logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Halloween în SUA: Distracţie, costumaţii şi multe postări pe reţelele de socializare

Imagine din galeria Agerpres

Americanii trebuie să răspundă joi seară la întrebarea "trick or treat?" la sărbătoarea de Halloween, pentru care nu s-au temut să cheltuiască 8,8 miliarde de dolari pe bomboane, decoraţiuni sau costumaţii, dintre care cele mai reuşite au defilat la tradiţionala paradă din New York, relatează joi EFE.

Cartierul East Village este de 45 de ani scena unuia dintre cele mai mari evenimente de Halloween: 60.000 de persoane defilează în costumaţii impunătoare, în timp ce alte 2 milioane vor ieşi în stradă, deşi Sărbătoarea morţilor începe în multe părţi ale ţării chiar din primele zile ale lunii octombrie.

Locuitorii cartierului îşi decorează casele cu luminiţe, dovleci sculptaţi, capete de mort, schelete şi alte decoraţiuni demne de revistă. Şi magazinele se pregătesc cu mii de decoraţiuni pentru a atrage clienţii în această seară în care principalul cuvânt de ordine este distracţia.

"Noi decorăm în fiecare an casa şi curtea, suntem încântaţi. Este sărbătoarea noastră preferată şi pe deasupra este ziua mea de naştere!", spune o tânără din cartierul Queens, care miercuri a fost prezentă cu familia la un eveniment desfăşurat în Central Park, la care au participat personaje din filmul 'Toy Story' şi unde toată lumea a venit costumată.

"Ne costumăm şi ne simţim din nou copii", a spus o newyorkeză, pentru care această sărbătoare "este cel mai bun moment pentru a fi cu familia şi prietenii" şi cel mai bun motiv pentru a se distra. Ea a recunoscut că a fost inspirată în alegerea costumului de soţul ei care a venit îmbrăcat ca Buzz Lightyear.

Halloween este una din sărbătorile cele mai populare în SUA, alături de Crăciun şi de Ziua Recunoştinţei însă nu doar copiii ci şi "milenialii" - adulţii cu vârste cuprinse între 18 şi 35 ani - trăiesc intens această sărbătoare, potrivit unui sondaj realizat de institutul The Harris Poll.

Aproape 500 de persoane, multe din această categorie de vârstă, au venit miercuri în parcul din New York pentru a sărbători un 'mini'-Halloween şi a-şi prezenta costumele: mici vrăjitoare, dinozauri, monştrii din biscuiţi şi chiar o Frida Kahlo au fost prezenţi în Central Park şi în numeroasele selfie-uri şi clipuri.

Potrivit sondajului anual al Federaţiei Naţionale a Comercianţilor cu Amănuntul se aşteaptă ca americanii să cheltuiască 8,8 miliarde de dolari de Halloween, reprezentând o medie de 86 de dolari de familie, pentru costumaţii sau dulciuri.

Aceste cheltuieli au fost ceva mai mici decât în urmă cu doi ani, însă, potrivit reprezentantului comercianţilor cu amănuntul, Matthew Shay, cumpărăturile de Halloween sunt inspirate mai ales de "prieteni, vecini sau de celebrităţile care se afişează pe reţelele de socializare".

În acest sens internetul, asemeni altor sărbători ale consumului precum Black Friday, s-a poziţionat ca primă sursă de inspiraţie pentru cumpărători care recurg mai ales la Pinterest (18 %), YouTube (14 %) şi Instagram (14 %), cel din urmă recunoscut pentru ampla prezenţă a renumiţilor 'influencers'.

Săptămâna aceasta, mute celebrităţi s-au pozat în costumaţii impozante care de multe ori nu stârnesc spaima, ci mai degrabă contrariul. Astfel Demi Lovato s-a costumat în Maria Antoaneta; Cardi B în 'asistentă sexy'; Halsey s-a îmbrăcat în Cher, în timp ce actriţa Jessica Biel a imitat 'look-ul soţului ei, Justin Timberlake, din vremea când acesta cânta în grupul NSYNC.

