logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Rusia acuză Ucraina că revine asupra unor propuneri iniţiale şi tărăgănează negocierile

Image

Ministrul de externe rus Serghei Lavrov a acuzat joi Ucraina că a revenit asupra unor propuneri făcute în timpul rundei de negocieri desfăşurate la sfârşitul lunii trecute la Istanbul, ceea ce potrivit Moscovei ar fi un indiciu că preşedintele Volodimir Zelenski este ''controlat'' de Washington şi de aliaţii săi, care-l determină să continue luptele, acuzaţii la care Kievul a răspuns cerând Moscovei să-şi ''reducă gradul de ostilitate''.

Miercuri, ''partea ucraineană a prezentat grupului de negociatori un proiect de acord în care este evident că ea revine asupra celor mai importante dispoziţii stabilite pe 29 martie la Istanbul'', a spus Lavrov într-un mesaj video, potrivit AFP.

''În acest document ucrainenii au formulat clar că viitoarele garanţii de securitate pentru Ucraina nu se vor extinde asupra Crimeii şi Sevastopolului. În proiectul de ieri, această afirmaţie clară lipseşte'', a exemplificat ministrul rus.

Potrivit acestuia, Kievul a revenit şi asupra unei propuneri ce prevedea că Ucraina nu va desfăşura manevre militare fără acordul statelor garante.

De asemenea, în noul document Kievul cere ca preşedinţii rus şi ucrainean, Vladimir Putin şi Volodimir Zelenski, să negocieze direct asupra Crimeii şi Donbasului, estul separatist prorus al Ucrainei.

Kievul urmăreşte aşadar să ''lungească la nesfârşit sau chiar să facă să eşueze negocierile, respingând înţelegeri deja găsite'', crede ministrul rus de externe.

''Noi vedem în asta că regimul de la Kiev este controlat de Washington şi de aliaţii săi, care-l împing pe preşedintele Zelenski să continue luptele'', a concluzionat şeful diplomaţiei ruse.

Cu toate acestea, a adăugat el, Rusia ''continuă procesul de negociere'' şi a formulat o propunere de proiect de acord, despre care nu a dat detalii.

''Dacă Moscova doreşte să arate că este pregătită pentru dialog, atunci trebuie să-şi reducă gradul de ostilitate'', a reacţionat pe Twitter după acuzaţiile lui Lavrov negociatorul ucrainean Mihailo Podoliak, care este şi consilier al preşedintelui Zelenski.

La negocierile desfăşurate pe 29 martie la Istanbul pentru găsirea unui acord pentru a pune capăt războiului provocat de invazia declanşată de Rusia pe 24 februarie, Ucraina a propus Rusiei ca, în schimbul neutralităţii, să primească garanţii de securitate din partea unui grup de ţări. O altă propunere formulată de Kiev către Moscova este negocierea într-un termen de 15 ani a statutului peninsulei Crimeea anexată de Rusia.

Însă Ucraina a cerut Rusiei ca mai întâi să-şi retragă trupele şi abia apoi să fie pus în aplicare un eventual acord, în timp ce Moscova insistă pentru recunoaşterea suveranităţii Rusiei asupra Crimeii anexate şi dreptul la autodeterminare al provinciilor separatiste Doneţk şi Lugansk.

Între timp, Rusia şi-a retras trupele din zona capitalei Kiev şi din tot nordul Ucrainei şi negocierile continuă online, dar retragerea trupelor ruse din acele zone pare să fie o acţiune de regrupare înaintea unei intensificări a ofensivei în estul Ucrainei.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Mihaela Toth)

 

Citeşte şi:

 

Organizaţia Mondială a Sănătăţii afirmă că se pregăteşte pentru posibile ''atacuri chimice'' în Ucraina

 

Parlamentul European a adoptat cu majoritate largă rezoluţia privind un embargo total pentru importurile de gaz şi petrol din Rusia

 

Volodimir Zelenski îndeamnă Grecia să îşi exercite influenţa în UE pentru a ajuta oraşul Mariupol

 

NATO: Războiul din Ucraina a ''zdruncinat întreaga ordine internaţională''

 

Consiliul Europei denunţă returnarea refugiaţilor şi migranţilor la frontierele europene

Afisari: 107

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 24-06-2026 05:48

Bolivia: Guvernul împinge țara spre 'un război civil', afirmă fostul președinte Evo Morales

Fostul președinte bolivian Evo Morales a declarat marți pentru AFP că guvernul împinge țara spre 'un război civil' prin 'politica sa neoliberală', în cadrul unui interviu acordat din refugiul său din regiunea Chapare, unde este vizat de un mandat de arestare. În ultimele șapte săptămâni, Bolivia a suferit de penurii de a

Politic Ex 24-06-2026 03:55

VIDEO Taxe vamale: Flavio Bolsonaro vrea să apere Brazilia în Statele Unite

Flavio Bolsonaro, candidat conservator la președinția Braziliei, a anunțat marți că dorește să participe la o audiere în Statele Unite privind amenințarea cu o suprataxă vamală lansată de Washington, declarând că vrea să își apere țara în locul președintelui în exercițiu, Luiz Inacio Lula da Silva, notează AFP. Fi

Politic Ex 24-06-2026 02:52

Coreea de Nord: Kim Jong Un anunță că navele militare sunt în curs de a fi echipate cu arme nucleare

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a afirmat că armata este în curs de 'a echipa Marina cu arme nucleare', a raportat miercuri agenția oficială de presă KCNA, adăugând că dorește să construiască nave militare de 10.000 de tone, transmite AFP. Kim a făcut aceste declarații marți la Nampo, în cursul ceremoniei de intrare

