Valentin Ionescu (ISF): Oricât de performante ar deveni sistemele inteligente, deciziile critice trebuie să rămână sub control uman
Instituțiile care vor reuși să facă față transformărilor generate de inteligența artificială, digitalizare, tensiuni geopolitice și schimbări climatice vor fi cele capabile să combine inovația cu responsabilitatea, tehnologia cu etica și eficiența cu reziliența, susține președintele Institutului de Studii Financiare (ISF), Valentin Ionescu.
Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, președintele ISF a participat la conferința internațională 'Economic Issues - New Challenges' EINCO 2026, organizată de Universitatea din Oradea.
'Trăim una dintre cele mai accelerate perioade de transformare din istoria recentă. Inteligența artificială, digitalizarea, tensiunile geopolitice și schimbările climatice schimbă profund modul în care funcționează economiile, instituțiile și societatea în ansamblu. Vedem zilnic cum tehnologia evoluează mai repede decât capacitatea noastră de a adapta regulile, sistemele și modelele de conducere. În acest nou context, instituțiile nu mai gestionează doar crize separate, ci un cumul de riscuri care se influențează reciproc: atacuri cibernetice, dezinformare, volatilitate economică, presiuni sociale și schimbări tehnologice continue. De aceea, cred că a venit momentul să regândim modul în care construim leadershipul, politicile publice și reziliența instituțională', a afirmat Valentin Ionescu.
În opinia sa, adaptabilitatea devine la fel de importantă precum stabilitatea.
'Liderii nu mai pot funcționa exclusiv în logica administrării clasice. Este nevoie de viziune, capacitate de anticipare și înțelegerea profundă a impactului tehnologiei asupra societății. Inteligența artificială oferă oportunități extraordinare. În sectorul financiar, de exemplu, sistemele bazate pe AI ajută deja la detectarea fraudelor, la analiza riscurilor și la automatizarea unor procese complexe. În asigurări, tehnologia contribuie la evaluarea rapidă a daunelor și la îmbunătățirea mecanismelor de răspuns în situații de criză. Dar, în același timp, trebuie să înțelegem foarte clar că tehnologia nu poate înlocui responsabilitatea umană', a adăugat Valentin Ionescu.
Potrivit acestuia, 'oricât de performante ar deveni sistemele inteligente, deciziile critice trebuie să rămână sub control uman, mai ales în domenii sensibile precum sistemul financiar, sănătatea, justiția sau infrastructurile esențiale'.
'Inteligența artificială trebuie să sprijine decizia umană, nu să substituie discernământul, etica și responsabilitatea. Una dintre marile provocări ale prezentului este diferența tot mai mare dintre viteza inovației și viteza cu care reacționează sistemele de reglementare. Din acest motiv, cooperarea internațională și dialogul dintre instituții, industrie și mediul academic devin esențiale', a precizat președintele ISF.
În ultimii ani au apărut inclusiv summit-uri dedicate siguranței inteligenței artificiale, pe fondul preocupărilor legate de sistemele autonome și de fenomenul dezinformării digitale, a adăugat el.
'Aceste teme nu mai țin doar de tehnologie, ele țin de securitate, economie, încredere publică și stabilitate socială. În acest context, organizațiile și instituțiile publice nu se mai confruntă cu perturbări izolate, ci cu presiuni sistemice suprapuse, care impun o guvernanță adaptivă, decizii reziliente și o gândire strategică anticipativă. Ritmul inovației depășește capacitatea de adaptare a reglementărilor, iar ascensiunea inteligenței artificiale generative, a vulnerabilităților cibernetice și a ecosistemelor informaționale sintetice generează noi riscuri operaționale, reputaționale și sociale', a adăugat Ionescu.
În opinia sa, instituțiile care vor reuși să facă față viitorului vor fi cele capabile să combine inovația cu responsabilitatea, tehnologia cu etica și eficiența cu reziliența.