Joi seară reţelele de socializare vor fi luate cu asalt de alte costumaţii, pentru milenialii trăiesc mai degrabă virtual această sărbătoare. Aproape jumătate dintre ei au recunoscut că au cumpărat lucruri de Halloween, doar pentru a posta o imagine care să stârnească invidia pe reţelele de socializare.

Departe de milioanele de fani care urmăresc conturile celebrităţilor, restul muritorilor de râd postează doar pentru prieteni şi familie, asemeni imaginilor împărtăşite de cei prezenţi în parc şi înfăţişând "o flotă" de căpăţâni de dovleac navigând aprinse pe lacul din Central Park.AGERPRES/(AS-autor: Mihaela Nicolaescu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 30

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Zig Zag 29-08-2026 16:17

Sarah Ferguson urmează să revină în Regatul Unit (presă)

Sarah Ferguson ar urma să revină în Regatul Unit după ce a locuit pentru o perioadă în străinătate, în urma scandalului legat de prietenia ei și a fostului său soț, Andrew Mountbatten-Windsor, cu Jeffrey Epstein, pedofilul american condamnat la închisoare, informează sâmbătă DPA. Fosta cumnată a regelui Charles al

Zig Zag 29-08-2026 14:18

Myanmar, o țară sfâșiată de război, se unește în jurul ''soțiilor spiritelor''

În centrul Myanmarului, o țară sfâșiată de un război civil, ''soțiile spiritelor'' se reunesc din nou, în pofida tuturor greutăților, pentru a-i întruchipa pe zeii lor ancestrali, în cadrul unei sărbători animiste în care persoanele LGBT+ ocupă un loc central, informează AFP. Ele beau, dansea

Zig Zag 29-08-2026 12:14

Aeroportul din Nashville ar putea fi redenumit în onoarea cântăreței Dolly Parton

Aeroportul Internațional din Nashville ar putea primi numele legendei muzicii country Dolly Parton, potrivit unei propuneri anunțate vineri de guvernatorul statului Tennessee, Bill Lee, și de conducerea aeroportului după decesul celebrei artiste americane, care a murit pe 25 august la vârsta de 80 de ani, informează DPA. Inițiativa de re

Zig Zag 28-08-2026 21:14

Noul rege al Norvegiei, Haakon al VIII-lea, va depune jurământul de credință în cursul zilei de marți

Noul rege al Norvegiei, Haakon al VIII-lea, va depune jurământul de credință față de Constituția norvegiană marțea viitoare, la câteva zile după decesul tatălui său, regele Harald al V-lea, care a încetat din viață vin

Zig Zag 28-08-2026 15:51

Céline Dion a sosit la Paris, cu două săptămâni înaintea concertelor sale din Franța

Cântăreața canadiană Céline Dion a aterizat vineri pe Aeroportul din Bourget, în apropiere de Paris, cu aproximativ două săptămâni înainte de startul seriei sale de concerte pe care urmează să le susțină în Franța și care au stârnit entuziasmul fanilor din lumea întreagă, a dezvăluit o sursă aeroportuară pentru AFP.

Zig Zag 27-08-2026 17:49

Sandra Bullock și Nicole Kidman joacă din nou împreună în filmul 'Practical Magic 2'

Sandra Bullock și Nicole Kidman se reunesc pe marile ecrane și vor interpreta din nou rolurile unor surori, vrăjitoarele Sally și Gillian Owens, în lungmetrajul 'Practical Magic 2', o continuare care va intra în cinematografe în luna septembrie, la aproape trei decenii după filmul original, informează Reuters. Filmul 'Practical Ma

Zig Zag 27-08-2026 14:43

Tezaurul de la Villena, datând din Epoca Bronzului, a fost furat dintr-un muzeu spaniol

Tezaurul de la Villena, o colecție de artefacte din aur considerată una dintre cele mai prețioase comori din Epoca Bronzului din Europa, a fost furată, parțial sau complet, joi dintr-un muzeu din sud-estul Spaniei, potrivit primăriei din Villena, transmite AFP. 'În jurul orei 05:20, alarma a fost declanșată la Muzeul Villena', iar 'până

Zig Zag 27-08-2026 09:49

Papa Leon al XIV-lea în topul Vanity Fair al personalităților cu cele mai ''originale'' alegeri vestimentare

Papa Leon al XIV-lea a fost inclus în topul celor mai bine îmbrăcate personalități pe anul 2026 în cadrul categoriei ''The Originals'', categorie în care se regăsesc 10 dintre cele mai ''extravagante și inovatoare personalități'' în ceea ce privește alegerile vestimentare, transmite miercuri DPA.

