Comisia Europeană anunță o revizuire cuprinzătoare a normelor UE privind siguranța rutieră și înmatricularea vehiculelor

Comisia Europeană (CE) propune o revizuire cuprinzătoare a normelor UE privind siguranța rutieră și înmatricularea vehiculelor pentru a îmbunătăți siguranța rutieră și calitatea aerului în întreaga UE, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.
Noile norme vor ține seama de prezența tot mai mare a vehiculelor electrice și se vor adapta la tehnologiile emergente. Acestea vor introduce inspecții consolidate, inclusiv inspecții tehnice periodice pentru vehiculele electrice și sistemele avansate de asistență a conducătorului auto, inspecții anuale pentru autoturismele și camionetele mai vechi și metode avansate de testare a emisiilor pentru a detecta vehiculele cu emisii ridicate în vederea reducerii poluării cu particule fine. În plus, Comisia propune introducerea certificatelor digitale de înmatriculare și de testare periodică a vehiculelor, simplificarea schimbului transfrontalier de date și protejarea cetățenilor împotriva activităților frauduloase, cum ar fi manipularea frauduloasă a odometrelor. De asemenea, inspecțiile tehnice periodice vor fi facilitate pentru persoanele care locuiesc temporar într-o altă țară din UE.
Modificările propuse reflectă angajamentul UE față de o mobilitate sigură și durabilă, asigurând în același timp libera circulație a persoanelor și a mărfurilor. Între 2026 și 2050, se estimează că aceste propuneri vor salva aproximativ 7.000 de vieți și vor preveni aproximativ 65.000 de vătămări grave.
În acest scop, Comisia propune revizuirea a trei directive: privind inspecția tehnică periodică (ITP) a vehiculelor, documentele de înmatriculare a vehiculelor și controlul tehnic în trafic (RSI) al vehiculelor comerciale.
Propunerea de joi vizează vehiculele nesigure, care contribuie la accidente, decese și vătămări corporale. Normele actuale, actualizate ultima dată în 2014, trebuie să țină pasul cu progresele tehnologice, cum ar fi sistemele de asistență pentru conducătorii auto și prezența tot mai mare a vehiculelor electrice pe șosele. În plus, vehiculele foarte poluante și zgomotoase, deși relativ puține la număr, sunt responsabile pentru o proporție disproporționată de emisii nocive. Normele actuale nu abordează în mod suficient poluarea aerului și zgomotul.
Parcul de vehicule învechite crește, de asemenea, riscul de fraudare a odometrelor (și anume, întoarcerea odometrelor pentru a face ca vehiculele să pară că au un kilometraj mai mic decât acestea). Combaterea acestei fraude necesită norme actualizate. Procedurile învechite și neutilizarea tehnologiei moderne împiedică asigurarea respectării legislației și cooperarea transfrontalieră.
Printre măsurile propuse joi se numără următoarele: adaptarea încercărilor la vehiculele noi, prin inspecții tehnice periodice pentru vehiculele electrice și noi încercări pentru sistemele electronice de siguranță, inclusiv încercarea integrității software-ului sistemelor relevante pentru siguranță și emisii. De asemenea, vor fi încercări noi privind emisiile, prin detectarea vehiculelor cu emisii ridicate, inclusiv a celor falsificate, utilizând metode avansate pentru particule ultrafine și NOx (oxizi de azot).
Vor fi combătute fraudele, prin înregistrarea citirilor odometrului în bazele de date naționale pentru schimbul transfrontalier al istoricului odometrului, și se vor realiza inspecții anuale la autoturisme și camionete mai vechi de zece ani.
În domeniul digitalizării, se vor elibera certificate electronice de înmatriculare și de inspecție periodică a vehiculelor și schimbul de date prin intermediul unei platforme comune pentru simplificarea proceselor administrative.
Se va introduce recunoașterea reciprocă a certificatelor de inspecție tehnică periodică. Acesta prevede asigurarea recunoașterii transfrontaliere a inspecțiilor tehnice periodice efectuate într-un alt stat membru pentru autoturisme timp de șase luni. Va fi îmbunătățită guvernanța datelor, prin simplificarea accesului centrelor de inspecție la datele tehnice ale vehiculelor. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Dicu, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Țările din UE recunosc că există 'lacune' în privința interconexiunilor energetice
Țările din Uniunea Europeană au recunoscut luni că există încă 'importante lacune în interconexiunile energetice', în pofida avansurilor înregistrate în ultimii ani, o realitate care 'pune în pericol atingerea obiectivelor blocului comunitar de a construi o adevărată uniune energetică', relatează agenția EFE.
