Sistemul bancar, sprijin pentru contracararea efectelor negative ale pandemiei de COVID-19 în plan economic şi social
Asociaţia Română a Băncilor (ARB) şi Consiliul Patronatelor Bancare din România (CPBR), organizaţii care reprezintă toate instituţiile bancare active pe piaţa românească, acordă sprijin clienţilor şi autorităţilor privind limitarea efectelor negative asupra bunăstării economice individuale, a economiei României şi a sănătăţii şi siguranţei publice, în contextul apariţiei pandemiei cauzate de noul coronavirus, conform unui comunicat.
În acest context, instituţiile bancare caută soluţiile tehnice individuale şi legale pentru a veni în întâmpinarea nevoilor clienţilor viabili, de la caz la caz, privind plata ratelor aferente creditelor aflate în derulare. Pentru a putea implementa o astfel de măsură în sprijinul clienţilor care se confruntă cu probleme de lichiditate generate de efectele pandemiei de COVID-19 este necesar ca, în urma analizei făcută cu reglementatorii şi auditorii, astfel de măsuri acordate de bănci în condiţii excepţionale să nu conducă la deteriorarea profilului de risc pentru clienţii şi expunerile respective, potrivit reglementărilor europene şi naţionale în ceea priveşte riscul de credit.
Organizaţiile menţionează că sistemul bancar a înaintat deja într-o manieră proactivă, atât către Guvernul României, cât şi către Banca Naţională a României, un set de măsuri menite a-i permite să fie cât mai bine pregătit în a răspunde solicitărilor clienţilor şi a contracara efectele nocive generate de pandemie. Comunitatea bancară face toţi paşii necesari pentru a evita orice perturbări majore în economie şi pentru a asigura finanţarea economiei şi accesul persoanelor juridice şi fizice la serviciile esenţiale.
Potrivit sursei citate, sectorul bancar tratează cu toată responsabilitatea provocările de ordin economic şi cele de sănătate publică ce pot fi generate de pandemie. În contextul manifestării pandemiei de COVID-19 în România, la nivelul întregului sistem bancar au fost adoptate planuri de măsuri specifice. Preocuparea imediată a instituţiilor de credit a vizat adoptarea de măsuri pentru protejarea sănătăţii clienţilor şi a personalului băncilor, dar şi din perspectiva asigurării continuităţii operaţionale a activităţii băncilor pentru situaţii agravante. Băncile din România au întocmit Planuri de Continuitate ale Afacerilor (BCP) pentru situaţii critice, fiind pregătite să onoreze solicitările clienţilor privind funcţionarea cardurilor şi decontarea plăţilor, asigurarea de lichiditate în mod corespunzător, desfăşurarea activităţii în unităţile bancare, etc.
Ca măsură suplimentară de asigurare a sănătăţii, băncile recomandă populaţiei efectuarea plăţilor fără numerar, prin mijloace moderne de plată puse la dispoziţie de băncile din România, precum cardurile sau plăţile online. Băncile îşi vor informa în mod constant clienţii asupra necesităţii de a evita ori de câte ori va fi posibil contactul fizic direct în sucursale şi agenţii. În acest sens, băncile vor lua măsuri prin care să poată deservi clienţii persoane fizice prin intermediul mediului online, pentru un număr cât mai mare de produse şi servicii.
"În acest context, consideram că se impune adoptarea cu celeritate a proiectului legislativ prin care semnătura electronică avansată să poată îndeplini cât mai multe dintre funcţiunile semnăturii electronice calificate, ceea ce ar putea constitui un ajutor real pentru consumatori", se spune în comunicat.
Sistemul bancar românesc este pregătit să facă faţă provocărilor ce pot apărea, fiind în dialog cu Guvernul, Banca Naţională a României şi alte instituţii publice.
"Vom continua să monitorizăm îndeaproape situaţia şi să propunem măsuri suplimentare pentru a sprijini consumatorii, companiile şi economia locală, cu menţiunea că facilităţile ce ar putea fi acordate de bănci clienţilor care întâmpină dificultăţi financiare temporare, de la caz la caz în funcţie de situaţia individuală, să nu conducă la creşterea cerinţelor de capital şi a expunerilor neperformante. În acest sens, instituţiile de credit vor acorda o atenţie deosebită privind posibilitatea agenţilor economici de a-şi păstra angajaţii şi capacitatea de retribuire a acestora. Pe lângă măsurile individuale de sprijin pe care le adoptă băncile de la caz la caz, considerăm că va fi esenţial suportul reglementării naţionale şi europene pentru anumite derogări menite să permită băncilor să acorde un sprijin mai amplu clienţilor persoane fizice şi juridice care pot întâmpina dificultăţi în această perioadă. Astfel, comunitatea bancară din România s-a raliat demersului înaintat de Federaţia Bancară Europeană către autorităţile europene prin care propune un set de măsuri cuprinzătoare pentru rafinarea cadrului prudenţial astfel încât să permită sprijinirea mai amplă a clienţilor", se menţionează în document.
