Focar de COVID-19 la fabrica Airbus de la Hamburg; 500 de angajaţi trimişi în carantină
Un focar de COVID-19 în rândul angajaţilor fabricii grupului aeronautic european Airbus din oraşul german Hamburg a impus trimiterea în carantină a circa 500 de angajaţi, relatează duminică agenţia DPA.
În total 21 de angajaţi au fost testaţi pozitiv. Autorităţile sanitare germane fac în prezent analize de secvenţiere a genomului pentru a vedea dacă aceştia sunt infectaţi cu vreuna dintre mutaţiile mai contagioase ale coronavirusului recent descoperite.
La unitatea de producţie a companiei Airbus din Hamburg lucrează circa 12.000 de persoane, grupul aeronautic european fiind cel mai mare angajator din acest oraş german.
Din cauza reducerii comenzilor ca urmare a diminuării traficului aerian în contextul pandemiei, Airbus a înregistrat o pierdere de circa două miliarde de euro în primul semestru al anului trecut şi a anunţat că intenţionează să reducă circa 15.000 de posturi în întreaga lume, peste 11% din totalul angajaţilor, dintre care mai mult de 5.000 în Germania.AGERPRES/(AS - editor: Sorin Popescu, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.