UE face progrese cu planul de a interzice gazele rusești, în pofida opoziției Ungariei și Slovaciei
Ungaria și Slovacia s-au opus luni planului Uniunii Europene de a interzice importurile de gaze naturale din Rusia, dar cu toate acestea Bruxelles-ul urmează să propună marți o directivă în acest sens, care ar putea fi adoptată chiar și fără aprobarea Ungariei și Slovaciei, transmite Reuters. Comisia Europeană vrea să interzică importurile de gaze natura
Banca Mondială: Investițiile străine în țările în curs de dezvoltare sunt la cel mai scăzut nivel de după 2005
Investițiile străine directe în țările în curs de dezvoltare au atins în 2023, ultimul an pentru care sunt disponibile date, cel mai scăzut nivel de după 2005, a anunțat Banca Mondială într-un raport publicat luni, transmite AFP. Motivul este creșterea obstacolelor în calea comerțului și investițiilor, care au apărut aproape peste
Ajutorul european pentru #Ucraina compensează dezangajarea SUA
Ucraina a primit din partea statelor europene considerabil mai mult ajutor militar, financiar și umanitar în primăvara acestui an, în timp ce Statele Unite nu au mai anunțat niciun nou ajutor pentru Ucraina, potrivit Institutului Kiel pentru economie mondială (IfW) din Germania, care estimează la 294 de miliarde de euro ajutorul extern oferit Ucrainei de câ
Trump Organization intră pe piața telefoniei mobile cu un smartphone care costă 499 de dolari
Trump Organization, grupul de afaceri al familiei Trump, a lansat luni un serviciu de telefonie mobilă și un smartphone care costă 499 de dolari, denumit Trump Mobile, un nou efort destinat atragerii consumatorilor cu atitudini conservatoare printr-un serviciu de telefonie mobilă poziționat ca o alternativă la furnizorii tradiționali din telecomunicații, transmite Reuters.
Acordul CETA dintre UE și Canada a generat beneficii economice și sociale puternice
Acordul economic și comercial cuprinzător (CETA) dintre UE și Canada a stimulat exporturile comerciale și a diversificat lanțurile de aprovizionare în toate statele membre ale UE, arată un studiu realizat de experți independenți și publicat luni de executivul comunitar. Studiul arată că printre beneficiile directe care rezultă din CETA de la începu
Demisia directorului pune sub semnul întrebării relansarea fragilă a Renault
Plecarea iminentă a directorului general de la Renault SA, Luca de Meo, pune sub semnul întrebării relansarea fragilă a constructorului auto francez, în condițiile în care consiliul de administrație va trebui să înlocuiască un al doilea senior manager în decurs de câteva luni, transmite Bloomberg. Luca de Meo va demisiona &i
Rusia a repornit ușor livrările de gaze spre Europa via conducta TurkStream
Livrările de gaze naturale rusești spre Europa, via conducta TurkStream din Marea Neagră, au fost repornite lent, în contextul în care lucrările de mentenanță planificate se apropie de sfârșit, arată datele publicate luni de rețeaua europeană a operatorilor de sisteme de transport pentru gaze (ENTSOG), transmite Reuters. Anterior, operatorul
UE este gata să accepte tarife generale de 10% la bunurile exportate în SUA, dar cu unele condiții
Negociatorii de la Bruxelles speră ca prin acceptarea unor tarife generale de 10% la toate bunurile exportate de UE în SUA vor putea convinge Washingtonul să renunțe la tarife vamale mai mari la automobile, medicamente și electronice, a informat luni cotidianul german Handelsblatt, preluat de Reuters. Citând mai mulți negociatori europeni de rang &
Acțiunile Kering cresc, iar cele ale Renault scad, după plecarea directorului general Luca de Meo
Acțiunile Kering au urcat luni dimineață cu 8,2%, iar cele ale Renault au scăzut cu peste 6%, după informațiilor potrivit cărora directorul general al Renault, Luca de Meo, va prelua conducerea grupului de lux Kering, transmite Reuters. Duminică seara, Renault a informat că Luca de Meo va părăsi compania la mijlocul lunii viitoare 'pentru
Nissan intenționează să-și reducă participația deținută la Renault
Directorul general al Nissan Motor, Ivan Espinosa, a afirmat că producătorul auto nipon intenționează să-și reducă participația deținută la partenerul francez Renault, a anunțat luni publicația Nikkei din Japonia, transmite Reuters. În martie, Nissan și Renault au convenit să modifice parteneriatul lor de lungă durată, pentru a permite r
Olaf Sleijpen va fi noul guvernator al Băncii Centrale din Țările de Jos
Guvernul interimar din Țările de Jos l-a ales pe Olaf Sleijpen în funcția de guvernator al Băncii Centrale a țării (DNB), înlocuindu-l pe actualul președinte Klaas Knot, al cărui mandat se încheie la 1 iulie, transmite Reuters. În prezent Sleijpen este director pentru afaceri monetare în cadrul Băncii Centrale din
Debutul Salonului Internațional de Aeronautică și Spațiu de la Bourget pe fondul războiului
Într-un climat de tensiuni comerciale și strategice, cea de a 55-a ediție a Salonului Internațional de Aeronautică Le Bourget (Franța) își deschide luni porțile în apropiere de capitala Franței, transmite AFP. Aproximativ 2.400 de expozanți din 48 de țări, Statele Unite fiind cel mai mare participant internațional, se vor reu
Grupul rus Rosatom va conduce consorțiul care va construi prima centrală nucleară din Kazahstan
Agenția pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunțat sâmbătă că grupul rus Rosatom a fost desemnat lider al consorțiului internațional care va fi responsabil de construirea primei centrale nucleare din Kazahstan, cel mai mare producător mondial de uraniu, informează agenția Kazinform. Alte propuneri au venit de la companiile China National Nuclear Cor
Trump a raportat venituri de peste 600 de milioane de dolari din criptomonede, cluburi de golf și alte afaceri
Donald Trump a raportat venituri de peste 600 de milioane de dolari din criptomonede, cluburi de golf și alte afaceri, într-o declarație financiară publicată vineri care a oferit o imagine de ansamblu asupra vastelor afaceri ale președintelui miliardar american, relatează Reuters. Declarația, care pare să se refere la anul calendaristic 2024, arată că in