logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Iohannis: Este nevoie ca întregul cadru general al măsurilor excepţionale să fie revăzut, actualizat

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele Klaus Iohannis subliniază, în informarea transmisă Parlamentului privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul ţării în contextul pandemiei COVID-19, că este nevoie ca "întregul" cadru general al măsurilor excepţionale să fie revăzut, actualizat şi corelat cu realităţile sociale, păstrându-se un echilibru între flexibilitatea soluţiilor de natură să răspundă unor provocări din ce în ce mai diverse ale societăţii actuale şi concreteţea şi claritatea acestora.

Acest cadru ar trebui să ofere Executivului instrumente concrete ce îi permit o intervenţie "promptă", "în beneficiul protejării la timp a cetăţenilor", punctează şeful statului, în informare, care a fost publicată joi de Administraţia Prezidenţială.

"Din 1991 şi până în anul 1999, România nu a avut un cadru legal subsecvent dispoziţiilor constituţionale ce reglementează regimul stării de urgenţă. În contextul mineriadei din ianuarie 1999, Guvernul a adoptat, prin ordonanţă de urgenţă, o reglementare generală pentru instituirea măsurilor excepţionale prevăzute de art. 93 din Constituţie, care a fost aprobată de Parlament abia cinci ani mai târziu, în anul 2004, prin Legea nr. 453/2004. Din 2004 şi până în prezent, acest act normativ a suferit doar modificări ce vizau punerea de acord a legislaţiei cu obligaţiile României de stat membru NATO, cu precădere cu privire la regimul stării de asediu", aminteşte Iohannis.

El adaugă că, la momentul izbucnirii epidemiei de COVID-19, cadrul legal cuprindea, pe de o parte, dispoziţii "pe alocuri desuete" prin raportare la arhitectura constituţională şi instituţională, iar, pe de altă parte, nu îngloba instrumente suficiente pentru a răspunde riscurilor cu care se confruntă în prezent societatea.

Potrivit acestuia, "la acest tablou se adaugă şi faptul că, la momentul izbucnirii crizei care impunea instituirea stării de urgenţă, Parlamentul se confrunta cu o modalitate cel puţin atipică de funcţionare, cauzată de lipsa unor proceduri şi modalităţi de lucru de natură să asigure realizarea rolului său constituţional prevăzut de art. 61 din Constituţie".

Ca urmare, arată preşedintele, este nevoie de un "cadru legal unic, predictibil şi coerent".

"Experienţa instituirii şi prelungirii stării de urgenţă a reliefat importanţa unui cadru legal unic, predictibil şi coerent, a stipulării unor atribuţii şi responsabilităţi instituţionale clar delimitate. Un astfel de cadru legal nu numai că ar oferi mai multă eficienţă acţiunii de răspuns a statului, dar ar face ca reacţia instituţiilor şi autorităţilor publice să fie mai predictibilă şi mai clară pentru cetăţeni, conferindu-i efectele scontate. De aceea, pe durata unei măsuri excepţionale, colaborarea loială dintre autorităţile constituţionale, un principiu larg dezvoltat în jurisprudenţa instanţei constituţionale, devine crucială", evidenţiază şeful statului.

El apreciază că, "în perioada anterioară stării de urgenţă, în timpul şi chiar după încetarea acesteia, experienţa a demonstrat că prin demersurile legislative punctuale ale Parlamentului României, lipsite de o viziune unitară în abordarea acestei situaţii, coerenţa şi eficienţa unora dintre măsurile guvernamentale au avut de suferit".

"Prin modificări punctuale ale unor acte normative, s-a accentuat impredictibilitatea cadrului normativ deja deficitar. În timp ce Guvernul adopta măsuri menite să asigure coerenţă şi unitate în răspunsul la situaţia pandemică, prin legile adoptate în această perioadă s-a ajuns la o fragmentare a responsabilităţilor sau la suprapuneri de competenţe ale actorilor instituţionali implicaţi", susţine Klaus Iohannis.

În documentul înaintat Legislativului, el transmite că "responsabilitatea Parlamentului de a institui un regim juridic coerent, atât pentru starea de urgenţă, cât şi pentru starea de asediu este cu atât mai importantă cu cât Curtea Constituţională a stabilit prin jurisprudenţa sa recentă că numai legea ca act al Parlamentului poate să cuprindă acele măsuri care presupun restrângeri ale exerciţiului unor drepturi sau libertăţi fundamentale".

