logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Trufa albă de Italia, produsă de acum înainte şi în Franţa

Image

Trufa albă de Italia, o varietate foarte apreciată şi foarte scumpă, va putea fi de acum înainte produsă şi în Franţa graţie unei premiere mondiale: dezvoltarea controlată, în plantaţie, a acestei ciuperci, care, până în prezent, era recoltată aproape exclusiv din natură, informează AFP.

Câteva astfel de ciuperci, extrem de apreciate în gastronomia de lux, au fost recoltate în ultimii doi ani pe o plantaţie din sud-vestul Franţei, unde au fost plantaţi arbori micorizaţi, purtători pe rădăcinile lor de micelii ale ciupercii Tuber magnatum - Trufa albă de Italia.

"Este pentru prima dată când trufe Tuber magnatum sunt recoltate într-o plantaţie şi în afara arealului de repartizare geografică pentru această varietate", a anunţat marţi, într-o conferinţă de presă online, Bruno Robin, preşedintele Pepinieres Robin, o pepinieră aflată la originea acestei inovaţii, în colaborare cu Institutul Naţional de Cercetări pentru Agricultură, Alimentaţie şi Mediu (INRAE) din Franţa.

Până în prezent, producţia franceză de trufe se limita la două varietăţi principale: trufa neagră, produsă majoritar în sistem de plantaţie, şi trufa de Burgundia.

Trufa albă, care este de până la cinci ori mai scumpă, se găseşte majoritar în Italia şi în Europa Centrală, dar, spre deosebire de trufa neagră, aproape că nu este deloc recoltată în sistem de plantaţie, un detaliu care contribuie la raritatea sa excepţională.

Un studiu publicat marţi în revista Mycorrhiza "demonstrează că obţinerea de trufe albe prin cultură este posibilă", a rezumat Claude Murat, director de cercetare în cadrul INRAE.

"Pentru noi este o mare descoperire", a declarat în aceeaşi conferinţă de presă Michel Tournayre, preşedintele Federaţiei franceze a cultivatorilor de trufe. "Ne oferă perspective mai importante pentru dezvoltarea truficulturii în Franţa", a adăugat el.

Fără garanţia reuşitei, administratorii Pepinierele Robin vindeau încă din 2008 arbori micorizaţi cu trufa albă de Italia, cunoscută şi sub denumiri precum "trufa albă de Piemont", "trufa albă de Alba" şi "trufa magnaţilor". Unii dintre acei arbori s-au aflat la originea descoperirii ce a fost anunţată marţi.

Reuşita acestei micorizaţii, mult mai dificil de realizat decât în cazul trufei negre, permite cultivatorilor, potrivit promotorilor ei, să producă de acum înainte trufe albe de Italia şi în Franţa, într-o manieră controlată, la fel ca pentru oricare altă cultură.

Administratorii Pepinierelor Robin speră să vândă în acest an "câteva mii" de astfel de puieţi de arbori, care vor putea, peste câţiva ani, să producă trufe albe.

Trufele albe se vând în prezent cu preţuri cuprinse între 1.500 şi 5.000 de euro per kilogram, spre deosebire de preţul trufei negre, care variază între 500 şi 1.000 de euro per kilogram, potrivit Federaţiei franceze a cultivatorilor de trufe. Franţa produce aproximativ 30 de tone de trufe pe an. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor: Codruţ Bălu, editor online: Anda Badea)

 

Sursa foto: almagourmet.com

Afisari: 35

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Zig Zag 08-06-2025 13:43

Iran: Mai multe orașe interzic plimbarea câinilor de companie

Plimbarea câinilor de companie pe stradă este de acum interzisă în aproape 20 de orașe din Iran din motive de igienă, siguranță și ordine publică, a anunțat duminică presa locală, citată de AFP. Câinii, alături de porci și alte animale, sunt considerați impuri de către islam, la fel ca și deținerea unui animal de companie.

Zig Zag 08-06-2025 13:24

Cel mai urmărit TikToker din lume, Khaby Lame, arestat pentru scurt timp, a părăsit 'voluntar' SUA

Cel mai urmărit TikToker din lume, senegalezo-italianul Khaby Lame, a fost reținut pentru scurt timp de Serviciul pentru Imigrări și Vamă al SUA (ICE), care i-a autorizat 'plecarea voluntară' din Statele Unite după ce s-a constatat că a depășit termenii de ședere conform vizei sale, au anunțat autoritățile sâmbătă, informează AFP.

Zig Zag 08-06-2025 11:51

Patru membri ai grupului sud-coreean BTS își vor finaliza stagiul militar săptămâna viitoare

Patru membri ai grupului BTS își vor finaliza stagiul militar obligatoriu în cadrul armatei sud-coreene săptămâna viitoare, sporind speranțele fanilor că această trupă K-pop, foarte populară la nivel global, va reveni pe scenă, informează DPA. Agenția de presă Yonhap a raportat sâmbătă, citând managementul trupei,

Zig Zag 06-06-2025 20:09

Tom Cruise a fost inclus în Cartea Recordurilor Guinness

Actorul american Tom Cruise a fost inclus în Cartea Recordurilor Guinness după ce a executat cel mai mare număr din istorie de salturi cu o parașută cuprinsă de flăcări - 16 astfel de salturi - în timpul filmărilor de la lungmetrajul 'Mission: Impossible - The Final Reckoning', informează revista Variety. Starul american a sărit &ic

Zig Zag 06-06-2025 16:40

Knight Club din Londra promovează șahul și discuțiile în persoană în rândul tinerilor din noua generație

Combinând muzica dance, o oarecare agitație pe rețelele de socializare și una dintre cele mai vechi pasiuni din lume, asociația londoneză de șah Knight Club atrage zeci de jucători în fiecare săptămână, creând un spațiu social despre care organizatorii săi spun că este foarte necesar pentru generațiile tinere din oraș, informează Reuters.

