logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/Dmitri Medvedev: Rusia va câştiga în Ucraina, chiar de-ar trebui să ajungă până la frontierele Poloniei

Image

Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev, în prezent vicepreşedinte al Consiliului Securităţii Rusiei, şi-a exprimat vineri încrederea în "victoria" Rusiei în Ucraina, cu ocazia împlinirii unui an de la declanşarea invaziei Moscovei în ţara vecină şi a afirmat că, dacă este necesar, Moscova este gata să meargă până la frontierele Poloniei, relatează EFE şi AFP.

"Operaţiunea specială se desfăşoară de un an de zile. Un an în care militarii noştri au restabilit ordinea, pacea şi justiţia pe pământul nostru, protejând oamenii noştri şi anihilând rădăcinile neonazismului', a declarat el pe canalul său de Telegram.

"Vom obţine victoria", a spus Medvedev, recunoscând că "cu toţii ne dorim ca acest lucru să se întâmple cât mai curând posibil. Şi acea zi va veni".

El a subliniat importanţa "îndeplinirii tuturor obiectivelor operaţiunii militare speciale", aşa cum numeşte Moscova campania sa militară în Ucraina, considerată de Kiev şi Occident cea mai brutală agresiune împotriva unui stat independent în Europa după cel de-al Doilea Război Mondial.

Obiectivul nostru este de a "îndepărta cât mai departe posibil ameninţările de frontierele ţării noastre chiar dacă ar trebui să ajungem la frontierele Poloniei", ţară vecină Ucrainei, a subliniat el, adăugând că aceasta ar fi necesar "pentru ca lumea să ajungă la liniştea mult aşteptată".

Aceasta ar presupune ca Rusia să ocupe integral teritoriul ucrainean, ceea ce părea să fie obiectivul iniţial al ofensivei sale, notează AFP. Dar după ce a eşuat la porţile Kievului şi a suferit înfrângere după înfrângere, armata rusă se concentrează acum asupra estului şi sudului Ucrainei.

Fără a fi posibil de stabilit dacă cuvintele sale reprezintă poziţia lui Vladimir Putin, Medvedev s-a referit vineri la "negocierile" care vor avea loc după "victoria" rusă.

Potrivit fostului preşedinte, avansarea trupelor ruse îi va obliga pe adversari la negocieri 'care vor fi dificile şi tensionate'. "În primul rând, pentru că participanţii la negocieri din partea inamicului nostru sunt unii, iar şefii de facto sunt alţii. Şi nu regimul de la Kiev va lua decizii, niciun fel de 'Zelenski' -dacă va mai fi în viaţă - şi nici camarila sa", a afirmat fostul preşedinte rus între 2008 şi 2012.

Medvedev a declarat că 'decizia va fi luată peste ocean de către cei care furnizează arme Kievului şi trimit bani pentru a susţine vestigiile economiei ucrainene'.

"Motivele principalilor inamici ai ţării noastre sunt evidente: să slăbească Rusia cât mai mult posibil, să sângereze pentru mult timp. Prin urmare, aceştia nu sunt interesaţi să pună capăt conflictului. Dar, mai devreme sau mai târziu, potrivit legilor istoriei, o vor face. Şi atunci se va ajunge la un acord', a spus el.

Potrivit lui Medvedev, cei de la Kiev nu vor accepta niciun fel de rezultat al "operaţiunii speciale", deoarece 'ar risca să fie executaţi în aceeaşi zi'.

"Naţionaliştii vor continua să controleze clica de la putere pentru că nu au altă ideologie decât neonazismul', susţine el.

În mesajul său de vineri, Medvedev a calificat din nou guvernul ucrainean drept "neonazist", care comite un "genocid" împotriva rusofonilor din Ucraina, una din numeroasele acuzaţii nefondate care au servit drept pretext Kremlinului pentru a ataca ţara vecină.

Dacă Kievul nu va fi învins în totalitate, va "provoca un nou conflict". "Este ceva ce nu putem permite', a declarat fostul preşedinte rus.

