Coronavirus: Nou acord pentru a produce 200 de milioane de doze de vaccin Sputnik V în India
Fondul suveran rus (RDIF) a anunţat luni că a ajuns la un acord cu grupul farmaceutic indian Virchow Biotech pentru a produce 200 de milioane de doze din vaccinul rusesc Sputnik V împotriva noului coronavirus, informează AFP.
"Transferul de tehnologie urmează să fie finalizat în al doilea trimestru al anului 2021 şi va fi urmat de o producţie comercială la scară largă", a declarat RDIF, care a finanţat parţial dezvoltarea vaccinului Sputnik V şi negociază acorduri de producţie în străinătate.AGERPRES/ (AS - autor: Ana Bîgu, editor: Florin Bădescu, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.