'Leadershipul viitorului nu va mai fi definit prin control rigid, ci prin capacitatea de a naviga complexitatea, de a construi încredere și de a adapta rapid organizațiile la schimbare. Transformarea tehnologică va continua. Întrebarea reală este dacă noi, ca instituții și societate, vom reuși să evoluăm suficient de repede pentru a păstra această transformare în serviciul oamenilor și al valorilor democratice. În același timp, trebuie reafirmat un principiu fundamental: tehnologia trebuie să rămână sub control uman semnificativ. Inteligența artificială poate îmbunătăți eficiența, capacitatea de detectare a riscurilor și suportul decizional, însă nu poate substitui responsabilitatea umană, judecata etică sau responsabilitatea democratică. Prin inițiativele și dezbaterile promovate de Institutul de Studii Financiare, ne propunem să contribuim activ la această conversație esențială despre viitorul guvernanței, leadershipului și rezilienței într-o lume aflată într-o schimbare continuă', a subliniat președintele ISF. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministerul Energiei a efectuat plăți din PNRR în valoare de 233,07 milioane de euro, până la 28 august 2026
Ministerul Energiei a efectuat, până pe 28 august 2026, plăți către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în valoare de 233,07 milioane de euro, informează vineri instituția. În comparație, plățile efectuate până la finalul anului trecut s-au ridicat la 212,57 milioane de euro, iar tot
Ambasadoarea Germaniei în România: Războiul împotriva Ucrainei ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți capacitățile de securitate și de apărare
Războiul de agresiune pe care Rusia îl poartă în continuare împotriva Ucrainei, împreună cu atacurile hibride continue împotriva democrației noastre occidentale, reprezintă o amenințare constantă la adresa păcii și stabilității în Europa și ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți fundamental capacitățile de securitate și de apărare, a
Ministerul Finanțelor reduce cu 25% acciza la motorină în prima jumătate a lunii septembrie
Ministerul Finanțelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere. Potrivit unui comunicat al MF, rem
Ministerul Finanțelor a avizat alocarea a 135,6 milioane de lei pentru asigurarea continuității serviciilor ROMATSA
Ministerul Finanțelor a avizat alocarea sumei de 135,622 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului pentru suplimentarea bugetului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, astfel încât activitatea ROMATSA și serviciile de navigație aeriană să poată continua în condiții de siguranță. Potrivit unui comunicat
Consumatorii care folosesc AI și social media la cumpărături cheltuiesc cu aproape 50% mai mult (analiză)
Consumatorii care folosesc inteligența artificială, motoarele de căutare și rețelele sociale pentru a-și pregăti cumpărăturile ajung să cheltuiască cu aproape 50% mai mult decât cei care utilizează doar motoare de căutare, relevă o analiză a XTB România, dată vineri publicității. 'În goana după optimizarea resurselor, sugestiile din mediu
Avrămescu (ASF), despre Piața de Creștere: Este o decizie importantă;ajută companiile care au nevoie de capital
Aprobarea noului Cod al Bursei de Valori București - Sistem Multilateral de Tranzacționare și înregistrarea Pieței de creștere pentru IMM-uri în Registrul ASF reprezintă o decizie importantă dar nu pentru că mai adăugă un segment într-o structură bursieră, ci pentru că deschide o nouă cale pentru companiile românești care vor să crească, susține Gabri
MADR: Peste 802 milioane de lei pentru Programul pentru școli în anul școlar 2026-2027
Guvernul a aprobat, vineri, un buget de 802,45 milioane de lei pentru implementarea Programului pentru școli al României în anul școlar 2026-2027, de care vor beneficia peste 1,86 milioane de elevi și preșcolari. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), actul normativ asigură continuitatea participării Rom&
Caravana Organizației Femeilor Antreprenor se oprește, în septembrie, în șapte orașe din țară
Organizația Femeilor Antreprenor (OFA), în parteneriat cu Federația pentru Inovare și Competitivitate Sustenabilă în IMM-uri (FICSIMM) și ING Bank România, organizează, în luna septembrie, ediția a V-a a Caravanei OFA, ce va cuprinde o serie de conferințe regionale dedicate mediului antreprenorial, sub tema 'Leadership antreprenorial și inovare pe
ANAF lansează aplicații care îi ajută pe contribuabili să verifice datele raportate prin declarația D406 SAF-T
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) pune la dispoziția contribuabililor două aplicații gratuite, create pentru a face mai simplă verificarea datelor raportate prin declarația D406 SAF-T, conform unui comunicat de presă al instituției. Prin aceste instrumente, contribuabilii pot compara mai ușor informațiile din SAF-T cu cele din decontul de
ANPC: Amenzi de peste 3,5 milioane de lei pentru firme din sectorul alimentar, nealimentar și stații de carburanți
O serie de agenți economici din sectorul alimentar și nealimentar, alimentație publică, dar și stații de carburanți au fost amendați cu peste 3,5 milioane de lei, în această săptămână, informează Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. Potrivit sursei citate, în urma co
ANSVSA: Peste 355.000 de oi și capre din județul Tulcea vor fi monitorizate, după confirmarea a patru focare de variolă
Peste 100 de medici veterinari au fost mobilizați în județul Tulcea pentru monitorizarea a peste 355.000 de oi și capre, după confirmarea a patru focare de variolă ovină și caprină în localitățile Valea Nucarilor, Peceneaga, Iazurile și Ostrov, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). '
Darău, despre Petrotel Lukoil: Insolvența - o răscruce care poate să ducă la soluții sau scenarii negative
Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, afirmă că insolvența Petrotel Lukoil este 'o răscruce' care, în timp, poate să ducă la foarte multe soluții, dar admite că ea poate conduce și către scenarii negative. 'Și eu cred că, în anumite situații, insolvența poate fi
Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au primit tichetul de energie în luna august
Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) în conturile de mandat poștal ridicându-se la 35,782 milioane de lei, potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform sursei citate, sumele af
OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi
OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi la 55 MW, prin livrarea unui al doilea electrolizor de 35 MW, a anunțat vineri compania. 'Atingerea unei capacități de producție de 55 MW de hidrogen verde de la Petrobrazi este un pas important pentru rafinăria noastră. Hidrogenul verde va fi u
Peste 82.700 de persoane au fost angajate prin intermediul ANOFM, în primele șapte luni
Un număr de 82.725 de persoane au fost integrate pe piața muncii în primele șapte luni ale acestui an, datorită măsurilor de stimulare a ocupării forței de muncă implementate de structurile teritoriale ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform ANOFM, din totalul









