logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță - plasat sub control judiciar pe cauțiune de 800.000 de lei (surse)

Imagine din galeria Agerpres

Primarul Sectorului 3 al Capitalei, Robert Negoiță, a fost plasat sub control judiciar pe cauțiune de 800.000 de lei de către procurorii anticorupție, au precizat, joi seara, pentru AGERPRES, surse judiciare.

Edilul a părăsit sediul Direcției Naționale Anticorupție după aproape șase ore de audieri, fără a face declarații presei.

Procurorii anticorupție au efectuat, joi, percheziții în 11 locații din București și județul Ilfov, printre care și la sediul Primăriei Sectorului 3, într-un dosar de abuz în serviciu legat de lucrări de construire și asfaltare a mai multor străzi, ce ar fi fost realizate fără documente legale.

''Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție - Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea, în perioada 2017 - 2025, a unor infracțiuni asimilate celor de corupție. Faptele investigate ar fi fost comise de funcționari publici, cu sprijinul unor complici, și vizează lucrări de construire și asfaltare a mai multor străzi din Sectorul 3 al municipiului București, ce ar fi fost realizate fără documente legale. În cursul zilei de 5 februarie 2026, în baza autorizațiilor emise de instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 11 locații situate pe raza municipiului București și a județului Ilfov, dintre care două sunt sediile unor instituții publice, iar restul sunt domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale'', a anunțat DNA, într-un comunicat de presă.

Au avut loc descinderi la Primăria Sectorului 3, dar și la locuința primarului Robert Negoiță.

În dosar se investighează modalitatea prin care Primăria Sectorului 3 a construit din bani publici un drum pe proprietatea privată a fratelui primarului Robert Negoiță, care dezvolta un proiect imobiliar în acea zonă.

Ancheta în acest caz a demarat după o investigație jurnalistică realizată anul trecut de publicația Recorder.

Conform jurnaliștilor, Robert Negoiță ar fi folosit resursele Primăriei pentru a construi o șosea pe terenul privat deținut de fratele său, Ionuț Negoiță, 'așternându-i' un covor de asfalt chiar în locul unde acesta urma să ridice mai multe blocuri și un centru comercial.

Este vorba de un drum de aproximativ un kilometru, construit în spatele Halei Laminor, care permite accesul în zona unde companiile lui Ionuț Negoiță vor construi complexul imobiliar HILS Republica, nu departe de stația de metrou cu același nume.

După percheziții, Robert Negoiță organizat o conferință de presă la sediul Primăriei, context în care a susținut că nu i-a construit nimic din bani publici fratelui său, însă a admis că, în cazul unui drum realizat pe o proprietate privată, varianta legală era să facă mai întâi documentația de urbanism, expropriere și apoi să construiască.

El a acuzat Primăria Generală pentru că nu a putut să urmeze toate etapele legale în vederea exproprierii terenului pe care s-a construit drumul.

''Am construit mai multe drumuri pe proprietăți private'', a afirmat edilul. Întrebat dacă acest lucru este legal, el a răspuns: ''Vom vedea, dar, repet, am avut multe astfel de situații, pentru că avem nevoie de drumuri. Relația cu Primăria Generală nu a funcționat până acum. Nu am reușit să facem exproprieri. Avem solicitări din partea cetățenilor, pentru că este pur și simplu foarte mult trafic pe străduțe aglomerate, unde avem accidente frecvent și acolo unde am reușit să găsim soluții am făcut drumuri. (...) Varianta legală este să facem documentația de urbanism, să facem exproprieri și după aceea să construim. Din cauza faptului că noi avem toată documentația de urbanism blocată de aproximativ patru ani la Primăria Generală, noi nu putem să ne facem treaba în mod legal și corect, cu exproprieri și cu documentație de urbanism. (...) Nu am făcut un favor celor cărora le-am ocupat terenul cu drum public, ci le-am făcut un deserviciu, pentru că am construit, într-adevăr, drum public pe o proprietate privată fără să plătim niciun fel de despăgubiri. Nu i-am construit niciodată nimic cu bani publici fratelui meu'', a susținut Negoiță. AGERPRES/(AS - redactor: Mihai Stoica, editor: Andreea Rotaru, editor online: Gabriela Badea)