Dmitri Medvedev, altădată o figură mai degrabă liberală în cadrul regimului de la Moscova, a devenit unul dintre susţinătorii cei mai înverşunaţi ai ofensivei împotriva Ucraina, înmulţindu-şi declaraţiile vitriolante împotriva Kievului şi a aliaţilor săi occidentali, notează AFP.

Preşedintele rus nu are prevăzut pentru vineri un mesaj adresat naţiunii pentru a marca împlinirea unui an de la declanşarea campaniei sale în Ucraina, a declarat agenţiilor de presă ruse purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov. AGERPRES/(AS - autor: Lilia Traci, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Citeşte şi:

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ Bilanţul invaziei

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ Sinteza evenimentelor

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/Criza refugiaţilor

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ Poziţia comunităţii internaţionale faţă de războiul din Ucraina

 

UCRAINA-UN AN DE RĂZBOI/ Demersuri de negociere Rusia-Ucraina pentru încheierea conflictului

Afisari: 108

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 18-06-2026 17:55

Credința, speranța, Iranul: JD Vance ocupă spațiul mediatic în SUA

În timp ce președintele american Donald Trump călătorește și a participat săptămâna aceasta la summitul G7 din Franța, apoi a semnat acordul de încetare a focului cu Iranul, vicepreședintele său, JD Vance, are un program mai lejer, astfel că a luat cu asalt presa americană pentru a-și promova noua carte despre credința sa creștină, scrie joi AFP.

Politic Ex 18-06-2026 17:50

Israelul va continua să opereze în sudul Libanului (armata)

Armata israeliană a anunțat joi că își va continua operațiunile în sudul Libanului în fața 'amenințărilor', după semnarea de către SUA și Iran a unui acord vizând să pună capăt războiului în Orientul Mijlociu, inclusiv pe frontul libanez, relatează AFP. Armata a publicat o hartă a ceea ce declară a fi 'spațiul său de s

Politic Ex 18-06-2026 17:50

Țările riverane la Marea Baltică explorează măsuri comune pentru a combate amenințarea reprezentată de drone

Miniștrii de interne din țările europene riverane la Marea Baltică s-au întâlnit joi, la Helsinki, pentru a discuta despre amenințarea reprezentată de drone în regiune și pentru a explora adoptarea în comun a unor măsuri concrete pentru a contracara această amenințare, informează EFE. Miniștrii de interne ai așa-numitului Grup de Securi

Politic Ex 18-06-2026 17:14

R. Moldova: Nou mandat de arestare pe numele lui Șor; procuratura explică cum a delapidat 100 milioane dolari de la BEM

Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile, în lipsă, a oligarhului fugar Ilan Șor în dosarul privind delapidarea a 100 milioane de dolari de la Banca de Economii din Moldova (BEM), conform unei decizii luate cu o zi în urmă la solicitarea procurorilor, anunță joi Procuratura Anticorupție a Republicii Moldova, cita

Politic Ex 18-06-2026 17:06

Regatul Unit va furniza Ucrainei 150.000 de drone

Regatul Unit a anunțat joi cea mai substanțială livrare de drone în ajutorul militar oferit Ucrainei de la începutul războiului cu Rusia, relatează agenția DPA. Acest nou pachet de ajutor militar britanic cuprinde în principal 150.000 de drone, 250 de rachete antiaeriene și radare. Noile drone se adaugă unui alt ajutor militar britanic pentru

Politic Ex 18-06-2026 16:50

Pentagonul, deschis la oferta Poloniei de a găzdui o bază permanentă a SUA, declară ministrul polonez al apărării

Departamentul Apărării Statelor Unite ale Americii este deschis la oferta Poloniei de a găzdui o prezență militară permanentă a SUA în Polonia, a declarat joi ministrul polonez al apărării Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, după întâlnirea cu secretarul american al apărării, Pete Hegseth, la Bruxelles, relatează Reuters. Polonia a insistat pentru o p

Politic Ex 18-06-2026 16:36

Comisia Europeană și responsabilii instituțiilor UE și-au făcut cont pe rețeaua socială W, 'alternativa europeană' la X

Comisia Europeană a anunțat joi că și-a făcut cont pe noua rețea socială W, inaugurată în ziua precedentă și prezentată drept 'alternativa europeană' la rețeaua socială X deținută de Elon Musk, dar a subliniat că nu va părăsi niciuna dintre celelalte 15 astfel de platforme pe care este prezentă, relatează agenția EFE. 'Am decis că merită să f

