logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Arafat: Un exercițiu major de cutremur va avea loc în București și o altă localitate în luna iunie

Imagine din galeria Agerpres

Un exercițiu major de cutremur va avea loc în București și într-o altă localitate din România în luna iunie a acestui an, a anunțat, marți, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, care a participat la o sesiune de dezbateri și comunicări științifice organizată de Academia Română, cu tema 'Cutremurele - o provocare pentru cercetare și societate'.

'Am avut un exercițiu major de cutremur în 2018, am învățat multe din exercițiul respectiv, am schimbat parte din regulamentele noastre de intervenție, (...) mai ales conceptul de intervenție la cutremur pe care l-am realizat după exercițiul din 2018. Anul acesta, în perioada 21 - 25 iunie, o să fie al doilea exercițiu major - cinci zile, patru nopți. O parte din exercițiu va fi un cutremur major, dar va atinge două orașe, nu va mai fi un singur oraș. O să vedem cum o să intervenim în două localități, nu numai într-o singură localitate, Bucureștiul fiind inclus bineînțeles. Și o să vedem cum o să reacționăm și o să mai învățăm anumite lucruri, pentru a le îmbunătăți ', a declarat Arafat.

Șeful DSU a atras atenția asupra problemelor 'ascunse' determinate de modificările neautorizate făcute în apartamentele din blocurile de locuit, a căror amploare nu se cunoaște.

'Nimeni nu știe care e amploarea. Adică, o clădire, care, poate, la inspecția externă o vedem că este perfectă, două - trei apartamente dacă au eliminat zidurile de rezistență, la un cutremur clădirea respectivă poate să se prăbușească. Nu avem idee care este numărul lor, e foarte greu să faci controale în casele oamenilor să vezi ce au făcut în apartamente. Acum, este ilegal, dar a fost o perioadă în care mulți au făcut modificări, înainte să se vină cu legislația clară că acest lucru devine o infracțiune', a explicat Raed Arafat.

El a subliniat că, pe lângă partea de prevenție, autoritățile au obligația de a fi pregătite în caz de intervenție.

Șeful DSU a menționat programul cu finanțare de la Banca Mondială prin care se derulează proiecte de consolidări la risc seismic ale clădirilor unde funcționează instituțiile chemate să intervină în caz de cutremur.

'La IGSU, 142 de milioane de euro, la Poliție, 50 de milioane de euro și la Jandarmerie, în jur de 30 și ceva de milioane de euro. Programul se adresează clădirilor în care se stau cei care intervin în urma unui cutremur. Deci, IGSU a identificat 36 de clădiri, în principal unități de pompieri, care sunt sub risc seismic. (...) Am mers pe demolare, reconstrucție sau pe consolidare, acolo unde este posibilă', a precizat Arafat.

Potrivit acestuia, pe partea de răspuns, s-au făcut pași 'majori' în ultimii ani, având în vedere cheltuielile făcute de sistemul de urgență pentru dotare și modernizare.

'Timp de șapte ani, aproape un miliard de euro au fost cheltuiți, dar nu sunt suficiente ca fonduri, încă mai este nevoie. Dotări, oameni, pregătire, asta este pe partea noastră ca sistem de intervenție', a indicat Raed Arafat.

El a punctat și importanța care trebuie acordată în continuare pregătirii populației în caz de cutremur, amintind portalul dezvoltat la nivelul DSU intitulat 'Fii pregătit.ro'. AGERPRES/(A - redactor: Daniel Florea, editor: Claudia Stănescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 286

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 04-03-2025 22:18

MAE/Atenționare de călătorie: Spania - condiții meteorologice nefavorabile în Insulele Canare

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Regatul Spaniei - Insulele Canare asupra faptului că este în vigoare o alertă privind condiții meteorologice nefavorabile, până vineri, 7 martie. În acest context, Guvernul Insulelor Canar

Social 04-03-2025 20:18

Botoșani: Incendiu într-un bloc din municipiul reședință de județ; 20 de locatari s-au evacuat

Un incendiu a izbucnit, marți seară, într-un bloc de pe strada Mihail Kogălniceanu din municipiul Botoșani, impunând evacuarea a 20 de persoane, au anunțat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU). Potrivit acestora, mai multe bunuri dintr-o garsonieră situată la etajul al III-lea au fost cuprinse de flăcări,

Social 04-03-2025 17:30

Mureș: Saschiz, cu un sit UNESCO, două cetăți și zeci de legende, în finala competiției Destinația Anului 2025

Comuna Saschiz, al cărei centru istoric este cuprins în patrimoniul mondial UNESCO alături de Biserica fortificată 'Sfântul Ștefan', construită în secolele XIV-XV, străjuită la Vest de Cetatea Țărănească din secolul al XIV-lea, complet restaurată, și la nord-est de Cetatea Uriașilor, care era locuită în jurul anilor 2500 îHr - 18

Administratie 04-03-2025 17:24

Prahova: Două spitale din Ploiești funcționează în clădiri cu risc seismic I și II

