logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

BRIT Awards 2025/Cântăreața britanică Charli XCX desemnată compozitoarea anului

Imagine din galeria Agerpres

Cântăreața Charli XCX, care a inspirat fenomenul 'Brat Summer' de vara trecută, a fost desemnată compozitoarea anului la BRIT Awards, au anunțat miercuri organizatorii ediției din acest an a premiilor muzicale britanice, vedeta confirmându-și astfel statutul de favorită înaintea galei de sâmbătă, transmite AFP.

Cântăreața britanică în vârstă de 32 de ani conduce în cursa pentru trofeele BRIT cu cinci nominalizări, inclusiv la categoriile 'artistul anului' și 'albumul anului' pentru cel de-al șaselea disc al său, 'Brat', care a făcut cunoscută publicului larg muzica ei hiper-pop născută la evenimentele rave din Londra.

'Compoziția lui Charli este originală, îndrăzneață și constant inovatoare. Ea era deja una dintre cele mai importante cantautoare din Marea Britanie, dar și-a dus arta pe noi culmi cu fenomenul global 'brat'', a declarat Damian Christian, președintele comitetului Brit 2025.

Charli XCX a câștigat trei premii prestigioase la gala Grammy de la începutul lunii februarie, inclusiv pentru 'cel mai bun album dance/electro' pentru 'Brat'.

De la lansarea sa în iunie, acest album apreciat de critici a devenit un fenomen cultural, o odă pentru petrecerile haotice și o reflectare a întrebărilor unei generații, fiind atât de influent încât vara lui 2024 a fost supranumită 'brat summer'.

Verdele neon de pe coperta sa a fost ales pentru campania fostei candidate democrate la președinția SUA Kamala Harris. Iar termenul 'brat', care s-a impus 'ca o estetică și un mod de viață', a fost desemnat cuvântul anului 2024 de către dicționarul britanic Collins.

Starul Ed Sheeran, dar și cântăreața Raye, care a triumfat la BRIT Awards 2024, câștigând șase statuete, au obținut, de asemenea, trofeul Brit pentru 'cel mai bun compozitor' în trecut.

Ceremonia British Music Awards va avea loc sâmbătă seara pe O2 Arena din Londra, cu spectacole susținute de Sabrina Carpenter, Sam Fender și Teddy Swims.

Printre artiștii nominalizați la categoria 'albumul anului' se mai numără Dua Lipa cu 'Radical Optimism', cvintetul de jazz Ezra Collective cu 'Dance, No One's Watching' și trupa indie The Last Dinner Party cu 'Prelude to Ecstasy'.

Starul pop Dua Lipa este nominalizată de patru ori pentru albumul său 'Radical Optimism', la fel ca trupa de jazz Ezra Collective, rockerii The Last Dinner Party și cântărețul Myles Smith, care a câștigat deja artistul Breakthrough al anului.

Artistul britanic A.G Cook, un colaborator de lungă durată al lui Charli XCX, a fost, de asemenea, anunțat drept câștigător al unui premiu BRIT pentru 'producătorul anului'.

Starul pop american Sabrina Carpenter va primi, de asemenea, un trofeu pentru succesul repurtat în 2024. AGERPRES/(AS - redactor: Dana Purgaru, editor: Ana Alecu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 138

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Zig Zag 26-02-2025 20:05

'Emoționant, amuzant, dar scurt': 45 de secunde pentru discursurile câștigătorilor la gala premiilor Oscar

Era discursurilor interminabile la gala premiilor Oscar s-a încheiat. Cu câteva zile înaintea ceremoniei din acest an, artiștii nominalizați s-au reunit la Los Angeles cu ocazia unui dineu, un bun prilej pentru organizatori de a le reaminti viitorilor fericiți câștigători că nu vor putea să acapareze microfonul pe scenă pentru mai mult de 45 d

Zig Zag 26-02-2025 13:37

Apple repară o eroare care duce la apariția numelui ''Trump'' atunci când utilizatorii spuneau ''rasist''

Apple a anunțat că eroarea de pe iPhone din aplicația de dictare care duce la apariția numelui ''Trump'' pentru scurt timp atunci când utilizatorii rostesc cuvântul ''rasist'' va fi reparată, transmite miercuri DPA. Mai mulți utilizatori de iPhone au remarcat această eroare, unii dintre ei postâ

Zig Zag 26-02-2025 12:13

Covorul roșu de la Oscaruri va străluci de pietre prețioase îndrăznețe și diamante rare

Cercei îndrăzneți și coliere voluminoase, dar și diamante naturale rare și pietre prețioase purtate într-un mod mai creativ de vedetele masculine se vor remarca printre bijuteriile prezente pe covorul roșu al ediției din acest an a premiilor Oscar, potrivit unei experte a De Beers Group, transmite Reuters. ''Pentru Oscaruri

Zig Zag 26-02-2025 09:58

VIDEO India: Festivalul hindus Kumbh Mela, cea mai mare adunare umană de pe planetă, se apropie de sfârșit

Festivalul hindus Kumbh Mela, cea mai mare adunare umană de pe planetă, își sărbătorește miercuri ultima zi, după șase săptămâni de pelerinaje neîncetate în nordul Indiei, în urma cărora peste 600 de milioane de credincioși s-au scăldat în apele considerate sfinte, conform datelor organizatorului evenimentului, transmite agenția EF

