logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Germania: Giganții streamingului vor trebui să investească 8% din venituri în filmele germane (proiect de lege)

Image

Platformele majore de streaming, inclusiv Netflix, Amazon și Disney+, vor fi obligate să investească cel puțin 8% din veniturile lor anuale obținute în Germania în industria cinematografică din această țară, potrivit unui proiect de lege aprobat miercuri de Guvernul de la Berlin, informează DPA.

Industria cinematografică din Germania se confruntă cu dificultăți de mai mulți ani încoace. Deși câteva staruri germane, precum Sandra Huller și Daniel Bruhl, au reușit să readucă Germania pe harta cinematografiei mondiale, multe producții premiate sunt filmate în străinătate, inclusiv adaptarea cinematografică din 2022 'All Quiet on the Western Front', care a câștigat premiul Oscar la categoria 'cel mai bun lungmetraj internațional'.

Guvernul speră că noua lege - care necesită încă aprobarea din partea Parlamentului înainte să poată să intre în vigoare la începutul anului 2027 - va canaliza sute de milioane de euro în noi investiții din partea serviciilor de streaming și a posturilor de televiziune, care intră și ele sub incidența acestei cerințe.

'Prin decizia de astăzi a cabinetului, ducem cinematografia germană la un nou nivel în competiția globală dintre locurile de filmare', a declarat Wolfram Weimer, comisarul pentru Cultură al Germaniei, la Berlin.

'Acum depinde de industria noastră cinematografică să profite de această oportunitate pentru a produce un flux constant de filme de succes 'Made in Germany'', a adăugat el.

Veniturile obținute din serviciile de televiziune cu plată și cele de streaming din Germania au ajuns la aproximativ 5,5 miliarde de euro până în 2024, potrivit asociației VAUNET din această industrie.
 
VAUNET estimează că piața de publicitate pentru televiziune, streaming video și conținuturi audio ar putea ajunge la 6,5 miliarde de euro până în 2026.

Potrivit noii legi, posturile de televiziune cu difuzare la nivel național vor fi obligate, de asemenea, să investească în industria cinematografică germană, inclusiv televiziunile publice ale Germaniei.

Guvernul de la Berlin speră, de asemenea, să stimuleze companiile să cheltuiască și mai mulți bani în acest scop, iar cele care investesc un procent de cel puțin 12% vor primi scutiri de la anumite dispoziții ale legii, potrivit comisarului Wolfram Weimer.

De asemenea, Guvernul german a majorat și subvențiile pentru industria cinematografică națională, de la 250 de milioane de euro anul trecut la peste 300 de milioane de euro, sumă care, potrivit lui Wolfram Weimer, va deveni disponibilă imediat.

Proiectul de lege aprobat miercuri de Guvern a fost precedat de negocieri îndelungate în cadrul coaliției aflate la putere în Germania. Wolfram Weimer, un politician independent, a insistat uneori pentru un acord care să fie încheiat în mod voluntar cu companiile de streaming și cu radiodifuzorii.

Social-democrații germani (SPD), partenerul minoritar din coaliția condusă de conservatori, au insistat însă asupra impunerii prin lege a acestor cerințe și au avut în cele din urmă câștig de cauză - deși procentul convenit de 8% este mai mic decât cel pe care l-au solicitat inițial. AGERPRES/(AS - redactor: Florin Bădescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 282

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Zig Zag 23-06-2026 10:35

Google investește 75 de milioane de dolari în studioul A24, în cadrul unui parteneriat în domeniul AI pentru cinematografie

Google a anunțat luni că a încheiat o 'colaborare axată pe cercetare' cu studioul cinematografic independent A24, înțelegere care include o investiție de aproximativ 75 de milioane de dolari din partea gigantului tehnologic pentru a 'ajuta artiștii să dezvolte noi fluxuri de lucru și tehnici' cu ajutorul inteligenței artificiale (AI), relatează ag

Zig Zag 23-06-2026 10:11

Bijuterii care i-au aparținut actriței italiene Claudia Cardinale, scoase la licitație de casa Christie's

Bijuterii care i-au aparținut actriței italiene Claudia Cardinale - 24 de piese purtate de interpreta personajului Angelica din filmul ''Ghepardul'' (1963) - sunt scoase la vânzare de casa de licitație Christie's până pe 26 iunie, informează luni ANSA. Claudia Cardinale a murit în septembrie 2025 la vârsta de 87 de a

Zig Zag 22-06-2026 20:25

Producătorul muzical Clive Davis, cel ce a descoperit-o pe Whitney Houston, a murit la 94 de ani

Producătorul muzical american Clive Davis, creierul din spatele succeselor lui Whitney Houston, Aretha Franklin, Bruce Springsteen și Santana, a murit la vârsta de 94 de ani, a anunțat familia sa luni pe rețelele de socializare, transmite AFP. 'Astăzi, sărbătorim nu doar o figură importantă a cărei influență a schimbat muzica pentru

Zig Zag 22-06-2026 10:10

Prezentatorul TV Jeremy Clarkson, diagnosticat cu cancer de prostată, anunță că boala sa a intrat în remisiune

Jeremy Clarkson, vedeta emisiunii 'Top Gear', a declarat că se află oficial în remisiune după ce a fost diagnosticat cu cancer la prostată, la mai puțin de o săptămână după ce, în ultimele episoade din sezonul al cincilea al emisiunii 'Clarkson's Farm', filmate în 2025, a anunțat că suferea de o formă 'agresivă' a b

