logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Un avion la bordul căruia se aflau prinţul William şi Kate a anulat de două ori aterizarea în Pakistan

Image

Prinţul William al Marii Britanii a anunţat că el şi soţia lui, Kate, se simt bine după ce un avion al Royal Air Force la bordul căruia se afla cuplul princiar a fost nevoit să anuleze de două ori procedurile de aterizare, în oraşele pakistaneze Rawalpindi şi Islamabad, şi să se întoarcă în Lahore, joi, din cauza unei furtuni deosebit de puternice, informează Reuters.

Avionul RAF Voyager ce a transportat cuplul princiar britanic, care efectuează în această perioadă o vizită oficială de patru zile în Pakistan, s-a întors în Lahore, unde ducele şi ducesa au petrecut ziua de joi.

Prinţul William, care a lucrat în trecut ca pilot de elicopter în cadrul unei divizii specializate în operaţiuni de căutare şi salvare, le-a dezvăluit reporterilor după aterizare că atât el, cât şi soţia lui se simt bine şi a glumit spunând că acele probleme s-au produs doar pentru că el pilota aeronava.

Un fotograf al agenţiei Reuters, aflat la bordul avionului, a spus că nu au existat probleme înainte de decolare, dar zborul, ce ar fi trebuit să aibă o durată de doar 26 de minute, a devenit extrem de turbulent în momentul tentativelor de aterizare.

În cele din urmă, călătoria aeriană a durat peste două ore, iar fotojurnalistul a spus că acesta a fost cel mai turbulent zbor din viaţa lui, în condiţiile în care el are în spate o carieră de 25 de ani, pe parcursul căreia a zburat cu regularitate cu avionul.

Un reprezentant cu rang înalt al Aviaţiei Civile din Lahore a declarat pentru Reuters că Will şi Kate ar putea încerca din nou să aterizeze în Islamabad joi seară, dacă vremea le va permite acest lucru.

Joi dimineaţă, prinţul William, al doilea în ordinea de succesiune la tronul britanic, şi Kate s-au alăturat mai multor localnici pentru a participa la o partidă de crichet organizată în Lahore, înainte de a vizita un spital de oncologie pe care mama lui, prinţesa Diana, l-a vizitat cu un an înaintea morţii sale.

Guvernul din Pakistan speră că vizita de patru zile a cuplului princiar britanic va contribui la promovarea imaginii ţării ca destinaţie turistică şi de business, după decenii de violenţe extreme şi frământări politice.

Prinţul William şi Kate, care au purtat în timpul vizitei costume tradiţionale pakistaneze, realizate de designeri locali, au subliniat rolurile importante pe care educaţia şi impactul modificărilor climatice le au în această ţară. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor: Simona Tatu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 26

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Zig Zag 06-06-2026 16:34

Membri ai familiei regale britanice, prezenți la căsătoria fiului prințesei Anne

Regele Charles și membri de rang înalt ai familiei regale britanice s-au reunit sâmbătă într-o localitate din sud-vestul Angliei pentru a celebra căsătoria fiului prințesei Anne, Peter Phillips, cu asistenta medicală Harriet Sperling, informează Reuters. Prințesa Anne a fost însoțită de soțul ei, Timothy Laurence, la ce

Zig Zag 06-06-2026 11:28

Un bărbat a murit după ce a fost atacat de un rechin în largul coastei Australiei de Vest

Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost atacat de un rechin în timp ce pescuia în largul coastei Australiei de Vest, a anunțat sâmbătă poliția, fiind cel de-al treilea atac fatal petrecut în Australia în ultimele trei săptămâni, potrivit Reuters. Bărbatul de 35 de ani a fost atacat sâmbătă dimineaț

Zig Zag 05-06-2026 22:08

VIDEO Vara muzicală din Germania începe vineri cu festivalurile rock gemene 'Rock am Ring' și 'Rock im Park'

Cele două foarte populare festivaluri muzicale din Germania, 'Rock am Ring' și 'Rock im Park', încep vineri seară, urmând să ofere trei zile de petrecere pentru zeci de mii de participanți, informează DPA. Aproximativ 70 de concerte sunt programate pe scenele acestor festivaluri-gemene, organizate în regiunea

Zig Zag 05-06-2026 21:40

Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut

Finala ediției din acest an a concursului Eurovision a atras cu aproximativ 20% mai puțini telespectatori decât evenimentul similar din 2025, a anunțat vineri Uniunea Europeană de Radio și Televiziune (EBU), informează DPA.