"Intervenţia autorităţii legiuitoare trebuie să fie cât mai rapidă, cu atât mai mult cu cât cadrul legal general cuprinde norme deja declarate neconstituţionale, iar situaţia epidemiologică impune ca autorităţile să fie pregătite în orice moment să facă faţă unor evoluţii nefavorabile", explică şeful statului.

În opinia sa, şi legislaţia care reglementează conceptele de "situaţie de urgenţă" şi "stare de alertă", regăsite în cuprinsul OUG nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, ar trebui regândită, "pentru asigurarea unei viziuni unitare în acord cu cadrul constituţional ce reglementează rolul preşedintelui României şi măsurile excepţionale".

"Parlamentul trebuie să revadă cadrul legislativ şi din perspectiva asimilării sau includerii, la nivelul legii, a acelor măsuri care ar conferi pe termen lung un set de mijloace adecvate de natură să întărească capacitatea de răspuns a autorităţilor în faţa unor riscuri", completează preşedintele.

Iohannis mai subliniază că măsurile legislative de protecţie socială trebuie analizate şi instituite de Parlament în cadrul unui dialog "autentic" cu Guvernul şi toţi actorii relevanţi, "cu responsabilitate faţă de resursele financiare disponibile şi faţă de efortul întregii societăţi de depăşire a actualei crize".

"Responsabilitate, colaborare loială, legiferare coerentă şi predictibilă în acord cu nevoia socială şi nu în beneficiul electoral sau de grup trebuie să fie comandamente esenţiale ale desfăşurării activităţii tuturor instituţiilor publice în general şi în special în perioada următoare", transmite şeful statului. AGERPRES/(AS - autor: Oana Ghiţă, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 46

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 02-07-2026 22:16

Oana Țoiu, întâlnire cu omoloaga sa din Mozambic; perspective favorabile valorificării suplimentare a potențialului existent

Ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, s-a întâlnit joi cu ministrul Afacerilor Externe și Cooperării din Republica Mozambic, Maria Manuela dos Santos Lucas, cei doi oficiali convenind că există perspective favorabile valorificării suplimentare a potențialului existent și încurajării contactelor dintre instituțiile și companiile din c

Politic 02-07-2026 21:33

Siegfried Mureșan: PSD vrea să discute despre statul de drept în Parlamentul European; vom discuta cu plăcere

Vicepreședintele PNL Siegfried Mureșan a reacționat joi, după anunțul PSD referitor la sesizarea Comisiei pentru Libertăți Civile, Justiție și Afaceri Interne (LIBE) din Parlamentul European cu privire la 'atacurile liberalilor la adresa independenței justiției din România'. ''PSD vrea să discute despre statul de drept în Parlamentu

Politic 02-07-2026 19:29

PSD sesizează Comisia LIBE cu privire la declarațiile PNL privind independența justiției

Partidul Social Democrat a anunțat, joi, că a sesizat Comisia pentru Libertăți Civile, Justiție și Afaceri Interne (LIBE) din Parlamentul European cu privire la 'atacurile PNL la adresa independenței justiției din România'. Social-democrații susțin că declarațiile recente ale liberalilor ridică semne de întrebare în ceea ce privește respectarea inde

Politic 02-07-2026 17:39

Ilie Bolojan: Undă verde pentru proiectul de infrastructură care leagă România de Republica Moldova

Prim-ministrul interimar Ilie Bolojan a participat, joi, la semnarea a două documente bilaterale între România și Republica Moldova pentru realizarea tronsonului 4 din Autostrada A8, care leagă cele două țări, investiție finanțată prin Programul SAFE. 'Este un moment foarte important pentru conectivitatea de transport de pe ambele maluri ale Pr

Politic 02-07-2026 17:34

Președintele Nicușor Dan a promulgat legea prin care anul 2026 va fi declarat 'Anul Traian Vuia'

Președintele Nicușor Dan a promulgat, joi, legea prin care anul 2026 este declarat 'Anul Traian Vuia', pentru a marca împlinirea a 120 de ani de la primul zbor din istoria omenirii realizat cu un aparat care s-a ridicat de la sol prin mijloace proprii. Potrivit actului normativ, Parlamentul, Administrația Prezidențială, Guvernul,

Politic 02-07-2026 15:48

PNL răspunde CSM: Orice măsură administrativă trebuie să fie transparentă și lipsită de orice aparență de arbitrariu

Partidul Național Liberal respectă justiția, dar consideră legitimă dezbaterea privind imparțialitatea măsurilor administrative adoptate în cazul deciziei privind Congresul PNL, transmit joi reprezentanții liberalilor, după reacțiile venite de la CSM și Tribunalul București. ''Partidul Național Liberal respectă independența justiției, hotărâ

Politic 02-07-2026 15:45

VIDEO Bolojan: Începând din aceste zile, treptat - treptat, vom vedea o scădere a prețurilor la combustibil

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, joi, că prețurile la carburanți ar urma să înceapă să scadă în următoarele zile, pe măsură ce companiile vor comercializa stocuri achiziționate la prețuri mai mici. Potrivit acestuia, în a doua jumătate a lunii iulie prețurile la combustibili ar trebui să se apropie de nivelul dinaintea lunii martie.

