logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ungaria a încălcat legislația europeană prin faptul că nu a înnoit licența de emisie a unui post de radio (CJUE)

Image

Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) a decis joi că Ungaria a încălcat legislația UE prin refuzul de a reînnoi licența de emisie a unui important post de radio independent, care era adesea critic la adresa prim-ministrului Viktor Orban, relatează AFP și Reuters.

Premierul naționalist ungar, pentru care alegerile parlamentare din aprilie vor fi cea mai dificilă provocare din cei 16 ani de când se află putere, a limitat drepturile civile, în special prin împiedicarea funcționării mass-media independente, scrie AFP.

Klubradio nu mai are voie să transmită decât online din 2021, după ce a pierdut o contestație în instanță prin care a încercat să-și păstreze licența de emisie. Comisia Europeană a lansat o procedură împotriva Ungariei în această chestiune.

'În hotărârea sa, Curtea a admis majoritatea celor reclamate de Comisie și a constatat că Ungaria nu și-a îndeplinit obligațiile care îi revin în virtutea legislației UE', a afirmat Curtea de Justiție a Uniunii Europene într-un comunicat.

Conform aceleiași surse, Ungaria a încălcat mai multe principii, inclusiv libertatea de exprimare și informare.

Curtea notează că 'legislația ungară privind mass-media exclude automat reînnoirea drepturilor de frecvență radio (...) chiar și atunci când încălcările sunt minore, pur formale și au fost deja sancționate și rectificate'. Astfel, Ungaria 'a încălcat libertatea de exprimare și informare (...) din Carta Drepturilor Fundamentale', conchide Curtea.

Klubradio, care a început să emită în anii 1990, a fost nevoit să ducă o serie de bătălii juridice pentru a continua să funcționeze, la scurt timp după revenirea la putere a lui Orban, în 2010, iar timp de mai mulți ani a funcționat cu licențe reînnoibile pe termen scurt.

Autoritatea de reglementare a mass-media NMHH, ai cărei lideri sunt apropiați de partidul de guvernământ Fidesz al lui Orban, insistă că deciziile sale nu sunt motivate politic, explicând în 2020 că Klubradio a încălcat în mod repetat regulile administrative.

Sub regimul lui Orban, majoritatea instituțiilor media independente fie s-au închis, fie au fost cumpărate de apropiați ai guvernului. În același timp, presa publică a fost acuzată că a devenit purtătoare de cuvânt pentru propaganda guvernamentală.

Pe măsură ce alegerile parlamentare din 12 aprilie se apropie, partidul de opoziție Tisza este lider în sondaje, pe fondul stagnării economice și al nemulțumirii crescânde a publicului față de serviciile publice. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Toth, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 299

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-04-2026 10:30

Olanda: Anchetă a poliției după o explozie la sediul unei asociații pro-israeliene din centrul țării

O explozie s-a produs la sediul unei asociații pro-israeliene din Nijkerk, oraș din centrul Olandei situat la est de Amsterdam, au anunțat media olandeze, transmit sâmbătă DPA și Reuters. Nicio persoană nu a fost rănită în explozie, care a avut loc vineri. Pagubele materiale sunt limitate, a relatat agenția de presă ANP.

Politic Ex 04-04-2026 09:09

Regatul Unit: Trei tineri, inculpați după incendierea mai multor ambulanțe ale unei organizații evreiești

Trei tineri au fost puși sub acuzare în ancheta desfășurată de poliția antiteroristă britanică în legătură cu incendierea pe 23 martie a patru ambulanțe aparținând unei organizații evreiești în nord-vestul Londrei, informează sâmbătă Reuters și DPA. Hamza Iqbal (20 de ani) și Rehan Khan (19 ani), ambii cetățeni br

Politic Ex 04-04-2026 08:47

Liban: Noi lovituri israeliene au vizat infrastructura Hezbollah din sudul orașului Beirut

Armata israeliană a bombardat sâmbătă în zori periferiile sudice ale capitalei libaneze, Beirut, afirmând că a lovit infrastructura organizației șiite Hezbollah, transmit AFP și DPA. Forțele de Apărare Israeliene (IDF) au anunțat pe Telegram că au început ''lovirea infrastructurii Hezbollah din Beirut''.

Politic Ex 03-04-2026 21:59

Iranul ar fi respins o propunere americană de armistițiu pentru 48 de ore (presa iraniană)

Iranul a respins o propunere de armistițiu pentru o durată de 48 de ore venită din partea SUA, a declarat vineri agenției iraniene Fars o sursă iraniană neprecizată, relatează Reuters. Conform aceleiași surse, propunerea a fost transmisă de SUA miercuri Iranului prin intermediul unei țări terțe. Tot vineri, ziarul american Wall

Politic Ex 03-04-2026 21:02

Eforturile de mediere între SUA și Iran nu dau rezultate (WSJ)

Actualele eforturi de mediere conduse de mai multe țări, în special de Pakistan, pentru o încetare a focului între SUA și Israel, de o parte, și Iran de cealaltă parte, sunt în impas, scrie vineri ziarul Wall Street Journal (WSJ), preluat de Reuters. Iranul le-a transmis oficial mediatorilor că nu dorește înt&acir

Politic Ex 03-04-2026 19:53

Panama Papers: O diferență de 271 de milioane de euro trebuie să fie recuperată, anunță Fiscul francez

Fiscul francez a anunțat vineri că o diferență de 271 de milioane de euro trebuie să fie recuperată în procedurile referitoare la dosarul 'Panama Papers', la aproape zece ani după dezvăluirile care au provocat un scandal la nivel mondial, a relatat vineri AFP, confirmând o informație publicată inițial de cotidianul Le Monde.