Zig Zag 25-02-2025 19:36

Casa Gucci a dat startul Săptămânii Modei de la Milano cu paltoane de blană, în așteptarea noului său designer

Casa de modă Gucci a prezentat pe podiumul de defilare de la Milano o colecție de paltoane de blană, fuste-creion subțiri și rochii de tip furou cu ocazia show-ului său pentru sezonul toamnă-iarnă, promovând o gamă diversă de stiluri pentru femei și bărbați, elaborată de studioul său de design, în timp ce marca italiană, deținută de grupul Kering, se află î

Zig Zag 25-02-2025 16:23

Expo Osaka 2025/ Vânzarea biletelor, simplificată pentru a atrage publicul la Osaka

Dificultățile legate de vânzarea biletelor pentru Expoziția Universală 2025, care va avea loc la Osaka timp de șase luni, l-au determinat pe prim-ministrul japonez Shigeru Ishiba să anunțe marți decizia de a permite cumpărarea de bilete la fața locului pentru o vizită în aceeași zi, informează marți AFP. Cu mai puțin de 50 de zile

Zig Zag 25-02-2025 08:27

Shakira, incognito printre participanții la Carnavalul de la Barranquilla

Vedeta muzicii latino Shakira și-a făcut apariția incognito, sâmbătă, împreună cu cei doi copii ai săi, printre participanții la Carnavalul de la Barranquilla, orașul ei natal din Columbia, purtând o mască colorată și un costum de schelet fluorescent. Imaginile cu artista în timpul evenimentului au inundat rețelele sociale, transmite AFP.

Zig Zag 24-02-2025 20:18

Gala American Music Awards va reveni în calendarul industriei muzicale în luna mai

După ce a dispărut din calendar începând din 2022, gala American Music Awards va reveni în programul industriei muzicale la o nouă dată - de sărbătoarea Memorial Day -, într-un nou oraș - Las Vegas - și la un nou post de televiziune - CBS, informează revista Variety. Dick Clark Productions și postul CBS au sugerat &icir

Zig Zag 24-02-2025 19:38

Cântăreața Roberta Flack, interpreta cântecului ''Killing Me Softly With His Song'', a murit la vârsta de 88 de ani

Cântăreața americană Roberta Flack, recompensată cu mai multe premii Grammy și ale cărei balade senzuale, precum ''The First Time Ever I Saw Your Face'' și ''Killing Me Softly With His Song'', au ajuns în fruntea clasamentelor muzicale în anii 1970, a murit luni, la vârsta de 88 de ani, a anunțat agentul ei de presă, po

Zig Zag 24-02-2025 18:06

Un turist a fost amendat cu 500 de euro după ce a plonjat în Fontana di Trevi din Roma

Un turist neozeelandez în vârstă de 30 de ani, care locuiește la Londra, a fost amendat cu 500 de euro după ce a plonjat sâmbătă seară în Fontana di Trevi din Roma, informează agenția de presă ANSA. Bărbatul a fost oprit inițial de Poliția italiană împreună cu doi însoțitori, însă a reușit să se elibereze și să

Zig Zag 24-02-2025 17:37

Actorul Gerard Depardieu, vizat de o anchetă pentru fraudă fiscală în formă agravată

Actorul francez Gerard Depardieu este vizat de o anchetă pentru fraudă fiscală în formă agravată și spălare de bani, sub suspiciunea că și-a stabilit în mod fictiv domiciliul în Belgia începând din 2013, au dezvăluit luni mai multe surse familiarizate cu acest dosar, informează AFP. Percheziții și audieri au avut loc la jumătatea

Zig Zag 24-02-2025 16:16

Săptămâna Modei de la Londra se încheie luni seară cu o defilare a casei Burberry

Săptămâna Modei de la Londra se va încheia luni seară cu o defilare a casei de lux britanice Burberry, după o ediție mai scurtă și marcată de mai multe absențe în 2025, într-o perioadă deosebit de dificilă pentru creatorii din această industrie, informează AFP. Casa Burberry, celebră pentru articolele sale vestimentare din tartan, &icir

Zig Zag 22-02-2025 05:48

Panama: O nouă cerere de anulare a concesiunilor portuare chineze

O nouă plângere a fost depusă cerând anularea concesiunii care permite unei filiale a conglomeratului din Hong Kong CK Hutchison să opereze două porturi pe Canalul Panama, a indicat vineri justiția panameză, scrie AFP. O cameră a Curții Supreme a confirmat 'admiterea cererii de anulare' a concesiunii, depusă miercuri de un

Zig Zag 21-02-2025 17:35

Italia/ Excursioniști prost echipați iau cu asalt vulcanul Etna pentru a-și face selfie-uri

Autoritățile siciliene se pregătesc să facă față în acest weekend unui aflux neobișnuit de vizitatori dornici să își facă selfie-uri pe pantele vulcanului Etna, în urma unei scurgeri de lavă la altitudine, care durează de două săptămâni, notează vineri AFP. Lava incandescentă a celui mai faimos vulcan din Sicilia, contr