Zig Zag 05-06-2026 18:13

Madonna a susținut un concert surpriză de 15 de minute la New York

Madonna a susținut joi seară un mini-concert surpriză, cu o durată de 15 minute, în emblematica intersecție comercială Times Square din New York, cu câteva săptămâni înainte de lansarea noului ei album, informează AFP. Cântăreața americană, în vârstă de 67 de ani, purtând un corset roz și ochelari albaștri pe o s

Zig Zag 05-06-2026 17:59

Taylor Swift este cea mai bogată cântăreață din toate timpurile, potrivit revistei Forbes

Revista Forbes estimează că vedeta pop americană Taylor Swift a devenit cea mai bogată cântăreață din toate timpurile și că are o avere de 2 miliarde de dolari, o creștere de 100% față de anul 2024, informează vineri DPA. Taylor Swift, în vârstă de 36 de ani, interpreta unor hituri precum ''Shake it Off'', a devenit miliardară

Zig Zag 05-06-2026 16:15

Petrecerea de nuntă a cântăreței Dua Lipa la Palermo stârnește nemulțumirea localnicilor

Rezidenții orașului italian Palermo, nemulțumiți că autoritățile au închis mai multe străzi pentru petrecerea de nuntă a cântăreței britanico-albaneze Dua Lipa cu actorul britanic Callum Turner, au pus afișe pe care se poate citi: ''Palermo nu este de închiriat, piața orașului nostru nu este sufrageria voastră'', informează vineri agenția AN

Zig Zag 05-06-2026 08:53

Un urs ''extrem de inteligent'' căutat în Japonia după ce a rănit patru persoane

Autoritățile japoneze erau vineri la vânătoarea unui urs descris ca fiind ''extrem de inteligent'' care a rănit patru persoane în nordul arhipelagului nipon, fiind suspectat că ar fi descuiat o fereastră pentru a fugi și că ar fi deschis un robinet pentru a bea apă, transmite AFP. Ursul a reușit să scape miercuri se

Zig Zag 04-06-2026 21:46

VIDEO Actorul Richard Gere spune că îi este ''rușine'' cu politica de imigrație a Statelor Unite

Vedeta de la Hollywood Richard Gere a declarat joi că îi este ''rușine'' cu politica de imigrație a Statelor Unite, afirmație făcută cu prilejul lansării la Berlin, împreună cu un ministru german, a unei inițiative dedicate schimbării mentalităților în acest domeniu, informează AFP. ''Toată lumea este

Zig Zag 04-06-2026 19:44

Prințesa moștenitoare Mette-Marit a Norvegiei, grav bolnavă, s-a deplasat joi la un spital din Oslo (presă)

Prințesa moștenitoare Mette-Marit a Norvegiei, care suferă de o maladie pulmonară incurabilă, s-a deplasat joi la un spital din Oslo, informează DPA. Agenția de presă norvegiană NTB a relatat că prințesa Mette-Marit a fost văzută în timp ce intra în Spitalul Universitar din Oslo joi după-amiază, însoțită de fiica ei, prințesa Ingrid Alexandra

Zig Zag 04-06-2026 18:43

Dezbateri în Germania după ce Wim Wenders a retras un film din cauza unei scene de nuditate cu o minoră

Decizia regizorului german Wim Wenders de a retrage de la difuzare un film al său din 1975 din cauza unei scene de nuditate în care apărea o adolescentă de 13 ani a stârnit dezbateri aprinse în Germania cu privire la necesitatea modificării retroactive a operelor de artă, iar unele personalități din industria cinematografică au salutat acest moment, pe care

Zig Zag 04-06-2026 16:45

Desene realizate de John Lennon, expuse într-un muzeu din Liverpool

Desene realizate de John Lennon pentru un proiect insolit, despre care mulți specialiști în muzică afirmă că a reprezentat primul videoclip al unei piese rock din lume, au fost expuse joi într-un muzeu din Liverpool, informează DPA. Acele imagini pop-art, la care John Lennon a lucrat în colaborare cu artistul Stephen Verona, au fost utilizate

Zig Zag 04-06-2026 15:47

VIDEO Javier Bardem a îngrozit-o pe Amy Adams în adaptarea TV a filmului 'Cape Fear'

Javier Bardem s-a inspirat din comportamentul animalelor sălbatice pentru a îl interpreta pe torționarul sadic din filmul 'Cape Fear', un rol anterior interpretat în cinematografie de Robert De Niro și Robert Mitchum și care revine de acum în atenția publicului într-un serial TV, informează AFP.

Zig Zag 03-06-2026 18:56

Conflict între copiii actorului Alain Delon: Cei doi fii ai săi, condamnați la amenzi cu suspendare

Cei doi fii ai lui Alain Delon au fost condamnați miercuri, la Paris, la amenzi cu suspendare de câte 1.000 de euro pentru înregistrarea și publicarea unei conversații private între sora lor și tatăl lor defunct, în contextul unei dispute privind moștenirea celebrului actor, informează AFP. Copiii legendarului star al cinematografiei fr

Zig Zag 03-06-2026 15:35

Turcia îl acuză pe Kanye West că i-a jignit 'valorile civilizaționale'

Turcia l-a criticat marți pe Kanye West, pe care îl acuză că i-a jignit 'credința' și 'valorile civilizaționale' în timpul unui concert susținut în fața a zeci de mii de oameni, informează AFP. Mai multe concerte ale rapperului american au fost interzise în Europa în ultimele luni din cauza declarațiilor sale antis