Două spitale din municipiul Ploiești funcționează în clădiri încadrate cu risc seismic I, respectiv II, unul dintre acestea fiind inclus într-un program național de investiții pentru consolidarea spitalelor. Primarul Mihai Polițeanu a declarat, marți, pentru AGERPRES, că Spitalul Municipal Ploiești este încadrat î

Administratie 04-03-2025 15:20

Consiliul Concurenței a autorizat preluarea Plantextrakt SRL și Plantmed SRL de către MB Beteiligungs GmbH

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care MB Beteiligungs GmbH intenționează să preia companiile Plantextrakt SRL și Plantmed SRL, a anunțat, marți, autoritatea de concurență. MB Beteiligungs GmbH este o societate de tip holding, din Germania, membră a grupului 'rețeaua natura', care activează în domeniul dezvoltării

Administratie 04-03-2025 15:09

Nicușor Dan: Obiectivul nostru - să deschidem cel puțin 5 șantiere de consolidare antiseismică până la finalul anului

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a anunțat că municipalitatea vizează deschiderea a încă cinci șantiere de consolidare antiseismică a clădirilor până la finalul anului. 'Este un moment în care nu avem voie să uităm și în care responsabilitatea autorităților locale devine mai importantă ca niciodată: să pr

Administratie 04-03-2025 14:55

Peste 200 de potențiale surse de căldură regenerabilă și reziduală, identificate în Capitală; acestea ar acoperi 5% din sistem

În București au fost identificate 210 potențiale surse de căldură regenerabilă și reziduală, totalizând aproximativ 187.000 de gigacalorii pe an, a precizat marți Adrian Untea, director în cadrul Termoenergetica și membru al unității de implementare a proiectului Set Heat finanțat prin Programul LIFE - Tranziție la energie curată.

Administratie 04-03-2025 14:29

Bihor: Consiliul Județean a lansat o platformă online cu mersul autobuzelor din județ

Consiliul Județean (CJ) Bihor a lansat o platformă online - https://transport.cjbihor.ro/ - cu mersul autobuzelor județene, un instrument digital care oferă informații despre toate traseele și operatorii licențiați în transportul public din județ. Potrivit unui comunicat de presă al CJ Bihor, călătorii pot verifica și planifica, printr-o

Social 04-03-2025 14:19

Alba: Se închide fabrica de șosete de la Sebeș, cea mai veche din județ, cu o istorie de aproape un secol

Fabrica de șosete de la Sebeș, cea mai veche din județul Alba, înființată în urmă cu aproape un secol de către un german, își va înceta activitatea, cei 99 de angajați urmând să fie trimiși în șomaj din 17 martie. Șeful Inspectoratului Teritorial de Muncă Alba, Calman Zolt, a declarat marți, pentru AGERPRES,

Administratie 04-03-2025 14:07

Tulcea: Lucrările de modernizare a porturilor APDM din municipiu, aproape de finalizare

Lucrările de modernizare a infrastructurii portuare din municipiul Tulcea administrate de compania națională Administrația Porturilor Dunării Maritime (APDM) din Galați se vor încheia în acest an, fiind realizate în proporție de 50%, potrivit datelor transmise marți, în timpul unei conferințe de presă organizată de compania gălățeană.

Administratie 04-03-2025 13:50

Cseke Attila: Buget record pentru investițiile privind consolidarea de risc seismic; autoritățile locale, așteptate să aplice

Bugetul pentru cele patru programe de investiții privind consolidarea de risc seismic este unul record, a declarat ministrul Dezvoltării și Lucrărilor Publice, Cseke Attila, care îndemnat autoritățile locale să depună documentațiile necesare pentru a aplica la aceste programe. Ministrul a participat, marți, la sesiunea de dezbateri și co

Social 04-03-2025 13:06

REPORTAJ Harghita/Sărbătoarea primăverii, la Muzeul Oltului și Mureșului Superior; aproximativ 100 de copii realizează felicitări de 8 Martie

Aproximativ 100 de copii de la școlile și grădinițele din Miercurea-Ciuc participă, în această săptămână, la tradiționalele ateliere organizate de Muzeul Oltului și Mureșului Superior și realizează felicitări de 8 Martie pentru mamele sau bunicile lor.  

Social 04-03-2025 12:42

Neamț: Șofer încarcerat în mașina care a luat foc în urma unui accident rutier produs în Piatra-Neamț

Un șofer a rămas încarcerat în mașina care a luat foc în urma unui accident rutier care s-a produs, marți, în municipiul Piatra-Neamț, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț. Bărbatul în vârstă de 51 ani era singur în autoturism și a fost scos de pompieri. 'Pompierii, cu ajut

Social 04-03-2025 12:02

REPORTAJ Vrancea/ Cutremurul din 1977 - pagube materiale însemnate: clădiri prăbușite, familii fără locuințe

Pe 4 martie 1977, România a fost lovită de cel mai puternic cutremur din secolul XX, cu epicentrul în zona Vrancea, unde însă numărul victimelor a fost surprinzător de mic, doar două persoane fiind declarate decedate, însă nu din cauza prăbușirii clădirilor, ci din efectele indirecte ale cutremurului.