3 din Bucureşti, Robert Negoiţă, atrage atenţia că primăriile din ţară riscă să rămână fără bani de salarii la începutul anului viitor. "Este esenţial ca acele cote pe care le avem în Legea bugetului pentru acest an să fie trec
Bihor: Oradea va avea 16 staţii de încărcare a vehiculelor electrice, proiect de 2,5 milioane de lei aprobat de AFM
Municipiul Oradea va avea 16 staţii de încărcare a vehiculelor electrice, a anunţat, într-un comunicat, Primăria Oradea, al cărei proiect de 2,5 milioane de lei a primit aprobarea Comitetului de Avizare al Administraţiei Fondului pentru Mediu. "Urmează ca probabil săptămâna viitoare să fie semnat contractul
Olt: La Corabia se vor amenaja piste pentru biciclete pe o distanţă de peste 11 kilometri
Trotuarele din Corabia vor fi reabilitate şi lărgite pe o suprafaţă de peste 44.000 de metri pătraţi iar pe mai multe străzi din oraş vor fi amenajate piste pentru biciclişti, acestea din urmă urmând să aibă o lungime totală de peste 11 kilometri, aceste investiţii urmând să fie realizate printr-un proiect de mobilitate urbană finanţ
Proiect de management al traficului în municipiul Bacău în valoare de 19,9 milioane euro
Primăria municipiului Bacău va implementa primul sistem modern de management al traficului din oraş pentru prioritizarea coridoarelor de transport public local şi a deplasărilor cu bicicleta, potrivit unui comunicat de presă remis, joi, AGERPRES, de conducerea instituţiei. În valoare de 19,9 milioane euro, proiectul este fin
Braşov: Primarul Scripcaru a inaugurat Centrul de Afaceri, Transfer Tehnologic şi Incubator de Afaceri
Centrul de Afaceri, Transfer Tehnologic şi Incubator de Afaceri (CATTIA) de la Braşov, un proiect al municipalităţii, a fost inaugurat joi de primarul George Scripcaru. Lucrările la acest centru, situat în cartierul Bartolomeu Nord, lângă Institutul de Cercetare-Dezvoltare al Universităţii Transilvania şi în veci
Poliţiştii locali din Cluj-Napoca vor purta camera video pe uniformă, a anunţat primarul Emil Boc
Poliţiştii locali din cadrul primăriei Cluj-Napoca vor purta, începând de joi, camere video portabile pe uniformă, a anunţat joi, într-o conferinţă de presă, primarul Emil Boc. "Începând de joi, toţi poliţiştii locali din cadrul Primăriei clujene care lucrează la serviciul de ordine şi siguranţă publică şi la
Cluj-Napoca va avea un nou cartier, primul construit de la zero în România după 1989
Municipiul Cluj-Napoca va avea un nou cartier, care va fi construit de la zero, ceea ce, susţin reprezentanţii municipalităţii, reprezintă o premieră în România ultimilor 30 de ani. Pentru construirea noului cartier a fost organizat concursul internaţional de soluţii "Plan Urbanistic Zonal Sopor Masterplan - Cluj-Napoca 2019", ale cărui r
Olt: Municipiul Caracal va avea sistem de supraveghere video până la finalul anului
Municipiul Caracal va avea sistem de supraveghere video până la finalul acestui an, în prezent fiind în derulare procedura de achiziţie pentru proiectare şi execuţie, camerele video fiind deja cumpărate, a informat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Primăriei oraşului, Anca Ioniţă. Potrivit acesteia, în Caracal vor fi montate 42 d
Mureş: Urşii au omorât şase porci din gospodării la Răstoliţa; prezenţa a 15 animale, semnalată în zone locuite
Prefectul judeţului Mureş, Mircea Duşa, a convocat, miercuri, Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă (CLSU) din comuna Răstoliţa, după ce urşii au atacat gospodăriile oamenilor în ultimele două nopţi, ucigând şase porci, cinci dintre aceştia doar în noaptea de marţi spre miercuri. "În ultimele zile au fost semnalată prezenţa a
