Kaavan, supranumit "cel mai singuratic elefant din lume", întâmpinat de cântăreaţa Cher la sosirea în Cambodgia
Kaavan, un elefant care a fost maltratat timp de peste trei decenii în Pakistan, a sosit luni cu un avion de tip cargo în Cambodgia, unde va începe o viaţă nouă alături de alte pahiderme într-un sanctuar local, la finalul unei campanii desfăşurate timp de mai mulţi ani de o organizaţie ecologistă şi de cântăreaţa americană Cher, informează DPA, Reuters şi AFP.
Cher s-a aflat luni dimineaţă pe pista aeroportului din Siem Reap, al doilea oraş ca mărime din Cambodgia, pentru a îl întâmpina pe Kaavan. Vedeta americană, care purta ochelari de soare, o mască sanitară neagră şi o jachetă albă, s-a întâlnit şi a discutat cu veteranii care au însoţit elefantul, transportat pe durata călătoriei într-o cuşcă personalizată.
Avionul a aterizat la ora locală 14:30 (07:30 GMT).
Potrivit asociaţiei Vier Pfoten, pe Kaavan îl aşteaptă încă un drum de 90 de minute cu camionul şi va ajunge cel mai probabil la acel sanctuar după căderea nopţii, urmând să fie eliberat din cuşcă marţi dimineaţă.
Odată ajuns la destinaţie, Kaavan va petrece o perioadă în carantină şi, când va fi pregătit de socializare, el se va reuni cu alţi elefanţi din acest sanctuar.
Călătoria lui Kaavan s-a derulat "fără incidente", a declarat Amir Khali, un veterinar al organizaţiei austriece Vier Pfoten care a însoţit pahidermul în avion, adăugând că elefantul s-a comportat "ca o persoană care călătoreşte frecvent".
"Kaavan a mâncat, nu a fost stresat, chiar a şi dormit puţin. Apoi s-a ridicat şi s-a sprijinit de peretele cuştii sale metalice", a adăugat el.
Cher a compus mai multe cântece în care solicita eliberarea elefantului Kaavan din grădina zoologică din Islamabad, unde a trăit timp de 35 de ani în condiţii deplorabile. De asemenea, artista americană s-a deplasat în Pakistan şi a rămas alături de Kaavan pe durata ultimelor zile petrecute de elefant în acea grădină zoologică.
Vedeta pop, în vârstă de 74 de ani, a fost însoţită de o echipă de filmare care va realiza un documentar despre viaţa lui Kaavan. Cher s-a declarat mândră să ia parte la eforturile internaţionale depuse pentru eliberarea unui elefant care a trăit în lanţuri timp de 17 ani.
Pahidermul va fi transferat într-o rezervaţie care se întinde pe 10.000 de hectare, situată în provincia Oddar Meachey din Cambodgia, unde va putea să interacţioneze cu alţi semeni ai lui, inclusiv cu trei femele.
Supranumit "cel mai singuratic elefant din lume", Kaavan a fost adeseori maltratat în grădina zoologică din Islamabad.
"Cambodgia este fericită să îl primească pe Kaavan. El nu va mai fi cel mai singuratic elefant din lume", a declarat viceministrul cambodgian pentru Mediu, Neth Pheaktra.
"Ne aşteptăm ca el să se reproducă şi să trăiască alături de alţi elefanţi, pentru a conserva amprenta lui genetică", a adăugat el.
Mobilizare îndelungată
Kaavan era singurul elefant asiatic din Pakistan. Celelalte exemplare din această ţară, puţin numeroase, erau pahiderme aduse din Africa.
Elefantul asiatic avea un an când a sosit din Sri Lanka, în 1985. Kaavan a fost un cadou oferit Pakistanului de guvernul din Sri Lanka.
Transferul său în Cambodgia este rezultatul unei campanii de mobilizare care a durat mai mulţi ani.
Destinul lui Kaavan, sosit în Pakistan la puţin timp după naşterea sa în 1985 şi devenit un pahiderm obez care a trăit în lanţuri timp de mulţi ani, a evidenţiat atât de bine starea deplorabilă în care se află grădina zoologică din capitala pakistaneză, încât un judecător a ordonat în luna mai ca toate animalele găzduite de acel stabiliment să fie transferate.
În trecut, conducerea grădinii zoologice din Islamabad a negat că animalul ar fi fost maltratat, considerând că acesta aştepta pur şi simplu o nouă parteneră de viaţă, după ce precedenta lui însoţitoare, Saheli, a murit din cauza unei cangrene în 2012.