Conform organizaţiilor amintite, toţi clienţii din statele Uniunii Europene trebuie să beneficieze de un tratament similar în condiţiile pandemiei COVID-19. În prezent, organizaţiile colaborează cu Federaţia Bancară Europeană şi cu omologii din cadrul federaţiilor şi asociaţiilor bancare la nivelul statelor europene, pentru a lua măsuri adecvate şi direcţionate, funcţie de necesităţi.
Asociaţia Română a Băncilor concentrează întreaga piaţă bancară din România formată din 34 de instituţii de credit active ca persoane juridice române şi străine în sectorul financiar şi care s-a extins prin includerea a nouă membri afiliaţi, companii non-bancare. Priorităţile industriei bancare vizează menţinerea rolului sistemului bancar de principal finanţator al economiei României cu asigurarea stabilităţii şi credibilităţii sectorului bancar.
ARB are o tradiţie de aproape trei decenii şi este membră a Federaţiei Bancare Europene din anul 1991 (cu drepturi depline din 2007), a Consiliului European al Plăţilor, a Federaţiei Ipotecare Europene, a Institutului Bancar European şi în 26 de organisme naţionale lucrative privind dezvoltarea şi perfecţionarea cadrului economic. Pentru aceasta, comunitatea bancara pune la dispoziţie peste 800 de specialişti care participă la cele 24 de comisii tehnice.
Consiliul Patronatelor Bancare din România a fost înfiinţat, ca primă organizaţie patronală a sectorului bancar din România, la data de 28 aprilie 2014. Cele cinci bănci care compun CPBR în prezent, respectiv Banca Comercială Română, BRD - Groupe Societe Generale, Raiffeisen Bank, UniCredit Bank şi ING Bank, deţin peste jumătate din totalul activelor bancare şi al angajaţilor din sistemul bancar. CPBR urmăreşte să contribuie la creşterea încrederii în sistemul bancar românesc şi la dezvoltarea economică a României, atât ca parte a dialogului social, cât şi prin ridicarea standardelor bancare ca bază a protecţiei reale a consumatorilor. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Oana Tilică, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
MMFTSS: 5.323 de persoane au suferit accidente de muncă, în 2025; 96 și-au pierdut viața
Un număr de 5.323 de persoane au suferit accidente de muncă în 2025, cu 11,4% mai puține față de anul anterior, iar 96 dintre acestea și-au pierdut viața (minus 47,5%), conform statisticilor publicate de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale și consultate de AGERPRES. Sectoarele economiei naționale în care au fost consem
INS: 1.104.195 de salariați în Capitală, la finele lunii aprilie 2026
Numărul salariaților din Capitală era, la finele lunii aprilie 2026, de 1.104.195 persoane, în scădere cu 805 persoane față de luna anterioară și cu 15.303 comparativ cu perioada similară din 2025, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică. Câștigul salarial mediu brut era, la sfârșitul lunii aprilie 2026, de 1
România se alătură inițiativei europene de investiții care vizează mobilizarea a 80 miliarde euro pentru companiile tehnologice
România participă la cea de-a doua etapă a inițiativei europene 'Campionii europeni în domeniul tehnologiei' (ETCI 2.0), lansată de Grupul Băncii Europene de Investiții (BEI) împreună cu cele 27 de guverne ale Uniunii Europene și investitori instituționali privați, care urmărește mobilizarea unor investiții de până la 80 de miliarde de
Ministerul Energiei a plătit peste 138 de milioane de euro în acest an către beneficiarii proiectelor PNRR
Ministerul Energiei a efectuat în acest an plăți de 138,64 de milioane de euro către beneficiarii proiectelor finanțate din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în timp ce alte 75 de cereri de transfer, în valoare totală de aproximativ 126,28 milioane de euro, sunt în curs de procesare, a anunțat vineri instituția.