Citeşte şi:

Primarul Robert Negoiță, audiat la DNA în legătură cu drumul construit pentru fratele său 

Robert Negoiță, după perchezițiile DNA: Nu i-am construit niciodată nimic cu bani publici fratelui meu 

Percheziții la Primăria Sectorului 3/DNA: Lucrări de construire și asfaltare a mai multor străzi fără documente legale 

UPDATE Percheziții DNA la Primăria Sectorului 3 și la locuința lui Robert Negoiță (surse) 

Afisari: 5558

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 18-07-2026 13:59

Parchetul General, reacție la Raportul CE: Semnalarea disfuncționalităților trebuie să se întemeieze pe fapte verificate

Parchetul General a avut sâmbătă o primă reacție la Raportul Comisiei Europene privind statul de drept, în care spune că semnalarea unor disfuncționalități ar trebui să se întemeieze pe fapte verificate și pe evaluări obiective, evitând generalizările care pot afecta încrederea cetățenilor în autoritatea judecătorească și în

Justitie si interne 18-07-2026 10:45

DIICOT: 17 membri ai clanului Pian, trimiși în judecată pentru proxenetism și spălarea banilor

DIICOT a trimis în judecată 17 membri ai clanului Pian, care acționează în Capitală și Ilfov prin două ramuri ale familiei, pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de persoane, proxenetism și spălare a banilor. Conform DIICOT, în perioada cuprinsă între 2022 și lu

Justitie si interne 18-07-2026 10:17

Maimuțe transportate fără documente legale, descoperite în Vama Moravița într-un autoturism din Ucraina

Polițiștii de frontieră au descoperit, la Punctul de Trecere a Frontierei Moravița, patru maimuțe transportate fără documente legale, într-o mașină înmatriculată în Ucraina. Conform unui comunicat al Poliției de Frontieră, vineri dimineața, în jurul orei 06:40, la Punctul de Trecere a Frontierei Moravița s-au prezentat

Justitie si interne 18-07-2026 09:11

Percheziții în județele Botoșani și Suceava într-un dosar de evaziune fiscală și exploatare ilegală de agregate minerale

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Botoșani au efectuat 14 percheziții domiciliare la imobile și sedii comerciale ce aparțin unor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală și desfășurarea de activități miniere fără permis sau licență, din județele Botoșani

Justitie si interne 17-07-2026 22:32

Raport CE privind statul de drept/Ministerul Justiției: Vom continua să depunem diligențele necesare pentru îndeplinirea recomandărilor

Raportul Comisiei Europene prezintă o evaluare obiectivă a respectării valorilor și principiilor statului de drept și cuprinde de o manieră echilibrată atât aspectele pozitive și progresele înregistrate de România, cât și aspectele sensibile și domeniile în care încă sunt necesare acțiuni ulterioare, a transmis vineri Ministerul Ju

Justitie si interne 17-07-2026 20:07

Raport CE privind statul de drept/Marinescu: România are un sistem judiciar și un stat de drept funcționale, ce înregistrează progrese

România are un sistem judiciar și un stat de drept funcționale, care înregistrează progrese și despre care trebuie discutat echilibrat, profesionist și responsabil pentru a putea sprijini progresul, a declarat, vineri, fostul ministru social-democrat al Justiției Radu Marinescu. El a făcut referire la publicarea raportului Rule of Law 2026 al Comis

Justitie si interne 17-07-2026 19:49

Programul SAFE/România va plăti peste 1 miliard de euro pentru 12 elicoptere și 12 radare

Ministerul Apărării Naționale, prin Direcția generală pentru armamente, a semnat vineri două ordine de achiziție în cadrul Programului SAFE, în valoare de peste un miliard de euro, pentru achiziția a 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M și 12 radare de supraveghere aeriană de la compania franceză Thales. Conform unui comunicat al Ministerului

Justitie si interne 17-07-2026 19:32

VIDEO Constanța: Șarpe de 1,5 metri văzut printre șezlonguri pe plaja din stațiunea Venus, capturat de jandarmi

Un șarpe cu lungimea de aproximativ 1,5 metri a fost văzut vineri de turiști pe plaja din stațiunea Venus, printre șezlonguri, fiind alertate autoritățile printr-un apel la 112, a informat Inspectoratul de Jandarmi Județean (IJJ) Constanța.

