Fostul adjunct al SIS, grațiat de Maia Sandu și dat la schimb pentru 2 ofițeri moldoveni aflați în Rusia
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a anunțat marți că l-a grațiat pe Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), judecat în România pentru trădare în favoarea KGB din Belarus, el fiind dat la schimb pentru doi ofițeri ai SIS aflați în captivitate în Rusia.
Într-un mesaj postat marți pe Facebook, Maia Sandu mulțumește președintelui american Donald Trump și Administrației SUA pentru ajutorul acordat la acest schimb, în care au mai fost implicate Polonia și România.
'Republica Moldova a reușit să elibereze și să aducă acasă doi cetățeni moldoveni aflați în captivitate în Rusia. Ambii, fiind angajați ai Serviciului de Informații și Securitate, au fost eliberați și reîntorși autorităților noastre într-un schimb internațional de persoane. Îi mulțumesc președintelui Trump pentru implicarea sa și a administrației SUA în succesul acestei acțiuni. Le mulțumesc tuturor partenerilor - din SUA, Polonia și România, pentru implicare la fiecare etapă a procesului și pentru sprijinul acordat autorităților noastre. Le sunt recunoscătoare tuturor instituțiilor noastre pentru profesionalism și cooperarea internațională realizată la cel mai înalt nivel care a făcut posibilă salvarea ofițerilor noștri. Această operațiune este în desfășurare de multe luni, sub coordonarea Serviciului de Informații și Securitate, iar anumite detalii nu au putut fi oferite în public pentru a nu pune în pericol toată operațiunea, dar și viața celor doi cetățeni moldoveni', spune Maia Sandu.
În continuare, Maia Sandu explică cum a avut loc schimbul lui Alexandru Bălan cu cei doi ofițeri ai SIS.
'Pentru a-i putea readuce acasă, în urma unei operațiuni complexe, cei 2 ofițeri au fost schimbați, după cum s-a solicitat de cealaltă parte, cu alte două persoane: un cetățean al Federației Ruse, Popova Nina, care acționa împotriva statului Republica Moldova, și Alexandru Bălan, cetățean al Republicii Moldova, acuzat de trădare de țară în interesul KGB-ului din Belarus, care a fost grațiat pentru a putea pleca în Belarus. Pentru țara noastră este un câștig care nu poate fi măsurat printr-o simplă ecuație matematică - noi am readus acasă doi cetățeni care lucrează pentru Republica Moldova renunțând, în schimb, la 2 deținuți care au lucrat împotriva Republicii Moldova. Ofițerii noștri sunt în drum spre casă și îi așteptăm să ajungă cu bine! Este important ca ofițerii să treacă toate testele medicale - prioritatea noastră este să ne asigurăm că sunt sănătoși și primesc, în caz de necesitate, tratamentele de care au nevoie', a precizat Maia Sandu.
Alexandru Bălan a fost extrădat recent din România în Republica Moldova, deși el are un proces pe rolul Curții de Apel București. El a fost trimis în judecată în luna februarie de DIICOT, în stare de arest preventiv, pentru trădare și de transmiterea de informații secrete către KGB din Belarus.
Concret, în perioada în care a ocupat poziția de șef al Direcției Generale Contraspionaj a Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova și, apoi, în calitate de director adjunct al instituției, Alexandru Bălan a intrat în posesia mai multor informații clasificate conexe spațiului Federației Ruse și, ulterior momentului în care a părăsit instituția, a deținut fără drept documente și informații secrete de stat de natură să afecteze securitatea națională a României.
Începând cu anul 2024, el a intrat în contact cu ofițeri de informații din cadrul Comitetului Securității de Stat - KGB al Republicii Belarus și a avut două întâlniri cu aceștia în capitala Ungariei, Budapesta, în regim clandestin, cu adoptarea unor multiple măsuri de protecție contrainformativă.
De asemenea, Bălan a ținut legătura cu spionii din Belarus prin poșta electronică, urmărind prin cele două modalități de comunicare transmiterea unor date/informații cu caracter secret de stat, precum și transmiterea unor rapoarte informative, care conțineau informații având caracter secret de stat, realizarea de instructaje și efectuarea de plăți în contrapartidă cu serviciile prestate.
El a fost ridicat de procurori pe 8 septembrie 2025, la Timișoara, și la domiciliul său au fost găsite două documente conținând informații secrete de stat, a căror transmitere, divulgare sau deținere neautorizată pun în pericol securitatea națională a României. AGERPRES/(AS - redactor: Eusebi Manolache, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Dosar penal pentru tentativă de omor deschis în urma atacului armat din Lupeni
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru tentativă de omor în cazul atacului armat care a avut loc duminică după-amiază în orașul Lupeni, din Valea Jiului, incidentul soldându-se cu patru victime ce au
VIDEO UPDATE Hunedoara: Bărbatul care a tras cu arma în Lupeni a fost prins
Bărbatul care a tras cu o armă într-o mașină, rănind patru persoane, în orașul Lupeni, din Valea Jiului, a fost prins duminică, la câteva ore de la producerea incidentului. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara, suspectul a fost dus la audieri la Poliția Lupeni.