Politic Ex 18-06-2026 16:17

Iranul avertizează că acordul cu SUA este 'nul' dacă Israelul nu se retrage din sudul Libanului

Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Ismail Bagaei, a declarat joi - într-un interviu publicat de ziarul libanez Al Akhbar - că un eventual refuz al Israelului de a se retrage complet din sudul Libanului ar constitui o încălcare a memorandumului de înțelegere încheiat între Teheran și Washington și ar duce la anularea r

Politic Ex 18-06-2026 15:51

Principalele puncte ale acordului dintre Iran și SUA

Memorandumul de înțelegere pentru încheierea conflictului dintre SUA și Iran a fost publicat de ambele părți și semnat de la distanță de președinții american și iranian, Donald Trump și Masoud Pezeshkian. Acordul-cadru va fi urmat de 60 de zile de negocieri pentru un acord cuprinzător și conține o serie de prevederi esențiale, conform unei sinteze publicate joi d

Politic Ex 18-06-2026 14:38

Liderii europeni au încercat să îl influențeze pe Trump cu idei dăunătoare la G7, crede consilierul de politică externă al Kremlinului

Consilierul de politică externă al Kremlinului, Iuri Ușakov, a estimat joi că liderii europeni probabil i-au insuflat idei dăunătoare președintelui american Donald Trump la summitul G7 desfășurat săptămâna aceasta, dar Rusia mizează pe faptul că președintele SUA este un lider puternic stăpân pe propriile sale idei, relatează Reuters. La summitul G7

Politic Ex 18-06-2026 14:08

Iranul spune că programul său de rachete balistice nu se află pe ordinea de zi a viitoarelor negocieri cu SUA

Iranul a afirmat joi că programul său de rachete balistice nu se află pe ordinea de zi a viitoarelor negocieri cu Statele Unite, la o zi după semnarea unui memorandum de înțelegere care vizează încheierea războiului din Orientul Mijlociu, transmite AFP. 'Rachetele iraniene sunt menite să fie lansate, nu negociate', a declarat purtătorul de

Politic Ex 18-06-2026 14:02

Presa americană condamnă concesiile președintelui Trump pentru Iran (sinteză AFP)

Presa americană condamnă concesiile făcute Iranului de președintele Donald Trump, arătând că obiectivele declarate înainte de război au fost date uitării, puterea de la Teheran s-a întărit, costul conflictului este uriaș, iar detaliile acordului dintre SUA și Iran sunt încă neclare, consemnează joi AFP. Trump a semnat miercuri un protoc

Politic Ex 18-06-2026 13:50

Suedia, Norvegia și Canada anunță un nou pachet de ajutor militar în cadrul inițiativei PURL pentru Ucraina

Suedia, Norvegia și Canada au anunțat joi un nou pachet de ajutor militar, ca parte a inițiativei aliate cunoscute sub numele de Lista de cerințe prioritare pentru Ucraina (PURL), care include achiziționarea de arme și muniții fabricate în Statele Unite, pe care Kievul le consideră esențiale pentru apărarea sa împotriva agresiunii rusești, informează EFE.

Politic Ex 18-06-2026 13:38

UE rămâne angajată față de o relație constructivă cu Israelul, asigură Kaja Kallas

Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe, Kaja Kallas, a declarat joi că blocul comunitar rămâne angajat față de o relație constructivă cu Israelul, după ce ministrul israelian de externe, Gideon Saar, a afirmat că întrerupe orice contact cu șefa diplomației UE, relatează Reuters. 'Prețuiesc dialogu

Politic Ex 18-06-2026 13:31

Costul uriaș al celor 107 zile de război din Iran: peste 3.000 de morți și distrugeri la scară largă

Republica Islamică Iran rămâne în picioare după un război de 107 zile cu Statele Unite și Israelul, dar cu un cost ridicat de peste 3.000 de morți, distrugerea unor industrii importante și o criză economică care amenință mijloacele de trai ale iranienilor, scrie joi EFE într-o analiză. Pe 28 februarie, primele bombe americane