Însă mai mulţi experţi internaţionali au observat la Kaavan un comportament stereotip - adeseori, elefantul nu făcea altceva decât să îşi mişte capul şi trunchiul dintr-o parte în alta timp de multe ore -, fapt care a alimentat o serie de întrebări legate de sănătatea lui mintală.
Cântăreaţa Cher, care a finanţat jumătate din costurile generate de transferul elefantului, a publicat un mesaj pe Twitter în care a spus că decizia de eliberare a lui Kaavan reprezintă "unul dintre cele mai bune momente" din viaţa ei.
Mai mulţi veterinari şi experţi dintr-o echipă multidisciplinară au pregătit pahidermul pentru această călătorie, un proces complicat din cauza taliei animalului şi a cantităţii de hrană necesare pe durata transferului cu avionul. Potrivit Reuters, îngrijitorii lui Kaavan au adus la bordul aeronavei 200 de kilograme de hrană, inclusiv banane şi pepeni, pentru ca elefantul să îşi păstreze calmul pe durata călătoriei.
Totodată, elefantul a trebuit să înveţe să intre într-o cuşcă masivă din metal, fabricată special pentru el, pentru o călătorie de şapte ore. Cuşca în care se afla Kaavan a fost apoi ridicată cu o macara şi amplasată în cala acelui avion de tip cargo, de fabricaţie rusească.
Elefantul a primit şi câteva sedative uşoare.
Cântăreaţa Cher s-a întâlnit săptămâna trecută cu prim-ministrul pakistanez Imran Khan, întrucât a dorit să îi mulţumească în persoană pentru aprobarea acestui transfer.
Organizaţia Vier Pfoten, care a colaborat cu autorităţile din Islamabad, a transferat de asemenea trei lupi şi mai multe maimuţe de la aceeaşi grădină zoologică, unde mai trăiesc în prezent doar două exemplare de urs brun de Himalaya, un cerb şi o maimuţă. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Noul rege al Norvegiei, Haakon al VIII-lea, va depune jurământul de credință în cursul zilei de marți
Noul rege al Norvegiei, Haakon al VIII-lea, va depune jurământul de credință față de Constituția norvegiană marțea viitoare, la câteva zile după decesul tatălui său, regele Harald al V-lea, care a încetat din viață vin
Céline Dion a sosit la Paris, cu două săptămâni înaintea concertelor sale din Franța
Cântăreața canadiană Céline Dion a aterizat vineri pe Aeroportul din Bourget, în apropiere de Paris, cu aproximativ două săptămâni înainte de startul seriei sale de concerte pe care urmează să le susțină în Franța și care au stârnit entuziasmul fanilor din lumea întreagă, a dezvăluit o sursă aeroportuară pentru AFP.
Sandra Bullock și Nicole Kidman joacă din nou împreună în filmul 'Practical Magic 2'
Sandra Bullock și Nicole Kidman se reunesc pe marile ecrane și vor interpreta din nou rolurile unor surori, vrăjitoarele Sally și Gillian Owens, în lungmetrajul 'Practical Magic 2', o continuare care va intra în cinematografe în luna septembrie, la aproape trei decenii după filmul original, informează Reuters. Filmul 'Practical Ma
Tezaurul de la Villena, datând din Epoca Bronzului, a fost furat dintr-un muzeu spaniol
Tezaurul de la Villena, o colecție de artefacte din aur considerată una dintre cele mai prețioase comori din Epoca Bronzului din Europa, a fost furată, parțial sau complet, joi dintr-un muzeu din sud-estul Spaniei, potrivit primăriei din Villena, transmite AFP. 'În jurul orei 05:20, alarma a fost declanșată la Muzeul Villena', iar 'până
Papa Leon al XIV-lea în topul Vanity Fair al personalităților cu cele mai ''originale'' alegeri vestimentare
Papa Leon al XIV-lea a fost inclus în topul celor mai bine îmbrăcate personalități pe anul 2026 în cadrul categoriei ''The Originals'', categorie în care se regăsesc 10 dintre cele mai ''extravagante și inovatoare personalități'' în ceea ce privește alegerile vestimentare, transmite miercuri DPA.
