logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ NATO va sprijini Ucraina atât timp cât este necesar pentru a învinge

Image

NATO îşi va menţine sprijinul pentru Ucraina "atât timp cât este necesar" pentru a ajuta această ţară să învingă Rusia, a anunţat vineri alianţa nord-atlantică, în ziua în care se împlineşte un an de la declanşarea "războiului de agresiune brutal" al Moscovei căruia a cerut să i se pună capăt "imediat", transmite EFE.

"Ne intensificăm şi mai mult sprijinul politic şi practic pentru Ucraina în apărarea sa împotriva invaziei ruse şi ne vom menţine sprijinul atât timp cât va fi necesar pentru a ajuta Ucraina să învingă", a dat asigurări Consiliul Atlanticului de Nord (NAC), principalul organism de luare a deciziilor din cadrul NATO, într-o declaraţie difuzată cu prilejul împlinirii unui an de la declanşarea de către Rusia a războiului său împotriva Ucrainei.

Cei 30 de aliaţi au subliniat că continuă "să fie decişi să sprijine eforturile pe termen lung ale Ucrainei pentru a-şi asigura viitorul liber şi democratic".

"Reafirmăm sprijinul nostru de nezdruncinat faţă de independenţa, suveranitatea şi integritatea teritorială a Ucrainei în interiorul frontierelor sale recunoscute internaţional", au declarat ei, adăugând că sprijină "plenar dreptul inerent al Ucrainei la autoapărare şi la a-şi alege propriile acorduri de securitate".

Alianţa consideră acest război drept "cea mai gravă ameninţare pentru securitatea euroatlantică din ultimele decenii" şi îşi reafirmă solidaritatea cu guvernul şi poporul Ucrainei "în apărarea eroică a naţiunii lor, a pământurilor lor şi a valorilor noastre comune", aducând totodată un omagiu "vieţilor pierdute" şi deplângând "tragica suferinţă umană şi distrugerile" cauzate de războiul "ilegal" declanşat de Rusia.

"Rusia este pe deplin responsabilă de acest război, o încălcare flagrantă a dreptului internaţional şi a Cartei Naţiunilor Unite", a subliniat NATO.

Alianţa nord-atlantică a mai atras atenţia că, deşi a cerut Rusiei "să participe în mod constructiv la negocieri credibile cu Ucraina", Kremlinul "nu a demonstrat nicio deschidere sinceră către o pace justă şi durabilă".

"Suntem în continuare decişi să menţinem o presiune internaţională coordonată asupra Rusiei", a avertizat NATO, care i-a condamnat pe cei care "contribuie activ" la războiul Rusiei în Ucraina, îndeosebi Belarusul.

"Nu poate exista impunitate pentru crimele de război ruse şi pentru alte atrocităţi. Toţi cei responsabili trebuie să dea socoteală pentru abuzurile şi încălcările drepturilor omului şi a dreptului internaţional umanitar", au transmis ţările aliate, referindu-se îndeosebi la crimele comise împotriva populaţiei civile ucrainene, care includ între altele deportarea copiilor şi violenţa sexuală în contextul războiului.

NATO a insistat că Rusia "trebuie să pună capăt imediat acestui război şi să-şi retragă toate forţele militare din Ucraina", în conformitate cu rezoluţia Adunării Generale a ONU adoptată joi şi cu alte rezoluţii anterioare.

În opinia aliaţilor NATO, acest conflict "reprezintă totodată o ameninţare la adresa securităţii mondiale".

Aliaţii NATO s-au referit totodată la "şantajul energetic" al Moscovei, la impactul conflictului declanşat de Rusia asupra lanţului alimentar mondial, la activităţile hibride "maligne", la "campania mondială de dezinformare" şi la "iresponsabila sa retorică nucleară", toate aceste lucruri la un loc demonstrând "în mod evident dispreţul Moscovei faţă de normele internaţionale şi bunăstarea a miliarde de oameni din întreaga lume".

Alianţa a mai menţionat că "îşi consolidează semnificativ" strategia de descurajare şi de apărare şi că este în continuare pregătită pentru "a apăra fiecare centimetru al teritoriului aliat", în conformitate cu articolul 5 din tratatul NATO privind apărarea colectivă.