Unicredit: Economia României ar putea crește cu 0,2% în 2026, pe fondul consolidării fiscale
Economia României ar putea înregistra o creștere de 0,2% în 2026, sub media Europei Centrale și de Est, pe fondul măsurilor de consolidare fiscală, urmând să accelereze la 2,3% în 2027, potrivit raportului macroeconomic trimestrial publicat vineri de UniCredit. ''Europa Centrală și de Est (ECE) este pregăt
Unicredit: BNR ar putea începe reducerea dobânzii de politică monetară în 2027, pe fondul temperării inflației
Banca Națională a României (BNR) ar putea începe reducerea ratei dobânzii de politică monetară în 2027, în condițiile în care inflația este estimată să coboare la aproximativ 5,5% până la finalul acestui an, de la aproape 10% în prezent, a afirmat Eszter Gargyan, strateg FX pentru Europa Centrală și de Est (CEE) î
Ministerul Finanțelor a atras, vineri, 140,2 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de joi
Ministerul Finanțelor a atras, vineri, 140,2 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de joi, când a împrumutat 934 milioane de lei, la o dobândă de 6,25% pe an, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark cu maturitatea reziduală la 24 de luni. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 1
CNIR a atribuit contractul pentru supervizarea proiectării și execuției lucrărilor pe tronsonul 2 Târgu Frumos - Lețcani al A8
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a atribuit, vineri, firmei de inginerie Tecnic Consulting Engineering România contractul pentru supervizarea lucrărilor de proiectare și execuție pe tronsonul 2 al autostrăzii Târgu Neamț - Iași - Ungheni (A8), în valoare de 35,6 milioane lei (fără TVA). Potrivit unui anunț post
ANPC a aplicat amenzi de peste 3,7 milioane de lei și a oprit activitatea a 20 de operatori economici
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a controlat peste 1.300 de operatori economici în cursul acestei săptămâni, a aplicat amenzi contravenționale în valoare de peste 3,7 milioane de lei și a oprit prestarea serviciilor până la remedierea deficiențelor în cazul a 20 de operatori economici. Potrivit unui com
Nazare: România are deja asigurată jumătate din finanțarea planificată pentru 2026
România are asigurată 49% din finanțarea planificată pentru anul 2026, iar evoluția execuției bugetare și implementarea planului de finanțare au permis menținerea unui ritm echilibrat al împrumuturilor, fără a fi necesară prefinanțarea utilizată în anii anteriori, a anunțat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Român
MEDAT actualizează normele de clasificare a structurilor turistice și simplifică procedurile pentru operatorii din sector
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) a actualizat normele metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare a structurilor de primire turistice cu funcțiuni de cazare și alimentație publică, precum și procedurile de acordare a licențelor și brevetelor de turism. 'Actualizarea răspunde nevoii de a alinia
Scădere semnificativă a producției de carne și a numărului de sacrificări la ovine și caprine, în mai 2026
Numărul sacrificărilor și producția de carne au crescut în mai 2026 la bovine, porcine și la păsări, în timp ce la ovine și caprine au scăzut, atât față de luna anterioară, cât și față de luna similară din 2025, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS). O scădere 'spectaculoasă' s-a înregistrat la
Deficitul comercial a scăzut cu 6,2%, la 13,5 miliarde de euro, în primele cinci luni din 2026
Deficitul balanței comerciale (FOB/CIF) în primele cinci luni din acest an a fost de 13,506 miliarde de euro, mai mic cu 889,8 milioane de euro (-6,2%) decât cel înregistrat în perioada similară din 2025, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, publicate vineri. Numai în luna mai 2026 a fost înregistrat un defi
INS marchează 167 de ani de statistică oficială printr-un eveniment dedicat provocărilor demografice
Institutul Național de Statistică (INS) organizează vineri, 10 iulie, evenimentul 'Populația în cifre, viitorul în perspectivă - Ziua Mondială a Populației și 167 de ani de statistică oficială în România', în cadrul căruia vor fi abordate principalele provocări demografice și impactul acestora asupra dezvoltării economice și soci
Sechestru asigurător asupra unui bun imobil din patrimoniul Omniasig, în dosarul privind elicopterul SMURD
Un sechestru asigurător a fost instituit asupra unui bun imobil aflat în patrimoniul companiei Omniasig, în dosarul de contrabandă privind elicopterul SMURD, susține compania de asigurări, într-un comunicat transmis joi seara AGERPRES. În context, asigurătorul subliniază că nu a fost instituită nicio măsură de poprire sau de indisponibi