Politic Ex 03-04-2026 19:47

Șeful diplomației ungare contestă propunerile UE de reducere a consumului de combustibil și susține reautorizarea petrolului rus

Comisarul pentru energie al Uniunii Europene le cere europenilor să lucreze de acasă, să conducă mai puțin, să folosească carpooling-ul și să reducă viteza maximă pe autostrăzi, când singurul pas acceptabil pentru Comisia Europeană ar fi să permită petrolului și gazelor rusești ieftine să revină pe piața europeană, afirmă ministrul de externe ungar Peter Szijja

Politic Ex 03-04-2026 19:38

Unul dintre cei doi piloți ai avionului de vânătoare american F-15E doborât în Iran a fost salvat

Unul dintre cei doi piloți ai avionului de vânătoare american F-15E doborât vineri deasupra Iranului a fost salvat, au declarat presei oficiali americani și israelieni, transmite Reuters. Iranul anunțase mai devreme doborârea unui avion de luptă american, susținând că acesta ar fi un aparat F-35 și a publicat imagini cu

Politic Ex 03-04-2026 19:14

Putin și Erdogan cer încetarea imediată a focului în Orientul Mijlociu

Președintele rus Vladimir Putin și omologul său turc Recep Tayyip Erdogan au cerut vineri, într-o convorbire telefonică, încetarea imediată a focului în Orientul Mijlociu, în special pe fondul crizei energetice aflate în desfășurare, a anunțat Kremlinul, transmit agențiile AFP, Reuters și Xinhua. ''Liderii

Politic Ex 03-04-2026 19:08

Israelul bombardează simultan Beirutul și Teheranul

Armata israeliană a anunțat vineri atacuri aeriene simultane atât asupra capitalei libaneze Beirut, cât și a celei iraniene Teheran, în a 35-a zi a războiului lansat împreună cu SUA, relatează agenția EFE. Pe lângă atacurile asupra Beirutului, forțele aeriene israeliene au inițiat un 'val de atacuri la scară e

Politic Ex 03-04-2026 18:43

Secretarul general al NATO merge la Washington pentru a se întâlni cu președintele SUA

Secretarul general al NATO Mark Rutte se va deplasa la Washington între 8 și 12 aprilie pentru a se întâlni cu președintele american Donald Trump, după criticile dure ale liderului de la Casa Albă la adresa aliaților europeni, relatează AFP. Șeful NATO va avea miercuri o întrevedere cu Donald Trump, secretarul de stat a

Politic Ex 03-04-2026 18:21

Justiția franceză a acceptat extrădarea magnatului rus Vladimir Antonov în Lituania

Justiția franceză a acceptat extrădarea către Lituania a omului de afaceri rus Vladimir Antonov, suspectat de deturnare de fonduri și vizat de un mandat de arestare, a anunțat vineri unul din avocații săi, Henry Ermeneux, informează AFP. Camera de instrucție a Curții de apel din Rennes (vestul Franței) a ''ordonat predarea către autori

Politic Ex 03-04-2026 18:18

Giorgia Meloni a început un turneu neanunțat în Golf vizând 'întărirea securității energetice naționale'

Șefa guvernului italian, Giorgia Meloni, a sosit vineri la Djeddah, în Arabia Saudită, în cadrul unui turneu în regiunea Golfului vizând 'întărirea securității energetice naționale', a făcut cunoscut biroul ei, transmit ANSA și AFP. Turneul, care nu a fost anunțat în prealabil, mai cuprinde Emiratele Arabe Unite și Qatar.

Politic Ex 03-04-2026 17:41

Iran: Armata caută pilotul unui avion de vânătoare american doborât;responsabili americani au confirmat pierderea avionului

Agenția de presă iraniană Fars informează vineri că armata a declanșat căutări pentru a găsi pilotul unui avion de vânătoare american, lovit de un sistem de apărare aeriană, relatează AFP, iar un oficial american citat de Reuters confirmă doborârea avionului. 'Forțele militare au lansat o operațiune de căutare pentru a găsi pil

Politic Ex 03-04-2026 17:20

Serbia: Alegerile legislative anticipate ar putea avea loc cel mai devreme pe 31 mai, afirmă președintele Vucic

Președintele sârb Aleksandar Vucic a afirmat vineri, după consultări cu reprezentanți ai partidelor politice, că potrivit legii alegerile legislative anticipate ar putea avea loc cel mai devreme pe 31 mai sau, eventual, la sfârșitul lunii martie a anului viitor - caz în care nu ar fi alegeri anticipate, relatează agenția de presă sârbă Tanjug.