"NATO este mai puternică şi mai unită decât oricând", a subliniat alianţa, adăugând că va continua să-şi consolideze asocierea cu Ucraina "pe măsură ce (această ţară) face progrese în aspiraţiile sale euro-atlantice".

"Eforturile Rusiei de a distruge hotărârea curajosului popor ucrainean dau greş. Un an mai târziu, ucrainenii luptă curajos pentru libertate şi independenţă. Suntem alături de ei", a subliniat NATO. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Citeşte şi:

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ Bilanţul invaziei

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ Sinteza evenimentelor

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/Criza refugiaţilor

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ Poziţia comunităţii internaţionale faţă de războiul din Ucraina

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ Demersuri de negociere Rusia-Ucraina pentru încheierea conflictului

Afisari: 21

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 08-06-2025 09:12

SUA: Administrația Trump mobilizează Garda Națională pe fondul manifestațiilor împotriva raidurilor antiimigrație din California

Garda Națională va fi desfășurată în statul american California, dacă protestele față de raidurile antiimigrație din Los Angeles vor continua, a anunțat Casa Albă sâmbătă, informează dpa, Reuters, AFP și EFE. Protestele au început vineri, după ce ofițerii de la Serviciul de Imigrare și Aplicare a Vămilor (ICE) au executat man

Politic Ex 07-06-2025 21:51

VIDEO/Summitul Oceanelor de la Nisa lansează o coaliție a orașelor de coastă sub egida ONU

Circa 200 de primari și guvernatori ai orașelor de coastă din întreaga lume au lansat sâmbătă în orașul francez Nisa o coaliție sub egida ONU pentru a combate împreună amenințările specifice create de schimbările climatice asupra zonelor litorale, relatează AFP. Până în anul 2050, peste un miliard de persoan

Politic Ex 07-06-2025 21:16

Trump crede că prietenia sa cu Musk s-a terminat și îl amenință cu 'consecințe serioase' dacă finanțează opoziția democrată

Președintele american Donald Trump l-a amenințat sâmbătă pe fostul său colaborator miliardar Elon Musk cu 'consecințe serioase' dacă finanțează politicieni democrați care candidează împotriva republicanilor ce votează în Congres planul său fiscal, plan de la care a pornit o ceartă în care ei și-au aruncat vorbe grele în public zi

Politic Ex 07-06-2025 20:12

Germania are o fereastră de timp de numai trei ani pentru a se reînarma, susține o responsabilă a armatei germane

Armata germană, Bundeswehr, are la dispoziție trei ani pentru a achiziționa echipamentele necesare asigurării apărării în fața unui eventual atac rusesc asupra teritoriului țărilor NATO, a declarat responsabila sa cu achizițiile militare, potrivit AFP. 'Tot ce este necesar pentru a fi complet operațional în vederea apărării țăr

Politic Ex 07-06-2025 18:57

VIDEO/Spania: Manifestație la Madrid împotriva reînarmării Europei

Aproximativ 3.000 de protestatari, potrivit estimărilor oficiale, s-au adunat sâmbătă în capitala spaniolă Madrid la o manifestație împotriva reînarmării Europei și a creșterii cheltuielilor militare la 5% din PIB, transmite agenția EFE. Protestul s-a desfășurat sub sloganele 'Nu NATO!' și 'Nu bugetelor de r

Politic Ex 07-06-2025 18:08

Talibanii îndeamnă afganii din SUA să revină în Afganistan și promit că nu le vor face nimic rău

Guvernul talibanilor de la Kabul i-a îndemnat sâmbătă pe afganii care tânjesc la o viață în SUA să revină în Afganistan, după ce președintele american Donald Trump a înăsprit restricțiile de intrare și de ședere în SUA, relatează AFP. 'Celor care sunt îngrijorați și spun că America și-a închis ușile &ic

Politic Ex 07-06-2025 17:17

#Ucraina și Rusia se acuză reciproc de încălcarea înțelegerii privind schimbul de prizonieri și de corpuri ale soldaților uciși

Rusia și Ucraina s-au acuzat reciproc sâmbătă că au perturbat schimbul de prizonieri convenit pentru acest weekend, acuzații ce survin în urma unui puternic atac aerian rusesc care a țintit în special Harkov, al doilea oraș ca mărime al Ucrainei, relatează agențiile AFP și Reuters. Potrivit negociatorului-șef rus Vladimir Med