Politic 02-07-2026 15:17

Raluca Turcan: Îi solicit domnului Grindeanu să convoace o sesiune extraordinară a Camerei Deputaților

Parlamentul nu trebuie să stea în vacanță parlamentară, în condițiile în care miza pentru România este de peste 4,5 miliarde de euro, bani din PNRR, a declarat joi deputatul PNL Raluca Turcan, care îi solicită președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, să convoace o sesiune extraordinară, pentru a dezbate și adopta, în procedură d

Politic 02-07-2026 15:06

Nicușor Dan: România condamnă cu fermitate recentul atac imprudent și iresponsabil al Rusiei împotriva Kievului

România condamnă recentul atac al Rusiei împotriva Kievului, care a provocat un număr mare de victime nevinovate, a transmis joi președintele Nicușor Dan. ''România condamnă cu fermitate recentul atac imprudent și iresponsabil al Rusiei împotriva Kievului, care a provocat un număr mare de victime nevinovate și cetățeni răniți. C

Politic 02-07-2026 15:04

VIDEO Bolojan: ROMATSA și avocații Guvernului vor depune o contestație la procedura de blocare a conturilor

Premierul interimar Ilie Bolojan declară că firma ROMATSA și avocații Guvernului României vor depune săptămâna viitoare o contestație în Belgia la procedura de blocare a conturilor ROMATSA. El a explicat că blocarea conturilor ROMATSA a fost generată de faptul că România, la fel ca Polonia, a pierdut un proces cu firma Pfizer, referitor

Politic 02-07-2026 14:37

VIDEO Bolojan: Guvernul a sesizat CCR pentru soluționarea unui conflict de natură constituțională între Executiv și ICCJ

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, joi, că în ședința de Guvern s-a decis sesizarea Curții Constituționale pentru soluționarea unui conflict juridic de natură constituțională cu Înalta Curte de Casație și Justiție, în legătură cu plata restanțelor salariale din zona de Justiție. 'Un aspect pe care l-am decis astăzi în ședința d

Politic 02-07-2026 14:01

VIDEO Bolojan va solicita convocarea unor sesiuni extraordinare ale Parlamentului în a doua jumătate a lunii iulie

Premierul interimar Ilie Bolojan va solicita conducerilor celor două Camere ale Parlamentului convocarea unor sesiuni extraordinare în a doua jumătate a lunii iulie, în vederea dezbaterii proiectelor necesare încasării fondurilor din PNRR. 'Principala activitate în următoarea săptămână, care a fost discutată și azi

Politic 02-07-2026 12:52

Tanczos Barna: Noi susținem inclusiv guvern minoritar, în cazul în care există un acord pe această variantă

UDMR va susține inclusiv un guvern minoritar în cazul în care există un acord pe această variantă și așteaptă o soluție de compromis, mai ales din partea celor două partide mari, PNL și PSD, a declarat, joi, vicepremierul și ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna. 'Sunt multe variante în

Politic 02-07-2026 11:39

Guvern: 107 milioane de lei pentru realizarea nodului rutier Peștera din Constanța

Aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru realizarea nodului rutier Peștera (județul Constanța) figurează pe ordinea de zi a ședinței de joi a Guvernului. Valoarea totală a investiției, inclusiv TVA, este de 107.174.000 lei, iar durata de realizare este estimată la nouă luni. Finanțarea investiției se realizează din fondu

Politic 02-07-2026 11:26

Guvernul ar putea sesiza CCR în legătură cu un posibil conflict de natură constituțională între Executiv și ICCJ

Guvernul ar putea sesiza Curtea Constituțională în legătură cu un posibil conflict de natură constituțională apărut între Executiv și Înalta Curte de Casație și Justiție. O notă referitoare la oportunitatea sesizării CCR figurează pe agenda ședinței de guvern de joi, reiese dintr-un comunicat transmis de biroul de presă al Gu