VIDEO Ultima piesă a cântăreței Dolly Parton, încuiată într-o cutie, va fi lansată înainte de centenarul nașterii artistei
Ultima piesă a cântăreței Dolly Parton, încuiată într-o cutie sigilată, aflată în prezent în parcul tematic Dollywood, va fi lansată cu puțin timp înainte de cea de-a 100-a aniversare a artistei americane, care a murit marți la vârsta de 80 de ani, informează DPA. Acel single, care s-ar intitula 'My Place I
FOTO La Tomatina: 22.000 de participanți au transformat un oraș spaniol într-un 'câmp de luptă' roșu și plin de pulpă de tomate
Mii de participanți veniți din întreaga lume s-au bombardat reciproc cu tone de roșii zemoase în cadrul tradiționalului festival La Tomatina, desfășurat anual în ultima zi de miercuri a lunii august în micul oraș spaniol Bunol, informează DPA. Aproximativ 22.000 de participanți - numărul maxim admis într-un oraș cu doar 10.000 de
Familia regală britanică i-a adus un omagiu cântăreței Dolly Parton
Familia regală britanică i-a adus miercuri un omagiu legendarei cântărețe americane de muzică country Dolly Parton, care a murit marți la vârsta de 80 de ani, informează AFP. 'În memoria regretatei și formidabilei Dolly, care a adus bucurie, alinare și inspirație pentru atât de mulți oameni - în special milioanelor de copii ca
Prințul Harry și soția lui, Meghan, s-au întors miercuri în Regatul Unit
Prințul Harry și soția lui, Meghan, au sosit miercuri în Anglia, unde urmează să se stabilească pentru o perioadă nedeterminată, au transmis miercuri mai multe companii mass-media britanice, informează AFP. Cuplul princiar, a cărui întoarcere iminentă în Regatul Unit a fost dezvăluită săptămâna trecută, a călătorit din California la bor
SUA: Cântăreața Dolly Parton a murit din cauza unui cancer (presa americană)
Legenda muzicii country Dolly Parton a încetat din viață la vârsta de 80 de ani după 'o scurtă luptă cu cancerul', a informat marți presa americană, citând reprezentanți ai artistei, relatează AFP. 'După ce a dus cu curaj o scurtă luptă cu cancerul, Dolly a părăsit această lume astăzi la Vanderbilt-Ingram Cancer C
BIOGRAFIE: Dolly Parton, regina absolută a muzicii country
Cântăreața, actrița, femeia de afaceri și filantroapa americană Dolly Parton, care a decedat marți la vârsta de 80 de ani, a fost o legendă absolută a muzicii country, începând încă de la vârsta de 10 ani să compună cântece despre suferința și dezamăgirile din dragoste, informează AFP. Din imaginația ș
Cântăreața Dolly Parton, o legendă a muzicii country, a murit la vârsta de 80 de ani
Legendara cântăreața americană de muzică country Dolly Parton, interpreta unor piese celebre precum 'Jolene' și '9 to 5', a murit la vârsta de 80 de ani, a anunțat marți familia sa într-un mesaj video, informează AFP. 'Eu și familia mea am împărtășit o viață întreagă de amintiri frumoase alături de
Waymo anunță lansarea taxiurilor autonome la Munchen în 2027
Waymo, o filială a grupului Google, a anunțat marți, într-un mesaj pe blogul său oficial, că intenționează să lanseze un serviciu regulat de transport autonom pentru publicul general în orașul Munchen, situat în sudul Germaniei, până la sfârșitul anului 2027, informează DPA. Astfel, Munchen va deveni primul oraș din Uniunea Europe
Prințul Haakon al Norvegiei și soția sa, Mette-Marit, sărbătoresc nunta de argint
Prințul moștenitor Haakon al Norvegiei și soția sa, Mette-Marit, și-au marcat aniversarea nunții de argint pozând pentru o nouă fotografie, publicată marți, pe terenul casei lor de la domeniul Skaugum, transmite DPA. '25 de ani plini de dragoste, familie și o viață împreună', a scris Casa Regală sub fotografia, pe care a distribuit-o pe Ins
Kit Harington va juca în al doilea sezon al noului serial TV 'Harry Potter'
Actorul Kit Harington va interpreta personajul Gilderoy Lockhart în cel de-al doilea sezon al noului serial TV 'Harry Potter', produs de HBO, înlocuindu-l pe Nicholas Hoult, care s-a retras din această producție din cauza unor suprapuneri în calendarul său profesional, informează luni revista americană Variety. Kit Ha