DGPMB: Polițiști de la Omoruri anchetează decesul unui rezident găsit inconștient într-un grup sanitar de la un spital
Polițiști de la Serviciul Omoruri din cadrul Direcției Generale de Poliție a municipiului București (DGPMB) efectuează cercetări după ce un bărbat în vârstă de 32 de ani, medic rezident, a fost găsit inconștient în grupul sanitar al unui spital din Capitală, și ulterior, a decedat. Potrivit unei informări a DGPMB, s&acir
Poliția de Frontieră: Șase percheziții în Teleorman și Olt, la persoane suspectate de braconaj piscicol
Polițiștii din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, sprijiniți de jandarmi, au efectuat șase percheziții domiciliare și au pus în executare trei mandate de aducere, pe raza județelor Teleorman și Olt, la persoane suspectate de braconaj piscicol.
Bistrița-Năsăud: Mai multe persoane, reținute după ce au făcut scandal și au aruncat cu pietre într-un tren
Polițiștii Biroului Județean de Poliție Transporturi Bistrița-Năsăud au reținut mai multe persoane implicate într-un scandal în trenul de pe ruta Beclean pe Someș - Sighetu Marmației, care după ce au fost date jos pentru că nu aveau bilete, au început să arunce cu pietre în trenul staționat în halta Coșbuc. Potriv
DIICOT: Un ucrainean și un român, reținuți după ce au introdus în țară canabis și cocaină
Un cetățean ucrainean de 57 ani și un cetățean român de 23 de ani au fost reținuți, după ce ar fi introdus în țară, pe la Nădlac, 26 kilograme de canabis și patru kilograme de cocaină, informează sâmbătă, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT). Aceștia sunt acuzați de trafic
Botoșani: Bărbat găsit mort pe o stradă din Dorohoi; lângă el se afla un dispozitiv de eutanasiere a animalelor
Un bărbat de 42 de ani a fost găsit mort pe o stradă din Dorohoi, iar lângă cadavrul acestuia se afla un dispozitiv de eutanasiere a animalelor, a transmis, sâmbătă dimineață, purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Județean (SJA), Carmen Răgoșcă. Potrivit acestuia, bărbatul avea o leziune puternică în zona cap
Prahova: Autoturisme de lux, bani, bancnote contrafăcute și chei de mașini, ridicate în urma a zeci de percheziții
Un număr de 17 autoturisme de lux, sume de bani, peste 100 de chei de mașini, dar și bancnote contrafăcute, certificate de înmatriculare în alb și cărți de identitate în alb au fost ridicate de anchetatorii prahoveni în urma celor 30 de percheziții efectuate în dosarul privind infracțiuni din sfera traficului intern și internațional de autovehic
ICCJ: 18 iunie - pronunțare în procesul în care Dominic Fritz a fost declarat în conflict de interese
Înalta Curte de Casație și Justiție a anunțat vineri că se va pronunța pe 18 iunie în procesul în care primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, are o decizie în primă instanță prin care a fost declarat în conflict de interese. Procesul se află în faza de recurs, depus de Dominic Fritz împotriva unei decizii a Cu
Mureș: Cristian Pomohaci, arestat preventiv și într-un dosar de trafic de droguri de mare risc
Tribunalul Mureș a admis, vineri, propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile a cântărețului Cristian Pomohaci, cercetat pentru trafic de droguri de mare risc, acesta fiind al doilea mandat de arestare emis pe numele său în ultimele 24 de ore. 'La data de 5 iunie 2026, pe rolul secției penale a Tribunalului Mureș a fost
Încă 30 de zile de arest pentru cei doi procurori din Constanța acuzați de corupție
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis vineri prelungirea cu 30 de zile a mandatelor de arestare preventivă emise pe numele procurorilor Gigi Ștefan și Teodor Niță de la Parchetul Curții de Apel Constanța, acuzați de corupție. Conform deciziei instanței, care nu este definitivă, noile mandate de arestare vor expira pe 13 iulie. Gigi Ș
Procurorii din Constanța demarează o anchetă penală în legătură cu explozia dronei în port
Procurorii din Constanța au deschis vineri un dosar penal in rem pentru săvârșirea infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor și nerespectarea regimului materiilor explozive, în legătură cu explozia dronei maritime în port. 'Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța s-au sesizat din oficiu &icir
DIICOT: Au fost reținuți 22 de traficanți care vindeau droguri în cluburi bucureștene
DIICOT anunță că a dispus reținerea a 22 de traficanți care fac parte dintr-o rețea care vindea droguri (cocaină, canabis, ecstasy) în mai multe cluburi și localuri bucureștene, aceștia urmând a fi duși în instanță cu propunere de arestare preventivă. Conform unor surse judiciare, traficanții din această rețea vindeau droguri în zona un
ICCJ anulează interceptări pe legea securității naționale în dosarul 'Loteria', în care este judecat Maricel Păcuraru
Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a dispus anularea mai multor probe - constând în interceptări - din dosarul în care omul de afaceri Maricel Păcuraru, care finanțează postul de televiziune Realitatea, este judecat de peste zece ani alături de foști șefi ai Loteriei Române pentru o fraudă de 5 milioane de euro cu cartele telefon
Șeful Armatei, Gheorghiță Vlad, cere în instanță restituirea unor bunuri ridicate de procurori
Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, solicită la Curtea de Apel București să-i fie restituite bunuri ridicate de la el de către procurorii DNA, în dosarul în care este acuzat de complicitate la uzurparea funcției. Cererea a fost depusă miercuri în instanță de generalul Gheorghiță Vlad, primind un terme