Zig Zag 05-06-2025 18:05

O structură din situl arheologic Pompeii, situat în sudul Italiei, avariată în urma unui seism

Un seism minor produs în sudul Italiei a provocat prăbușirea parțială a unui zid și a unei porțiuni dintr-o arcadă în situl arheologic Pompeii, au anunțat joi autoritățile, potrivit Reuters. Seismul, cu o magnitudine de 3,2 produs joi dimineață, este cel mai recent dintr-o serie de cutremure care au loc în jurul apropiatului supervulcan Campi

Zig Zag 05-06-2025 16:24

Covorul roșu al Festivalului de la Cannes va avea parte de o nouă viață în sudul Franței

Legendarul covor roșu al Festivalului de Film de la Cannes, desfășurat timp de 15 zile și pe care au pășit numeroase staruri ale cinematografiei mondiale, va avea parte de o nouă viață în sudul Franței, în orașul Marsilia, unde va fi folosit de stiliști, trupe de teatru și pentru defilări de modă, informează AFP. 'Îl vindem ca pe 'o s

Zig Zag 05-06-2025 15:17

Cântărețul Rod Stewart a anulat două concerte în Las Vegas din cauza gripei

Cântărețul britanic Rod Stewart a anulat două concerte săptămâna aceasta întrucât se recuperează după o gripă, informează The Guardian. Cu o săptămână înainte de concertul pe care îl va susține la Festivalul Glastonbury, Rod Stewart a anulat două spectacole de la teatrul Colosseum, Caesar's Palace, Las Vegas.

Zig Zag 05-06-2025 14:47

Prima geantă Birkin creată de casa de modă Hermes va fi scoasă la licitație în luna iulie

Prima geantă Birkin produsă de casa de modă Hermes, special concepută pentru actrița franco-britanică Jane Birkin în 1984, va fi scoasă la vânzare în capitala Franței, pe 10 iulie, în ultima zi a Săptămânii Modei Haute Couture de la Paris, a anunțat joi casa de licitații Sotheby's, relatează AFP. Această geantă mare din piele

Zig Zag 05-06-2025 09:38

Mexic/ Amendă de 36.400 de dolari pentru cântece care elogiază traficanții de droguri

Un grup mexican de muzică regională a fost amendat cu aproximativ 36.400 de dolari pentru interpretarea unor cântece care glorifică cartelurile, au anunțat miercuri autoritățile orașului Chihuahua (nord), informează AFP. Formația Los Tucanes de Tijuana a cântat sâmbăta trecută la un târg, iar o treime din repertoriu au

Zig Zag 04-06-2025 20:03

Prințul Harry a analizat posibilitatea de a-și schimba numele de familie în Spencer

Prințul Harry și soția lui, Meghan, au analizat posibilitatea de a-și schimba numele de familie în Spencer, în contextul întârzierilor de mai multe luni care au trecut până când cei doi copii ai lor au primit pașapoarte britanice, a raportat miercuri cotidianul The Guardian, citat de agenția de presă Reuters. Prințul Harry,

Zig Zag 04-06-2025 18:00

Morten Harket, solistul grupului A-ha, diagnosticat cu maladia Parkinson

Morten Harket, solistul principal al grupului norvegian A-ha, al cărui single 'Take On Me' a fost unul dintre cele populare cântece din anii 1980, a anunțat miercuri că a fost diagnosticat cu maladia Parkinson, informează Reuters. Într-un comunicat publicat pe site-ul formației, informație confirmată și de casa de discuri S

Zig Zag 04-06-2025 15:00

Michael J. Fox lansează un apel pentru găsirea unei chitare din recuzita ''Back to the Future''

Michael J. Fox și alte vedete din distribuția peliculei ''Back to the Future'' (1985) au cerut marți ajutorul publicului în vederea localizării unei chitare Gibson de culoare roșie care apare într-o scenă emblematică din film, informează Reuters. În film, personajul Marty McFly, un adolescent care călătorea prin timp interpret

Zig Zag 04-06-2025 11:30

Cântăreața britanică Jessie J, diagnosticată cu cancer mamar

Cântăreața britanică Jessie J a anunțat că a fost diagnosticată cu 'cancer mamar în stadiu incipient' și că intenționează să se opereze după concertul său de la Summertime Ball, care va avea loc luna aceasta, informează PA Media/dpa. Interpreta piesei 'Price Tag', în vârstă de 37 de ani, a declarat &icir

Zig Zag 03-06-2025 17:49

Clint Eastwood afirmă că un interviu publicat în Austria și devenit viral este 'fals'

Cotidianul austriac Kurier, puțin obișnuit până acum cu atenția internațională, se putea mândri cu faptul că a obținut un interviu cu Clint Eastwood. Problema este, însă, că totul a fost inventat, potrivit cineastului american, care afirmă că nu a acordat niciun interviu în ultimele săptămâni, informează AFP. 'Să punem lucruri