Zig Zag 19-06-2026 20:04

Anne Hathaway a anunțat că este însărcinată pentru a treia oară

Actrița americană Anne Hathaway a anunțat vineri că este din nou însărcinată și că se pregătește să devină mamă pentru a treia oară, informează DPA. Protagonista filmului 'The Devil Wears Prada 2', în vârstă de 43 de ani, a distribuit pe Instagram un videoclip prin care a anunțat această veste. Actrița americană este că

Zig Zag 19-06-2026 16:24

Veneția intenționează să perceapă taxe de intrare în oraș de până la 50 de euro

O propunere a noului primar al Veneției, Simone Venturini, privind o posibilă creștere semnificativă a taxei de intrare pentru turiștii de o zi care vor să viziteze acest oraș al canalelor din nordul Italiei, a stârnit dezbateri aprinse, informează DPA. 'Dacă această taxă se situează în prezent între 5 și 10 euro (5,73-11,46 dolari), prop

Zig Zag 19-06-2026 14:12

Înregistrări video generate cu AI exploatează imaginea persoanelor cu sindromul Down în scopuri comerciale

Înregistrări video care par să prezinte persoane cu sindromul Down pentru a-i încuraja pe internauți să cumpere genți de mână sau castroane de lut acumulează milioane de vizualizări pe rețelele sociale, însă multe dintre ele sunt generate cu inteligența artificială (AI), relatează vineri AFP. Aceste înregistrări video fac parte di

Zig Zag 18-06-2026 21:39

Colin Farrell reia rolul unui detectiv extraterestru în al doilea sezon al serialului TV 'Sugar'

Actorul irlandez Colin Farrell îmbracă din nou costumul său croit pe comandă în cel de-al doilea sezon al serialului polițist 'Sugar', inspirat din filmele noir și a cărui acțiune se desfășoară în Los Angeles, informează joi Reuters. Noul sezon vine în urma unei dezvăluiri majore din primul sezon: John Sugar, personajul interpre

Zig Zag 18-06-2026 20:29

Stejarul lui Robin Hood, vechi de 1.200 de ani, ar fi murit, anunță experții britanici

Un stejar secular din Pădurea Sherwood, din nordul Angliei, care, potrivit legendei, i-a servit drept adăpost haiducului și eroului Robin Hood, pare să fi murit, a anunțat joi organizația care se ocupă de îngrijirea acestuia, informează AFP. Se spune că Pădurea Sherwood este cea în care Robin Hood ar fi furat bani de la nobili bogați pentru a-i &ic

Zig Zag 17-06-2026 21:58

Urmărire spectaculoasă în Munchen după un furt la un magazin de bijuterii

Poliția a arestat doi suspecți în urma unui furt la un magazin de bijuterii din centrul orașului Munchen și a unei urmări spectaculoase în care au fost implicate 40 de mașini ale poliției și un elicopter, informează miercuri DPA. Un al treilea bărbat a fost de asemenea reținut, însă anchetatorii verifică încă dacă acest

Zig Zag 17-06-2026 19:46

Un angajat al unei clinici din Londra a încercat să vândă dosarul medical al prințesei Kate în 2024

Un angajat al unei clinici din Londra, care nu mai ocupă această funcție în prezent, a încercat să vândă dosarul medical al prințesei Kate pe când aceasta era spitalizată în această unitate, în ianuarie 2024, a afirmat miercuri autoritatea britanică din domeniul protecției datelor, care i-a dat acestei persoane un avertisment, informează A

Zig Zag 17-06-2026 16:05

Prințul Harry își va aduce copiii în Regatul Unit pentru prima dată în ultimii ani (presă)

Prințul Harry, fiul cel mic al regelui Charles al III-lea, îi va aduce pe cei doi copii ai săi într-o rară vizită în Regatul Unit luna viitoare, a dezvăluit miercuri cotidianul britanic Daily Telegraph, citat de Reuters. Harry, care s-a mutat în Statele Unite alături de soția sa americană, Meghan, în 2020, nu i-a mai adus pe cei d

Zig Zag 17-06-2026 13:27

Muzeul Luvru este 'la capătul puterilor', declară președintele său

Muzeul Luvru, în plină criză după spectaculosul jaf din octombrie, este 'la capătul puterilor' și se confruntă cu 'un zid' în ceea ce privește investițiile necesare pentru renovarea echipamentelor sale învechite, a afirmat miercuri președintele său, Christophe Leribault, citat de AFP. 'Putem spune, fără oc

Zig Zag 17-06-2026 05:53

Sean Penn va regiza un film despre asaltul asupra Capitoliului (presă)

Actorul american Sean Penn, triplu laureat al premiilor Oscar, va regiza un film despre un polițist prins în asaltul asupra Capitoliului de la Washington din 6 ianuarie 2021, a anunțat marți presa americană, scrie AFP. Cu Sean Penn ca regizor și scenarist, filmul va povesti viața acestui polițist, care ar putea fi interpretat de Bradley

Zig Zag 17-06-2026 02:29

VIDEO Actorul Javier Bardem a primit o stea pe Walk of Fame din Hollywood

Actorul spaniol Javier Bardem și-a lăsat marți amprentele la Hollywood, imprimându-și mâinile pentru posteritate în cimentul de la Chinese Theatre, una dintre sălile de cinema istorice de pe Hollywood Boulevard, notează AFP. 'Este cu adevărat special să ți se ofere un astfel de spațiu pentru a-ți imortaliza numele și imag