Politic Ex 24-06-2026 00:45

VIDEO Cuba: Raul Castro aduce un omagiu camaradului său de arme Ramiro Valdes

Fostul președinte cubonez Raul Castro i-a adus un omagiu marți, la Havana, lui Ramiro Valdes, una dintre figurile istorice ale revoluției castriste din 1959, decedat duminică la vârsta de 94 de ani, scrie AFP. La fel ca Raul Castro, Ramiro Valdes a fost unul dintre ultimii supraviețuitori ai expediției iahtului Granma din 2 decembrie 195

Politic Ex 23-06-2026 23:40

SUA: Congresul adoptă o rezoluție simbolică pentru a cere retragerea forțelor americane împotriva Iranului

Senatul SUA a adoptat marți o rezoluție pentru a ordona retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul, o înfrângere înainte de toate simbolică pentru președintele Donald Trump, deoarece textul nu va avea putere de lege, notează AFP. Rezoluția, deja adoptată de Camera Reprezentanților, a fost aprobată cu 50 de voturi

Politic Ex 23-06-2026 22:58

Grupul de la Visegrad, reunit în Ungaria, vrea să conteze din nou

Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată ambiția de a reda 'o voce puternică' țărilor din Europa Centrală reunite în cadrul Grupului de la Visegrad, o alianță informală care reunește țara sa, Polonia, Republica Cehă și Slovacia, notează AFP. 'Vom reprezenta împreună Europa Centrală' la Bruxelles și

Politic Ex 23-06-2026 19:59

Justiția irakiană confiscă într-un caz de corupție 85 de milioane de dolari, o parte îngropați în pământ

Justiția irakiană a anunțat marți confiscarea a peste 85 de milioane de dolari bani cash, într-un caz de corupție în care este implicat viceministrul petrolului, relatează AFP. Acest oficial, Adnan al-Joumaili, responsabil cu gestionarea sectorului rafinării petrolului, a fost arestat luna trecută în provincia Salaheddine, &i

Politic Ex 23-06-2026 19:49

Estonia: Președintele Alar Karis nu va candida pentru un nou mandat

Președintele Estoniei, Alar Karis, a anunțat că nu va candida pentru un al doilea mandat de șef al statului, decizie pe care a luat-o cu mult timp în urmă, din motive personale, transmite marți dpa. Karis (68 de ani) a făcut anunțul într-un discurs cu ocazia unui eveniment organizat marți în orașul Rapla, ulterior confirm&aci

Politic Ex 23-06-2026 19:32

Rusia intensifică ofensiva în estul Ucrainei și a infiltrat trupe în orașele Lîman și Kostiantinivka

Rusia și-a intensificat ofensiva pe mai multe axe ale frontului din estul Ucrainei și a reușit să infiltreze grupuri de soldați în reduta ucraineană din orașul Lîman, în partea de nord a regiunii Donețk, potrivit unui purtător de cuvânt militar ucrainean și platformei militare ucrainene DeepState, relatează marți agenția EFE.

Politic Ex 23-06-2026 18:57

Iordania a reluat execuțiile după aproape un deceniu

Iordania a executat șase condamnați, pentru prima dată în ultimii aproape zece ani, a anunțat marți organizația Human Rights Watch, transmite Reuters. ''Efectuarea a șase execuții într-o singură dimineață marchează o revenire abruptă la o practică pe care Iordania o folosise doar sporadic de la reinstaurarea pedepsei capita

Politic Ex 23-06-2026 18:51

Iran: Trei zile libere la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei

Autoritățile iraniene au declarat marți trei zile nelucrătoare la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei, care a condus Iranul timp de aproape 37 de ani înainte de a fi ucis pe 28 februarie în prima zi a campaniei de bombardamente americano-israeliene, relatează AFP. Un omagiu național este planificat la Teheran &ici

Politic Ex 23-06-2026 18:51

Organizația Maritimă Internațională începe evacuarea a 11.000 de marinari blocați în Golf

Organizația Maritimă Internațională (IMO), agenție a ONU pentru securitatea pe mare, a anunțat marți începerea implementării unui plan de evacuare pentru peste 11.000 de marinari blocați în regiunea Golfului Persic din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz de la începutul războiului dintre SUA și Iran, informează AFP. Secretarul gener

Politic Ex 23-06-2026 18:26

Comisia Europeană confirmă că a primit pentru prima oară oficiali talibani după revenirea acestora la putere

Comisia Europeană a confirmat marți că a primit oficiali talibani pentru prima oară după ce regimul islamist al acestora a revenit la putere în Afganistan, informează dpa. Executivul european a invitat din mai la Bruxelles reprezentanți ai guvernului de la Kabul, pentru a discuta deportările din UE în Afganistan. Dialogul a fost so

Politic Ex 23-06-2026 18:19

Vladimir Putin: NATO se pregătește activ pentru un război contra Rusiei

NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei, a susținut marți președintele rus Vladimir Putin, în fața a sute de noi absolvenți ai academiilor militare ruse reuniți la Kremlin, transmit dpa și Reuters. Potrivit lui Putin, până acum membrii Alianței Nord-Atlantice se limitaseră la a sprijini Ucraina, însă

Politic Ex 23-06-2026 17:52

Președintele libanez Joseph Aoun afirmă că refuză ocupația israeliană și ingerințele străine

Președintele Libanului a declarat marți că refuză ocupația israeliană în sudul țării sale și orice altă ingerință străină, într-un moment când la Washington se deschide a cincea sesiune de negocieri cu Israelul, stat căruia i se opune militar organizația proiraniană libaneză Hezbollah, transmite AFP. ''Nu vom accepta