Zig Zag 26-08-2026 19:17

VIDEO Ultima piesă a cântăreței Dolly Parton, încuiată într-o cutie, va fi lansată înainte de centenarul nașterii artistei

Ultima piesă a cântăreței Dolly Parton, încuiată într-o cutie sigilată, aflată în prezent în parcul tematic Dollywood, va fi lansată cu puțin timp înainte de cea de-a 100-a aniversare a artistei americane, care a murit marți la vârsta de 80 de ani, informează DPA. Acel single, care s-ar intitula 'My Place I

Zig Zag 26-08-2026 18:37

FOTO La Tomatina: 22.000 de participanți au transformat un oraș spaniol într-un 'câmp de luptă' roșu și plin de pulpă de tomate

Mii de participanți veniți din întreaga lume s-au bombardat reciproc cu tone de roșii zemoase în cadrul tradiționalului festival La Tomatina, desfășurat anual în ultima zi de miercuri a lunii august în micul oraș spaniol Bunol, informează DPA. Aproximativ 22.000 de participanți - numărul maxim admis într-un oraș cu doar 10.000 de

Zig Zag 26-08-2026 16:43

Familia regală britanică i-a adus un omagiu cântăreței Dolly Parton

Familia regală britanică i-a adus miercuri un omagiu legendarei cântărețe americane de muzică country Dolly Parton, care a murit marți la vârsta de 80 de ani, informează AFP. 'În memoria regretatei și formidabilei Dolly, care a adus bucurie, alinare și inspirație pentru atât de mulți oameni - în special milioanelor de copii ca

Zig Zag 26-08-2026 16:24

Prințul Harry și soția lui, Meghan, s-au întors miercuri în Regatul Unit

Prințul Harry și soția lui, Meghan, au sosit miercuri în Anglia, unde urmează să se stabilească pentru o perioadă nedeterminată, au transmis miercuri mai multe companii mass-media britanice, informează AFP. Cuplul princiar, a cărui întoarcere iminentă în Regatul Unit a fost dezvăluită săptămâna trecută, a călătorit din California la bor

Zig Zag 26-08-2026 03:36

SUA: Cântăreața Dolly Parton a murit din cauza unui cancer (presa americană)

Legenda muzicii country Dolly Parton a încetat din viață la vârsta de 80 de ani după 'o scurtă luptă cu cancerul', a informat marți presa americană, citând reprezentanți ai artistei, relatează AFP. 'După ce a dus cu curaj o scurtă luptă cu cancerul, Dolly a părăsit această lume astăzi la Vanderbilt-Ingram Cancer C

Zig Zag 25-08-2026 22:20

BIOGRAFIE: Dolly Parton, regina absolută a muzicii country

Cântăreața, actrița, femeia de afaceri și filantroapa americană Dolly Parton, care a decedat marți la vârsta de 80 de ani, a fost o legendă absolută a muzicii country, începând încă de la vârsta de 10 ani să compună cântece despre suferința și dezamăgirile din dragoste, informează AFP. Din imaginația ș

Zig Zag 25-08-2026 21:15

Cântăreața Dolly Parton, o legendă a muzicii country, a murit la vârsta de 80 de ani

Legendara cântăreața americană de muzică country Dolly Parton, interpreta unor piese celebre precum 'Jolene' și '9 to 5', a murit la vârsta de 80 de ani, a anunțat marți familia sa într-un mesaj video, informează AFP. 'Eu și familia mea am împărtășit o viață întreagă de amintiri frumoase alături de