Justitie si interne 17-07-2026 17:01

Teleorman: Două persoane care vindeau droguri în Țigănești arestate preventiv; una înființase o seră cu canabis

Două persoane care vindeau droguri în localitatea teleormăneană Țigănești au fost arestate preventiv, iar la una dintre ele s-a găsit la percheziții, în curte, o seră cu plante de canabis, informează, vineri, IPJ Teleorman. 'Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Teleorman, împreună cu procurorii Direcției de Inve

Justitie si interne 17-07-2026 14:52

Prahova: Accident pe autostrada A7; patru victime - la spital, traficul este restricționat

Patru persoane au fost rănite într-un accident rutier care s-a produs, vineri, pe autostrada A7, traficul în zonă fiind restricționat, formându-se coloană de autovehicule de aproximativ un kilometru, cu valori de trafic în creștere. Potrivit Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române, accidentul a avut loc l

Justitie si interne 17-07-2026 14:15

Descinderi la clanul Buricea din Brăila/Procurorii au găsit sume mari de bani ascunse în zidăria locuințelor

Procurorii DIICOT au confiscat de la clanul Buricea din Brăila 12 autoturisme în valoare de o jumătate de milion de euro, trei ambarcațiuni, bijuterii, o armă, peste 30 de săbii, dar și 80.000 de euro, o parte din bani fiind găsiți ascunși în spații special create în structura de zidărie a locuințelor. DIICOT a anunțat vineri rezultatul zecil

Justitie si interne 17-07-2026 13:50

Judecătoarea celebră pentru propoziția ''m-a sunat Lia'' se reîntoarce în magistratură, la 5 luni după pensionare

Judecătoarea Ionela Tudor, devenită celebră pentru propoziția ''m-a sunat Lia'', se reîntoarce în magistratură, urmând să activeze la Tribunalul Ilfov. Ionela Tudor a activat la Curtea de Apel București, unde a fost vicepreședinte al acestei instanțe și șefă a Secției a X-a contencios administrativ.

Justitie si interne 17-07-2026 13:06

Galați: Administrator de firmă și trei angajați, cercetați pentru evaziune fiscală; prejudiciu de 14,8 milioane de lei

Administratorul unei societăți comerciale din domeniul colectării și reciclării deșeurilor metalice și trei angajați ai firmei au fost plasați sub control judiciar de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) - Serviciul Teritorial Galați într-un dosar privind un mecanism fictiv de reciclare a deșeurilor de ambalaje metalice, care ar fi produs un prejud

Justitie si interne 17-07-2026 12:34

Galați: Paznic găsit decedat la groapa de gunoi a municipiului; dosar deschis pentru ucidere din culpă

Un agent de pază în vârstă de 50 de ani a fost găsit decedat, joi seară, la groapa de gunoi a municipiului Galați, unde își desfășura activitatea, iar polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Galați. Potrivit sursei citate, polițiștii Secției 3 Galați au

Justitie si interne 17-07-2026 12:32

VIDEO Miruță sesizează DNA în legătură cu construirea ilegală a două blocuri lângă un depozit de muniție la Pitești

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a anunțat vineri că a trimis la DNA o sesizare în care solicită cercetarea a 18 persoane din MApN, printre care se află și un general de brigadă, pentru că ar fi aprobat ilegal construirea a două blocuri la mai puțin de 100 de metri de un depozit mare de muniție situat în municipiul Pitești.