Politic Ex 07-06-2025 16:42

Iranul susține că a obținut documente clasificate despre Israel

Televiziunea de stat iraniană a susținut sâmbătă că Iranul a obținut documente 'sensibile' despre Israel, referitoare inclusiv la instalațiile nucleare israeliene, pe fondul tensiunilor dintre cele două țări inamice și negocierilor asupra programului nuclear iranian, relatează AFP. Sursa nu oferit nicio explicație despre aceste d

Politic Ex 07-06-2025 16:05

#Ucraina a neutralizat 10% din flota rusă de bombardiere strategice în atacul asupra aerodromurilor, estimează Germania

Atacul ucrainean cu drone executat duminica trecută asupra aerodromurilor rusești a neutralizat circa 10% din flota rusă de bombardiere strategice Tu-95 și Tu-22, fiind de asemenea lovite avioane radar de alertă timpurie A-50, dar acestea din urmă se pare că nu erau operaționale, a declarat sâmbătă un general al armatei germane citat de Reuters.

Politic Ex 07-06-2025 14:55

Italienii, chemați să voteze în cinci referendumuri pe teme de cetățenie și muncă, pe fondul temerilor de absenteism

Italienii sunt așteptați să voteze duminică și luni în cinci referendumuri privind reducerea perioadei de obținere a cetățeniei de la zece la cinci ani și abrogarea unor norme privind disponibilizările, deși există temeri că prezența la vot nu va atinge 50%, prag necesar pentru ca referendumurile să fie validate, informează sâmbătă EFE.

Politic Ex 07-06-2025 14:19

Președintele Dumei de Stat ruse îl avertizează pe cancelarul Merz în privința escaladării tensiunilor

Președintele parlamentului rus, Viaceslav Volodin, a avertizat sâmbătă cu privire la o escaladare a tensiunilor dintre țara sa și Germania într-un mesaj adresat parlamentarilor de la Berlin, informează dpa. 'Actuala elită germană conducătoare creează condițiile pentru o agravare a situației și provoacă ciocniri între țări

Politic Ex 07-06-2025 14:08

Rusia acuză #Ucraina că 'amână' schimbul de prizonieri (negociator rus)

Rusia a acuzat sâmbătă Ucraina că a 'amânat' schimbul de prizonieri și a miilor de soldați uciși, care trebuia să aibă loc în acest sfârșit de săptămână, informează agențiile de presă. Acordurile pentru schimbul de prizonieri de război cu vârsta sub 25 de ani, răniți și bolnavi, precum și predarea a

Politic Ex 07-06-2025 13:49

Cambodgia și Thailanda își intensifică desfășurarea militară într-o zonă de frontieră disputată

Cambodgia și Thailanda și-au intensificat desfășurarea de trupe într-o zonă de frontieră revendicată de ambele țări, a declarat sâmbătă ministrul apărării thailandez, Phumtham Wechayachai, pe fondul tensiunilor crescute după o ciocnire de la sfârșitul lunii mai în care un soldat cambodgian a fost ucis, informează EFE, AFP și Reuters.

Politic Ex 07-06-2025 13:24

Cadavrul unui ostatic thailandez, recuperat din Gaza și adus în Israel (autorități)

Forțele israeliene au recuperat din Fâșia Gaza cadavrul unui ostatic thailandez răpit pe 7 octombrie 2023, în timpul atacului mișcării islamiste palestiniene Hamas asupra Israelului și deținut de atunci în enclava palestiniană, au anunțat sâmbătă autoritățile israeliene, citate de AFP. Armata a declarat într-un co

Politic Ex 07-06-2025 13:13

Kîrgîzstanul demontează cel mai înalt monument al lui Lenin din Asia Centrală

Kîrgîzstanul a demontat sâmbătă cel mai înalt monument al fondatorului URSS Vladimir Lenin din Asia Centrală, situat în Oș, al doilea oraș ca mărime din fosta republică sovietică, aliată a Rusiei, informează AFP. Potrivit primăriei, monumentul va fi mutat și 'un drapel kîrgîz pe un catarg îna